המדריך המלא לרילוקיישן בהייטק

רילוקיישן עשוי לאפשר לכם לצאת להרפתקאה חדשה בחיים. קבלו את המדריך לנחיתה קלה למשרה הבאה שלכם בחו׳׳ל

globe lamp getty images

קרדיט תמונה\צלם: LauraE, Getty Images

עבור עובדי הייטק רבים, הדובדבן שבקצפת בעבודה בענף הזה הוא הסיכוי הגבוה יחסית שיש בו להגשים את חלום העבודה בחו"ל. ולא רק לעבוד, גם ליהנות מכל המשתמע מחיים במדינה אחרת, לשפר את רמת החיים, לחיות חיים רגועים יותר מבחינה ביטחונית, להיחשף לתרבות חדשה, לאסוף חוויות והתנסויות חדשות, להתקדם מבחינה מקצועית ופיננסית ובכלל – להרגיש אנשי העולם הגדול.

אבל לא כל תהליך של רילוקיישן מצליח, ממש לא… מדובר בתהליך מורכב, שכן מדובר פה באתגר כפול ומכופל: גם תפקיד חדש בסביבת עבודה חדשה (בענף שהוא גם ככה תובעני במיוחד) וגם אינספור שינויים בפן האישי בכל תחומי החיים כמעט. וככל שמעורבים בתהליך יותר בני משפחה (בן/בת זוג וילדים), כך המצב סבוך עוד יותר.

אי לכך, אם החלטתם לבצע רילוקיישן, חובה להתכונן היטב מראש ולסגור את כל הקצוות. הנה 8 הטיפים החשובים ביותר, שיסייעו לכם לדעת לקראת מה אתם צועדים, להתכונן לקראת המעבר ואולי דווקא להתחרט ולהגיע למסקנה שזה לא בשבילכם ושעדיף (לפחות כרגע) להישאר בארץ.

1. ציפיות יש רק בכריות

הנה הבשורה הטובה: לא הכל על הכתפיים שלכם, כך שאתם יכולים לצפות להטבות הבאות מהחברה שבה תועסקו: נסיעה מקדימה להכרות עם האזור וארגון ראשוני, תשלום שכר הדירה שלכם, כיסוי הוצאות החינוך של הילדים (במקרה שאתם נוסעים עם המשפחה), ליווי של עורך דין מנוסה לטיפול בענייני הויזה, שילוח הציוד לחו"ל, קבלת כרטיסי טיסה תקופתיים לביקורי מולדת.

אז מה חשוב שתעשו? חשוב מאוד לא רק לצפות, אלא גם לוודא שכל ההטבות הללו אכן ניתנות על ידי מקום העבודה עוד לפני החתימה על החוזה.

2. בית רחוק מהבית

להבדיל מנסיעה קצרה לחו"ל, במעבר לתקופה ארוכה בסיס האם הוא התשתית הבסיסית החשובה ביותר. הרי לא בא לכם לארוז את כל המטלטלים שלכם ולגלות שקיבלתם חתול בשק בדמותו של בית באזור שבו עדיף לא להסתובב לאחר השעה 20:00 בערב, נכון?

אז מה חשוב שתעשו? בדקו מה החברה מספקת לכם: האם תשלום של שכר הדירה בנפרד או תוספת מימון כחלק מהמשכורת? האם החברה מסייעת לכם למצוא את מקום המגורים או שאתם צריכים לעשות זאת בעצמכם? ואם כן, באיזה סטנדרט מדובר? מה גודל הבית או הדירה, מהו המיקום, האם רהיטים כלולים או שלא ומי אמור לשלם את החשבונות הנלווים?

חשוב להגיע לחו"ל רק לאחר שכל זה כבר מסודר וכשכבר יש לכם היכן להתגורר. שימו לב, חברות רבות נותנות מענק מימון מגורים לתקופה של החודש או החודשיים הראשונים למעבר ולעיתים מדובר במענק הסתגלות הכולל גם רכישות בסופר, קניית ריהוט ואפילו קניית רכב. ואם כבר, אז… חשוב לבדוק באיזה רמת רכב מדובר והאם ההוצאות החודשיות הנלוות לכך כלולות גם.

3. לא כל הנוצץ זהב

משרות רילוקיישן רבות מגיעות בדרך כלל יחד עם שכר גבוה ולעיתים אף מדובר במשכורות הגבוהות מאלו הנהוגות בישראל ב-10-20 אחוזים. אבל, ויש אבל גדול: אי אפשר להתייחס לשכר בנפרד מיוקר המחיה באותה מדינה. בניו יורק, למשל, רק 20% משכר הברוטו ייכנסו בסופו של דבר לכיס שלכם ואילו אם תוותרו על חלום העבודה בתפוח הגדול ותסתפקו ברילוקיישן להודו – חשבון הבנק שלכם ייתפח בכל חודש ביותר מאשר 50% מגובה שכר הברוטו.

אז מה חשוב שתעשו? חובה לבצע בירור מעמיק ומקדים על על המדינה אליה מתכוונים לנסוע, ולבדוק האם השכר המשולם תואם את עלויות המחייה בפועל.

4. מסים, רבותיי, מיסים…

לא צריך להרחיב יותר מידי בנושא הזה, משום שאתם בוודאי לא תשמחו לשלם מס כפול.

אז מה חשוב שתעשו? קודם כל, חשוב שתכירו את החוק: עובד שיצא לחו"ל וניתק את מרכז חייו מישראל במהלך שהותו שם, לא חייב לשלם מס על אותה התקופה ועובד ששהה בישראל פחות מ-30 ימים במשך שנת מס, או ששהה פחות מ-183 ימים בשנת מס ויחד עם השנתיים שקדמו לה פחות מ-425 ימים, אינו נחשב תושב ישראל. ולכן, כדי להקטין את הסיכוי שתצטרכו לשלם מס כפול, כדאי לבצע מספר צעדים קודם לנסיעה וביניהם: מכירת או השכרת הדירה בארץ וסגירת חשבונות הבנק. אבל, שימו לב: כשחוזה ההעסקה הוא מול חברה ישראלית, יהיה לכם קשה עוד יותר להוכיח בשלב מאוחר יותר שהעברתם את מרכז החיים שלכם למדינה אחרת ולקבל בשל כך גם פטור ממסים לאותה התקופה.

5. וגם… ביטוחים

כל מדינה והחוקים שלה, לרבות ביטוחי בריאות, זכויות העובדים וכן הלאה. כמו כן, זה שאתם עוברים לגור בחו"ל לא פוטר אתכם מתשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות, כל עוד לא עברו שנתיים מאז המעבר. ועוד נקודה חשובה, גם לאחר מכן חשוב לבצע ניתוק תושבות לצורכי מס, אחרת תמצאו את עצמכם חסרי זכויות כשתחזרו לארץ.

אז מה חשוב שתעשו? גשו לביטוח הלאומי עוד לפני הנסיעה בכדי להגיע להסדר מיוחד המיועד לתושבים אשר מתכננים שהות ארוכה בחו"ל, שקלו להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון מוסמך, בדקו אם מקום העבודה דואג לכיסוי ביטוח פרטי של אובדן כושר עבודה, נכות מתאונה, חיים ובריאות ואם לא, אז בררו על מסלול ביטוח בריאות המיועד למי שמבצע רילוקיישן לחו"ל. גם התייעצות עם חברות השמה בהייטק שמתמחות ברילוקיישן עשויה בהחלט לסייע.

6. כגודל הציפייה, כך גודל האכזבה

אין גרוע מאשר חלום ושברו או במילים אחרות – לפנטז במשך שנים על משהו, להשיג אותו ואז לגלות שהמציאות מלאה באכזבות בדמותם של עלויות מחיה גבוהות, מזג אוויר קשה, הבדלים גדולים בתרבות העבודה, שוק תרבותי, בעיות שפה ותקשורת ותחושות בדידות ודיכאון.

אז מה חשוב שתעשו? בכל הקשור לרילוקיישן אין דבר כזה "יותר מידי הכנה מראש": אספו כמה שיותר מידע על התפקיד החדש ועל מדינת היעד, חטטו ברשת, דברו עם אנשים שחיים שם, סעו לביקור מקדים, למדו את השפה המקומית וחזקו את האנגלית שלכם, למדו את כל מה שאתם יכולים על התרבות העסקית באותה מדינה, נסו לאתר ישראלים שמתגוררים במקום החדש או כאלו שהתגוררו בעבר ואספו מהם טיפים והמלצות לגבי שגרת היום-יום, בקרו באופן שוטף באתרי חדשות רלוונטיים וכמובן, למדו על התרבות של המקום.

7. אנחנו נשארים בארץ… (לא באמת, רק וירטואלית)

אפשר אולי להוציא אתכם מישראל, אבל לא בטוח שאפשר להוציא את הישראליות מכם. ובמילים אחרות, עם כל הכבוד לשינויים ולחידושים, לפעמים המרחק מהמוכר והאהוב לא מיטיב עם מצב הרוח וגם לא עם ההתאקלמות.

אז מה חשוב שתעשו? פשוט לשמור על קשר עם המשפחה המורחבת, לבנות רשת חברתית חדשה וכמובן לאתר ולהתחבר למשפחות אחרות המצויות ברילוקיישן עוד לפני הנסיעה.

8. ואם כבר געגועים, אז…

מה לגבי כל החברים ובני המשפחה שהשארתם מאחור? אתם בוודאי לא תרצו להתנתק מהם וכן תרצו לקפוץ לארץ מידי פעם בכדי לראות אותם.

אז מה חשוב שתעשו? חשוב מאוד שההתלהבות מהחיים החדשים שממתינים לכם מהצד השני של הסכם העבודה לא יסנוורו אתכם עד כדי כך שתפספסו מספר סעיפים חשובים שחשוב שיופיעו בו. וודאו שקיימים הסעיפים הבאים: חופשות – ימי חופשה במהלך חגים יהודיים וכרטיסי טיסה אחת לחצי שנה – שנה לצורך חופשת מולדת.

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

3 תגובות על "המדריך המלא לרילוקיישן בהייטק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מהגר
Guest

תלוש מהמציאות. מי ישלם שכד וגנים? באיזה כוכב אתם?

מעסיק
Guest

מהמציאות שלך אולי. לא רק שמעסיקים רבים נושאים בהוצאות אלו ואף יותר, חלקן אף מוכרות לצורך מס (תחת הגבלות מסוימות).

בנימה אחרת כשמדברים על מיסוי מומלץ לדייק או להימנע. מומלץ בחום להתייעץ עם רואה חשבון / עורך דין מנוסה בתחום.

west99
Guest

"לחיות חיים רגועים יותר מבחינה בטחונית"
חחח איזה כתב מנותק.
העולם כמרקחה והכתב בטוח שבישראל מרוכזות הבעיות הביטחוניות של העולם.
טוס ללונדון, ברלין, בריסל, אמסטרדם, ועוד ועוד מקומות…ותראה את בני דודינו שורצים בכל מקום.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: