מה הסיכוי שהמוצר שלכם יתפוס ותקבלו השקעה? Innovesta יודעת להשיב על זה

אינובסטה הישראלית רוצה להפוך את תהליך בדיקת הנאותות של חברות בשלב התחלתי לנגיש, אמין ויעיל יותר, תוך כדי הקטנת הסיכונים למשקיעים וסיוע ליזמים בבדיקת 'השטח' לפני שהם יוצאים לדרך

מקור: Pixabay

הסטארטאפ הישראלי Innovesta (אינובסטה) מפתח פלטפורמה שמאפשרת למשקיעים ויזמים לערוך בדיקות נאותות למוצרים ולחברות בשלבים מוקדמים, באמצעות חכמת ההמונים. תהליך ה-Due Diligence כמו שהוא נעשה היום הוא מאוד ארוך וכולל המון 'הלוך-חזורים' של עוד שאלות ועוד תשובות, עוד חוות דעת של אנליסט ומומחה וכו' וכו'. כמו כן, לרוב מה שקורה הוא שמשקיע פונה אל אנליסט שיחקור את השוק והקטגוריה של אותו מיזם, ויוציא את כל מה שאפשר למצוא ברשת. יחד עם זאת, הדוח הסופי אף פעם לא יהיה קונטקסטואלי לסטארטאפ עצמו, שכן הסיכוי שאמצא סטארטאפ זהה לזה שבו אני מעוניינת להשקיע קלוש.

"באינובסטה מאמינים שהשכל לעולם לא יהיה רק אצל מומחה אחד, וגם לא אצל שלושה. מעבר לזה, ההגדרה של ״מומחה״ צריכה להשתנות. מומחים הם לא רק יועצים בתשלום, מומחים הם כל אותם אנשים שיכולים להיות צרכנים ולקוחות של החברה החדשה, כאלה שיכולים להיות משתמשים של מוצר, אפליקציה או ממשק ובאופן כללי אנשים שיש להם נגיעה ישירה או עקיפה לתחום בו עוסק המיזם החדש. מומחים כאלה, או ״מובילי דעה״ כמו שקוראים להם באינובסטה, אם מכניסים אותם לחדר הנכון (חדר וירטואלי), מציגים בפניהם את הנתונים הנכונים, שואלים אותם את השאלות הנכונות ומאפשרים להם לנהל דיוני עומק עם היזמים, יכולים לתת למשקיע תמונה מאד מקיפה לגבי השוק, התחרות, הרעיון ואפילו על הצוות", הסבירה לגיקטיים קרן קיי, מייסדת שותפה.

המומחים החדשים

הרעיון מאחורי אינובסטה הוא לרכז בחדר וירטואלי אחד את 'המומחים החדשים', אנשים שיש להם ידע וניסיון מכל מיני זוויות – משקיעים, יזמים, משתמשים או אפילו אנשים שעבדו בעבר בחברות שעסקו בנישה שאליה פונה הסטארטאפ המדובר. "אם אני מכניסה לחדר אחד אנשים מכל מיני זוויות של החברה הזו ושואלת את השאלות הנכונות ומאפשרת למשקיע לנהל איתם דיונים קונטקסטואלים, אני יכולה לקבל תמונה ותובנות שנוצרו בחדר הזה באופן מיוחד ומותאם לסטארטאפ", אמרה קיי. (מן הסתם אין אפשרות לרכז עשרות או מאות אנשים כאלו בחדר אחד, שכן אותם מומחים נמצאים בכל מקום).

בכל פעם שנפתח פרויקט חדש בפלטפורמה (בין אם ע״י משקיע ובין אם ישירות ע״י היזם), אינובסטה פותחת עבורו חדר וירטואלי ייעודי. אותו יזם שהסטארטאפ שלו נבחן ונמצא במרכז הבמה יתבקש 'להעלות' לחדר את כל החומרים שיש לו על המיזם – ממצגות ל-one pager ללינק לאתר, וידאו או דמו, כל חומר זמין שמאפשר להתרשם מהמוצר. כמו כן, בשלב הראשוני ועוד לפני שהחדר נפתח לציבור הרחב, היזם והמשקיע יתבקשו ליצור רשימה של נושאים שהם רלוונטים ושבהם הם מעוניינים לדון.

הטכנולוגיה שפיתחה החברה יודעת להביא לכל חדר שנפתח את מובילי הדעה הרלוונטיים לו ביותר בעזרת תגיות. לחדר שבוחן מיזם הקשור בעולם הרפואי לדוגמה, יגיעו מטופלים, בני משפחה של מטופלים, אחיות ואנשי צוות רפואי, רופאים וכן הלאה. אותו חדר נשאר פרטי וסגור, ומורשים להיכנס אליו רק כאלו שקיבלו הזמנה. הכמות המינימלית של משתתפים בחדר היא 30, מספר שיכול להגיע גם ל-100 או 200 איש בסה"כ.

מה זה אומר חדר וירטואלי?

כל 'חדר' נשאר פתוח במשך 4 ימים ועד לשבוע והוא נראה כמו סוג של צ'אט. באותו חדר יש את כל המדיה והאינפורמציה שהיזמים העלו אליו, כמו גם דיונים שנערכים תחת קטגוריות שונות. מדובר בפלטפורמה אונליין, אך היא לא מתרחשת בלייב. כדי להישאר מעודכנים יש מערך התראות שמודיע בכל פעם שמתקבלת תגובה חדשה או שנפתח דיון מעניין. "הדבר היחיד שיש לנו כרגע בלייב זה לייב סשן – בו אנו מאפשרים ליזם להעלות בלייב בוידאו, כל מי שבחדר רואה את היזם והיזם מתקשר עם האנשים, כותבים לו שאלות אונליין והוא עונה להם בלייב", הוסיפה קיי.

מקור: Innovesta

המוצר מיועד למספר קהלים מרכזיים: משקיעים המחפשים באופן קבוע חברות להשקעה בשלבים מוקדמים – משקיעים פרטיים (אנג׳לים), קבוצות משקיעים פרטיים (Angel Clubs), קרנות, אקסלרטורים, אינקובטורים, בתי השקעה משפחתיים ופלטפורמות גיוס אונליין במודל של equity. הוא רלוונטי גם לחברות ותאגידים המחפשים חידושים וטכנולוגיות, כמו גם יזמים שרוצים לבחון רעיון ולקבל חוות דעת על החברה/מוצר/פרזנטציה שלהם לפני פנייה למשקיעים.

כך לדוגמא ניתן לשאול את המשתתפים האם הם היו משלמים על המוצר הזה 100 דולר. מי שענה כן – מעולה, אלא שמעניין יותר לבחון את מי שהשיב בשלילה. האם 80 דולר כן הייתם משלמים? המשקיע יכול להעלות שאלות סגורות של כן או לא, דירוג (עד כמה היית ממליץ על זה לחבר), כמו גם שאלות פתוחות. גם מוביל דעה יכול גם כן לפתוח דיון באמצעות שאילת שאלה.

"אנחנו כלי למשקיעים, אבל אנחנו גם כלי נהדר כערוץ ישיר ליזמים"; כך לדוגמא, יזם יכול לפתוח חדר על מנת לקבל פידבק מהקהל. זה יכול להיות פידבק על המוצר או על המצגת עצמה (יכול להיות שיש לו רעיון מעולה אבל הוא לא מוצג טוב). כמו כן, אותם יזמים שיבחרו להשתמש בפלטפורמה יוכלו לקבל את הדוח של אותם מובילי דעה בתום כמה ימים, ואם הוא יהיה טוב – יוכלו להשתמש בו כעוד תימוכין בפגישת המשקיעים הבאה שלהם.

מה האינטרס? למה שאנשים ירצו להשתתף בזה?

התשובה הפשוטה היא שהפלטפורמה פונה לאנשים חובבי חדשנות, שרוצים לשתף בידע שלהם ובתמורה להיחשף לדברים חדשים לפני כולם. "התשובה היותר מורחבת היא שבארה"ב השתנתה הרגולציה לפני כשנה, והיא מאפשרת כיום לכולם להשקיע ב-equity אונליין. המשמעות היא שהמון כסף פוטנציאלי חדש נכנס, אבל לאנשים בלי ניסיון. הם יודעים שיש סצינה כזאת, אבל הם לא באמת מכירים אותה ויודעים מה לשאול. בשביל אנשים כאלה להיות זבוב פעיל על הקיר זה 'priceless'; הם מבינים מה משקיעים שואלים ומה צריך לדעת, ומקבלים יכולת להיכנס לראש של משקיעים, ולהבין מה דרוש", הסבירה לנו קיי.

התחרות העקיפה של אינובסטה מורכבת מחברות שמטרתן לתת למשקיעים מידע על המיזמים בהן חברות שעוסקות באיסוף וניתוח מידע קיים (CBinsight, Statista); חברות שמעניקות שירותי Due Diligence (כמו Crowd Valley או Proseeder); חברות שמעניקות שירותים למגזר הציבורי (Crowd Check או משרדי רואי חשבון ועורכי דין) וחברות ייעוץ (כדוגמת Gartner). "הבידול של אינובסטה, והיתרון המובהק שלו, הוא בדיקת כל מיזם באופן ספציפי וקונטקסטואלי, ואיסוף תובנות חדשות שנוצרות בפלטפורמה עצמה. חכמת ההמונים הרלוונטיים מספקת מנעד רחב של תגובות ותובנות, שמספקות ערך הגדול מזה של אנליסט בודד או יועץ אחד. השילוב בחדר בין פרסונות שונות מביאות נקודת מבט מקיפה ומעמיקה על המוצר, החברה, התחרות והצוות. התחרות הישירה של אינובסטה מורכבת מחברות שעושות שימוש בדעת המונים על מנת לייצר תובנות חדשות, למשל Validately".

המודל העסקי של החברה מבוסס על השכרת החדרים הוירטואליים, כאשר כל מיזם שעולה לבדיקה מקבל חדר משלו, והתשלום הוא עבור כל חדר. כרגע התמחור עומד על 750-2000 דולר לחדר, בהתאם לפרמטרים השונים. כמו כן מציעה החברה תכניות ללקוחות עסקיים (קרנות, מועדוני משקיעים), המשלמים עבור מנוי חודשי ומקבלים אפשרות לפתוח חדרים כאוות נפשם.

מקור: צילום מסך, Innovesta

החברה הוקמה בינואר 2017 ע״י שלוש שותפות מייסדות: חנה רדו (שגם השקיעה בה), יהלי הררי (מנכ"לית) וקרן קיי (מנהלת שיווק). כיום מועסקים בה כ-6 עובדים במשרדים ברמת החייל, שם מתרכזת כל עבודת הפיתוח והטכנולוגיה בהובלת זוהר גיא. מאז הקמתה גייסה כמיליון דולר – חצי מיליון באמצעות החממה הטכנולוגית 'דה טיים' במסלול של המדען הראשי, וחצי מיליון דולר נוספים ממשקיעים פרטיים.

גרסת בטא הושקה באוגוסט 2017, ונכון לעכשיו אין יותר מידי חדרים פעילים שכן הם בתקופת הרצה. אלו מכם שמעוניינים לפתוח חדר להתייעצות או להירשם בתור מובילי דעה יכול לעשות זאת כאן. ההערה המרכזית שלנו נוגעת לעיצוב ולממשק שמרגיש מאוד מיושן ולא מאוד מזמין, לכן, היינו ממליצים ליזמות בעצמן להשתמש אולי בפלטפורמה ולקבל עליה חוות דעת (#סמיילי מחייך, #סמיילי קורץ).

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

3 תגובות על "מה הסיכוי שהמוצר שלכם יתפוס ותקבלו השקעה? Innovesta יודעת להשיב על זה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Guy
Guest

הרעיון מעולה.
הוידאו נראה מ 2005, כמה תמונות סטוק אפשר לשים בוידאו אחד? ;)

Gil H.
Guest

לא ככ ברור איך החדר "מגן" על המיזם אם הכל חשוף בעיקר במיזמים ללא פטנט.
האם יש התחייבות כלשהי למוזמני החדר לסודיות?

לא מומחה
Guest

"מומחים הם כל אותם אנשים שיכולים להיות צרכנים ולקוחות של החברה החדשה, כאלה שיכולים להיות משתמשים של מוצר" ועל זה אמר סטיב ג'ובס –
"It's really hard to design products by focus groups. A lot of times, people don't know what they want until you show it to them."

wpDiscuz

תגיות לכתבה: