מה עדיף: תואר במדעי המחשב או קורס במכללה?

לימודים באוניברסיטה או לשם קבלת תואר במדעי המחשב או אולי בכלל קורס במכללה – מה עדיף?

shutterstock students

הפוסט נכתב על ידי עודד רגב, הייטקיסט, יזם וכותב הבלוג ״המדריך להייטקיסט המתחיל״.

נקודה חשובה מס׳ 1: מקצוע כמו תכנות דורש יכולות חשיבה גבוהות, מסוג מסויים, שלאו דווקא יש אותו לכל האנשים במידה שווה. איך תוכלו לדעת אם יש לכם את היכולות הדרושות להיכנס לתחום? בדר״כ יש קורלציה עם מתמטיקה, הצלחה במקצוע המתמטיקה בתיכון (5 יחידות עם ציון מעל 85) או בפסיכומטרי (חלק כמותי מעל 145) נותנים אינדיקציה טובה. כמובן שיש מתכנתים מעולים שלא היו מוצלחים כל כך במתמטיקה, אז עוד דרך לדעת אם התחום מתאים לכם הוא פשוט לנסות ולראות איך אתם מסתדרים עם זה.

נקודה חשובה מס׳ 2: לאנשים מסויימים עדיף להתחיל ללמוד תכנות (בחינם) דרך קורס שזמין אונליין (פרטים בהמשך), ולא להירשם מייד לקורס שעולה אלפים רבים של שקלים או לתואר ראשון – לפני שהם יודעים אם התחום הזה מתאים להם בכלל. קורס תכנות שכזה מכניס יותר וודאות לתהליך ההחלטה ועוזר למי שלא היה לו כל נסיון קודם להבין את החיבור שלו לתחום.

הגורמים שיכולים להשפיע על ההחלטה

1. תוכניות לגבי העתיד – האם אתה בטוחים שלפחות ב-10 שנים הבאות תרצו לעסוק במקצוע טכנולוגי כגון: תכנות או QA, או האם אתם נמצאים בשלב התחלתי של חקירה ובחינת האפשרות להיכנס להיי-טק? ברור שמדובר בשתי קצוות אבל אם אתם נוטים יותר לכיוון של טווח ארוך, יתכן שתואר הוא רעיון טוב. לעומת זאת אם אתם בשלב התחלתי אז קורס יכול להיות אופציה עדיפה.

2. גיל – זה נכון שאפשר ללמוד בכל שלב, אבל אין ספק שיש לגיל אלמנט חשוב בהחלטה. בחורה צעירה בגיל 22 שמתלבטת האם לעשות תואר זה לא אותו דבר כמו בחורה בגיל 35-40 שהיא גם אמא לשני ילדים. מציאות החיים משחקת תפקיד ובהנחה שמדובר במישהי (או מישהו) שיש לה פוטנציאל להיכנס לתחום ולהיות בו מעולה, בהחלט יתכן שהייתי ממליץ לבחורה הצעירה לעשות תואר ראשון (גם אם היא תתחרט, היא תוכל לעשות תואר שני בתחום אחר או לפרוש לאחר שנה) ולבחורה המבוגרת יותר הייתי ממליץ דווקא לנסות לעשות קורסים מקצועיים אונליין ואופליין – ולהיכנס לתחום משם.

3. ביטחון ביכולת שלכם לסיים את התואר – יש אנשים שיש להם ביטחון ביכולת שלהם לסיים את התואר, בדר״כ אלו אנשים עם פסיכומטרי גבוה ו\או ממוצע בגרויות גבוה. אם אתם מרגישים חסרי ביטחון לגבי היכולת שלכם לעשות תואר שלם אז בהחלט יתכן שכדאי לכם להתחיל בקורס תכנות אונליין ולראות איך הוא מתחבר לתחום.

שאלות שבדרך כלל עולות

איך אני אוכל למצוא עבודה בתחום?

אם תחליטו לעשות תואר ראשון אז כתבתי פוסט בנושא זה. אם תחליטו לעשות קורס וללמוד בעצמכם אז תוכלו להשתמש בשיטות דומות לאלו שכתבתי בפוסט המדובר, רק בתוספת קטנה שיכולה לעשות עבורכם את ההבדל והיא לעשות פרוייקט תוכנה בעצמכם שידגים את כל היכולות שצברתם עד היום. ברור שזה יהיה פרוייקט יחסית מתחיל אבל זה כבר ישים אתכם במשבצת אחרת בראיון העבודה. מי שיראיין אותכם יראה מולו בן אדם מקצועי שלוקח את עצמו ברצינות ושיש לו תשוקה רבה למה שהוא הולך לעשות.

כשתגיעו לראיון העבודה הראשון שלכם, למראיין שלכם לא יהיו הרבה דרכים להבין מה הרמה המקצועית שלכם. בהנחה שאין לכם נסיון קודם, הדבר הראשון שהוא יבקש מכם הוא להראות לו מה אתם יודעים, פרוייקט שעשיתם. אם תראו שאתם עובדים בזמנכם הפנוי על פרוייקט אישי מרשים (בהתחשב בזה שאתם רק בתחילת הדרך) זה יעשה רושם חיובי בתהליך הקבלה ובטוח ישפר את מעמדכם ממה שהיה אילולא הצגתם את הפרוייקט.

אני כבר בן 28,35,40 האם הגיל שלי מהווה בעיה?

אני אתחיל עם החלק הפחות נוח, לצערי קיים קושי מסויים לאנשים מעל גיל 40 שרוצים להיכנס לעבודה בתור שכירים בתחום שאין להם בו כל נסיון קודם. הקושי הזה נוגע לכל המקצועות, וזה לא שייך רק לענף ההיי-טק.

יש סיבות רבות לקושי הזה שקצרה היריעה מלפרט את כולן כעת. יש שתי סיבות שלדעתי רלבנטיות להיי-טק יותר מלתחומים האחרים, הראשונה היא שטכנולוגיה באה בדר״כ בקונוטציה של משהו צעיר וחדש וקשה לאנשים, אפילו בתת מודע, לראות מישהו מבוגר שעובד על יצירה של משהו חדש. הסיבה השניה היא שלרוב, בני 40+ הם לא “פראיירים” כמו הצעירים, הם עובדים פחות בשעות משוגעות, יש להם דרישות לשכר גבוה יחסית ולתנאים טובים ויקרים לחברה שמעסיקה אותם.

אין לי מספרים מדוייקים אבל לכל מי שנמצא בתחום ורואה מה קורה, ברור שיש העדפה לאנשי מקצוע צעירים 25-35 ופחות העדפה לאנשי מקצוע בגיל 40+. שימו לב, זה נכון בעיקר עבור משרות תכנות של ״מתכנתים מתחילים״, בנוגע למשרות ניהול ומשרות ״מתכנתים מומחים״ הגיל פחות משחק תפקיד ויש יותר משקל לנסיון מוכח.

אני כן רוצה להאמין שכל מי שטוב במה שהוא עושה יצליח למצוא את מקומו בתעשיה. לכל חברת היי-טק בעולם חסרים מתכנתים טובים. תמיד תזכרו את המשפט הזה: למתכנתים טובים תמיד יהיה מקום בתעשיה. יכול להיות שיהיה לכם יותר קשה להתחיל אבל אם תהיו טובים (בין אם דרך למידה עצמאית מעבר ללימודים או דרך ממוצע ציונים גבוה) תוכלו לעשות את זה.

האם אתה ממליץ לעשות קורס במכללת נס, ג’ון ברייס, האקר-יו וכו׳?

לימודי תכנות במסגרת קורס כמו האקר-יו, Ness או ג’ון ברייס בהחלט יכולים לעזור למישהו חסר כל נסיון בתכנות לעשות את צעדיו הראשונים בתחום וללמוד את כל העקרונות הבסיסיים.

חשוב שתדעו, תכנות לומדים באמצעות תרגול עצמי – הקורס יכול ללמד אתכם את עקרונות הבסיס, מכאן והלאה תהיו תלויים בעצמכם, ביכולות שלכם ובחריצות שלכם לתרגל שעות על גבי שעות עד שתגיעו לרמה מספקת. מדובר בסדר גודל של 10-15 שעות בשבוע במשך 3-4 חודשים, ושוב, אלו השעות שבהם אתם צריכים לתרגל לבד, לא בכיתה.

אני לא חושב שהרבה אנשים שעושים את הקורסים האלה מגיעים בסיום הקורס לרמה מספקת בשביל להתחיל לעבוד, ואלו שכן מגיעים, עשו זאת בגלל שהם למדו ותרגלו הרבה רבה מעבר למה שנדרש בקורס, כך שלמעשה הקרדיט מגיע להם ולא לקורס.

אני ממליץ לכם בחום להסתכל באתרים שמלמדים תכנות בחינם ברשת, יש אתרים מעולים כמו: codecademy או coursera או codeschool – תנסו לבחור את אחד הקורסים שם ותתמידו בו. חשוב שתעשו את התרגילים המעשיים כי זה החלק הכי חשוב. לפני שאתם משקיעים כמה אלפי שקלים באחד הקורסים של המכללות, תוכלו לקבל הבנה טובה יותר לגבי ההתמודדות שלכם עם החומר ועד כמה יש לכם חיבור טוב לתחום.

אם אתם לא יודעים מאיפה להתחיל ואין לכם כל נסיון קודם, אני ממליץ להתחיל מהקורס הזה.

אם תעשו את הקורס הזה במלואו (כולל כל תרגילי הבית, זה החלק הכי חשוב), אתם תהיו במצב מצוין, תלמדו את כל העקרונות החשובים ותדעו Java ברמה טובה מאוד. לאחר מכן תוכלו לעבור לקורסים מתקדמים יותר בתכנות כמו פיתוח אפליקציות לאנדרויד לדוגמה, שגם הוא נעשה בשפת Java.

במידה ותחליטו לעשות את הקורס באחת המכללות הללו, לאחר סיום הקורס אני ממליץ לכם לחשוב על ״פרוייקט אישי״ שמשלב את כל החומר שלמדתם בקורס וגם לוקח אתכם טיפה מעבר. תוכלו להתייעץ עם המנחה של הקורס שיעזור לכם להגדיר בדיוק את הפרוייקט הזה, הדרישות שלו ואיך הוא צריך להיות ממומש.

אני אישה שרוצה להיכנס לתחום, האם יש לך המלצות ספציפיות שיכולות לעזור?

יש כמה קבוצות שמעודדות נשים להיכנס לתחום ההייטק, אני ממליץ לכן ליצור איתם קשר ולהגיע לפחות למפגש אחד. לדעתי יש להם די הרבה קשרים עם התעשיה ובהחלט יתכן שהם יוכלו לעזור לך:

She Codes

Rail Girls

לסיכום, אם אתם מתחת לגיל 30, בטוחים ביכולות שלכם לסיים תואר והחלטתם שזה מה שתרצו לעשות בשנים הקרובות – תואר ראשון במדעי המחשב או ״הנדסת תוכנה״ זו הדרך הקלאסית להיכנס לתעשיה. אם הסיטואציה שלכם שונה מזו, אני מקווה שהצלחתי לתת לכם כלים להבין טוב יותר מהן האפשרויות שזמינות עבורכם.

שיהיה לכם המון בהצלחה ואני אשמח כמובן לענות לשאלות שלכם בתגובות פה או במייל.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג ״המדריך המלא להייטקיסט המתחיל״.

קרדיט תמונה ראשית: students via shutterstock.

 

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

31 תגובות על "מה עדיף: תואר במדעי המחשב או קורס במכללה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Ido Cohen
Guest

אחלה כתבה !!

Roy
Guest

אז מה עדיף?
http://bit.ly/1B8wtry

מה נהיה?
Guest

“איך אני יוכל למצוא עבודה בתחום?”?????

—> איך אני אוכל למצוא עבודה בתחום!!!!
אלוהים אדירות, אתם לא עושים הגהה על טקסט לפני שאתם מפרסמים?

Oded Regev
Guest

בהחלט טעות בהגהה, יתוקן ממש בקרוב. תודה על ההערה

שוקי
Guest

הפסקתי לקרוא ב”איך אני יוכל” :)

Oded Regev
Guest

היי שוקי, הטעות תתוקן באתר ממש בקרוב. תודה

בבא סלי
Guest

אויי, כתבה נוראית, הפסקתי באמצע.. כל כך הרבה סטראוטיפים.. :(
נ.ב. אני מתכנת, עם ניסיון של 4 שנים.
132 בכמותי, ולא עשיתי חמש יחידות..

Oded Regev
Guest

ולכן כתבתי ״… מובן שיש מתכנתים מעולים שלא היו מוצלחים כל כך במתמטיקה, אז עוד דרך לדעת
אם התחום מתאים לכם הוא פשוט לנסות ולראות איך אתם מסתדרים עם זה.״

שמואל
Guest

למדתי במכללה, עובד כבר 4 שנים .
הלימודים היו הרבה יותר ארוכים ומקיפים ממה שמתואר פה.
לדעתי כדאי תואר אבל לא חובה

דן
Guest

בוגרי קורסים אינם יכולים להתברג במקומות עבודה נחשבים. אני יכול לאמר זאת באופן גורף. הם יכולים למצוא עבודה בפיתוח בגוף IT או לכל היותר בחברות גולגלות בפרוייקטים פשוטים. לא תמצאו אותם בכלל בחברות מוצר או אונליין גדולות.

Oded Regev
Guest

היי דן, לי יצא באופן אישי לעבוד עם לא מעט אנשים מצויינים שלמדו תכנות בכוחות עצמם (עם או בלי קורסים בתשלום). הם אנשים עם יכולות טבעיות גבוהות אבל בהחלט עשו זאת בכוחות עצמם.

cs50
Guest

יש קורס נהדר של הארוורד שפתוח לכולם, בחינם –
https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x
מבוא למדעי המחשב בשפת C

קורס נהדר שסוקר עקרונות של מדעי המחשב, שפת C, פיתוח אתרים(כנראה ברמה בסיסית), עבודה עם מסדי נתונים והחומר מועבר בצורה מעניינת ותוך כדי התעמקות בנושאים שבדרך כלל מתעמקים בהם בקורסי מבוא.

תוכלו להתרשם מההרצאות שלהם כאן:

http://cs50.tv/2014/fall/lectures/0/w/

עם הרבה בטחון
Guest

720 בפסיכומטרי עם כמותי 126, 4 יחידות במתמטיקה, ובכל זאת יוצאת 8200 ובאמצע תואר במדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב…
מה דעתך, לפרוש?
מי שרוצה יכול, להציג את המתכנתים שלא עשו 5 יחידות והוציאו ציון כזה או אחר בפסיכומטרי כייחודיים זה קשקוש.
מה גם, שבסטארט אפ בו עבדתי לפני תחילת הלימודים לחצי מן המפתחים בכלל לא היה תואר, והסתדרו יופי.

Oded Regev
Guest

היי, יכול להיות שפיספסת את זה שכתבתי ״כמובן שיש מתכנתים מעולים שלא היו מוצלחים כל כך במתמטיקה, אז עוד דרך לדעת אם התחום מתאים לכם הוא פשוט לנסות ולראות איך אתם מסתדרים עם זה.״

מנחם
Guest

ומה לגבי הנדסאי תוכנה?

Monkey
Guest
Wow, such a huge pile of shit. You constantly change your mind about outliers. A. Ness/HackerU/Shit course costs a lot of money (10’s K’s), salary for courses graduates are 5-8K (as full time coders). Yes, some may be super talented super dedicated and move on to some real Hi-tech company. (some people also win the lottery, I wouldn’t count on it) B. It’s not about mathematics, it’s about logic. The ability to split a big problem into small units, attack each one logically and combine them all in a logical sequence, this is it. C. University degree gives you a… Read more »
יחמור מצוי
Guest

למדתי מדעי המחשב במכלזבלה.
כותב C ו ++C, עובד עם טכניוניסטים.
אחרי שנה שנתיים מסיום התואר כבר לא ממש הצגתי אותו או הסתמכתי על החומר שלמדתי.
לקח לי 6-7 שנים לבנות את עצמי וללמוד לבד את מה שחשוב.

iphone1000
Guest

תואר מדעי המחשב -מומלץ .אני עשיתי תואר
שני בזה .לומדים דברים ממש שימושיים
והרבה גילויים שחבל שלא ידעתי לפניי .

Elad
Guest
כתבה מעניינת, אני יכול להעיד על עצמי שלפני שנה הייתי מוצא פה תבונות רבות. אני כמעט בן 24, בוגר אחת המכללות המצויינות ועובד כיום כמפתח אפליקציות. לפני הקורס, למדתי עצמאית פיתוח אתרים ועבדתי במהלך הקורס כמפתח פרונט-אנד. את עצתך, ללמוד מעבר למה שמציעים הקורסים, אני רוצה לחדד ולהדגיש. מעל הכל חשוב ללמוד לבד. הרמה של הקורסים (גם און-ליין וגם במכללות) היא לא מספקת בכלל. מה שכן, אני לא מסכים בכלל עם הטענה שכדאי קודם לצאת לתואר אם אתה צעיר. חברים רבים שלי במהלך התואר או בוגרי תואר ומתקשים למצוא עבודה, תכנות הוא תחום מאוד תחרותי. אני דווקא ממליץ לחבר׳ה החכמים… Read more »
Oded Regev
Guest

היי אלעד, הערות מעניינות מאוד, תודה רבה

Elad
Guest

עודד, נחשפתי לבלוג שלך דרך הכתבה הזו.
תענוג רצוף, הפוסט בנושא הצתרפות לסטראט-אפ סידר לי הרבה מהסלט שהיה לי בראש. תודה רבה.

Oded Regev
Guest

אני שמח לשמוע, תודה רבה

יוסס
Guest

מה לגבי הנדסאי תוכנה? אני רואה שלא התייחסו לזה בכלל מה משום שזה לא באמת שווה משהו??

ניר
Guest

אבל לא ענית בכלל על השאלה האם עדיף תואר במדעי המחשב או קורס מקצועי.

Oded Regev
Guest

היי ניר, לא עניתי על השאלה בגלל שאין תשובה אחת שהיא נכונה לכולם. יש כמה פרמטרים מרכזיים שמשחקים תפקיד ולכן ניסיתי לדון בהם ולהסביר איך כל אחד יכול להבין לגבי עצמו מה נכון בשבילו

ניר
Guest

אבל בכלל לא התייחסת לסוגיית התואר..
אין כאן שום השוואה בין האופציות. תקרא היטב את המאמר שלך… אתה יותר מדבר על האם זה נכון להכנס לעולם התכנות מאשר על השוואה בין תואר לבין קורס.

Oded Regev
Guest

אני מקבל את מה שאתה אומר, ניסיתי בעיקר להתייחס במאמר לשאלות ספציפיות שחזרו על עצמן מצד הקוראים של הבלוג שלי. הייתי צריך אולי לדון יותר לעומק בהשוואה עצמה בין שני המסלולים. תודה על המשוב

Serge Krul
Guest

חשוב לי להוסיף פשוט כי לדעתי זה עוול שהקורס הזה לא פה: לנטקראפט יש קורס front end ברמה של bootcamps בחו״ל כמו bloc ו general assembly, שמהווה גשר בין האקדמיה לתעשייה. 6 חודשים, 3 פעמים בשבוע + הרבה עבודה עצמית על פרויקטים אמיתיים, באמצעות github.
המטרה של הקורס היא להפוך את ה״אקסיומה״ הזו שבתחום הזה רק מי שיש לו כמה שנות ניסיון יודע משהו ולהזרים לשוק העבודה מפתחים איכותיים עם ידע מסודר ומעמיק ותיק עבודות מקצועי שיכולים להתחיל לעבוד מ day one.
חצי מהאנשים מצאו עבודה עוד לפני תום הקורס בחברות פרויקטים ומוצר איכותיות.
קישור: http://netcraftacademy.co.il/?course_type=%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1-fed

אופיר
Guest
ברגע שאנשים יצאו מהקיבעון הזה שבשביל תואר אתה צריך למצוא עבודה ,כל התפיסה פה תשתנה….אבל בגלל שרוב רובכם חושב חונך ככה על ידי ההורים וזה מה שהחברה מלמדת אתכם אני כבר לא מתפלא….ניתן להצליח בהכל היום בלי תואר ,אם אתה מספיק טוב ויש לך יכולות עצמיות. מי שמסיים היום תואר במדעי המחשב , לעומת מי שהלך ולמד באופן עצמאי או לקח קורס תכנות לא בהכרח יתקבל בגלל שהוא סיים תואר במדעי המחשב – בפועל יש את מה שקורה בשטח ומה שקורה על ספסל הלימודים שהקשר בין זה לבין מה שקורה בפועל הוא מקרי בהחלט. אז במקום לבזבז 100 אלף שקל… Read more »
מנחם
Guest

התגובות מהאפליקציה והתגובות מהרשת לא מסונכרנות.. שימו לב לבאג הזה.. מה שרשמתי כתגובה כאן באפליקציה בכלל לא נראית מהכתבה כשנכנסים בדפדפן..

עופר
Guest

כאחד שלמד במכללה קורס MCPD אני יכול להעיד שעד היום אני מנסה להיפטר מהרגלים רעים שלמדתי, והייתי שמח מאוד אם היינו לומדים דייזן פטרן, כי למדתי לתכנת אלה בבללה. לכן, זה הרבה קשור למרצה יותר מלמכללה שבה למדת….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: