חוקרים נעזרים עתה ברחפנים בנקודה הצפונית ביותר בכדור הארץ

המעקב אחר התנהגותם של דובי הקוטב מסייע למדענים להבין את השפעות שינויי האקלים על אזור הקוטב הצפוני ועל בריאות כדור הארץ כולו. פרויקט ניסיוני גייס את טכנולוגיית הרחפנים כדי לעקוב אחר אוכלוסיית דובי הקוטב ההולכת ומידלדלת בחוג בקוטב הצפוני

 SeppFriedhuber/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: SeppFriedhuber/ Getty Images Israel

מאת דבי מילר לנדאו

סוואלברד שבנורבגיה היא קבוצת איים (ארכיפלג) מחוספסת, המנקדת את אוקיינוס הקרח הצפוני באמצע הדרך בין נורבגיה לקוטב הצפוני. הארכיפלג, הממוקם בקו הרוחב 80°, הוא המקום המיושב הצפוני ביותר בכדור הארץ וחיים בו כ-3,000 בני אדם. הנוף הקשוח כאן היא טונדרה מכוסת שלג – קרה מדי לעצים או לצמחייה אחרת, אך יונקים ימיים שמחים לחיות כאן. זהו גם ביתו של דוב הקוטב, מבעלי החיים המרהיבים בעולם הניצב בפני סכנת הכחדה. כיום ישנם בעולם כ-25,000 דובי קוטב, אך מספר זה צפוי לקטון ב-30 אחוזים עד 2050, בעיקר עקב ציד בלתי אחראי ושינויים אקלימיים.

המעקב אחר התנהגותם של דובי הקוטב והרגלי ההתרבות, האכילה והנדידה שלהם מסייע למדענים לא רק להבין את השפעות שינוי האקלים על אזור הקוטב הצפוני, אלא גם על בריאות כדור הארץ כולו. למשל, דובי הקוטב הסתגלו לחיות בקרח והמטבוליזם שלהם איטי במיוחד ומאפשר להם להם לאגור אנרגיה שתחזיק אותם במהלך חודשי הקיץ שבהם אספקת המזון שלהם מועטה במיוחד. אך בשל האקלים המתחמם, הקרח נעלם יותר ויותר מוקדם בשנה, וכאשר הקרח נסוג, הדובים אינם יכולים לאכול את המזון העיקרי שלהם – כלבי הים.

אך שטחי המחיה של דובי הקוטב משתרעים על פני מרחבים עצומים ולכן קשה במיוחד לעקוב אחריהם. העלות של הטסת מסוקים לאזורים כה מרוחקים גבוהה; הרעש וההתקנה של מכשירי מעקב מסוכנים לחוקרים ומלחיצים את הדוב; וגם דימות תרמי התברר כבלתי יעיל משום שהפרווה המבודדת של הדובים מונעת פליטת חום רב מגופם.

אולה ג’. ליודן, הפועל לשימור אזור הקוטב, החל הקיץ לבדוק את ההשערה שרחפנים יוכלו לשמש כאמצעי לא פולשני למעקב ותיעוד של דובי הקוטב בסוואלברד. “בהתחלה הייתי ספקן לגבי מה שנוכל להשיג באמצעות רחפן”, אומר ליודן, צלם, חוקר ומייסד Polar Bears & Humans Project, “אך כשפניתי לחוקרים של דובי הקוטב הם הביעו עניין ברעיון. כנראה שהם חשבו על שימוש ברחפנים כבר זמן מה”.

כמו ציפור בשמיים

בחודש יולי הצטרף ג’פרי לו, מטיס רחפנים, לליודן ולתריסר מעמיתיו לשוברת קרח שאורכה 21 מטרים כדי לבדוק את השימוש ברחפן כאמצעי למעקב אחר דובי הקוטב. למרות שהמסע נערך בקיץ, לו התלבש בשכבות רבות כדי לשמור על חום גופו.

“השכבה הראשונה היא חולצה תרמית, מעליה חולצה נוספת, ז’קט פליז, וסט וז’קט נוסף,” מספר לו, “מעל הכל לובשים מעיל רוח, וכמובן כובע וכפפות. מדובר בהרבה שכבות”. עבודתו של לו הייתה להטיס את רחפן חזק המשמש לבדיקות של כלי טיס וגשרים ולעריכת סקרים באתרי בנייה, מכרות וחקלאות. הוא מספר שיכולתו של הרחפן להגיע לאזורים מרוחקים ולצלם את הדובים תסייע למדענים לערוך מחקרים באזורים רגישים, כגון אזורי ההתרבות של הדובים. “הרחפנים הרבה פחות מטרידים מאשר שיטות מעקב אחרות”, הוא אומר.

בתמונה: אולה ג’. ליודן וצוות המחקר נדרשים להתלבש היטב למרות מזג האוויר הקיצי

פרויקט זה הוא כנראה הפעם הראשונה שבה רחפן משמש ללכידת נתונים מהאוויר על דפוסי ההתנהגות של דובי הקוטב מבלי ליצור הפרעות בסביבתם הטבעית. הרחפנים מונעים בסוללה ומוטסים באמצעות שלט רחוק שמחזיק הטייס על הקרקע. שמונת המדחפים שלהם מסייעים להם בניווט ופליטת הפחמן דו-חמצני שלהם היא אפסית וזיהום הרעש שהם גורמים כמעט בלתי ניתן לאבחנה.

נדרשו יומיים של חיפוש לפני שהצוות מצא דוב קוטב. בהתחלה, רק המדריכים המנוסים הצליחו לזהותם על רקע השלג הלבן. “הם אמרו לנו, ‘הנה דוב’ ואנחנו היינו מסתכלים ומתאמצים ועדיין שואלים ‘איפה?’, מספר לו, “לא הצלחנו לזהות את הנקודה הלבנה על הרקע הלבן של הטונדרה. אבל אז העלינו את הרחפנים לאוויר והטסנו אותם למרחק של כחצי קילומטר מהספינה ולגובה של כ-100 מטרים, ואכן, זיהינו את הדוב”

לו מספר שהרזולוציה הייתה כה טובה עד שהצליחו לראות את פניו של הדוב כאשר הרים את ראשו ולאחר מכן חזר לישון. מצלמת ההדמיה התרמית שנושא הרחפן, שהינה רגישה ביותר, הקלה על איתור הדובים על הרקע הקפוא. “הצפייה בדובים בסביבתם הטבעית הייתה מדהימה”, מספר לו, אשר עד למסע ראה דובים רק בגן החיות.

מצלמות במקום רובים

כאמור, לא רק שינויי האקלים מאיימים על אוכלוסיות דובי הקוטב ברחבי העולם, גם הציד הבלתי חוקי. בין 800 ל-1,000 דובים ניצודים מדי שנה, לדברי ליודן, והסכום שהם יכולים לקבל עבור פרוות הדובים עלה ביותר מ-400 אחוזים מאז שנת 2000. “המחיר של פרוות דב יחיד במכירה פומבית בקנדה עשוי להגיע ל-20,000 דולר”, אומר ליודן. בסין, מחירו של פוחלץ דוב עשוי להגיע ל-100 אלף דולר, קרוב למחירו של קילו קרני קרנפים. “אם הציד יימשך, אנו עלולים לעמוד בפני אותה בעיה כמו באפריקה,” הוא אומר.

בתמונה: הרחפן מסוגל לאתר דוב קוטב ישן על רצועת שלג

לדבריו, הסכם שנחתם ב-1973 לשימור דובי הקוטב היה צעד נכון להפסקת הציד של דובי הקוטב, אך החוק אינו מספק מענה לסוגיה השנויה במחלוקת של זכויות ציד בקהילות ילידים מסורתיות. “המשימה שלי אינה למנוע מהאינואיטים וקהילות ילידים אחרות להתפרנס, אבל אני חושב שלפחות חלק מקהילות אלה יכול לעבור להתפרנס מתיירות אקולוגית”, אומר ליודן. “לבעלי חיים יש ערך רב יותר חיים מאשר מתים. עדיף שכל מי שרוצים להתגאות בהישגיהם ישתמשו במצלמות במקום ברובים, ויראו לחבריהם תמונות של דובים”.

ליודן נוסע ברחבי העולם ומעביר הרצאות על היתרונות של תיירות אקולוגית בקהילות ילידיות. הוא מאמין שהקמת תעשייה שבה תיירים יבואו לאזורים אלה כדי לצפות בדובים ולצלמם תספק יתרונות כלכליים לדורות הבאים. הוא מתגורר ליד אוסלו, כ-1,900 קילומטרים דרומים לסוולבארד, ולאחרונה סיים את נסיעת המחקר ה-38 במספר שלו לאיים, שם הוא עד במו עיניו למאבק ההישרדות של אוכלוסיית דובי הקוטב. הוא מקווה שהתמונות שצילמו הרחפנים יסייעו למדענים להבין את המתרחש לא רק בקרח המתמעט אלא גם בקרב הדובים עצמם.

“דובי הקוטב הם הסמל של הקוטב הצפוני. הם בעלי חיים חזקים וחכמים,” אומר ליודן, “אם הם ייכחדו, כל המערכת האקולוגית שלנו תסבול. אני מקווה שטכנולוגיית הרחפנים תסייע לנו להתגבר על האתגרים, להבין טוב יותר את העולם ולשמר את הסביבה של כדור הארץ”.

הכתבה בחסות אינטל

ארונות שרתים עם כבלי נחושת – out, ארונות שרתים עם סיבים אופטיים – IN.
אינטל, כפי שהצגנו ביום המעבדות שלנו, השיגה התקדמות מרכזית באבני בניין טכנולוגיות קריטיות המהוות בסיס למחקר הפוטוניקה המשולב של החברה והן: ייצור אור, הגברה, זיהוי, מודולציה. בנוסף, הראתה אינטל יכולות אינטגרציה בין ה- silicon Photonics וסיליקון CMOS באמצעות טכניקות אריזה מתקדמות בצורה שמאפשרת הספק נמוך יותר, רוחב פס גבוה יותר וספירת פינים מופחתת.
התקדמות זו היא צעד לקראת מימוש החזון של אינטל להקלת עומסים בתעבורת רשת במרכזי הנתונים ודחיקת המגבלות הקיימות של ביצועי קלט/פלט חשמליים בשל הביקוש הגדל לרוחב פס.
כך, הכנסת קלט / פלט אופטי ישירות לשרתים ולחבילות המעבדים שלנו תאפשר לנתונים לנוע בצורה יעילה יותר.
בנוסף, חברת מובילאיי (Mobileye) הציגה בתערוכת CES 2021 אבטיפוס ראשון של חיישן LiDAR אשר מיוצר בטכנולוגיית סיליקון פוטוניקס של חברת אינטל, ומיועד להיכנס לכלי רכב אוטונומיים.
רוצה ללמוד עוד על סיליקון פוטוניקס והחדשנות נוספת שצומחת אצלנו באינטל, עקבו אחרינו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "חוקרים נעזרים עתה ברחפנים בנקודה הצפונית ביותר בכדור הארץ"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

אותי דוקא מעניין הקוטב הדרומי. הדובים צריכים להשמר אבל עדיין הקוטב הדרומי מעורר הרבה חקירות לאחרונב.

משה
Guest

יש לנהוג בציידים כמנהג רוצחים בטקסס (משמע: להושיב אותם ולחבר את הכסא לשטקר)
{לדעתי, את המילה שטקר המציאו לפני שגילו את החשמל}

wpDiscuz

תגיות לכתבה: