ערוץ Tech Talks


בחסות

לא רק פייסבוק לייט: כך התחלנו לחבר מדינות עולם שלישי לאינטרנט

חברות ענק וארגונים שונים ברחבי העולם פועלים לסייע לאוכלוסיות שונות, בעיקר במדינות עולם שלישי, לקבל גישה לאינטרנט. מה האתגרים המרכזיים בהם הם נתקלים?

מאת צח הדר

גישה למידע משמעה, מאז ומתמיד, כוח, וכיום הגישה למידע היא בעיקר באמצעות גישה לאינטרנט. חיבור לאינטרנט מאפשר לא רק שמירה על קשר עם בני משפחה וחברים – הוא מאפשר יצירת הכנסה, חשיפה למידע חיוני ועוד. ועדיין, לכמחצית מאוכלוסיית העולם אין גישה לאינטרנט או שהיא סובלת מגישה מוגבלת (חיבור איטי, עלויות גבוהות).

ארגונים שונים ברחבים העולם, שלא למטרות רווח וגם גופים עסקיים, פועלים על מנת לסייע למיליוני אנשים, בעיקר במדינות עולם שלישי, להתחבר לאינטרנט, כי עבור רבים מהם החיבור הזה משמעותו שיפור אדיר באיכות חייהם.

הדרך לייצר את החיבור הזה רצופה אתגרים. על פי נתוני World Economic Forum מתוך כ-4 מיליארד האנשים בעולם שאינם מחוברים לאינטרנט – 15% כלל אינם יודעים קרוא וכתוב, 15% חיים במקומות ללא חשמל ו-31% חיים מחוץ לאזורי הכיסוי של רשתות 3G. הארגון הקים את היוזמה Internet for All שמאגדת ארגונים מכל העולם במטרה לפעול לחיבור לאינטרנט של עשרות מיליוני אנשים בשנים הקרובות.

אבל הם לא היחידים. לחברות מסחריות ותאגידים אמנם יש אינטרס כלכלי לחבר גם מדינות עולם שלישי לרשת, אך זהו אינטרס עם אג’נדה חיובית והכרחית ליצירת שוויון.

לחבר אנשים לרשת בפעם הראשונה

בפייסבוק חשבו כיצד הם יכולים להתגבר על הקשיים הטכניים במדינות אלה ולהציע גם לאזרחי מדינות מתפתחות חיבור זמין ויציב לאינטרנט, שם כמובן הם יוכלו למצוא עבודה, להתחבר לקהילות מתאימות להם וכמובן לשמור על קשר עם חברים ומשפחה ברחבי העולם. אחרי עבודה רבה החליטו בחברה להשיק את Facebook Connectivity, פרויקט שמטרתו לחבר אנשים לאינטרנט – חלקם בפעם הראשונה, ועבור אחרים לשפר את הגישה לאינטרנט.

אחת הבעיות שבהן נתקלו מפתחי החברה הוא לספק גישה ל-WiFi במקומות שלא הצליחו להגיע אליהם קודם לכן, לשפר את האיכות החיבור ולהוזיל עלויות עבור משתמש הקצה, ואף “להחיות” רשתות שנזנחו. לשם כך יזמו בחברה את Express WiFi – פלטפורמה שמאפשרת לשותפים של פייסבוק במדינות שונות (חברות תקשורת וספקיות אינטרנט) להרחיב את היקף הכיסוי שלהן ולהגיע ליותר ויותר אנשים. הקבוצה האחראית על הפיתוח הזה ממוקמת בישראל ומתמקדת בפיתוח פתרונות וכלים המאפשרים לשותפים של פייסבוק לעמוד במשימה. כיום לחברה יש שותפים ב-25 מדינות באפריקה, אסיה, אמריקה הלטינית ועוד.

אך זה לא כל כך פשוט כמובן, בכל מדינה יש האתגרים שלה. כך, למשל במדינות מסוימות, דוגמת קניה וניגריה, החבילות שמוכרות ספקיות האינטרנט הן מאוד יקרות, ואחד האתגרים המשמעותיים הוא לעזור לשותפים לייצר הכנסה כספית קבועה – כדי שיוכלו להוזיל את החבילות עבור משתמשי הקצה, אבל ימשיכו להרוויח בעצמם.

קבוצת הפיתוח של Express WiFi יצרה פתרון המאפשר לשותפים לנהל ולהצמיח את רשת ה-WiFi שלהם. הפתרון מספק מגוון מרכיבים, כלי ניהול ואנליזה, באמצעותם השותפים יכולים לתכנן את הרשת בצורה אופטימלית, ולקבל תובנות עסקיות שיכולות לעזור להם להגדיל את הכנסותיהם.

כך, לדוגמה, אם מכולת מסוימת בהודו מוכרת לצד החלב והקמח גם חבילת גלישה, בעזרת הכלים של Express WiFi תוכל ספקית החבילה לאתר את בתי העסק הרלוונטיים באותו האזור להציע להם לשלב פרסומות.

בנוסף, הכלים שמציעה הפלטפורמה מאפשרים לדעת היכן לשלב את ה-hot spots (נקודות חיבור) שלהן, כך שמשתמשי הקצה יוכלו ליהנות מאינטרנט במהירות הטובה ביותר, ולדעת לנתח באיזה hot spots קיימות יש הרבה מתחברים ולחלופין – איפה לא מנצלים אותן בצורה טובה.

לספק את התוכן הזמין לשאר האנשים בעולם

אבל לא מספיק לתת גישה לרשת. חייבים גם לספק את התוכן שזמין לשאר האנשים בעולם. לשם כך יצרה הרשת החברתית את פייסבוק לייט ולאחרונה גם השיקה גרסת אינסטגרם לייט – שניהם פרויקטים שמטרתם לסייע לאנשים לתקשר בקלות ולהיות מחוברים. פייסבוק לייט שהושקה ב-2016 היא פיתוח שרובו נעשה בישראל, וכעת אחוז משמעותי ממשתמשי הרשת ברחבי העולם משתמשים בגרסה זו.

הגרסאות הקלות הללו נותנות מענה לאנשים שלא יכולים לעשות שימוש באפליקציה הרגילה – כאלו עם טלפונים ישנים למשל, אנשים שחיים במדינות בהן החיבור לאינטרנט אינו איכותי ואנשים שחיים במקומות בהם העלות של הדאטה גבוהה. וההבדל הוא משמעותי – הגודל של האפליקציה הרגילה הוא 40 מגה-בייט והגודל של פייסבוק לייט הוא 1.5 מגה-בייט.

פייסבוק לייט עובדת על טכנולוגיה שמעבירה כוח מחשוב לשרתים. כך, מרבית הפיצ’רים נבנים על השרתים, ולא דורשים את המקום שהם דורשים באפליקציה הרגילה, וזה מה שמאפשר לאפליקציה להיות קלה כל כך.

מקור: Facebook

הפיתוח הזה כולל תהליכי אופטימיזציה רבים ועבודת שטח מרובה, במסגרתה אנשי הפיתוח “יורדים לשטח” – נוסעים לאותם מקומות ברחבי העולם בהם הצורך בגרסאות הקלות הוא הגדול ביותר ונפגשים עם משתמשי הקצה כדי ללמוד מהם מה הצרכים שלהם. כתוצאה מאותם מפגשים הונגשה במסגרת הגרסה הקלה, למשל, האפשרות לנקות במכשיר את מקום האחסון שפייסבוק לייט תופסת. בנוסף, מכיוון שבמקומות רבים ישנם מספר אנשים המשתמשים באותו המכשיר – בפייסבוק לייט היכולת להחליף משתמש פשוטה יחסית.

כך, פרויקט Facebook Connectivity אמנם נותן גישה קלה ומהירה לרשתות של פייסבוק, אבל גם פותח את הרשת ואת האפשרויות שהיא מציעה לאזרחי מדינות עולם שלישי. חברות הטכנולוגיה הגדולות, כמו כל חברה, מחפשות אמנם אינטרס עסקי, אך לא פעם הוא מתיישב יחד עם ערכים אנושיים בסיסיים, כמו שוויון הזדמנויות, ולחברות אלה הידע והמשאבים להשקיע בפרויקטי ענק.

זה כמובן לא הסוף של המיזם. בהמשך פייסבוק צפויה להקל גם את הגישה של המשתמשים לכסף, עם הארנק הדיגיטלי שלה – נובי, שיאפשר העברת כסף ברחבי העולם בצורה מיידית, בטוחה וללא עמלות סמויות. ניתן להניח כי בשנים הקרובות ישתכללו הכלים בהן ארגונים וחברות יסייעו לאוכלוסיות במדינות עולם שלישי לשפר את חייהן, והגישה למידע חיוני תהיה נחלתם של עוד מיליונים רבים.

הכתבה בחסות FACEBOOK

מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בישראל הוקם בשנת 2013 והוא אחד משני מרכזי המו"פ היחידים של פייסבוק מחוץ לארה"ב. המרכז בתל אביב מעסיק מאות מהנדסים, מנהלי מוצר, מדעני נתונים, חוקרים, מעצבים ועוד, שעובדים יחד על פיצוח אתגרים טכנולוגיים חסרי תקדים בקנה מידה עולמי. צוותי המו״פ בפייסבוק תל אביב מובילים פיתוח מקצה לקצה של מוצרים הנוגעים בחייהם של מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם, כמו פייסבוק ואינסטגרם לייט, אקספרס WIFI, נובי, מוצרי AR/VR, מערכות AI ועוד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: