איבטחנו זה לזו – המדריך להגדרות הפרטיות החדשות בפייסבוק

לפני שבוע פייסבוק הכריזה על שינויים באופן שבו נוכל להגן על הפרטיות שלנו באתר. עמית לב, שמחובר לאתר 24 שעות ביממה, בדק איך ישפיעו השינויים על החיים הוירטואליים שלנו.

לפני שבוע וקצת, הכריזה פייסבוק (בפופ-אפ די מלחיץ כשהוא מופיע לך על הבוקר לפני שעוד פתחת את העיניים) כי לאור העובדה ש-350 מיליון משתמשים זה ממש ממש הרבה, היא הולכת לעשות שינוי מרחיק לכת באופציות האבטחה והפרטיות שלה.

עד היום, חלוקת הפרטיות התבססה על רשתות – של עיר/מדינה, של בית ספר/אוניברסיטה, של מקום עבודה וכו'. ברירת המחדל של פייסבוק הייתה שכל מי שנמצא באותה רשת כמוך יוכל לראות את המידע שאתה מעלה לדף הפייסבוק שלך. אם הגדרת את עצמך חלק מרשת "ישראל", כל האנשים האחרים ברשת הזאת (שמוצעת אוטומטית לכל מי שמציין שהוא מישראל), יכול היה לראות את כל הפרטים שלך.

המחשבה על החטטנות הזאת שפייסבוק מאפשר גרמה לרבים להדיר את רגליהם מהאתר, כי הם לא ממש רצו שאנשים ידעו עליהם פרטים, והעדיפו לחלוק את התוכן שהם מייצרים במקומות יעודיים לכל מדיה והם יכולים לשלוט עליהם באמצעות סיסמא, או להזדהות בשם בדוי – טקסטים בבלוגים, תמונות בפיקאסה, קטעי וידאו ביוטיוב וכבשים מעופפות ב"הכבש השישה-עשר".

כנראה שצוקרברג והנהלת פייסבוק הבינו בשלב מסוים כי מדובר במחסום בלתי עביר, וכמות המצטרפים היומית יורדת אט אט, והחלו לשקוד על עידוד הפרטיות בפייסבוק. מה שהתחיל כרשת שמאפשרת לך לרגל אחרי האקס/ית שלך, לראות מה החברים מהתיכון עושים היום ולצחוק עליהם או להסתכל הישר אל תוך כרטיסיהם של מועמדים למשרה מסויימת, הפכה לרשת שבה אפשר ממש למדר כל דבר.

אם בהתחלה האופציות היו בסיסיות וכללו את האפשרות שלא לעדכן את כל העולם בשינויים בפרופיל שלך (חברים חדשים, מצב משפחתי, כתובת וכו'), האופציות התפתחו והפכו למידור של ממש, שמאפשר להחליט איזה משתמש יראה איזה אלבום, ליצור רשימות מיוחדות של משתמשים כדי לקצר הליכים (למשל – רשימה של החבר'ה שלך מהיסודי שהיא היחידה שתורשה לראות את התמונות שהצטלמת עם חפצי, המורה לגיאוגרפיה, בכנס המחזור), ואף למדר את האנשים הללו בפייסנג'ר, הלא הוא הצ'ט של פייסבוק.

הבעיה עם כל הדברים שציינתי הם שהם מיועדים לאנשים כמוני, שמחוברים לפייסבוק באינפוזיה דרך המחשב, הסלולרי, ה-iPod ומכונת האספרסו במשרד. אנשים שאין להם זמן לשבת ולנסות להבין איך הם מתכנתים את הגדרות הפרטיות שלהם נשארו עם ההגדרה הבסיסית שעליה דיברנו בהתחלה – מי שברשת שלכם יוכל לראות את הפרופיל.

השינוי עליו הכריזה פייסבוק היום הוא ביטול הרשתות האיזוריות. לא עוד להיות רשום ברשת אזורית על פי בחירתך (עם הגבלה של 3 בשנה) – כולם ברשת האזורית העולמית שהיא פייסבוק. הסיבה לכך היא, כמובן, הגדילה המסיבית של הרשת שהפכה אפילו רשתות של מדינה כמו ישראל לרשת ענק, כשהמידע שבתוכה "פרוץ" לעיני כל.

לשם כך, יקבלו בהדרגה כל משתמשי פייסבוק הודעה שמסבירה להם על השינויים בהגדרות.

ההודעה על שינוי הגדרות הפרטיות

ההודעה על שינוי הגדרות הפרטיות

השלב הבא הוא, כמובן, ההגדרות עצמן. לכל חלק בפרופיל הפייסבוק שלכם מוקדש סעיף, שבו תוכלו לבחור האם לשמור על ההגדרות הישנות שלכם, במידה וישנן כאלה, או שמא לסמוך על המלצותיו של פייסבוק לגבי שיתוף המידע. ככלל, הוגדרו מספר מעגלים – הראשון הוא האנשים שברשימת החברים שלך, כלומר אנשים שבחרת לשתף איתם מידע. השני הוא החברים של החברים שלך והשלישי הוא כלל האנשים בפייסבוק. על כל שלושת המעגלים הללו מתווספות הרשימות האישיות, שעדיין קיימות. את הרשימות הללו ניתן להגדיר כמוגבלות לדברים מסויימים (למשל רשימה של אנשים שאינם מורשים לראות את הפרטים האישיים או אלבום תמונות זה או אחר) או כבלעדיות לדברים מסוימים (למשל, רשימה של אנשים שמורשית לראות טקסטים שנכתבים ב-notes).

הגדרות הפרטיות החדשות

הגדרות הפרטיות החדשות

את ההגדרות הללו ניתן לבחון בתפריט ה-Settings, תחת Privacy Settings, ולעבור על שלל האופציות שמציע האתר. שימו לב שבחלוקה החדשה, לפעמים לא ניתן להפריד פרטים, ואם תבחרו שלא לחלוק את האירועים בהם אתם מתעתדים להשתתף, לא תוכלו לחלוק עם אותם אנשים את הסטטוסים שלכם או את החברים החדשים שלכם. בין האופציות שקיימות שם היא גם הגבלה על המידע שאפליקציות חיצוניות, השואבות מידע מהפרטים שהזנתם בפייסבוק, יכולות להשתמש בו. הממשק החדש, והאופציות הקלות לבחירה (יחד עם סימן השאלה המופיע ליד רוב האופציות) מאפשר לכם להבין ביתר קלות על מה מדובר, וההגדרות הופכות לאינטואיטיביות יותר מתמיד – דבר מבורך כשלעצמו.

privacy3

המנעול

אחד החידושים החשובים שנובעים מאותם "מעגלי פרטיות" היא האפשרות לשלוט אינדיבידואלית בכל תוכן שאתם מעלים באמצעות צלמית המנעול הקטנה שמופיעה על ה"פרסמן", ה-Publisher, אותה שורת סטטוס שמאפשרת לכם לפרסם דברים. לאחר שהזנתם את התוכן אותו אתם רוצים לשתף, תוכלו לבחור בדיוק מי ייחשף לתוכן הזה. לא רוצים שאמא תשמע על הלילה הסוער של אתמול, שהסתיים עם הראש באסלה? אין בעיה – בחרו את ההגדרות הנכונות והיא לא תראה את הסטטוס. הבעיה תתחיל, כמובן, כשמישהו יעלה תמונות מהאירוע, ואתם הגדרתם אותה כמורשית לראות תוכן שאתם מופיעים בו.

האפשרויות החדשות

האפשרויות החדשות

דבר חדש נוסף ששונה בפייסבוק הוא רשימת החברים – לדבריהם, הם קיבלו תלונות רבות שרשימת החברים נגישה מדי לכלל הגולשים, ורק מי שמתאמץ להסתירה בנפתולי הגדרות הפרטיות יוכל להסיר אותה. לכן, בראש ובראשונה, הוסרה אופציית ה-View Friends במהלך החיפוש. בנוסף, באמצעות לחיצה על סמליל העפרון המופיע מעל רשימת החברים בפרופיל, ניתן לבחור להסיר את רשימת החברים מהפרופיל שלכם לצמיתות. שימו לב שחברים חדשים שתצרפו עדיין יופיעו על הקיר שלכם.

ההמלצה שלי היא לא לסמוך על ההצעות של פייסבוק, אלא לבחון כל סעיף בנפרד, ולחשוב מה אתם רוצים לחלוק עם כל אדם. רצוי לחלוק את הפרטים החשובים באמת, כמו מספר טלפון, כתובת דוא"ל וכו', רק עם חברים, או אפילו עם רשימת חברים ספציפית. לגבי אלבומי תמונות – השיקול הוא שלכם – האם אתם רוצים שכל העולם יראה אתכם שרועים על שפת הבריכה, צרובים בשמש התורכית הקופחת, או שמא אתם לא רוצים לתת לאויבים שלכם חומר נגדכם?

עמית לב

יועץ תקשורת דיגיטל ב"גולדפינגר". מתגורר בתל אביב, חי ברשת, מחובר אליה בכל מכשיר אלקטרוני מלבד מפזר החום והקומקום החשמלי. מצייץ לפעמים מתוך שינה.

הגב

4 תגובות על "איבטחנו זה לזו – המדריך להגדרות הפרטיות החדשות בפייסבוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מורן בר
Guest

מארק עצמו לא יודע לשמור על הפרטיות שלו

ראיתם את זה?

http://gawker.com/5423914/facebook-ceos-private-photos-exposed-by-the-new-open-facebook/gallery/?skyline=true&s=i

trackback

[…] השבוע עמית לב, שמחובר לאתר 24 שעות ביממה, בדק איך ישפיעו הההגדרות החדשות של פייסבוק על החיים הוירטואליים שלנו בעקבות ההכרזה של החברה על […]

trackback

[…] השבוע נתקל כל מי שהתחבר לשירות בהודעה המבקשת ממנו לעדכן את הגדרות האבטחה. אלו מכם שנפנפו את ההודעה על ידי לחיצה על "התעלם […]

trackback

[…] לא מפסיק לחדש, לשנות ולעדכן. לאחר שלמדנו איך לשמור על הפרטיות שלנו ואיך לשלב את ההגדרות החדשות בפרופיל, אתר Gigaom חושף […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: