האם רשת האינטרנט הופכת אותנו לטיפשים?

לפי מחקר חדש שפורסם לאחרונה, שימוש מוגבר ברשת האינטרנט עלול להחליש את האינטליגנציה של האדם. בטווח הזמן הקצר, אנחנו נוטים להנות משטף המידע החדש שמאפשרת לנו הרשת, אך האם ההשפעות של הטכנולוגיה עלולות להפוך את האדם למנוון בטווח הארוך?

ניקולס קאר מציין בספרו The Shallows, כי תחילת העידן הדיגיטלי משנה את אופן פעילות המוח של האדם, מה שבעתיד יכול להסתבר כדבר מבשר רעות לאנושות. למרות שרשת האינטרנט קיימת רק כעשרים שנה, כבר היום קשה לנו לדמיין את חיים בלעדיה. רשת האינטרנט מציעה גישה מידית לכמות עצומה של מידע ומאפשרת לשמור על קשרים עם מספר גדול של חברים או קרובים. אף על פי כן, לתלות שלנו באינטרנט יש גם “צד אפל”. רצף של מחקרים ועובדות מסבירים כי הרשת, יחד עם הפניית תשומת הלב שלנו ופגיעה בהליך ביצוע המשימות הופכת האנשים למפוזרים ושטחיים.

אנחנו שטחיים?

ניקולס קאר ערך במשך שלוש שנים מחקר לצורך כתיבת ספרו The Shallows: How the Internet Is Changing the Way We Think, Read and Remember. הספר, מוקדש כולו להשפעת האינטרנט על שינויי שיטות חשיבה, קריאה וזיכרון.  קאר מציין במהלך הספר שבכדי להחליט לכתוב עבודה מהסוג המדובר, הוא הבין שבמשך חלק מהזמן, הוא מאבד את יכולת הניתוח והריכוז. גם כאשר לא היה מאחורי מחשב, מוחו החל לסבול מחוסר גירויים ומחסור בגלי מידע מהירים ועקב כך אף הרגיש חוסר-אונים וחולשה, מה שהוביל אותו לשאלה: האם אובדן הריכוז הוא תוצאה של הזמן שבילה מחובר לאינטרנט.

במחקרים אחרים שנעשו, בתחום פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות וניורולוגיה, אשר חקרו את השפעת טכנולוגיות המדיה על צורת חשיבה, הצליח קאר למצוא את התשובה. התוצאה העלתה תמונה מדאיגה, במיוחד לאנשים המקדשים עומק וסקרנות בחשיבת האדם ולא מהירות תגובה. המחקרים מראים כי האנשים שקוראים טקסטים מלאים בקישורים, מבינים פחות מאשר אלו הנקראים מן הנייר, אנשים הקוראים ממצגות מולטימדיה זוכרים פחות מן האנשים הצורכים מידע בצורה רגועה וממוקדת ואנשים הרגילים להתעסק במספר משימות יחדיו הרבה פחות יצירתיים ויעילים מאלו העוסקים במשימה אחת בכל פעם.

מדדי המחקר

המחקרים מראים, כי האנשים משקיעים זמן מועט יחסית בצפייה בעמוד זה או אחר. גם אלו העוסקים במחקר אקדמי בעזרת הרשת מדלגים לעיתים תכופות ממסמך זה לאחר ולעיתים רחוקות קוראים יותר מעמוד או שניים במסמך המבוקש. מספר מחקרים אחרים מציגים את העובדה שאנשים העסוקים בריבוי משימות מתקשים לעמוד במבחני ריכוז, נתונים יותר להכנס למצב דכאוני ואף מתקשים לסנן מידע חשוב ממיותר.

באופן מפתיע, התוצאות הללו יצאו כנגד השערת היסוד של החוקרים, אשר ציפו שאנשים הממלאים המשימות רבות יהיו עדיפים בצורה כלשהי מאלה הממוקדים במשימה אחת. גרוע מכך, אנשים הרגילים להתעסק במספר משימות בו-זמנית במחשב, גרועים יותר כמעט בכל הנקוב לעיל, למעט מהירות התגובה. גם בביצוע ריבוי משימות, אלה הרגילים לביצוע משימה אחת יותר טובים. הסיבה לכך היא שאנשים שרגילים לבצע ריבוי משימות מפנים תשומת ליבם לכל עבר וכתוצאה מתקשים עם ביצוע תקין של כל משימה הנדרשת. הוכחה נוספת לכך אפשר למצוא במחקו של קליפורד נאס, פרופוסור מאוניברסיטת סטנפורד, אשר הוביל מחקר בו ביקש מקבוצת סטודנטים לזכור כיווני צורות שונות בצבעים שונים (כחולות ואדומות). סטודנטים הרגילים לריבוי משימות התקשות בברירת הצורות ואף התקשו להתמקד בצורה או בצבע מסוימים.

חשוב לציין שמחשבים וטלפונים סלולריים משנים את פעילות המוח שלנו תוך הפעלת איזורים מסוימים במוח (Prefrontal Cortex) והרדמת אזורים אחרים. כתוצאה מכך, על ידי כיבוי פשוט של המחשב או הסלולר אדם אינו יכול לשנות את קצב עבודת המוח. פעילות ארוכת טווח עלולה לגרור השפעות הרות אסון על החיים האינטלקטואלים כפי שאנו מכירים אותם.

דפדף הלאה

זה די ברור כי מיקוד מיותר על בעיה מסוימת עלול להגביל בן אדם והפניית תשומת הלב על דבר אחר לזמן מסוים תאפשר לחזור עם טביעת עין רעננה ומטען יצירתיות חדש. למרות זאת, המחקרים מראים כי השיטה הזו אינה פעילה בתהליך החשיבתי שאינו ממוקד בבעיה ספציפית. האינטרנט אינו מעודד לעצור ולחשוב על בעיה זו או אחרת, הוא מחייב אדם בתנועה חשיבתית מתמדת.

עליית הפופולריות של רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר המעמיסות את המוח שלנו בכמות גדולה של מסרים קצרים וזרם מידע מעניין אך מיותר, רק מגבירות את הבעיה. אין דבר רע בקיבולת מהירה של מידע לפי פיסות מידע או חלקים נפרדים. בני האדם תמיד רפרפו בעיתונים ולא קראו בהם, לפני קריאת ספרים או ירחונים, האדם בדרך כלל דילג עם העינים ומצא את המקומות המעניינים יותר לקריאה. יכולת צפייה ודפדוף מהירים חשובה לא פחות מקריאה מחושבת או חשיבה תוך כדי קריאה, אך המפחיד הוא שמצב של קליטת מידע ברפרוף הופך למצב הדומיננטי יותר בפעילות המוחית.

בסיכום הספר, מציין קאן כי הגולשים של היום עדיין “הלומים” מאוצרות הרשת והם לא מספיקים לראות את הנזק הנגרם לחיים האינטלקטואליים ולתרבות במהלך הדרך. השאלה האם הטכנולוגיה פוגמת בהליך הקוגניטיבי היא זהה בהבנתה כיצד האוכל משפיע על הליכים גופניים. בדומה להשפעות של אכילה, גם השפעות הטכנולוגיה תלויה בסוג המזון, פיזי או אינטלקטואלי הנצרך, בכמות הנצרכת ואורך זמן הצריכה.

מיכאל ויצמן

מורה לאנגלית בהשכלתו, שוטר מג"ב בשירותו הצבאי (כן שוטר בגן ילדים). פריק של טכנולוגיה, סלולר וכל דבר דיגיטלי. בזמנו הפנוי מכתיבת שורות אלו משחק איירסופט.

הגב

3 תגובות על "האם רשת האינטרנט הופכת אותנו לטיפשים?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אור
Guest

אני ממש לא מבין את כל המחקרים האלו. מה הם מנסים להראות? שהאדם הממוצע הוא די לא אינטלקט?
זו לא הפתעה, יחסית לחוקרים, האדם הממוצע הוא באמת לא אינטלקט.

האינטרנט כיום נותן במה לאנשים/מסרים חסרי תוכן. כנראה שזה משאיר את התחושה כאילו שהסובבים אותנו נהיו קצת מפגרים.

צ'ארלי
Guest
הכל עיניין של התנהלות אישית. אם אדם יתעסק בטפל (רשתות חברתיות וכל המנגנון העגום שגורם לאנשים לחשוב שהם מרכז העולם) אז כן, זה יגרום לטימטום יתר בדיוק כמו צפיה בטלויזיה. אך לעומת זאת מלבד לכל הרעות החולות, הרשת מציעה גם דברים טובים, מאגרים עצומים של מידע, אינפורמציה ללא גבולות ואפשרויות העצמה אדירות! הכל תלוי מה אתה, כצרכן תבחר לעשות, אז כל אינדיבידואל בנפרד יחליט בשביל עצמו, אם יש לך מוח שצמא למידע – האינטרנט רק יגרום לך להחכים ולהתעצם! אנשים יכולים להגיע ליכולות לימוד וידע עשירות שישאירו אבק לכל אותם ה”פרופסורים” וה”דוקטורים” וכל זאת בזכות עצמו, כי ידע זה כוח!… Read more »
יאיר אפטר
Guest

מיכאל שלום,

שמי יאיר, מנהל מכון יסודות – יוזמות חברתיות, אשר מפתח ומקיים תוכניות מניעה להתמודדות עם מצבי סיכון בקרב בני נוער. אשמח לדבר איתך לגבי שילוב פוסט מענין זה בעיתון שלנו.

אם תוכל לחזור אלינו בהקדם – 03-6419742,
אודה לך.

יום טוב,
יאיר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: