שכר, גילאים, ידע: תמונת מצב מעודכנת בנוגע לאנשי פיתוח

מה העדפות שלהם, מה הם שונאים ובכלל – מה אנשי פיתוח רוצים? סקר ענק שכלל למעלה מ-56,000 משתתפים מציג נתונים מרתקים על אנשי פיתוח

stack overflow

מאת רז מצנע.

מידי 8 שניות מפתח שואל שאלה ב-Stack Overflow, ועם 40 מיליון גולשים בחודש זה המקום לאנשי פיתוח להיות בו.

בימים אלו הם פרסמו תוצאות סקר שלטענתם הוא הגדול אי פעם שנערך בקרב אנשי פיתוח: 56 אלף חברים בקהילה מ-173 מדינות ענו על הסקר. 45 שאלות שנותנות הצצה על הפרופיל שלהם, העדפות ושימוש בטכנולוגיה, העדפות במקום העבודה ושיטות חיפוש, פעילות בקהילות ועוד. יש הרבה מה ללמוד מהסקר הזה ולנוחיותכם, ריכזתי לכם פה את הדברים החשובים באופן ברור למדי.

רגע לפני: יש לקחת את התוצאות בזהירות המתבקשת בגין הטיית שפה, מגדר ואנשים עם נטייה למלא שאלונים. מה גם שכמות הנדגמים מישראל עומדת על 473. מצד שני קוד הוא שפה בינלאומית: אותם סטנדרטים, פרוטוקולים והשפעה תרבותית עמוקה של "הגיקים" הכוללת שיתוף מידע שאין לו אח ורע באף תעשייה בעולם. לינק לסקר המלא ממש כאן.

77% מחפשים עבודה או לפחות פנויים לשמוע על הזדמנויות

snip_20160320182458-e1458493162871-1024x263

אם לא עונים לכם בלינקדאין, 80% מהמפעמים זה רק בגלל שאין לכם את ההצעה הנכונה. אבל זה רק קוריוז. כי ההזדמנויות לא קורות בלינקדאין – הן רק ממומשות שם.

מה הם מחפשים במקום עבודה

snip_20160320182816-e1458491696632

כתבתי כבר על המשמעות הקריטית של נכסים תעסוקתיים. סקר כזה הוא הזדמנות לתרגיל קטן שמפיל אסימונים גדולים למי שמוכן לענות בכנות ולהפשיל שרוולים:

  • באיזה סעיף אנחנו חזקים? ולמתג את זה.
  • באיזה סעיף אנחנו חלשים? ולעבוד בזה.
  • איפה ניתן לבצע שיפור בעלות תועלת טובה?
  • איך מניעים את השינוי? (לטיפול בנכס תעסוקתי חייבים לגייס את הנהגת הארגון).

מה אנשי פיתוח רוצים שיקרה להם בעבודה?

snip_20160320183135-e1458491722536

להשתמש בטכנולוגיות חדשות, לבנות דברים חדשים (בניגוד לתחזוקת מערכות קיימות). כל מה שיש בטבלה זה חומר מעולה לשימוש באיך שאתם מציגים את העבודה אצלכם. זה לא יכול להישאר בגדר ססמאות – פרטו והדגימו דרך סיפורים למה אתם טוענים כך. בתיאור משרה בטוח, אבל גם בעמוד הקריירה באתר וברשתות ובווידאו… אבל לא להגיד אם זה לא באמת (אלא אם אתם אוהבים לבלבל אנשים שנכנסים לתפקיד חדש ולגרום להם למירמור ותחושה שהם עשו טעות. אז זה בסדר).

מה הם לא אוהבים בעבודה – הרשימה ארוכה

הרשימה הזו יכולה לעזור לכם להבין איך לייצר סביבת עבודה שמתאימה להם יותר. קריטי בימים בהם לשמר עובדים טובים זאת עבודה במשרה מלאה (יש שיאמרו גנון).

snip_20160320183631-e1458491853608

הם סולדים בעיקר מחוסר סדר של מידע: בציפיות, בתיעוד ובתהליכים. מהנדסים אוהבים מידע אמין שאפשר לסמוך עליו ולעבוד אתו אחרת הכל קורס ואין משמעות למה שעושים. הייעוד של מהנדס הוא ליישם את הטכנולוגיה – לעשות וליצור. הם עושים את זה עם קוד. שלקוד יש משמעות זה נהיה הרבה יותר מעניין מסתם ככה.

עולם הפיתוח שייך לצעירים

snip_20160320183939-e1458492038490

אפשר להתנגד לזה – אבל זה הכוח הגדול של התעשייה. לחברות רבות זה לא בעייתי כיוון שזו הרוח של החברה. אם אתם צריכים אנשי פיתוח צעירים, והחברה שלכם מזדקנת – זה אומר שעליכם לשבור את הראש איך אתם מייצרים סביבת עבודה שתתאים להם – הגם שזה שונה משאר הארגון. חברות ההייטק הגדולות בישראל חייבות לתת לכך את הדעת ולקחת חלק בטיפול באפליית הגיל (גילנות) על יד התאמת סביבת העבודה (במובן הרחב של המילה) גם ל"זקנים" בני 40 פלוס. ייתכן וזה תהליך שייקרה מעצמו עם התבגרות דור ה-Y. ייתכן שלא. ראו הוזהרתם – אנחנו הבאים בתור.

יותר גברים מנשים. בהרבה…

snip_20160320184121-e1458492115420

סביבה גברית. מן הסתם לא לנצח. יותר נשים מקודדות עם השנים. אך כיום המצב שחברות סטארטאפ משוועות לנשים. למה? כי זה 2015.

שמעתי לא פעם שמועמדות לתפקידי פיתוח הביעו חשש בפני מגייסות מסביבה גברית 100%. הראשונות שנכנסות הן כמו חלוצות וזו התמודדות. באינטל ישראל עבדו בעניין ויש להם גם תוצאות להתגאות בהם (גידול של 42% בגיוס נשים לעומת 2014). באחד הסטארטאפים הצומחים בישראל – SimilarWeb יש VP RD אישה, מה שהביא לשינוי האופן בו הם מקיימים את תהליך המיון.

רק ל-43% יש תואר אקדמי!

snip_20160320184229

לימוד עצמי היא הדרך הנפוצה של כולם להיות מומחים בתחום בו הם פועלים. כאן להערכתי יש הטיה מובנית כי העונים הם בתוך קהילה שהלמידה והשיתוף היא העניין. אבל היום ברור שהשכלה רשמית אינה תנאי סף לעבודה בפיתוח. אגב, אם בפיתוח זה לא תנאי סף – אז אילו לימודים הם כן תנאי סף? זו רשימה הולכת ומצטמצמת של לימודי חובה. היום אנחנו בתקופה של לימודי רשות. מה שמעניין. מה שצריך. וזה בדיוק מה שקורה בקהילה הזאת – רצון אדיר של אנשים ללמד וללמוד. אבל בלי שהאקדמיה תפריע בבקשה.

מקור למציאת עבודה – חברים (בהודו לא)

אם אתם מתקשים לגייס תמיכה מנטלית ותקציבית לתכנית חבר מביא חבר שלכם, אז הנה נתון שיכול לעזור לכם. סטארטאפים שאוהבים לעבוד בהם (WIX, Similarweb, outbrain) מגיעים ל-70% גיוס באמצעות חברים – וכל אחד מהם עושה את זה בשיטה שלו. מה אתכם? איפה אתם נמצאים. למה? תחשבו על זה, תכננו את זה ונהלו את זה. עובדים שממליצים על מקום העבודה שלהם זה ABC של עסק.

snip_20160320184556

הם מציינים שבהודו מקור גיוס מספר אחד אלו מגייסים מתוך חברות ולא חבר מביא חבר. מן הסתם יש לגבש אסטרטגיית גיוס שונה בכל מדינה בה אתם פועלים במידת הצורך.

למה הם בכלל נכנסים לאתר stack over flow?

בשביל לקבל עזרה במה שהם עובדים עליו, ללמוד ולתת עזרה לאחרים. אם אתם רוצים לגייס אנשים בקהילות טכנולוגיות כמו זו, שמציעה דריסת רגל למגייסים – עליכם להתנהג בהתאם. שימו לב שמציאת עבודה הינה הסיבה ה-9 בגינה הם נכנסים לאתר.

snip_20160320184720

שיווק נכון של הצעות העבודה בפלטפורמה כזו היא בעיקר באמצעות כך שהעובדים אצלכם הם חלק פעיל בקהילה באופן שמקרין עליכם כמעסיק שטוב למפתחים. זאת התשתית האמיתית שתעזור לכם לגייס. בשביל זה דרושים מנהיגים, תרבות ארגונית שמאפשרת וסבלנות. stack over flow מציעים אצלם גם פתרונות לגיוס עובדים – עוד מידע על מה שהם מציעים ניתן לראות כאן (לא מקבל עמלות – אבל אחרי שחפרתי על הממצאים שלהם – מפרגן בכיף.

מי קורא לעצמו נינג'ה? (בונוס למי שהגיע עד לפה.. )

כ-10% קוראים לעצמם נינג'ה – מתוכם 24% הם Growth hackers (בקטע של שיווק), 17% מפתחים במוביל של חלונות (כנראה שזה קטע להיות נינג'ה במיקרוסופט) והשאר בעיקר סטודנטים שמצמידים להם את הטייטל הזה (יפנים אולי?).

וגם – 16% בקרב אלו שקוראים לעצמם "רוק סטאר" – הם מנהלים. Assholes

עוד 3 נקודות טריוויה וזהו

  • לראשונה יותר מפתחים משתמשים במערכת ההפעלה של (MAC (IOS מאשר לינוקס.
  • 57% מעלים קוד כמה פעמים בכל יום – והם אלו שיוצאים הכי שבעי רצון מעבודתם (77%).
  • יש העדפה מוחצת ל-Star Wars על Star Trek.

מה עוד? מי שמגייס בתחום כדאי לו להסתכל על אילו טכנולוגיות הגיקים אוהבים, על מנת לדעת את מי לשים בחזית שמדברים על. יש גם פרק שלם על שכר והשוואה לפי ערים – רלוונטי למגייסים בעולם שבניכם.

שכר שנתי ממוצע בארה״ב. הנתונים מתייחסים למפתחים עם ניסיון של 5 שנים ומעלה

שכר שנתי ממוצע בארה״ב. הנתונים מתייחסים למפתחים עם ניסיון של 5 שנים ומעלה

Screen Shot 2016-03-27 at 12.55.14

על השיתוף

אני נמצא ליד סטארטאפים כבר הרבה זמן – אבל רק לפני שנה התחלתי לחקור אותם ואת קהל היעד שעובד בהם לעומק. שיתוף בידע בסביבה שיש בה תחרות הוא ערך מובנה בקהילת הפיתוח. אבל לא רק בפורומים וברשתות – זה גם באופן בו מתנהלת העבודה ובאיך מנהלים מובילים צוותים.

הטכנולוגיה שהם מייצרים משנה את העולם באופן שבו מידע מועבר – ולכן היא חוצה את גבולות ההייטק. שיתוף בסביבת העבודה הוא תנאי סף לחברות להתמודד עם תנאי השוק המשתנים – בין השאר על מנת להיות אטרקטיביים לקהל יעד שמחפש מקום לשתף בו את הכישרון שלו.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Attract & Retain.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "שכר, גילאים, ידע: תמונת מצב מעודכנת בנוגע לאנשי פיתוח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורן
Guest

"לראשונה יותר מפתחים משתמשים במערכת ההפעלה של (MAC (IOS מאשר לינוקס"
קודם כל, MAC מריץ OS X ולא iOS (אגב, יש לכתוב iOS, כי IOS שייכת לסיסקו ו-iOS שייכת לאפל).
אני מניח שהכוונה באמת לדסקטופ ולא למובייל, ואם אפל עברו את לינוקס בקהילת המפתחים אז לא נותר לי אלא להתאכזב, אבל אני מניח שההפרש לא משמעותי. לפחות עדיין אנדרואיד משאירה את iOS הרחק מאחור.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: