אבני הבניין של האינטרנט: HTTP בסיסי

בואו לסקור את המחזור הבסיסי של בקשה – תשובה של פרוטוקול HTTP, ולהתבונן על המתודות, ה-Headers וקודי תשובה.

מקור: flickr, cc-by Bekathwia

מקור: flickr, cc-by Bekathwia

פרוטוקול ה-HTTP הוא הפרוטוקול האחראי באינטרנט על שיתוף דפי HTML. רשת האינטרנט נבנתה בחשיבה על מספר רב של שירותים: דואר אלקטרוני, צ׳אט (IRC), שיתוף קבצים (FTP), תקשורת טקסט (Telnet) ועוד. אני לא חושב שבימים הראשונים של האינטרנט היה ברור איזה תפקיד משמעותי יהיה ל World Wide Web, לדפי ה HTML.

למען האמת, בימיו הראשונים היה ל-HTTP מתחרה משמעותי בשם Gopher. לפרוטוקול זה הייתה מטרה מקבילה (שיתוף "מסמכים") והוא לא היה מבוסס על HTML, אם כי עם טקסט ללא עיצוב. היו לו דפדפנים משלו, ולא הייתה סיבה משמעותית להניח שדווקא HTTP יצא מהמאבק כשידו על העליונה.

בראשית ימיו (HTTP 0.9, שנת 1991) פרוטוקול ה-HTTP היה בסיסי ביותר ונועד רק להעביר קבצי HTML (ללא קבצי CSS או js) בצורה סטנדרטית על גבי פרוטוקול TCP. מסמך ה-Specification שלו היה באורך עמוד וחצי. פחות מעשור לאחר מכן (1999), הוגדר פרוטוקול HTTP 1.1, שמסמך ה-Specification שלו הוא באורך 360 עמודים – עליה תלולה במורכבות ובאחידות של הפרוטוקול.

מאז לא היו התקדמויות משמעותית, אם כי בימים אלו עומלים על הגדרת פרוטוקול HTTP 2.0 וצופים שהתקן הסופי ישוחרר בשנת 2015.

On the Wire

בואו נתבונן כיצד נראה פרוטוקול HTTP בפעולה. אתייחס ל-HTTP גרסה 1.1 (לא נראה לי שיצא לכם להיתקל במשהו אחר), אולם אנסה להדגיש את הפונקציה הבסיסית ביותר של הפרוטוקול שהוגדרה עוד בגרסה 0.9. פרוטוקול HTTP כולל מחזור קבוע: בקשה ותשובה, שתיהן נשלחות כטקסט פשוט על גבי TCP Connection.

בקשה נראית כך:

POST /lyrics_server/my_song.php HTTP/1.1
Host: www.lyrics.com
User-Agent: My-Home-Made-Browser/0.1a
Content-Type: text/plain
Referer: http://softwarearchiblog.com

text="Att ahla Hamuda!"&action=post

אתם יכולים לכתוב קוד פשוט בשפת התכנות החביבה עליכם שיבצע קריאות HTTP. כל שעליכם לעשות הוא לפתוח TCP socket, לשלוח מחרוזת טקסט בפורמט הבקשה, ולפרסר את פורמט התשובה (שנראה בהמשך). שימו לב שהבקשה בנויה בפורמט הבא:

<http method> <url> <http version>
<headers>
<empty line>
<body>

השורה הראשונה נקראת Start Line ומכילה פרטים בסיסיים לגבי הבקשה. בדוגמה זו יש קריאת POST ("שליחת מידע למשאב") שכוללת טקסט בדמות ה-body. קריאות GET, למשל, הן בקשות לקריאת נתונים מהשרת, ולרוב לא יכללו body (אך עדיין יכללו את השורה הריקה).

HTTP Methods

פרוטוקול HTTP מתאר משאבים (resources, שם נרדף אחר הוא מסמכים documents), המתוארים ע"י URL ופעולות (method או verb) שניתן לבצע עליהם. המשאב יכול להיות קובץ "'קיים" / "סטטי" (למשל קובץ HTML, CSS) או קובץ שנוצר באופן דינמי עבור כל בקשה (למשל דו"ח מצב העובדים). אין מניעה שקבצי HTML או CSS ייווצרו גם הם באופן דינאמי, וזה בדיוק מה שעושים שרתי אינטרנט כמו Tomcat, IIS בעזרת טכנולוגיות כמו ASP.NET או Servlet בהתאמה.

HTTP/1.0 הגדיר את המתודות הבאות:

 • GET – קריאת ה-resource.
 • POST – עדכון ה-resource.
 • HEAD – כמו GET רק ללא קבלת ה-body, שזו סוג של "סימולציה" מה היה קורה לו היינו קוראים ל-GET. טוב לבדיקה אם URL הוא תקין, למשל.

תקן HTTP/1.1 הגדיר מתודות נוספות:

 • OPTIONS – בקשת מידע על הפעולות האפשריות על המשאב.
 • PUT – שמירה של מידע כמשאב ב-URL המסופק.
 • DELETE – מחיקה של המשאב. כנראה שאתם צריכים הרשאות מתאימות בכדי לעשות זאת.
 • TRACE – תאורטית משמשת ל-debug, אולם בפועל לא כ"כ בשימוש בגלל סכנות אבטחה שבשימוש בה.
 • CONNECT – מתודה טכנית שנועדה לתמוך ב-HTTP Tunneling.

בפועל, השימוש העיקרי באתרים או באפליקציות ווב הוא במתודות GET ו-POST. אני זוכר ש Flex גרסה 3 בכלל לא אפשרה לשלוח קריאה לשרת עם מתודה אחרת, והיא כנראה לא הייתה הטכנולוגיה היחידה. מתודת HEAD יכולה להיות שימושית לפעמים, ומתודות PUT ו DELETE הן שימושיות למדי כאשר מדובר בארכיטקטורת REST. בדרך כלל יהיה מדובר ב web service שהאפליקציה שלנו ניגשת אליו.

אלמנט חשוב מאוד במתודות ה HTTP הוא הקטלוג שלהם ל2 משפחות:

 • Safe Methods: שהן GET, HEAD ו OPTIONS.
 • Unsafe Methods: שהן: POST, DELETE ו PUT.

כחלק מהחוזה ש-HTTP מספק נקבע שהפעלת ״מתודות בטוחות" לא אמורה לשנות את ה state בצד-השרת, בעוד הפעלה של מתודות "לא-בטוחות" עשויות לעשות זאת (אבל לא חייבות). למשל, קרוב לוודאי שיצא לכם להיתקל במצב בו לחצתם על "Refresh", אך הדפדפן פתח לכם popup שהודיע שייתכן וישלח מידע פעם נוספת לשרת ושאל האם אתם רוצים להמשיך. קרוב לוודאי שלחצתם "yes", אלא אם בדיוק בשלב של אישור עסקה כספית גדולה.

מה שקרה הוא שדף אינטרנט שהוצג לכם, בעת שלחצתם על refresh, הוא תוצאה של פעולת HTTP "לא בטוחה" (כנראה POST). מכיוון ש Refresh שולח את המידע לשרת שוב, הדפדפן מתריע על הסכנה לשינוי שלא בכוונה של ה state של המשאב בשרת.

פתרון מקובל לבעיה היא "תבנית עיצוב" שנקראת (Post/Redirect/Get (PRG בה לאחר פעולת POST השרת מבצע פעולת redirect (קוד 302 שמתואר בהמשך) לעמוד GET שאין שום מניעה לעשות Refresh.

הבדל חשוב לא פחות הוא שתוצאות של פעולות "בטוחות" ניתן לשמור כ-Cache. רכיבי רשת שונים (gateway, proxy, cdn) עשויים לשמור עותק מקומי של תוצאות של פעולות בטוחות ולהחזיר את התשובה עבור בקשות עתידיות. כמובן שחשוב שיהיה תהליך invalidation בו לאחר זמן, התוצאות שנשמרו ב-cache יזרקו לטובת תוצאות מעודכנות יותר.

אם אתם כותבים קוד צד-לקוח, שמתשאל את השרת בעזרת מתודת POST (בגלל שאתם צריכים לשלוח פרמטרים) – התוצאה של השאילתה לא תישמר "ברשת", עובדה שיכולה להיות משמעותית מאוד עבור ביצועים (במיוחד ברשתות WAN) ועבור ה Scalability של השרת שצריך לחשב ולנפק את אותה התשובה פעם אחר פעם.

הדרך הנכונה היא לשלוח פקודות GET ולהשתמש ב Query String על מנת לשלוח פרמטרים. לא אמורה להיות לכם כיום מגבלה מעשית בצורת עבודה זו.

שורה ריקה ושורות חדשות

תקן HTTP 0.9 קבע שכל שורה צריכה להסתיים ב-LF (בשפות תכנות רבות: "n\") או ב-CRLF (בשפות תכנות רבות: "r\n\"). תקן 1.1 קבע שגם CR (בשפות רבות: "r\") הוא סוף שורה תקני. כיצד יודעים אם CRLF הוא סיום שורה רגיל או "השורה הריקה" המיוחלת? אין לכך תשובה חד משמעית.

בנוסף יש את החוק המבלבל הבא: שורה שהתחילה ב-white space (טאב או רווח) נחשבת כהמשך לשורה הקודמת, למרות שהיה line break (אחד מהשלושה) קודם לכן.

מעניין לציין ששני שרתי הווב הנפוצים בעולם (Apache ו-IIS) לא מכבדים את התקן ולא מאפשרים לשלוח CR בלבד, בכדי להגן מהבעיות שיכולות להיווצר בגישה הזו. ישנה משפחה של התקפות אבטחה שנקראות header injection שמנסות לגרום לדחיפה של סימני LF, CR ו-CRLF מקומות שונים בתוך ה-headers ולגרום לקוד שמפרסר אותם להתבלבל ולשגות.

מקור: ליאור בר-און

מקור: ליאור בר-און

Request Headers

כפי שציינו, הבקשה כוללת רשימה של Headers, כל אחד הוא שורה. ה-Header היחידי שהוא חובה הוא header ה-Host – כל השאר הם אופציונליים. ארגונים רבים משתמשים בשרת Proxy אשר דרכו עוברות כל קריאות ה-HTTP היוצאות מהארגון. שרת ה-Proxy יכול לפלטר אתרים לא רצויים (אתרים מתוך רשימה של אתרים הנגועים בנוזקות, בארגונים מסוימים: אתרים "מבזבזי זמן" כגון פייסבוק), לנטר תעבורה או לשפר ביצועים (ע"י הגשת התשובה מ Cache מוכן).

ההבדל בין קריאה דרך פרוקסי וקריאה רגילה ב HTTP הוא סמנטי וכמעט נחבא מהעין: קריאה דרך Proxy תכלול בשורת הפתיחה URL מלא הכולל את ה Host. עבור הדוגמה למעלה, שורת הפתיחה תראה כך:

POST http://www.lyrics.com/lyrics_server/queen_song.php HTTP/1.1

קצת קטנוני – אפשר לומר.

תהליך חשוב שמתרחש בעת החלפת ה-headers ב-request וה-response הוא תהליך שנקרא "Content Negotiation". בתהליך זה ה-client (כנראה דפדפן, אבל לא בהכרח) מצהיר באילו סוגי תוכן ובאיזה פורמטים הוא תומך. השרת ינסה להיענות לדרישה כמיטב יכולתו. הנה קבוצת headers שכזו לדוגמה:

Accept: text/html, application/xhtml+xml, application/xml; q=0.9, *.*;q=0.8
Accept-Language: he, en-us;q=0.8, en;q=0.6
Accept-Charset: ISO-112, utf-8;q=0.7,*;q=0.3
Accept-Encoding: gzip, deflate

שימו לב ש "Accept-Charset" הוא ה header שמצביע על סוג הקידוד (encoding) בעוד "Accept-Encoding" מתאר דווקא את סוג הדחיסה (compression). סוג של חוסר-דיוק מינוחי שנעשה בתקן. לפני שאנו נגשים ל headers עצמם בואו נבין את התחביר: לכל header יש מספר ערכים מופרדים בפסיקים, לערכים יש ערכי משנה, מופרדים בנקודה-פסיק.

Accept-Language: he, en-us;q=0.8, en;q=0.6

q הוא מדד בין 0 ל-1 שמבטא את חוזק ההעדפה (quantity?) עבור ה-content negotiation. כלומר ב-header זה הדפדפן אומר: "אחי, אני הכי רוצה עברית (q לא צויין = 1) אבל אני מוכן לקבל אנגלית אמריקאית כהעדפה קצת יותר נמוכה או אנגלית-סתם כהעדפה שלישית.

Headers שכדאי לציין הם:

 • Accept (נקרא גם Accept-Media) – מציין את רשימת ה-media types (נקראים גם MIME types) שה-client תומך בהם. * משמעה: "תן לי הכל, אני אסתדר כמיטב יכולתי".רשימת ה MIME types נראית קצת מסורבלת, וכנראה שאם תשלחו MIME type שגוי הדפדפן יידע להסתדר (הוא מפענח את התחילה של הקובץ כדי לדעת איזה סוג קובץ זה באמת, בלי קשר ל MIME type שנשלח) – אבל זהו התקן ורוב השרתים מצייתים לחלק זה.
 • Accept-Encoding – סוגי דחיסה שונים שהדפדפן יודע לפתוח. קבצים נדחסים על מנת להעביר פחות מידע על גבי הרשת. הדחיסה המועדפת היא gzip (שזה וריאציה קלה-לפענוח של אלגוריתם הדחיסה ZIP). אין טעם לציין כאן q מכיוון שלדפדפן באמת אין העדפה.
 • User-Agent – זהו header קצת חריג בנוף של ה-content negotiation: במקום לתאר יכולת של ה-Agent כגון encoding או supported media types, הוא מתאר פרטים מזהים על ה-Agent כמו מנוע הרינדור שה-agent משתמש בו או מערכת ההפעלה שהוא רץ עליה. בעזרת פרטים אלו יכול השרת לנחש ולנסות להתאים את התוכן טוב יותר ל-agent.

אומר זאת בבירור: User Agent הוא סוג של Anti-Pattern בו עושים שימוש נפוץ בכדי להתאים תוכן של אתרים / אפליקציות לדפדפן ספציפי / מערכת הפעלה, על בסיס הידיעה כיצד מתנהג כל דפדפן (באיזו גרסה?). זיהוי דפדפן (למשל IE7) הוא לא משימה קלה מכיוון שבעוד שבמחשב שלכם IE7 ייצר User Agent String (בקיצור UA) אחד, למשל:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.2; Win64; x64; Trident/6.0; .NET4.0E)

במחשב אחר (לא עוד disk image מאותו IT) הוא עלול לייצר UA שנראה כך:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0b; Windows NT 6.0)

"אין בעיה!", תאמרו לעצמכם. "MSIE 7" תמיד יופיע ועליו נסתמך. מה שכן, הנה UA שהגיע מדפדפן IE8:

Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.0; Trident/4.0; FBSMTWB; msn OptimizedIE8; ENUS)

גם הוא מכיל משום מה "תאימות ל MSIE 7".

לפני שאתם משחררים קוד המתבסס על UA, כדאי שתבדקו את ה regular expressions שלכם מול בנק של UAs כגון לינק1 או לינק2. הדרך הנכונה לעבוד היא להשתמש בספריות כגון modernizr, שבודקות בזמן ריצה האם יכולות ספציפיות נתמכות בדפדפן כגון SVG או Touch ולא לנסות לנחש זאת דרך ה-UA.

עדיין שאלות חשובות כגון ״האם מדובר ב-Smartphone או ב-Tablet?״ לא יכולות להיענות בצורה טובה ללא גישה ל UA – אבל כדאי לעשות זאת בזהירות. ניתן לגשת ל UA גם מתוך ג'אווהסקריפט בעזרת פקודת navigation.useragent.

גם ג'ון רזיג, היוצר של jQuery, לא "מת" על השימוש ב UA. מקור: twitter, ליאור בר-און

גם ג'ון רזיג, היוצר של jQuery, לא "מת" על השימוש ב UA. מקור: twitter, ליאור בר-און

Headers חשובים אחרים ב-HTTP Request הם:

 • If-Modified-Since – בעזרת header זה הדפדפן מצהיר: "יש לי את הקובץ הזה (זכרו שקריאת HTTP היא גם לתמונות או מסמכים, לא רק קבצי HTML) מתאריך abc, שלח לי אותו חזרה רק אם הוא השתנה מאז". אם הקובץ לא השתנה, ה response יחזור עם body ריק אבל עם קוד 304 (not-modified) שיאמר לדפדפן להשתמש במשאב שכבר ברשותו, מכיוון שהוא מעודכן.
 • Referer – זיהוי האתר שהפנה את הבקשה (בהנחה שבקשת ה HTTP היא תוצאה של לחיצה על לינק). מידע זה הוא שימושי למדי לכלי Web Analytics. בעלי אתרים רוצים לדעת אילו מפרסמים יעילים יותר עבור האתר שלהם. שימו לב ששגיאת הכתיב (באנגלית יש לכתוב Referrer) היא שגיאה שנעשתה במקור בתקן – ונשתמרה.
 • Cookie ו Caches – שני נושאים בעלי נפח שראוי להקדיש להם דיון עצמאי.
 • (X-forward-for (XFF – פעמים רבות, לפני השרת שלנו יישב Reverse Proxy או Load Balancer המנטרים את התעבורה. מכיוון שכלפי-חוץ (האינטרנט) אותו רכיב רשת הוא היעד הסופי של התעבורה, ה packet של פרוטוקול ה IP יציין את רכיב הרשת בתור היעד ולא את השרת שלנו. רכיב הרשת ישלח שוב את אותה הבקשה אלינו ושם הוא יציין את המקור (ברמת פרוטוקול ה IP) ככתובת שלו, ולא כתובת השולח המקורי. XFF נועד "to patch" מגבלה זו של פרוטוקול IP ולתאר לנו את המקור האמיתי של התעבורה.

אם אתם רוצים לבחון את ה Headers של המערכת שלכם, ניתן לעשות זאת בקלות:

מקור: ליאור בר-און

מקור: ליאור בר-און

הקישו F12 בדפדפן בכדי לפתוח את כלי הפיתוח. בכרום, למשל, לכו לטאב ה-Network ולחצו F5 כדי לטעון שוב את הדף. עכשיו תראו את רשימת כל קריאות ה HTTP, כאשר בכל אחת ניתן לראות את ה Headers שנשלחו. בדפדפנים אחרים הדרך למצוא את ה Headrs אינה שונה בהרבה.

HTTP Response

חפרנו דיי הרבה בבקשת ה HTTP, בואו נעבור על כמה נקודות מעניינות בתשובה. פורמט התשובה הוא דומה למדי:

<http version> <status code> <reason = status text>
<headers>
<empty line>
<body>

ההבדל הניכר הוא בשורת הפתיחה, ובסט של Headers אפשריים שהוא שונה מאלו שנשלחים ב Request.

HTTP/1.1 200 OK
Server: Some-Server/0.9.2
Content-Type: text/plain
Connection: close

<DOCTYPE html><html><head></head><body><p>
This is currently an <b>html</b> document, but http response body can include images, css files, binary files etc.<p>
</body><html>

מקור: Flickr. cc-by Raphael Goetter

מקור: Flickr. cc-by Raphael Goetter

שורת הפתיחה

שורת הפתיחה כוללת את גרסת הפרוטוקול, קוד סטטוס (מספרי) וטקסט שמתאר את הסטטוס. אמנם כמעט תמיד נראה את התיאור "OK" עם קוד 200 ("הכל בסדר"), אבל אין מניעה לשלוח טקסט אחר. שדה זה נועד בכדי לשלוח הודעות שגיאה טקסטואליות כאשר עובדים, למשל, עם REST API. הודעת שגיאה כמו ״Bad Request״ היא לא מועילה וכדאי להחליף אותה.

מבין כ-50 הקודים שמוגדרים בפרוטוקול ה HTTP יש אולי 15 שבאמת שימושיים בפועל, בואו נעבור עליהם בקצרה:

 • 200 – "הכל בסדר": התוכן שנתבקש אמור להגיע ב-body
 • 204 – No Content: כאשר אין ערך החזרה. הדפדפן לא ינווט לכתובת החדשה אלא יישאר בכתובת האחרונה שהיה.
 • 206 – Partial Content: כמו 200, רק משמש עבור בקשות של range בתוך המסמך, המבוצעות על בסיס ה header שנקרא Content-Range.
 • 301, 302 או 303 – הדפדפן מציין שה URL למשאב זה הוחלף, וה URL החדש מצויים ב header בשם Location. דפדפנים יפנו אוטומטית לכתובת החדשה, מבלי שהמשתמש מודע לכך, מה שנקרא "Client-Side ReDirect". אם הפעולה הייתה פעולת POST, הדפדפן יגש ל URL החדש בפעולת GET (כדי למנוע שליחה כפולה של הנתונים). דפים שמציגים למשתמש הודעה "…You are being redirected" מחזירים בעצם קוד 200, ופעולת ה Redirect היא בעצם אפליקטיבית (בעזרת קוד ג'אווהסקריפט, לרוב).
 • 304 – not modified: ראו את ההסבר אודות סטטוס זה תחת ההסבר על ה header בשם If-Modified-Since למעלה.
 • 307 – Temporary Redirect: כמו 301-303 רק ללא ביטול פעולת ה POST.
 • 400 – bad request: השרת מציין שמשהו לא בסדר בבקשה שנשלחה, אולי הפורמט ואולי תוכן הבקשה. הפירוט אמור להגיע בהודעת השגיאה.
 • 401 – Unauthorized: השרת לא מזהה את המשתמש ולכן אינו יכול לאפשר לו לגשת למשאב שהגישה אליו מוגבלת. קוד זה יזניק חלון "שם/ססמה" או יהיה נקודת הפתיחה לסט קריאות מורכב כחלק מהפעלת פרוטוקולים לאימות המשתמש כגון Kerberos או SAML.
 • 403 – Forbidden: השרת מזהה את המשתמש, אך למשתמש אין הרשאות לגשת למשאב.
 • 404 – לא קיים משאב בשם שתואר ב URL. תשאלו כל ילד בן 12 ומטה, והוא יסביר לכם :)
 • 405 – Method not allowed: פעולת ה HTTP שביקשנו (למשל Delete) לא זמינה למשאב הספציפי. ייתכן והיא תהיה זמינה עבור משאב (URL) אחר.
 • 500 – Internal Error: תקלה פנימית בשרת, שיכולה להיות בעצם כל דבר. התקלה לרוב תכתב לקובצי הלוג של השרת ולא תשלח (מטעמי בטיחות) למשתמש. אל תצפו להודעת שגיאה מפורטת או מועילה על קודים אלו.
 • 503 – Service Unavailable: כמו 500, אך בא להדגיש שמדובר בתקלה זמנית בגלל שאיזה service בדיוק נמצא ב maintainable או restart, למשל.

כמובן שקודים אלו הם קודים טכניים, שלא רבים מהמשתמשים מכירים או מבינים. אתרי אינטרנט יעדיפו להחזיר תמיד קוד 200 ולהחזיר דף HTML המתאר בצורה קלה ונוחה (חחחח, לפעמים זו הודעה מעוצבת בה כתוב רק "404"), מהי התקלה. קודי HTTP, אם כן, רלוונטיים יותר לשירותי REST.

בעצם, גם שירותים שקוראים לעצמם "REST" לא תמיד משתמשים בקודים בצורה נכונה. אפשר לומר שיש כאן כוונה טובה והרבה מקום לשיפור. בלינק זה תוכלו למצוא את ההגדרה התקנית לכל הקודים. שימו לב ששרתים או פרוטוקולים מסוימים אמצו לעצמם קודים נוספים, את הנפוצים שבהם תוכלו למצוא כאן.

Headers מעניינים בתשובה

הנה כמה מה Headers המעניינים שיכולים לחזור בתשובה:

 • Content-Encoding, Content-Language, Content-Type ועוד – המקבילים ל-Headers של ה-Content Negotiation בבקשה, אולם הפעם מצוינת ההחלטה. לא יהיו יותר q לבטא את מידת הרצון כי אם החלטה: "התוכן הוא HTML בצרפתית והוא דחוס ב-gzip", לדוגמה.
  ה-Content Type יתואר בעזרת אחד מה MIME types, כמו שהזכרנו קודם.
 • Server – ממש כמו user agent – רק בצד השרת. מתאר איזה שרת זה ואיזו גרסה.
 • מעולם לא ראיתי קוד שעשה שימוש במידע זה, אך למי שמדבג פלטפורמה מרוחקת מידע זה עשוי להיות שימושי.
 • Content-Length – אורך ה body. יכול לסייע ל client להיערך בהקצאת זיכרון.
 • Cache-Control, Pragma, ETag – אלו headers המתארים את היכולת לשמור את התוכן ב cache בצד הלקוח, ופרטים אודות התקפות שלו. נושא בפני עצמו.

סתם נקודה מעניינת לציין היא שאין חוק ברור כיצד להתנהג כאשר אותו ה-Header מופיע פעמיים. דפדפנים מסוימים מתייחסים רק למופע הראשון, ואחרים – רק למופע האחרון.

סיכום

זהו. סקרנו את המחזור הבסיסי של בקשה – תשובה של פרוטוקול HTTP והתבוננו על מתודות, headers וקודי תשובה. אני מקווה שפוסט זה הצליח להיות מעניין ולא רק טכני. שיהיה בהצלחה!

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Software Archiblog.

ליאור בר-און

ליאור בר-און הוא Chief Architect בחברת סטארטאפ ישראלית גדולה.

הגב

9 תגובות על "אבני הבניין של האינטרנט: HTTP בסיסי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דורון מועלם
Guest

נהדר!

thành lập chi nhánh tại tphcm
Guest

I like the valuable information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I'll learn many new stuff right here!
Good luck for the next!

Quentin
Guest

I was curious if you ever thought of changing the
page layout of your site? Its very well written; I love
what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for only having one
or two images. Maybe you could space it out better?

הוד
Guest

HTTP בימיו הראשונים היה מבוסס טקסט ויכולת לגלוש אל הדפים בעזרת דפדפן lynx שרץ על מערכת הפעלה DOS.
למעשה ראית אתרים בטקסט שחור לבן וזה היה משעמם לחלוטין.
אגב, גם הדוא"ל באותה תקופה עבד בעזרת PINE השחור לבן ולא כפי שהיום.

בהמשך השתכללה שפת ה HTML והדפדפנים שתמכו בה (NETMANAGE, MOSAIC,NETSCAPE)

Constructionjobsabroad.net
Guest

What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I've found It positively useful and it has aided me out loads.
I hope to contribute & help other users like its helped me.
Good job.

ירון
Guest

כתבה נהדרת! תודה!

גורי
Guest

Post זה לא Create ?

אסף
Guest

כתבה מעולה! נהניתי מאוד לקרוא! תודה!

דורון
Guest

כתבה מצוינת!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: