התקנה תוך עשר שניות?

במיקרוסופט הבטיחו שהתקנה של סילברלייט תימשך עשר שניות. ההתקנה עצמה מהירה, אבל מי שרוצה (וצריך) לקרוא את האותיות הקטנות יגלה כי משך זמן ההתקנה ארוך הרבה יותר

תמונת המסך המזמינה את הגולשים להתקין את סילברלייט

במסגרת גלישה תמימה ברשת האינטרנט, הופיעה לי תזכורת מעניינת באחד האתרים שהתייחסה לעובדה שטרם התקנתי על הלפטופ את ההתקנים של Silverlight מבית מיקרוסופט. הכתבה הכילה מספר מודולים שרצים על הפלטפורמה של סילברלייט, כך שזכיתי לראות את ההזמנה של מיקרוסופט להתקין את סילברלייט כמה פעמים (ראו תמונה). החלטתי לנסות ולראות האם מה שכתוב בהזמנה להתקנה באמת נכון.

לכאורה, ההזמנה פשוטה, רק 4MB להורדה מהרשת, ותוך עשר שניות של התקנה אנחנו אמורים לסיים את התהליך. עשר שניות נשמע קצר, קצר מאוד. החלטתי לנסות את זה ולראות האם אכן הצליח הענק מרדמונד לצמצם את זמן ההתקנה של אחד ממוצריו למשהו כל כך מהיר ואינטואיטיבי.

חלום ושברו?

תמונת המסך של חלון ההתקנה

הכיתוב המתעתע גורם לך לחשוב, בקריאה ראשונה, שמדובר ב-4 מ”ב. ובכן, מדובר ב-4.7 מ”ב, שהם קרובים הרבה יותר ל-5 מ”ב מאשר ל-4 מ”ב. חזרתי למסך ובדקתי, ואכן נכתב “about 4MB”. ובכן, הוספה של המילה “בערך” לא הופך עיגול מאסיבי למטה ל”בסדר”. יותר נכון לתאר קובץ בגודל 4.7 מ”ב כקובץ שגודלו “בערך” ל-5 מ”ב.

אחרי הורדת הקובץ והרצתו, ואישור כל התראות האבטחה בדבר הרצת הקובץ, הקובץ הופעל וההתקנה מתחילה. לכאורה. מי שבונה על קריאה של רישיון התוכנה של סילברלייט או את מדיניות הפרטיות של סילברלייט, שישכח מחלון הזמנים של עשר השניות. מצד שני, גם אני לא ציפיתי לסיים תוך עשר שניות את ההתקנה ואת הקריאה, אז לא נמדוד את קריאת המסמכים הללו במסגרת טווח הזמנים של ההתקנה.

Hardware ID

מי שיקרא את רישיון התוכנה של סילברלייט ואחריו את מדיניות הפרטיות של סילברלייט ישים לב לסוגיה מעניינת הקשורה לפרטיות, אשר נמצאת בסתירה בין שני המסמכים הללו. אחד המונחים המבלבלים בין שני המסמכים הוא ההגדרה של כל אחד מהם למונח “standard computer information”. בכל אחד מהם מדובר בהגדרה שונה, וכדאי לשים לב להבדלים בין השניים. מצד אחד, ברישיון התוכנה נכתב במפורש כי התוכנה אוספת מהמשתמש מידע שאינו מזהה אישי, כגון סוג וגרסה של מערכת ההפעלה, סוג וגרסה של הדפדפן, כתובת IP ושפת הממשק (סעיף 3a ברישיון).

מצד שני, כשעוברים על מדיניות הפרטיות מגלים שהמערכת אוספת עלינו בנוסף לפרטים האלה גם אוסף מידע שהיא מכנה אותו Hardware ID. מדובר במידע מזהה אישי, אשר נועד לזהות את החומרה. כלומר, מדובר במידע שיכול לאפשר למיקרוסופט לזהות את המחשב הספציפי עליו מותקנת התוכנה (ראו את הפסקה הראשונה תחת כותרת המשנה Collection and Use of Information About Your Computer).

במדיניות הפרטיות עוד מציינים כי במיקרוסופט מתכננים להשתמש במידע האישי בתוספת המידע שהיה לא-אישי (שכן הם עכשיו קשורים לאותו “משתמש”) כדי לשפר את השירות שלהם לא רק בסילברלייט, אלא בכל המוצרים של מיקרוסופט, וכמו כן למטרות מחקר (“…for analysis purposes”). לידיעתכם.

בחזרה להתקנה

חזרנו להתקנה. התקנו תוסף לפיירפוקס שמציג סטופר, איתו נוכל למדוד את ההתקנה. בנוסף, הקלטנו סרטון של ההתקנה. הסרטון מצורף:

כפי שניתן לראות, ההתקנה עצמה נמשכה בערך 10 שניות. נוריד את הזמן שלקח ללחוץ על כפתור ההקלטה, הזמן שלקח לסמן לעצור את הסטופר ומגיעים לחלון הזמנים של כעשר שניות. החריגה מחלון העשר שניות נובעת מכך שהיינו צריכים לבטל את הסימון על אופציית השדרוג האוטומטי של המערכת, המחייבת קריאה של מדיניות פרטיות נפרדת. למה בחרו במיקרוסופט להפריד את מדיניות הפרטיות לשירות העדכון אם זה חלק בלתי-נפרד מהפעולה של סילברלייט, לא ברור.

בסוף ההתקנה, מייד לאחר שלחצנו בדפדפן על רענון הדף, הדף עלה מחדש כשהוא מנגן את המודולים של סילברלייט.

סיכום

לסיכום, כשמיקרוסופט כתבו שההתקנה תיקח עשר שניות, הם כנראה השתדלו מאוד שהיא תיקח כעשר שניות. יש לציין כי במחשבים שונים ייתכנו תוצאות מעט שונות, בהתאם למגבלות חומרה או תוכנה (כמו מחסור בזיכרון וירטואלי למערכת ההפעלה שיכול להאט את הדברים).

בנוסף, אחד הדברים הטיפה מאכזבים זה העובדה שבמיקרוסופט מסתמכים על זה שאנחנו לא קוראים את מדיניות הפרטיות שלהם ואת תנאי השימוש או רישיון התוכנה. איך אני יודע? ההתנהגות שלה מעידה על זה. אם מיקרוסופט כותבת במפורש כי ייקח (לרוב האנשים) עשר שניות להתקין את סילברלייט, היא לחלוטין לא מצפה שבחלון זמן של פחות משתי שניות (שהן סטיית התקן מעבר ל-10 שניות שאני מוכן לקבל בהתייחס להקלטה הספציפית שלי), נספיק גם לקרוא את תנאי הרישיון ואת מדיניות הפרטיות שלה.

בנוסף, אזכיר בקצרה עובדה קטנה, אך חשובה; אם כתובת ה-IP של הגולש מגיעה מישראל, לא יזיק שמדיניות הפרטיות והרישיון התוכנה שנראה יהיו בעברית, ותתאים את עצמה לדין הישראלי. אני לא יודע אם קיים כבר תרגום לעברית של מדיניות הפרטיות ורישיון סילברלייט, אבל ראוי שיהיה.

מי שמודאג ומי שמודע לבעיות הפרטיות השונות היום ברשת, מומלץ לעיין באותיות הקטנות של רישיון התוכנה ומדיניות הפרטיות, אשר קישורים אליהם הופיעו בתחילת הכתבה. יש שם התייחסות לאיזה מידע נלקח מאיתנו עם הפעלת הסילברלייט והשימוש בו, ואיזה מידע נלקח בעת עדכון הפלטפורמה. בהקשר הזה, כל אחד יעשה את השיקול שלו האם הוא רוצה או צריך את ההתקנה של סילברלייט.

עניין המספר הייחודי לחומרה של המשתמש הוא עניין שנוי במחלוקת אצל מיקרוסופט, והחל להופיע (במסווה) עוד בחלונות 95. גם היום, כמו אז, אין שום סיבה שמיקרוסופט תזדקק למספר מזהה ייחודי של משתמש כדי לספק לו את שירות ובמקרה הזה את השירות של סילברלייט. כמו כן, אין שום סיבה שהיא תצטרך את המותג והדגם של לוח האם שלו, או את המספר הסידורי של אותו לוח-אם, או כל מספר סידורי אחר של החומרה שלו. בעבר כבר נטען כי אלו הם חלק מפרטי המידע שמיקרוסופט אוספת מהמשתמשים, ובמקרה של סילברלייט, אין שום הצדקה לכך. אלה מכם שחושבים שהיא צריכה את זה בשביל העדכונים, לדעתי היא יכולה לדעת איזה עדכון לשלוח אל המשתמשים לפי מספר הגרסה שלהם ושפת מערכת ההפעלה. בין זה לבין לדעת גם את המספר הסידורי של לוח-האם או של הדיסק הקשיח עובר גבול עבה מאוד, שאותו היא עברה.

נשמח לשמוע את דעתכם על התקנות תוך עשר שניות, פרטיות, ובכלל. שתפו אותנו בתגובות.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

6 תגובות על "התקנה תוך עשר שניות?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ארז
Guest

מת עליכם, באמת
אבל אין צורך לדחוף פוסטים בכוח.
זה מה שהחלטת לבדוק?, אין אלפי דברים מעט יותר מעניינים מזה?.
נכון, אני לא חייב לקרוא, אך קצת מתסכל לצפות לפאנצ’ מעניין שלא מגיע

Mendi Sudri
Guest

לקח לי פחות מעשר שניות להבין שאני הולך להתאכזב מפוסט מיותר.
ועוד 30 שניות להגיב. מדוד עם שעון חול..

רן
Guest

מעבר לקונספט המיותר של הכתבה, האם הייתם בוחרים לבחון אותו דבר אם ולהתקטנן על *קריאת מדיניות הבטחה* אם זו לא היתה מייקרוסופט?
נקודה למחשבה..

רן
Guest

*מדיניות פרטיות. סליחה, מוקדם בבוקר.

נו באמת
Guest

מעניין לי את הביצה.

היתם
Guest

חבר ,
אתה פשוט יותר מדי פריק טוכנולוגיה …. ; )

wpDiscuz

תגיות לכתבה: