סמארטפון מוסרי: ה-FairPhone 2 מתקן את כל העוולות של עולם הסמארטפונים

סמארטפון שמורכב רק מחומרי גלם הוגנים וכמה שפחות מזהמים. בלי רגשות אשם, ובלי שתצטרכו לשדרג אותו כל שנה

תמונה: Fairphone

זוכרים את הימים שבהם היינו מחזיקים באותו טלפון נייד במשך שנים רבות יחסית? מאז התחיל עידן הסמארטפונים נראה שמחזורי השדרוג של המשתמש הממוצע התקצרו מכמה שנים טובות לשנה וחצי. אנחנו רוכשים מכשירים חדשים כשמושקים דגמים חדשים, או כשנשבר לנו המסך ואין טעם לתקן או סתם כשהמכשיר מחליט לשבוק חיים. אבל אנחנו לא מודעים לנזק שהמכשירים הללו משאירים על כדור הארץ, והמחיר שאנשים אחרים צריכים לשלם כדי שאנחנו נהנה מהטכנולוגיה הכי חדישה. מיזם ה-FairPhone (פיירפון) מנסה לעשות את הדברים אחרת, ולשנות את הדרך שבה סמארטפונים מיוצרים, ואפילו משודרגים. מתוך כוונה שלא תצטרכו להחליף מכשיר כל שנה ועדיין תוכלו לקבל שדרוגים למכשיר, ואפילו עשוי מחומרים הרבה יותר מוסריים. כן, יש דבר כזה סמארטפון מוסרי, ובאופן מסוים הוא מצליח להיות חדשני יותר מה-iPhone X, פיקסל 2 או כל סמארטפון דגל אחר.

הסמארטפון הראשון שמורכב מחומרים 'הוגנים'

יתכן ונתקלתם בכתבות חדשות וסרטים על תעשיית הסמארטפונים והאלקטרוניקה. זה לא מחזה נעים. חלק ממקורות הרכיבים בסמארטפונים שלכם נמצא במכרות בהם העובדים (שלעיתים הם ילדים) מועסקים בתת תנאים, תוך סיכון רב והשפעה לרעה על הסביבה. בפיירפון מנסים לצמצם את הנזק של תעשיית הסמארטפונים על ידי שימוש בכמה שיותר חומרים ממוחזרים, ניתנים למחזור, פחות מסוכנים ויותר ידידותיים לסביבה, וכמו כן רכישת חומרי גלם ממכרות שמסייעים לאיזורים מוחלשים ובעלי תנאים טובים והגונים לעובדים בהם.

תמונה: Fairphone

פיירפון עובדים עם מספר חברות וארגונים המסייעים בהעסקה הוגנת וביצירת תנאי עבודה טובים יותר בפס הייצור של המכשירים שלהם, ואף חברים בארגון שמטרתו היא למנוע לחלוטין חשיפה של עובדים לכימיקלים רעילים במהלך העבודה על המכשיר.

בעת המעבר לפיירפון 2, סמארטפון הדגל של החברה, החברה מעודדת את המשתמשים למסור את המכשירים הישנים שלהם לטובת פרויקטי מחזור מתקדמים. החברה טוענת שהיא עובדת כל הזמן על שיפור יכולת המחזור של מכשיריה הקיימים והעתידיים.

הסמארטפון הראשון שתוכנן שתוכלו לתקן ולשדרג אותו בעצמכם

בראש ובראשונה, בפיירפון מנסים לעזור למשתמש להמנע מלהחליף מכשיר בתכיפות כל כך גבוהה. רק בשנת 2015, יוצרו למעלה מ-771 מיליון סמארטפונים. חלק לא קטן מהסמארטפונים האלה מצאו את מקומם בפח האשפה לאחר שהשימוש בהם הסתיים. הפיירפון עוצב מתוך מחשבה לא רק על מראה המכשיר או השימושיות הכללית שלו, אלא גם למשהו שנראה שחברות שמות עליו פחות ופחות דגש: תיקונים. לא חסרים אנשים בחיינו שברגע שנשבר להם המסך או התקלקל המכשיר, הם מחליפים מכשיר. פיירפון מציעים עיצוב שבנוי בכדי לאפשר למשתמש לתקן ולהחליף רכיבים במכשיר מבלי להצטרך להחליף את המכשיר עצמו. בחנות החברה ישנם 6 מודולים שונים: מצלמות, מסכים, חיבורי אוזניות, סוללות ועוד. את כל הדברים האלה ניתן להחליף בקלות, במהירות, וללא צורך במעבדה. בחברה טוענים כי החלפת מסך אורכת פחות מדקה, ועל פי סרטון ההדרכה שלה, התהליך נראה פשוט להפליא:


תיקונים הם לא הסיבה היחידה למודולריות של המכשיר. מכירים את החבר (במקרה הזה אני) שחייב לשדרג למכשיר החדש ביותר רק בשביל לקבל מצלמה יותר משוכללת? בפיירפון מצאו לכם פתרון זול, ירוק ואפילו נוח יותר. בחברה משכללים את המכשיר שלהם מדי פעם, ובחודש שעבר מצלמת המכשיר שודרגה ל-12 מגה פיקסל. רוכשי המכשיר בעבר לא צריכים להרגיש מרומים ולקנות עכשיו מכשיר חדש לחלוטין כדי לקבל את "הצעקה האחרונה", אלא רק להזמין מאתר החברה את המודול של המצלמה החדשה, ולהחליף את המצלמה הישנה במכשיר שלכם לחדשה. והרי לכם: מכשיר עם מצלמה משופרת ב-45 יורו. בלי לזרוק לפח מכשיר בשווי אלפי דולרים, בלי לצרוך מכשיר חדש לחלוטין בשביל שדרוג מינורי יחסית. פשוט וחכם. לראיה, הפיירפון הראשון הושק ב-2013 ונתמך עד יולי 2017, והפיירפון השני הושק ב-2015 ונתמך עד היום כמובן. כלומר, אין צורך "לפחד" שתיכף יצא דגם חדש ומשופר, כיוון שהחברה ממשיכה לתמוך ולשדרג את הסמארטפונים גם לאחר יציאת הדגם הבא.

שקיפות במחיר: לדעת בדיוק על מה אתם משלמים

תמונה: Fairphone

בכל פעם שמושק מכשיר דגל חדש (בעיקר של אפל), הרשת מתמלאת במחקרים שמנסים לשער את עלות הייצור של המכשיר כדי שהמשתמשים ידעו מה הרווח של החברה על כל מכשיר שנקנה. במקרה של פיירפון, החברה מנסה להתנהל בשקיפות מירבית, וכבר באתר שלה מציעה לכם ממשק נוח להבנת עלות הייצור של המכשיר: ממחיר הרכיבים, למחיר הרכבת החלקים ועד לעלות הפיתוח ופרסום המכשיר.

החברה אף מאפשרת לגולשים לראות את שרשרת הייצור של המכשיר: מפה שלמה אשר מציגה את מקורות כל החומרים והרכיבים מהם מורכבים המכשיר, כיצד הם מגיעים למדינות אחרות ומי הם אותם ספקים שמביאים את אותם חומרים. השקיפות הזו מאפשרת למשתמש לדעת מה המקורות המלאים אשר החברה משתמשת בהם, ולהבין בצורה טובה יותר באופן כללי כיצד "סמארטפון נולד". זאת בניגוד לניתוק שרוב החברות מנסות ליצור בין הצרכן לבין תהליך הייצור. זוהי רמת שקיפות שלא נתקלים בה ביומיום וכמעט באף סוג מוצר. לא רק בתחומי האלקטרוניקה והטכנולוגיה.

מפרט סביר לחלוטין, אך נקודת התורפה נמצאת במערכת ההפעלה

מפרט המכשיר הוא בסיסי מאוד: ערכת שבבים Snapdragon 801 של קוואלקום, תמיכה ב-4G, מסך 5 אינץ' ברזולוציית Full HD וצפיפות פיקסלים של 446 פיקסלים לאינץ', סוללה נשלפת בקיבולת 2420mAh, שני גיגה זכרון RAM ונפח אחסון של 32 גיגה אשר ניתן להרחבה בעזרת כרטיס זכרון microSD. המכשיר מגיע עם מערכת הפעלה Android 6.0. שהיא לצערי נקודת החולשה של המכשיר. במידה ופיירפון רוצים לקרוץ גם לשוק חובבי הטכנולוגיה הקצת יותר דורשניים, היא צריכה גם לספק חומרה ועדכוני תוכנה למכשירים שלה, כדי לא לאבד את הקהל שעדכוני אבטחה ותוכנה חשובים לו.

כמו מוצרים טבעוניים, אורגניים, "סחר הוגן" וכדומה, גם הפיירפון נמצא בקטגוריית מחיר מעט גבוה ביחס ל"תמורה" הטכנולוגית שהוא נותן. מחיר הסמארטפון באתר החברה הוא כ-530 יורו. לא זול במיוחד, אך כאמור, זוהי הפעם הראשונה בה מוצר מונגש לצרכן בצורה שקופה לחלוטין שאומרת לו בדיוק על מה הוא משלם. במקרה זה ברור שחלק לא קטן מעלות המוצר הולכת לפתרונות ההוגנים והמוסריים יותר שנבחרו עבורו, שהם כמובן יקרים יותר מפתרונות זולים, מזהמים ובעיתיים יותר שנמצאים בשימוש יותר תדיר בתעשייה. לצערנו, נכון לעכשיו לא ניתן להזמין את המוצר דרך אתר החברה לישראל, אך ניתן לשלוח אותו כמעט לכל אירופה ולהיעזר בשירותי שילוח שונים.

גם לאפל יש מה ללמוד מהפיירפון

אולי לא מדובר בסמארטפון הכי משוכלל בשוק, אבל המודולריות שלו והחשיבה של החברה על כדור הארץ ובני האדם המשתתפים בכל התהליכים שנועדו להביא את הסמארטפון אליכם ליד, הופכים אותו לחדשני במיוחד. הוא מכשיר שכשמו הוא, "הוגן": הוגן כלפי המשתמשים שלו יותר מכל מכשיר אחר שנתקלתי בו, גם מבחינת שקיפות ללקוח, גם מבחינת מתן האפשרות לשדרוג המכשיר, גם מבחינת הענקת היכולת לתקן את המכשיר וגם הוגן כלפי העולם מבחינת החומרים והתהליך הטכני והאנושי בו מופק המכשיר. אולי ככל שיותר אנשים יבצעו בחירות מוסריות יותר בנוגע למכשירים שלהם, כך גם החברות הגדולות כמו אפל, סמסונג, LG ודומיהן, ישימו לב לרצונות הלקוחות, יקחו דוגמה מהחברה הקטנה הזו, ויפעלו למען עתיד ירוק, הוגן, ומוסרי יותר.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

6 תגובות על "סמארטפון מוסרי: ה-FairPhone 2 מתקן את כל העוולות של עולם הסמארטפונים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אנונימי
Guest

במילה אחת: ח-ר-א

avi12
Guest

עכשיו לגוגל תהיה סיבה להמשיך עם Project Ara.

גל א
Guest

נמאס מהחדירה של השיח המרקסיסטי לכל חור אפשרי.

צ\'ט
Guest

חברה שמרוויחה כסף לא יכולה להיות קשורה למרקיסיזם די לזיין בשכל אם אתה לא מבין על מה אתה מדבר.

Hhhh
Guest

כתבה מייגעת

יאיר
Guest

חשיבה יפה מחוץ לקופסה. יש מה ללמוד מזה למרות שכנראה לא אקנה כזה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: