אריק שמידט בישראל: ”הצבא הישראלי משקיע משאבים, אנחנו קוצרים אותם”

יו”ר גוגל הגיע אמש לביקור ראשון בישראל. במהלך ריאיון שקיימה איתו אילנה דיין ציין ”אנחנו אוהבים את ישראל, היא אחראית לכסף רב שמוזרם אלינו בשל פיתוחים שנולדים כאן ומגיעים אחר כך לכל העולם”.

יו"ר גוגל, אריק שמידט, בביקור בישראל במסגרת Big Tent 2012. צילום: ניוזגיק

אמש (ב’) קיימה גוגל בגני התערוכה את אירוע ה-Big Tent 2012 שכלל גם את אורח הכבוד: אריק שמידט, יו”ר החברה שהגיע לביקור ראשון בישראל. באירוע נכחו גם שר החינוך גדעון סער, ח”כ רונית תירוש המשמשת כיו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ודוברים נוספים.

גדעון סער: “העיתונות המודפסת איבדה מכוחה”

הראשון לשאת דברים בכנס Big Tent היה שר החינוך, גדעון סער, שהשתמש במחאת הקיץ אשתקד כדוגמא להתחזקותה של הרשת החברתית למול איבוד כוחה של המדיה המודפסת. “אחד התחומים שהושפעו משמעותית מצבירת הפופולאריות של רשת האינטרנט הוא עולם המדיה. לעיתון המודפס אין היום את החשיבות והמשמעות שהיתה לו בעבר. בנוסף, לכל אחד יש דעה וכל אחד יכול להקים בלוג או עמוד בפייסבוק ולגייס תומכים וקוראים. התקשורת המסורתית נשחקת מכיוונים שונים כתוצאה מהמציאות הזאת”.

עוד ציין סער: “לאינטרנט יש גם השפעה על החינוך. יש היצע זמין ונגיש רב, ללא תיווך. זה מאפשר לכל צרכן לגשת בלי אמצעי, הוא לא צריך את המורה, הפרופסיה של ההוראה צריכה להשתנות. ההוראה באמצעות גיר ולוח בלבד איננה רלוונטית, וזה לא אומר שכל דרכי ההוראה חלפו מהעולם, אלא שיש אמצעים להמחשה והדגמה מתקדמים יותר שיכולים להשלים את ההוראה המסורתית. ההשפעה של אמצעים אלה היא דרמטית. היכולת לתפוס את הקשב של התלמידים היא עצומה אם משתמשים באמצעים האלה”.

פאנל בראשותה של ד"ר אילנה דיין, במסגרת אירוע Big Tent 2012. צילום: ניוזגיק

ללא כרוזים, ללא גרפיטי

דב אלפון, מנכ”ל Storyvid.io ולשעבר עורך עיתון הארץ, חלק על דברי שר החינוך: “באביב הערבי ובמחאה בישראל ראינו את ההמונים יוצאים בתיאום ולא זקוקים לכרוזים ולכתובות הגרפיטי, או לשליחי הלילה. לא ככה מתרחבות זכויות אזרח. היכולת לגייס לא הופכת את עולם אוטומטית לעולם טוב יותר”.

ד”ר גיל סמסונוב, שותף בגליקמן, נטלר, סמסונוב טען כי “העידן הדיגיטלי מאפשר לפוליטיקאים להיות פחות תלויים בעסקנים ובפעילים הפוליטיים. היכולת לפנות ישירות אל הבוחרים מחזקת את נבחרי הציבור. בנוסף, על אף השינויים הרבים שנערכו לאחרונה, עדיין קמפיין פרסומי שעולה במדיה “הישנה” מצליח הרבה יותר מאשר קמפיין וירטואלי. מהבחינה הזאת, השינוי עדיין לא התרחש”.

“מחיר מכשירי האנדרואיד גבוה בישראל, אלוהים יודע למה”

את הריאיון עם אריק שמידט פתחה אילנה דיין עם שאלות הנוגעות לחדשנות, ואיך מרגישים בגוגל לקראת השקת שירותים או פיצ’רים חדשים. שמידט בחר להתייחס לשני פרויקטים גדולים: גוגל מפות ויוטיוב. בשני המקרים לגוגל לא היה מושג האם הם יצליחו להתרומם ולהצליח במידה בה הם הצליחו.

שמידט המשיך וציין כי חוק מור צפוי להשפיע על התעשייה גם בעשור הקרוב. חישובים שונים מייחסים לו חשיבות גם בעשור שלאחר מכן. למשל, מחירי הסמארטפונים כמו הגלקסי נקסוס שעולים היום כ-400-500 דולרים, יעלו בעתיד הקרוב הרבה פחות בעקבות התקדמות הטכנולוגיה. שמידט לא חוסך ביקורת ואולי גם מודע למחאת הקיץ שעברה על ישראל בקיץ האחרון ומציין באותו הקשר: “מחיר מכשירי האנדרואיד גבוה בישראל, אלוהים יודע למה”.

“הצבא הישראלי מזין את תעשיית ההייטק”

“הצבא הישראלי פועל רבות בתחום ניתוח מידע ו-SIGINT, מהלך המחנך דור שלם של בוגרים שיוצאים לאחר השירות הצבא, ישר לתעשייה, וסולל את הדרך לאפשרויות פיתוח רבות. מה הם יפתחו? זה כבר תלוי בהם”.

“אנחנו יודעים שקישוריות מתפתחת כל הזמן, והיא בתהליך של הפיכה לזכות בסיסית ברחבי העולם. ישנם היום 4 מיליארד סמארטפונים בעולם. גם אנשים שמשתמשים בטיפשופונים ישדרגו בקרוב לסמארטפונים, ויגדילו את הגישה למידע בצורה משמעותית. על מקומות בעולם המערבי ההשפעה של תהליכים אלה אולי מדודה, אבל הם קיצוניים הרבה יותר במקומות המנותקים מהטכנולוגיה הזאת, כמו אפגניסטן ופקיסטן. שם הם עוברים ממצב של אפס מכשירים סלולריים בכפרים הנידחים לסמארטפונים. הגישה שלהם למידע ולתרבות הופכת מאפס להמון, ואת ההשפעה של זה קשה לשער”.

בישראל, לדעת שמידט, חשוב להמשיך להשקיע בחינוך האקדמי: “מדובר בבסיס החשוב ביותר לכלכלה הישראלית, ואותו הדבר נכון גם לגבי ארצות הברית”.

תמונות של ניוזגיק מתוך אירוע Big Tent 2012 שהתקיים הערב (ב')

הקיפו את עצמכם באנשים חכמים

“במהלך הקריירה שלי פגשתי אנשים חכמים מאוד. אין משהו שעשיתי לבד. ממה שלמדתי, וזו העצה שלי, חשובים האנשים שסביבכם. עם מי אתם גרים, עם מי אתם עובדים. האנשים שיש לכם קשר פיזי איתם חשובים מאוד. אני ממליץ לאנשים להתנתק מהמכשירים שלהם למשך שעה ביום. אני עושה את זה בעצמי. אני ממליץ להתנתק, להסתכל על בן או בת הזוג שלכם בעיניים, לנהל איתם שיחה. אתם יכולים בתום השעה לחזור ולהתחבר, אבל זה חשוב להתנתק למשך אותה שעה”.

לגבי שאלה שהופנתה כלפי שמידט הנוגעת לממשל הסיני, מגלה יו”ר גוגל שכיהן אז כמנכ”ל החברה, שהאמין שהאסטרטגיה הטובה ביותר היא להראות לאנשים טובים מלמטה את הפוטנציאל של מידע פתוח. “משם, קיווינו שזה יחלחל למעלה”. הוא הנחה את המדיניות הזאת וגוגל ניסתה אותה לזמן מה. “לאחר 5 שנים אנחנו יודעים לומר שזה לא עובד, למעשה הצנזורה רק החמירה בשנים האחרונות. הניסיון שלנו היה אמיתי. עשינו באותה העת את כל מה שחשבנו שניתן לעשות. לא פחדנו לנסות, וחשוב להמשיך לנסות, גם במקרה זה וגם בכל התעשייה”.

“על כל ניסיון שלנו שהצליח, היה גם ניסיון אחר שלא הצליח. זה הסוד לחברת הייטק מצליחה. לא לפחד לנסות, ולהמשיך לנסות עד שמצליחים. בהתייחס לשאלה מהקהל, שמדיט השיב, שהמרכזים של גוגל בישראל, בחיפה ובת”א, הם הפוריים ביותר בגוגל ומהמובילים בעולם. אנחנו אוהבים מאוד את ישראל, גם בגלל הכסף שהפיתוחים הישראליים מניבים לנו, וגם שהמוצרים שמפותחים בישראל מיועדים כולם לשוק העולמי. אין מוצר בישראל שמפותח ופונה רק לשוק המקומי. אנחנו מתכננים התרחבות, אבל אני לא יכול לציין תוכניות ספציפיות”.

לא מתכוונת לפנות לעולם התוכן

בשאלה הנוגעת לכניסתה של גוגל לתחום יצירת התוכן, השיב שמידט, כי גוגל לא צפויה להיכנס לתחום מאחר ו”קשה לייצר תוכן ויש לנו מספיק בעיות אחרות על הראש. אנחנו מעדיפים שאנשים אחרים וגופים אחרים ייצרו תוכן, ואנחנו נכניס אותו לאינדקס שלנו ונדרג אותו”.

בהתייחסו לשאלה על האמירה שלו מהעבר, שהאייפד הוא “בסך הכל אייפון גדול”, השיב שמידט, כי המדיניות של אפל וזו של גוגל היא לייצר מערכת הפעלה אחת לסלולר ולטאבלט. במובן הזה, צדקתי, אמר שמידט.

לגלריית תמונות מאירוע Google Big Tent 

 

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

5 תגובות על "אריק שמידט בישראל: ”הצבא הישראלי משקיע משאבים, אנחנו קוצרים אותם”"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

לא צריך את אלוהים כדי להבין, צריך להבין את שוק הסלולאר, ואת העצלנות של הצרכן הישראלי שמסרב להשקיע שעתיים בקנייה מחנות פרטית, אפילו שזה יחסוך לו 1500 שקל!

יוני
Guest

אני לא יודע אם זה נכון ש8200 תהיה חלק מהצבא. יש משהו מאוד לא בסדר בזה שאנשים יבנו קריירת הייטק בזמן שחבריהם יסכנו את חייהם בגבולות.
הגיע הזמן להבין מהם הערכים של ישראל ולא לפעול לפי מיקס לא קוהרנטי.

Rachel Saadia
Guest

אין על גוגל… יש לי הוכחה מוצקה לכך…. :-)

רחל סעדיה
Guest

הצבא שלנו עובר לחזית לחימה חדשה ומאתגרת לא פחות – חזית לוחמת הסייבר. אין מה לעשות, מי שיכול ילך ליחידות הללו ומי שיכול ילך לקרבי. אגב, לחיילים קרביים מובטחות הטבות ומלגות… אם כי זו אכן שאלה כבדת משקל ולי אין את הסמכות, היכולת או הנסיון להכריע לכאן או לכאן – אולם שתי החזיתות נחוצות לנו כעת.
לגבי מחירי הסלולר?? באמת איפה אלוהים כשצריך אותו??
והשורה התחתונה גוגל זה מזמן כבר לא רק מנוע חיפוש…

פבל
Guest

תגובה ליוני – 8200 כבר הבינו את זה מזמן ולכן היום בניגוד לעבר, המועמדים מתחייבים לשרת קבע 3 שנים שבמהלכם השכר מצחיק ביחס להצעות מתחרות באזרחות – פער של 10,000 ש”ח עלות מעביד – רווח נטו לצבא של 360,000 ש”ח על גב המועמדים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: