בדרך לרילוקיישן? אל תשכח את האופציות שלך

רגע לפני שאתם מתפתים לרילוקשיין, כדאי שתוודאו מה קורה עם האופציות שהובטחו לכם

london eye PD

מאת עו״ד לי-יה ברק אבדי, סמנכ״ל לעניינים מקצועיים, אלטשולר שחם בנפיטס ורו״ח גבי וייסמן, מנכ״ל, אלטשולר שחם בנפיטס

ארה”ב? הודו? אירופה הקלאסית? סין?

לא, לא באנו להציע לכם יעד אטרקטיבי לטיול של אחרי הצבא, אלא להאיר זווית חשובה הרלבנטית לכל עובד היי-טק, השוקל מעבר לעבודה בחברה קשורה במדינה אחרת.

רילוקיישן במסגרת העבודה הינה תופעה שהפכה בשנים האחרונות לנפוצה מאוד, תפיסת העולם ככפר גלובלי מעולם לא היתה ממשית יותר. סביר להניח שעובד השוקל מעבר לעבודה בחו”ל, מתעניין לא מעט ביוקר המחייה במדינת היעד, בשיעור המס שישלם שם, באפשרות לנתק את מעמדו כ”תושב ישראל” לצרכי מס, באפשרויות המגורים שבסביבת העבודה, ברמת החינוך המצפה לילדיו, וכיו”ב. בתוך כל אלו, מצאנו כי לעיתים העובדים שוכחים לבחון את משמעות הרילוקיישן לעניין מיסוי האופציות שהוקצו להם במהלך עבודתם בישראל.

כידוע, הוראות המסלול ההוני שבסעיף 102 קובעות כי בהתקיים כל תנאי הסעיף, הכנסתו של העובד ממכירת האופציות/מניות תתחייב במס בשיעור של 25% בלבד (במקום תשלום מס בשיעור המס השולי וביטוח לאומי ומס בריאות). בין יתר תנאי המסלול ההוני נדרש כי:

1. האופציות הוקצו לעובד בתמורה לעבודתו אצל מעביד שהינו תושב ישראל.
2. האופציות יופקדו בידי נאמן עם הקצאתן.

סיום עבודה היא לעיתים פקיעת האופציות

כאשר עובד עובר לעבוד בחברה קשורה בחו”ל, בדרך כלל המהלך מלווה בפיטוריו של העובד מהחברה בישראל והעסקתו מחדש בחברה הקשורה בחו”ל. עובד המפוטר כאמור זוכר לבחון את האפשרויות העומדות בפניו לגבי פדיון כספי הפיצויים, ימי חופשה שטרם נוצלו, ימי מחלה וכיו”ב. לא רבים זוכרים כי עצם ניתוק יחסי העבודה עלול להביא לפקיעתן של האופציות שהוקצו לעובד. מי מכם שיעיין בתוכנית האופציות של החברה, ימצא קרוב לוודאי כי בעת סיום עבודתו בה, האופציות שבאותו מועד טרם הבשילו אמורות לפקוע באופן מיידי, ואת האופציות שבאותו מועד כבר הבשילו, הוא חייב להמיר למניות תוך מספר שבועות (תוך תשלום תוספת המימוש בגינן) אחרת גם הן תפקענה. סביר להניח שכוונת החברה המקצה לא היתה כי האופציות תפקענה בעת שהעובד עובר לעבוד (לבקשת המעביד בדרך כלל…) בחברה קשורה אחרת אלא רק בעת שהוא מנתק את יחסי העבודה שלו עם הקבוצה באופן מוחלט. עם זאת, יש לוודא כי אכן לשון תוכנית האופציות תומכת בפרשנות הזו, אחרת יתקל העובד בקושי משפטי לטעון שהאופציות שבידו עדיין ברות תוקף.

ובהנחה שהנושא הוסדר בצורה הנכונה והאופציות ממשיכות לחיות גם לאחר ביצוע הרילוקיישן, מתעוררת סוגיה אחרת – חבות המס בגינן בעת המכירה. ברור שאם העובד סיים את משימת הרילוקיישן וחזר לעבוד בחברה המעבידה בישראל, ורק לאחר מכן מכר את המניות, הרי שהמס ישולם בישראל, כמו כל עובד אחר, בלי קשר לסוגיית הרילוקיישן. אולם אם המניות נמכרו בעת שהעובד שהה במשימת הרילוקיישן בחו”ל, צצה בעיה לא פשוטה של מיסוי כפול, בשתי המדינות, כדלקמן:

המדינה בה העובד שוהה בפועל ובה הוא עובד בעת מכירת המניות, תטען שההכנסה ממכירתן הופקה כתמורה לעבודתו במדינת היעד, באותו מועד סביר שהוא מהווה תושב של אותה מדינה לצרכי מס, וממילא עליו לשלם מס בגין הכנסה זו במדינת היעד כמו כל עובד אחר באותה חברה. במקביל, מדינת ישראל תבקש אף היא נתח מהכנסתו של העובד בגין אופציות אלו בטענה שהן הוקצו לו בעת שהיה תושב ישראל, וממילא עליו לשלם מס בישראל, לפחות בגין חלק מתקופת ההבשלה (Vesting) שנצמחה בגין עבודתו בישראל. ובמידה ורשויות המס יטענו שגם לאחר המעבר לחו”ל העובד עדיין נחשב כתושב ישראל לצרכי מס¹, יבקשו רשויות המס בישראל למסותו בגין מלוא הכנסתו, על אף שמוסה בגינה גם במדינת היעד.

תמונה: berlin, flickr, cc-by Alexander Cahlenstein

תמונה: berlin, flickr, cc-by Alexander Cahlenstein

הנקודה השלישית שנבקש להעלות כאן נוגעת לתמונת הראי של הסוגיה הקודמת – האופציות שיוקצו לעובד בעת שהותו ברילוקיישן בחו”ל. כמובן שאם העובד יצליח לממש את האופציות ולמוכרן עוד לפני חזרתו ארצה, סביר שהמס בגינן ישולם רק במדינת היעד שהרי הן הקצו לו בגין עבודתו שם, ונמכרו במהלך שהייתו שם, ולמדינת ישראל אין לכאורה כל נגיעה לאופציות אלו² . אולם במידה והמניות תימכרנה לאחר שהעובד שב ארצה, תצפה לעובד הפתעה גם בגין אופציות אלו. אמנם, סביר שהמס בגינן ישולם רק בישראל, אולם כיוון שבעת הקצאת האופציות לא התקיימו בגינן תנאי המסלול ההוני שבסעיף 102 (העובד לא עבד באותו מועד אצל מעביד ישראלי והאופציות לא הופקדו אצל נאמן בעת הקצאתן), הרי שלא ניתן יהיה ליהנות מהמס המופחת בשיעור של 25% בלבד אלא ההכנסה תתחייב ככל הכנסת עבודה אחרת בשיעור המס השולי וביטוח לאומי ומס בריאות (מה שיכול להגיע לשיעור הגבוה מ-50%).

אם כך, חשיפות המס הנוגעות למיסוי אופציות ברילוקיישן הינן מוחשיות וברמת סבירות גבוהה. עם זאת, קיימים פתרונות מסוימים לחשיפות אלו, חלקם נותנים מענה חלקי בלבד וחלקם מענה טוב יותר, הדבר תלוי בנסיבות הרלבנטיות של כל עובד ועובד, ובין היתר – משטר המס של מדינת היעד, תקופת הרילוקיישן, מועד הקצאת האופציות, ניתוק התושבות מישראל, ועוד. לא זה המקום להרחיב בפתרונות אלו, רק נציין כי הצעד הראשון לצמצום חשיפת המס הינה מודעות של העובד לסוגיות אלו, והעלאתן בפני יועץ מס עוד טרם ביצוע הרילוקיישן.

אז אתם שוקלים רילוקיישן? שיהיה במזל טוב. רק אל תשכחו את האופציות שלכם…

(1) לא נוכל להרחיב כאן בעניין הפרמטרים לקביעת מעמדו של עובד הרילוקיישן כ”תושב ישראל” אולם ניתן לנחש כי רשויות המס בישראל לא ממהרות לאשר כי עובד הרילוקיישן אכן ניתק תושבות מישראל..

(2) שוב, בהנחה שהוא אכן ניתק את תושבותו מישראל.

הכתבה בחסות אלטשולר שחם בנפיטס

אלטשולר שחם בנפיטס מתמחה במתן מגוון שירותי ניהול ונאמנות של תכניות תגמול הוניות לעובדים ולמנהלים ובנוסף, מספקת שירותי נאמן משלם ונאמן אסקרו. בחברה ישנו צוות מקצועי בעל ניסיון עתיר שנים המתבטא במגוון רחב של שירותי נאמנויות ופתרונות לצד תודעת שירות גבוהה. מנהלי תיקי לקוחות בחברה מספקים ללקוח את מלוא המידע הנדרש ויהוו עבורו One Stop Shop. כל נתוני החברה מנוהלים על ידי אלטשולר שחם בנפיטס דרך תוכנה מתקדמת מבוססת ענן המאפשרת גישה נוחה ללקוחותיה לקבלת מידע ולביצוע הוראות שונות.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: