אתמול ב-E3 – מיקרוסופט ו-EA

אתמול בשבע בערב נפתחה תערוכת E3, ועד עכשיו כבר נערכו שם מסיבות עיתונאים רבות. הנה שתי הראשונות – עוד יגיעו בקרוב.

תערוכת האלקטרוניקה E3 התחילה אתמול בערב (שעון ישראל). את התערוכה פתחה מסיבת העיתונאים של מיקרוסופט, שהציגו מעט משחקים לגיימרים כבדים ובעיקר משחקי קינקט ומשחקים לדור הצעיר. לא הרבה אחר כך נערכה גם מסיבת העיתונאים של EA, אבל אליה נגיע מאוחר יותר.

Call of Duty MW3

המסיבה של מיקרוסופט נפתחה בהדגמה חיה של Call of Duty: MW3. ממש בתחילת ההדגמה אירעה תקלה טכנית והשלט נותק, ואני כמעט פרצתי בבכי – הייתי בטוח שהם רוצים להדגים איך אפשר לשחק במשחק עם קינקט. למרבה המזל טעיתי, וההדגמה המשיכה כרגיל.

צוללנים מתקיפים צוללת בים ליד עיר שנראית כמו ניו יורק, מתקפה שמסתיימת, איך לא, במרדף סירות שבסופו נכנסת הסירה לתוך מסוק שמבריח אותה מהמקום. נראה ששום דבר לא השתנה בנוסחה של MW, למרות האולפן החדש שהצטרף לפיתוח. המפתחים הבטיחו את המשחק הגדול ביותר בסדרה – אבל בסדרה הזאת זה יכול להיות גם משחק שיסתיים תוך שש שעות.

Tomb Raider

משם המשיכה המסיבה ל-Tomb Raider החדש. סוף סוף ראינו קטעי משחקיות. נתחיל בכך שהחזה של לארה קיבל מימדים אנושיים הפעם (נכון, תמיד היו לו מימדים אנושיים, אבל זאת הפעם הראשונה שהוא לא בגודל של בן אנוש לבדו). המשחק עצמו נראה יפה, ללארה יש את אינסטינקט ההישרדות שלה שקצת מזכיר את ראיית הבלש של באטמן מ Arkham Asylum.

ביותר מדי מקומות משתמש המשחק ב Quicktime Events – אירועים מתוסרטים שבהם השחקן צריך לתזמן לחיצות על כפתורים שמופיעים על המסך כדי לשרוד. עדיין, המשחק נראה כיפי ומזכיר מאוד את אנצ'רטד, שזה לא דבר רע.

קינקט ל-Mass Effect 3

מנכ"ל EA Sports עלה לבמה בשלב זה כדי להציג משחקים שישתמשו בקינקט – לא מדובר במשחקים יעודיים, אלא במשחקי הדגל של החברה – פיפא, מאדן ועוד. בלי הדגמה של משחקי הספורט מדלגת המצגת לאחד המשחקים המצופים של השנה הבאה – Mass Effect 3. גם הוא יתמוך בקינקט באמצעות זיהוי קול. בהדגמה אנו רואים את שפארד מנהל דיאלוג, כשאת הבחירות מבצע השחקן על ידי הקראת האופציה המבוקשת במקום בחירה בה באמצעות הכפתורים. לאחר מכן הוצג קרב בו נותן השחקן פקודות קוליות לקבוצה.

כל זה יפה מאוד, אבל זה כבר נעשה עוד לפני קינקט – משחק האסטרטגיה Endwar היה יכול להיות מנוהל כולו, או לפחות כמעט כולו, בפקודות קוליות בכל הפלטפורמות.

Ghost Recon וקינקט

את הבמה תפסו Ubisoft והציגו את Ghost Recon עם קינקט. בניגוד לbioware ששילבו את הקינקט במשחק רגיל, הפעם מדובר במשחק שמנוהל כולו בתנועות ופקודות קוליות. זה מאוד מרשים כהדגמה, אבל נראה מאוד לא נח בטווח הארוך. בנוסף, מכיוון שקינקט לא יכול לעקוב אחרי אצבעות, הירי מתבצע על ידי פתיחת היד במעין מחוות "עצור".

גם הכניסה לכוונות מבוצעת בצורה מאוד לא אינטואיטיבית, בתנועה של משיכה מלמעלה – דמיינו צופר של רכבת ישנה. כל הרעיון בבקרת תנועה הוא הפיכת המשחק לטבעי יותר, וכשנעשה שימוש בתנועות לא טבעיות, זה לא באמת נותן שום דבר והופך לגימיק מיותר.

"אקסבוקס"

המצגת המשיכה – שליטה בממשק הקונסולה באמצעות קול הודגם. כדי למנוע בלבול, כל פקודה צריך להתחיל ב"אקסבוקס", אבל גם זה נראה כמו משהו שיעלה על העצבים מהר מאוד.

בנוסף, נחשפו שירותים חדשים שיוצעו דרך קונסולת האקסבוקס, כמו יוטיוב, בינג (שיחפש רק בתכנים שזמינים לאקסבוקס, לא בכל האינטרנט), תחנות טלויזיה ועוד. השליטה הקולית בתכונות האלה נחמדה מאוד, ועדיין, המילה אקסבוקס בתחילת כל מילה העיקה כבר במצגת, ובמיוחד בסרטון הפרסומת.

סוף סוף המצגת חוזרת למשחקים, והפעם מדובר במשחקים בלעדיים לאקסבוקס. קליף בלזינסקי הגיע להציג (שוב) את Gears of War 3. המשחק נראה מאוד מרשים גרפית, והחבר'ה ב-Epic יודעים את העבודה.

הטריילר הבא היה למשחק של Crytek, בשם Ryse, שמתרחש ברומא, ונשלט באמצעות הקינקט, בצורה שנראתה מאוד לא נוחה וכיפית. האכזבה כאן כפולה – המשחק נראה לא מרשים בעליל, ולא הוצג דבר מ-Kingdoms, משחק אקסקלוסיבי שטריילר שלו הוצג בשנה שעברה.\

שמועות על חידוש ל-Halo הראשון היו נפוצות בתקופה האחרונה, ועכשיו המשחק הוכרז באופן רשמי. השיפור הגרפי נראה משמעותי, ועם ים החידושים שמציף את הפלייסטיישן, גם לאקסבוקס מגיע משהו, לא?

עוד משחק לגיימרים רציניים הוצג – פורצה 4 שיצא ב11 לאוקטובר, עם תמיכה בקינקט, כולל מעקב ראש – הזזת הראש תאפשר לכם להזיז את המצלמה. המשחק נראה מרשים מאוד מבחינה גרפית, וכל המשחקים בסדרה נחשבים למשחקים מצויינים בתחום המירוצים.

Fable – The Journey

פיטר מוליניו עלה לבמה, והציג את Fable – The Journey. עוד משחק שמבוסס כולו על קינקט, וגם הוא לא נראה מרשים בכלל. מלבד קטע קצר של נהיגה בכרכרה, שבה ניתן היה לנהוג, אבל היה צריך להישאר במסלול צר מאוד, נראה היה שהמשחק מתנהל על מסילה, והורגשה עכבה משמעותית למדי בין תנועות המדגים לתנועות שהופיעו על המסך.

ואם כבר עברנו למשחקי קינקט מאכזבים, למה לא להציג גם כאלה שנועדו לסחוט כסף מההורים? הרפתקאות דיסנילנד הוצג בעזרת ילדים ששיחקו בפיטר פן ובאליס בארץ הפלאות. המשחקונים נראו זהים למדי זה לזה – בשניהם מרחפים ואוספים מטבעות, והילדים בבירור קיבלו שורות שהיו אמורים להקריא ועשו את זה בצורה נוקשה למדי.

מלחמת הכוכבים

המשחק הבא שהוצג הוא משחק קינקט שחיכו לו הרבה זמן – מלחמת הכוכבים. השחקן נתן פקודה קולית כדי להפעיל את חרב האור שלו, ואז נופף בידיים בתבניות קבועות למדי בשביל להשתמש בה. מבחינת הקרבות, המשחק נראה רדוד מאוד, ובאופן כללי, משחק עם קרבות חרבות מצריך החזקה של ידית כלשהי. בנוסף, נראה שהמשחק יכלול עוד פעילויות, כשהבולטת שבהן הייתה נהיגה בפוד – כלי הרכב המוזרים שבתחרויות שלהם משתתף אנקין בסרט הראשון בסדרה. הייתי אומר שהתאכזבתי, אבל האמת היא שהציפיות שלי מהמשחק הזה תמיד היו נמוכות, אז הכל בסדר.

רחוב סומסום לקינקט

את קו משחקי הילדים המשיך טים שייפר, עם משחק רחוב סומסום לקינקט. מלבד העובדה שהדמויות בו הן מרחוב סומסום, לא ראיתי בו משהו מיוחד. הוא נראה נחמד מאוד בתור משחק לילדים, אבל הוא לא נראה יותר או פחות מתאים לילדים מכל משחק ילדים אחר שיצא לכם לראות.

הפצצת קינקט המשיכה עם Kinect Fun Labs, תוספת למערכת ההפעלה של הקונסולה שאמורה להיות זמינה כבר עכשיו, שמאפשרת שימוש בפיתוחים עצמאיים לקינקט. למעשה, אלו היו האפליקציות המרשימות ביותר של הקינקט – הודגמה יצירת דמות שנראית דומה מאוד לאדם המצולם, יצירת דמות מחפץ דומם וציור בתלת מימד. הציור, אגב, נקרא בשם המטעה Finger Tracking – כמו שכבר אמרתי, קינקט לא באמת יכול לעקוב אחרי אצבעות בודדות.

הוצג גם המשחק הבא בסדרת הספורט של קינקט, עם סקי, גולף, כדור בסיס, טניס, פוטבול ואינדיקים. מפיקת המשחק הדגימה את משחק הגולף, שנראה רדוד למדי מבחינת השליטה, ושוב – לי אישית נראה חסר מאוד אביזר כלשהו להחזיק ביד כדי לדמות את האלה/מחבט/משהו שבו משתמשים באותו ספורט.

Dance Central 2

את שטפון כותרי קינקט, וגם את מסיבת העיתונאים, סיימו הרמוניקס עם Dance Central 2, שכלל מספר חידושים – ניתן יהיה להעביר אליו את כל השירים מהמשחק הראשון, יהיה בו מצב סיפור וגם מצב משחק בשניים. הריקודים בהדגמה נראו מאוד מרשימים, אבל כדאי לזכור שהרקדנית היא כוריאוגרפית מקצועית, וסביר להניח שהרקדן, מפיק המשחק, התאמן על העניין הרבה זמן, ומי יודע, אולי הוא רקדן מקצועי בעצמו.

רגע לפני שהדליקו את האורות, אחרי שכבר אמרו שלום, הוצגה ה"הפתעה" של מסיבת העיתונאים – טריילר למשחק שיתחיל טרילוגיה חדשה – Halo 4. בלי באנג'י מאחורי ההגה, נצטרך לחכות ולראות אם הוא יהיה שווה משהו, או שימכור הרבה פשוט בגלל שמו.

מסיבת העיתונאים של EA

קצת אחר כך, במקום אחר בלוס אנג'לס, ערכו EA את מסיבת העיתונאים שלהם. היא נפתחה עם מאס אפקט 3, שכבר הופיע במסיבת העיתונאים של מיקרוסופט, והפעם נחשף גם תאריך ההשקה – ה-6 במרץ 2012.

המשחק הבא שהוצג הוא המשחק הבא בסדרת Need for Speed שזכה לכותרת המשנה The Run. המשחק מתאר מירוץ מחוף לחוף, מסן פרנסיסקו לניו יורק, והחידוש – הפעם יהיו גם קטעים בלי מכוניות, ברגל. אל תדאגו, הסדרה לא הופכת ל-GTA, הקטעים הרגליים נראו כמו קטעי Quicktime. קצת מטריד שהסדרה, כמו הרבה סדרות אחרות ככל הנראה, הופכת ל-Modern Warfare.

ההדגמה התחילה במירוץ שבמהלכו עשתה מכונית תאונה. כאן הוא הפך למרדף רגלי של שוטרים אחרי הדמות, כשמדי פעם התבקש השחקן ללחוץ על כפתור כדי לקפוץ בין גגות או להכות שוטרים. בסופו של דבר הוא גנב ניידת, והמרדף המשיך – המשימה הייתה לברוח מהעיר לפני שהמסוק המשטרתי שיורה בלי אבחנה ופוגע באזרחים יוריד אותו.

ממש ביציאה מהעיר הוא עשה תאונה נוספת והרכב מסיים את דרכו על הגג, על מסילת רכבת, כשהרכבת עומדת לפגוע בו בעוד כמה שניות. כדאי לציין שהמנוע הגרפי מאחורי המשחק הוא Frostbyte 2, המנוע שנוצר בשביל Battlefield 3.

נציג Bioware עלה לבמה לדבר על מלחמת הכוכבים: הרפובליקה הישנה. זה המשחק שאמור לתת פייט ל-WOW. לא ניתן להציג משחק כזה על הבמה, ולכן הוצג טריילר שרובו בנוי מקטעים מטריילרים קודמים שכבר שוחררו. דמות לא מוכרת שכיכבה בסוף הסרטון הייתה של מבריח בסגנון האן סולו, עם כובע של אינדיאנה ג'ונס.

את הגלקסיה הרחוקה החליפו בפתאומיות פסגות מושלגות מטריילר ל-SSX, שהציג גולשים בורחים ממפולת שלגים בפטגוניה, מזנקים מצוק ונתלים על מסוק. למה כולם מנסים להיות Modern Warfare?

המשחק אמור לכלול כל שטח הרים משמעותי בעולם, בזכות צילומי לויין ושיתוף פעולה עם נאס"א. הוא גם יכלול שלושה מצבי משחק – מירוץ, פעלולים והישרדות. משחקי ספורט נוספים שהוצגו: פיפא 12, שאמור לכלול הגנה משופרת, שליטה מדוייקת בכדור ומנוע להתנגשויות בין שחקנים שיוסיף עוד ריאליזם למשחק. הוצג גם משחק הפוטבול מאדן, שאני מניח שלא יזכה להצלחה כבירה בארץ – פוטבול הוא עדיין לא ספורט לאומי כאן.

Sims Social לפייסבוק

Sims Social הוא משחק הסימס בתוך פייסבוק. הוא נראה כמו חלק אינטגרלי מפייסבוק, בניגוד לרוב האפליקציות, שנמצאות ברשימה בצד המסך ומופעלות כשלוחצים עליהן. מעניין לראות איך בדיוק תבוצע ההטמעה שלו ברשת החברתית.

38 Studios הציגו משחק בשם Reckoning. ותיקי משחקי תפקידים עבדו עליו, סופר הפנטזיה הדלוחה הידוע ר.א סאלבטור (מי שהמציא את דריזט דו'אורדן. לא מכירים את דריזט? לא נורא) כתב את העלילה. הגרפיקה נראית חביבה, לא מדהימה אבל גם לא מכוערת מדי. מערכת הקרב, לעומתה, נראתה ממש כיפית, עם אקשן מהיר וקסמים מרשימים. המשחק יצא במהלך 2012, ונראה שיהיה כדאי לעקוב אחריו.

Overstrike

את הבמה תפס אולפן שעד לאחרונה יצר רק משחקים בלעדיים לפלייסטיישן. Insomniac, האולפן שמאחורי ראצ'ט וקלאנק וגם סדרת Resistance, הציגו את המותג החדש שלהם – Overstrike. המשחק מתרחש בעתיד הקרוב, עם ארבע דמויות משעשעות וטכנולוגיה מגניב. הסרטון היה כולו באנימציה ממוחשבת ולא הציג משחקיות בכלל. הוא כן כלל כמה בדיחות, אבל רובן המוחלט לא היה משעשע בכלל. נצטרך לחכות ולראות מה הוא שווה.

את המסיבה חתם Battlefield 3, עם כמה שניות מהמשחק מרובה השחקנים, מקרב בלב פריז, שכולל מנוע הרס מרשים מאוד. הסביבות מרונדרות למרחקים עצומים וברמת פירוט מאוד גבוהה – ב-PC. אל תטפחו ציפיות גבוהות מדי, שחקני הקונסולות. הובטחה בטא למשחק מרובה המשתתפים בספטמבר, והיא תכלול מספר פלטפורמות.

בהמשך הוצגו כמה דקות מתוך המשחק עצמו. במקום שלב חי"ר שיגרום למשחק להיראות כמו עוד Call of Duty הוצג שלב של הסתערות טנקים על מוצב בקרבת טהרן. פלוגת אברהמסים שועטת במדבר, מסוקים חגים מעל. הם נתקלים בטנקי אויב ומנהלים עמם קרב. כמות האבק שנוצרת מסתירה את האויבים, והשחקן מפעיל אמצעי ראיה טרמי כדי לראות מבעד לאבק.

אחרי הקרב עוברים למבט ממזל"ט שמסמן מטרות במוצב, ואחרי ההפצצה שלו על ידי מטוסים נכנסים פנימה ומנהלים שם קרבות מקלעים. לבסוף המוצב נכבש והפלוגה ממשיכה הלאה. ההדגמה מסתיימת בתאריך היציאה – ה-25 באוקטובר, כמעט שבועיים לפני MW3. אין ספק, מדובר במנוע גרפי מרשים מאוד, וגם המשחקיות נראית נהדרת. נקווה שהגרפיקה בקונסולות לא תהיה משמעותית נחותה מזאת שבמחשב, אחרת שחקני הקונסולות עלולים להתאכזב מאוד.

בהמשך הלילה נערכה גם מסיבת העיתונאים של סוני, שהתחילה בשלוש בלילה, והסתיימה מתישהו בבוקר. פירוט עליה יעלה בהמשך היום – כדאי לכם לחזור כשזה יקרה.

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: