אייפד 2 בישראל / סקירת וידאו

כ-3,000 מכשירי אייפד 2 נמכרו ביום השקתו הראשון של המכשיר בישראל – המלאי אזל ויחודש רק בתוך שבוע. כל הפרטים על הדגם השני של מחשב הלוח של אפל שנחת לפני ימים אחדים גם בישראל

צילום: יח"צ

חודשיים לאחר שהושק בארה"ב, נחת שבוע שעבר הדגם החדש של מחשב הלוח הפופולארי של אפל גם בישראל. שנה חלפה לה מאז חשפה לראשונה אפל את דגמו הראשון של מכשיר האייפד ושוק מחשבי הלוח ניעור מתרדמת ארוכה שהפכה אותו לדבר הכי חם בעולם הטכנולוגי.

בניגוד לציפיות, הקדימה השנה אפל את התחזיות ואת מתחרותיה והשיקה דגם מחודש למחשב הלוח שלה מעט לפני שחגג שנה. המועד איננו מקרי, הרבעון השני של השנה הנוכחית כולל גל השקות אגרסיבי של מחשבי לוח ואפל הבינה כי הדרך היחידה לשמור על מעמדו של האייפד תהיה רק במידה ותקדים את התעשיה ותבטל פערים עתידיים עם המתחרים שבדרך.

כך יצא שבזמן שחברות רבות בעולם המחשוב קידמו השקת בכורה מואצת למחשבי הלוח שלהן, חשפה אפל כבר דגם שני למוצר הדגל שלה וטרפה את כל הקלפים מחדש. שיתופי הפעולה שרקמה אפל עם יצרניות השבבים הגדולות באסיה, איפשרו לחברה להכריז על הדגם החדש ולהציע אותו למכירה תוך פרק זמן קצר יחסית. מנגד, מתחרותיה של אפל שמיהרו לפתח ולחשוף מענה משלהן לאייפד, נאלצו להמתין חודשים ארוכים ממועד ההכרזה למועד השקת המוצר. באופן פרדוקסלי, מחשבי הלוח שנחשפו על ידי חברות כמו Rim או מוטורולה כבר במהלך שנה שעברה או בתחילת השנה הנוכחית ונועדו להתחרות בדגם האייפד הראשון, הושקו רק לאחר השקת דגמו השני ששינה את תמונת המצב הקיימת.

גם בסוגיית המחיר נראה שאפל הכריעה את הכף. כמעט כל מחשבי הלוח שהושקו לאחרונה על ידי מתחרותיה של אפל זכו לרף מחיר כמעט זהה לזה של האייפד ובעיקר מחוסר אונים. סביר מאוד להניח שאם אפל הייתה מאחרת מעט את השקת הדגם השני של מחשב הלוח שלה, היו מתחרותיה מתמרנות עם טווח מחירים הטרוגני הרבה יותר.

עם פרסום דו"ח הרווח הרבעוני האחרון של אפל, נראה כי האייפד והאייפון מתחילים לייצר לעצמם מקום של כבוד ברווחיה של ענקית המחשבים ודוחקים את ליין האייפודים אל מחוץ למשחק. למעשה, על פי הנתונים האחרונים שחשפה אפל, למעלה מחצי מרווחיה ברבעון האחרון הם תודות למכשיר האייפון שדגמו הנוכחי ממשיך לשבור שיאי מכירות.

וידאו: אייפד 2 מול אייפד 1

גזרה דקה וביצועים מרשימים

הוא דק וקל יותר מאחיו הבכור אך כאן גם מסתיים בערך הפער העיצובי בין שני הדגמים. חלקו הארי של המכשיר: מסך המגע, זהה לזה של הדגם הקודם הן מבחינת גודלו והן מבחינת איכותו. בשנים האחרונות הורגלנו לקשר בין עובי להתקדמות טכנולוגית, אלא שכעת הפכו המכשירים לדקים כל כך וזה לא הופך אותם בהכרח לנוחים יותר לאחיזה. לעומת זאת, השלת הגרמים המיותרים מהמכשיר, על אף שאיננה ניכרת כל כך בעבודה השוטפת עם מכשיר האייפד, בהחלט מבורכת.

אחד החידושים שזכו למרבית מתשומת הלב בדגם האחרון של מכשיר האייפד נוגע להצבתן של מצלמה קדמית ואחורית שנועדו בין היתר לאפשר קיומן של שיחות וידאו באמצעותו. אם מתוך חיפזון או אם בעקבות ניסיון להפחית בעלויות, שתי המצלמות שהטמיעה אפל באייפד 2 הן שיא הטכנולוגיה של אמצע שנות התשעים. התוצאה בעיקר מאכזבת ואם זו הסיבה בגינה שקלתם לרכוש לכם דגם חדש, כדאי אולי לחפש סיבות אחרות.

צילום: Newsgeek

אז נכון, ספק אם מחשבי לוח מיועדים ללכידת תמונות סטילס או וידאו, הם מסורבלים מידי עבור פעולות שכאלו וכשמתמקדים בשימוש במכשיר עבור שיחות וידאו הן בהחלט מספקות מענה סביר. פרט לכך, בהתחשב בעובדה שלצידם של מחשבי הלוח אנו נושאים עמנו סלולרים מתקדמים, כנראה שהמצלמות על גבי מחשבי הלוח, לפחות בשלב זה, הן קצת יותר גימיק מאשר אמצעי פרקטי לשימוש.

שתי נקודות חיוביות עליהן כן כדאי להתעכב הן זמן הסוללה וביצועי המכשיר. אחרי שנים ארוכות שפיתחה אפל מעבדים מתוצרתה עברה בשנים האחרונות החברה לשיתוף פעולה עם אינטל. כיום, מחשביה של אפל כולם נהנים ממעבדים המיוצרים על ידי אינטל פרט לסדרת המכשירים המריצים את מערכת ההפעלה iOS. כאן ממשיכה אפל לייצר בעצמה את המעבדים והאחרון שבהם (A5) מפגין ביצועים מרשימים במיוחד. בשלב זה דגם האייפד 2 הוא היחיד הנהנה מהמעבד החדש שצפוי להגיע ככל הנראה בהדרגה גם אל מכשירי האייפון והאייפוד טאצ' בדגמים הבאים.

העבודה השוטפת על גבי המכשיר מהירה במיוחד ועם זאת טרם הגיעה לכדי מיצוי. בחודשים הקרובים יונח על כתפיהם של מפתחי האפליקציות להתאים את מרכולם לנתוני החומרה החדשים ואז נוכל לזכות ביישומים שינצלו מעט יותר את נתוניו החומרתיים והמרשימים של הדגם החדש.

מערכת הפעלה ויישומים

הצלחתם של מכשירי האייפון והאייפד נובעת לא מעט בזכות הסביבה הייחודית והמקיפה שיצרה עבורם אפל. האייפד הוא רק כלי שרת של תעשיה שלמה שמפעילה אפל מסביבו ואשר עליה גוזרת החברה קופונים נאים במיוחד.

חנות המדיה המקוונת של אפל מציעה למשתמשיה לרכוש מוזיקה, תוכניות טלויזיה ואף להשכיר סרטים עבור צפייה על גבי המכשיר, חנות הספרים האלקטרונים עמוסה במדפים של תכני טקסט המותאמים עבורו וחנות האפליקציות מכילה כעת קרוב ל-80 אלף יישומים המיועדים ספציפית למכשיר האייפד, כשליש מהם מוצעים חינם.

כשמביטים באייפד כמרכיב בודד בתוך הסביבה המקיפה אותו ניתן להבין את סוד הצלחתו. ברמת החומרה כמעט כל מחשבי הלוח החדשים שיושקו בחודשים הקרובים מציגים לכל הפחות נתונים הזהים לאלו בהם מתהדר דגם האייפד 2, חלקם אף יציעו ביצועים טובים הרבה יותר. אף על פי כן, סביבה מקיפה שכזו הכוללת תכנים עשירים ובהיקף כזה, מציעה בשלב זה רק אפל למחשב הלוח שלה.

עוד ניתן לייחס את הצלחתם של האייפון והאייפד למערכת ההפעלה הידידותית של אפל שגרסאותיה האחרונות התמקדו במחשב הלוח וחידדו את התאימות עבורו באופן ניכר.

בחודשים הקרובים צפויה אפל להשיק גרסה מחודשת למערכת ההפעלה שלה. בתחילת חודש יוני תפתח החברה את כנס המפתחים המסורתי שלה בסן פרנסיסקו ובו עתידה להעניק פרטים אודות החידושים הצפויים להופיע עם השקתה של גרסת iOS 5.

הכיסוי החכם

צילום: Newsgeek

עם הכרזתו של הדגם הראשון של מכשיר האייפד שנה שעברה הציעה אפל גם נרתיק ייעודי עבורו, בסיסי במיוחד, המתהדר בלוגו החברה, בעל עיצוב שבהחלט ניתן להתווכח עליו אך תג מחיר יקר לכל הדעות.

חשיפתו של האייפד 2 על ידי אפל בתחילת חודש מרץ השנה לווה גם הוא בחשיפה של אביזר נלווה שהוביל במובנים רבים מהפכה שלא באמת הגיעה מכיוון המכשיר עצמו ואשר כונה על ידי החברה: SmartCover.

בניגוד לקודמו ה-SmartCover איננו נרתיק אלא כיסוי מסך בלבד, בדומה לקודמו, תג המחיר נותר גבוה גם הפעם.

כיסוי ה-SmartCover ניתן לרכישה בנפרד ומתהדר במגוון צבעים המוצעים בתצורת גומי או עור. ייחודו של הכיסוי הוא בסדרת מגנטים הטמונים בו ובמכשיר האייפד 2 ואשר מאפשרים לו להצמד אל המסך ולהגן עליו בזמן שהוא מכבה את הצג עם כיסויו ומדליק אותו באופן אוטומטי עם חשיפתו.

פרט לכך, בנוי הכיסוי כאוריגמי פשוט שמאפשר להשתמש בו גם כמעמד להצבת המכשיר בתצורה אופקית או אנכית עבור צפייה בתכנים השונים שמציע.

מחירו של הכיסוי בישראל עומד על 249 ש"ח לדגם הגומי הבסיסי ו-399 לגרסת העור.

האייפד 2 בישראל

השקתו הרשמית של מכשיר האייפד 2 בישראל מגיעה כחודש וחצי לערך אחרי השקתו הרשמית בארה"ב. בהתחשב בעובדה שההשקה הבינלאומית של המכשיר התקיימה בגל הראשון רק בסוף חודש מרץ ניתן לומר שהאייפד 2 עשה עליה לארץ תוך זמן קצר יחסית מהשקתו הרשמית מעבר לים.

בשבועות האחרונים התמודדה אפל עם פער גדול בין ההיצע לביקוש לדגם האייפד 2 כשהוא אוזל במהירות ברשתות השיווק הקמעונאיות ברחבי ארה"ב. סטטוס המשלוחים של אפל באתר החברה העיד על מחסור ורוכשים טריים קיבלו התראה לקבלת המכשיר בטווח של עד חודש וחצי.

אפל, כדרכה, לא מיהרה להסביר שום דבר. מרעידת האדמה ביפן שפגעה לכאורה במפעלים האמונים על חלק ממרכיביו של המכשיר ועד להנחות כי המכשיר פשוט נחטף מהמדפים העלו אתרי הטכנולוגיה בעולם שלל תירוצים אפשריים בזמן שההשקה בישראל, לפחות לאור הנתונים, הרגישה כהולכת ומתרחקת במהירות.

בשבועיים האחרונים הצליחה אפל לייצב את רף ההזמנות של הדגם הנוכחי ועברה לגל נוסף של השקות בעולם כשישראל היא אחת מ-13 המדינות שזכו לקבל את הדגם הנוכחי במהלך השבוע החולף.

מחירו של האייפד 2 בישראל נמוך מזה שאפיין את השקתו של הדגם הראשון בישראל לפני ארבעה חודשים. הוא יקר רק במעט ממחירו בארה"ב (המתחיל שם ב-499 דולרים ללא מיסים לדגם הבסיסי והזול ביותר) והוא אף זול יותר ממרבית ממדינות אירופה.

לטענת איידיגיטל, נציגת חברת Apple בישראל, מאז הושק מחשב הלוח של אפל בארץ לפני ארבעה חודשים מכרה החברה למעלה מ-30 אלף אייפדים מהדור הקודם, נתון המצביע על אחוז החדירה הגבוה ביותר באירופה ביחס לגודל האוכלוסייה.

אחרי התנסות בת חודש עם הדגם החדש של מכשיר האייפד והתנסות של קרוב לשנה עם דגמו הראשון, נוכל לסכם כי אלו שטרם רכשו עד עתה מחשב לוח יגלו בדגם החדש מכשיר בשל הרבה יותר שמגיע עם עשרות אלפי יישומים מותאמים עבורו וחומרה חזקה בעלת ביצועים מרשימים. אלו שכן רכשו כבר את הדגם הראשון של מכשיר האייפד יעדיפו להמתין לדגם הבא, הפער בין הדגמים לא מצדיק את רכישתו של הדגם החדש.

מפרט טכני

עובי: 8.8 מ"מ

משקל: 601 גרם

מעבד: A5, כפול ליבה, 1GHz

מסך: גודל: "9.7, רזולוציה: 1024X768

מצלמות: אחורית: הפרדה גבוהה (720p), זום דיגיטלי 5X. קדמית: VGA

זמן סוללה: עד 10 שעות עבודה

קישוריות: בלוטות' 2.1, WiFi (קישוריות סלולרית 3G בדגמים נבחרים)

הכתבה פורסמה לראשונה במעריב עסקים בתאריך ה-1.5.11

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

4 תגובות על "אייפד 2 בישראל / סקירת וידאו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אודי
Guest

איפד מוחק את NETBOOK ששלט לפני כלכך קצת זמן

אייל
Guest

אחלה כתבה, כל הכבוד.

Mali
Guest

I have the Ipad 1. Nice toy but still dont allow me not to use a notebook/netbook if I need to work on Excel,/ word and on long mails .
For reading news and surfing the Internet it is ok but it is almost as the iphone.

איציק
Guest

שלום לכם אני רוצה לחורש מוצר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: