מכת חום: המחשב שלכם, אתם והקיץ הישראלי

איך לשרוד את החום ביחד עם המחשב האישי. איך למדוד את החום בחלקים השונים במחשב, לחזות האם הם מתחממים יתר המידה, איך למנוע התחממות יתר ומה לעשות עם משהו כבר מתחמם ומה לעשות אם כבר המחשב כן מתחמם

הכל על חום בתוך המחשב

מקור: www.sxc.hu

כמה חם בחוץ. אפילו המזגן מזיע. ותאמינו שגם המחשב שלכם, המייצר חום בעצמו, סובל לא פחות. מה שנוצר בתוך המחשב שלכם, יהי הוא נייד או נייח, עם עליית הטמפרטורה בסביבתו הוא עומס חום כבד, שבו גם טירוני גולני מפסיקים לתפקד וכך גם המחשבים שלנו.

לפי סקרים של מעבדות מחשוב 85 אחוזים מבין המשתמשים לא מנקים (לא יודעים איך ולמה או פשוט מתעצלים) את רכיבי הקירור של המחשב (המאווררים ופלטות פיזור החום שמצויים על המעבד, כרטיס מסך או גוף המחשב) או שפשוט משתמשים באמצעי הקירור הסטנדרטיים שמותקנים מראש על ידי מרכיבי המחשב עד שזה מת מוות כואב ממכת חום. במקרים רבים, בנוסף לריח של פלסטיק שרוף ולוח אם מת בידיים, אתם עשויים למצוא את עצמכם ללא המידע שלכם, במיוחד אם מדובר במחשב נייד בו כל החלקים קרובים זה לזה.

החשודים המידיים:

במחשב יש מספר חלקים שעשויים לסבול מהתחממות יתר:

 • ה-CPU, יחידת העיבוד המרכזית של המחשב שעשויה להיות מורכבת ממספר ליבות או אף מספר מעבדים
 • הכרטיס הגרפי, עליו ממוקם המעבד הגרפי ה-GPU שבמקרים רבים מגיע עם מערכת קירור משלו
 • לח האם ושל הצ'יפסט (CHIPSET)
 • הכונן הקשיח, בו מאוחסן בעצם המידע שלכם ומותקנת מערכת ההפעלה

סימנים ראשונים של התחממות יתר

איך תדעו שהמחשב מתחמם יתר על המידה? יש אנשים שמוכנים להסתכן בשיטה הסובייקטיבית והנוטה לגרום למכות חשמל או כוויות – נגיעה במקום החם. אז אם אין לכם בקצות האצבעות חיישני חום ומדחומים אני ממליץ להימנע משיטה זו. אם אתם חווים אי-אלו מהבעיות הבאות, כדאי שתבדקו באופן יותר חכם אם המחשב מתחמם.

 • המערכת "נזרקת" לשולחן עבודה ממשחק או תוכנה. תוכנות נסגרות באופן אקראי אם או בלי הודעת שגיאה
 • המחשב מאתחל עצמו פתאום
 • במהלך משחקים או צפיה בווידאו רואים עיוות בצבע, או חלקים בריבועים ועוד תופעות מוזרות

כמה חם... (מקור: www.sxc.hu)

מדחום דיגיטלי

את טמפרטורת המחשב ניתן למדוד באמצעות תוכנה כמו Open Hardware Monitor החינמית, שתעשה את העבודה עבורנו. לא חסרות תוכנות כאלה שמודדות את חום המחשב ומסתמכות על נתונים שמשדרים החלקים עצמם למחשב, אבל חלק מהרכיבים לא מדווחים את המידע וחלקם מדווח באופן שגוי.

מתי להתחיל להזיע

כאשר טמפרטורת חלק זה או אחר במחשב עולה מעל מדרגת חום מסוימת (ולכל חלק במחשב המדרגה היא שונה) מתחילות להופיע בעיות כמו איטיות בלתי צפויה, ניתוק תוכנות, אתחול המחשב, תצוגת גרפיקה לא תקינה ועד למצב בו המחשב פשוט מפסיק לתפקד עקב התפוצצות נגד או במקרים קיצוניים יותר, הוא פשוט עולה באש. כדי להקדים תרופה למכה צריך מדי פעם לעקוב אחר טמפרטורות נקובות מטה, במיוחד בימים חמים אלו.

גבול הישרדות של המעבד, שלאחריו מתחילות הבעיות (למשל איטיות או עצירות) הוא 60-65 מעלות צלסיוס לערך. בערך מנקודה זו רוב המעבדים נכנסים למצב הקרוי THROTTLING בו המעבד מפעיל עצמו בעוצמה נמוכה יותר כדי להנמיך את החום ובכך "מחסיר פעימה". 65-80 מעלות זה כבר מצב קריטי למחשב, כי בו יחלו התנתקויות ואיתחולים עצמיים במחשב. בחום כזה המעבד פשוט נשרף בהדרגה. משמע, חשוב להקפיד שחום המעבד לא יעלה על 60 מעלות ועדיף שיהיה באיזור 35-55 ומטה. חום 30-55 הוא חום ממוצע גם בפעילות מחשב ב-100 אחוז. זכרו שחום מאט את המחשב. לראיה, מעבד בחום של 35 מעלות יעבוד פי שתיים יתר מהר ממעבד זהה בחום של 55 מעלות.

בכרטיסים גרפיים הטמפרטורה האופטימאלית לפעולה משתנה בהתאם לסוג הכרטיס והשימוש הנעשה במחשב. לכרטיסים חדישים גם חום של 60-85 מעלות בעבודה אינטנסיבית לא מהווה בעיה. למחשבים ישנים יותר אותו מדד יכול להיות בעייתי ואף קטלני. בהופעת התסמינים הראשונים של חום יתר צריך לשים תשומת לב למערכות קירור ולטמפרטורת החלק.

ללוח אם החום המקובל הוא מעלות עד 50. מפאת גודלו, לוח האם נוטה להתחמם פחות אלא אם הרכיבים סביבו חמים מאוד.

עבודה בחוץ: זהירות מהשמש (מקור: www.sxc.hu)

טיפים לשמירת קרירות המחשב

 • אין להשאיר מחשב נייד דולק על המיטה והחוק הזה תקף גם בחורף. מרבית המחשבים הניידים בעלי פתחים לקירור בתחתית המחשב משם המאוורר אוסף את האוויר. אם המחשב מונח על המיטה הפתחים נחסמים, החום עולה בהדרגה למימדים קריטיים והמעבד וכונן הקשיח יתחממו מאוד ומהר.
 • לא מומלץ להשאיר את המחשב עובד בלי כוונה להשתמש בו בחדר לא מאוורר או ברכב. אין עינוי יתר גדול למחשב מחוסר יכולת להתאוורר בחלל סגור
 • בדומה לכל מכשיר אלקטרוני אחר, אין להשאיר את המחשב תחת קרני שמש ישירות לאורך זמן. השמש לא רק "עוזרת" להתחממות המחשב, אלא גם יכולה לפגום ברכיבים ממש. כמובן שהמחשב לא יימס אבל חלקים יכולים לשנות את צורתם. שקרני שמש יכולות לפגוע גם במסך שלכם.
 • בעלי מחשבים ניידים צריכים לזכור שמעבר מלחות וחום בחוץ למזגן בבית או במשרד יוצר שינוי טמפרטורה פתאומי ואף עיבוי נוזלים על חלקים במחשב. תנו לו להסתגל לסביבה חדשה לפני תחילת הפעילות. הלחות תתפוגג מהר ולא תגרום נזק למחשב.
 • על כל צרה שלא תבוא, תגבו, תגבו, תגבו – כאחד שעבודת גמר שלו ומאמצעים של חודשיים הלכו עם המחשב נייד האהוב, ההצעה מקבלת תוקף של ציווי בימים חמים אלו. הקפידו על גיבוי הנתונים והמסמכים החשובים לכם ואף מומלץ להשתמש גיבוי חיצוני דוגמת דרופבוקס (DROPBOX) או מסמכי גוגל.
 • סדר וניקיון עוד לא הזיקו לאף אחד, גם למחשב שלכם מגיע טיפוך 10,000 של פעם בכמה חודשים, זה יכול בהחלט למנוע בעיות בעתיד
 • מחשב נייד יכול להתפנק במעמד או כרית אוורור בדומה לזו שסקרנו כאן באתר בשבוע שעבר
 • לעצת האתר lifehacker.com כדאי לקרב (אבל לא להצמיד) בקבוק מים קרים לפתחי האוורור לשימוש בבקבוק כתחנת קירור ניידת למחשב
 • יצרני, הניידים סימנס מייעצת להחליף את החומר הקירור הטרמי, שמכסה את מרבית הכרטיסים מדי שנה
 • מערכות ההפעלה מאפשר להגדיר ניצול אנרגיה במחשב (מסך, מעבד ועוד), נסו לא לאמץ את המחשב ולבחור באפשרויות חסכוניות
 • עברה חצי שנה ועדיין נותרה לכם האחריות? קחו את המחשב למרכז שירות, שם ישמחו לנקות עבורכם את פנים המחשב. נגמרה האחריות – לא נורא, אפשר להיעזר בשואב אבק ומברשת עדינה, או באחד הסטים הנמכרים לניקוי המחשב

אז חם לכם? אל תתנו גם למחשבכם להתחמם יותר מדי.

מקורות

[http://www.aif.ru]

[http://www.unplggd.com]

מיכאל ויצמן

מורה לאנגלית בהשכלתו, שוטר מג"ב בשירותו הצבאי (כן שוטר בגן ילדים). פריק של טכנולוגיה, סלולר וכל דבר דיגיטלי. בזמנו הפנוי מכתיבת שורות אלו משחק איירסופט.

הגב

3 תגובות על "מכת חום: המחשב שלכם, אתם והקיץ הישראלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ענת
Guest

גם אני מצטרפת ואפילו בחום להמלצות "הכן מחשבך לקיץ"… כאחת שאכלה מרורים מהתחממות המחשב הקודם שלי, עד כדי אבדן, למדתי על בשרי מה קורה כשהמחשב "מתחמם" עלינו… את המחשב החדש שלי כבר ציידתי במאוור שיכול לקרר את אפריקה… ((-:

דביר
Guest

גיליתי פרט מאוד מטריד באחד המחשביים האיטיים והמתחממים בביתי, בבדיקת הטמפרטורה של המחשב הוא טען שהחום של ה-CPU הינו 90 מעלות צ'לזיוס, המחשב באמת מתחמם מאוד ובקושי פועל, זה נס לדעתי שהוא לא עולה באש.
לוקח לו שעות לזוז, כבר 12 דקות הוא מכבה את עצמו והוא עדיין לא התכבה, ממש סיוט.

Mourici
Guest
המאוורים במחשב פועלים כשואבי אבק. האבק תופס לחות . האבק הרטוב גורם לזליגת זרם ופעולת המחשב משתבשת. זליגה מסוכנת מטמפרטורה כי למחשב גלאי טמפרטורה שיפסיק את פעולת המחשב בלי נזק אבל זליגת זרם תגרום לקצר. לכן רצוי לנקות אבק והדרך המהירה לנשוף אויר קר עם מייבש שער בעיה חמורה יותר קורית עקב אובדן השמן במיסב המאוורר. מחשבים שבהם יש מנועים אנכיים כמו המאווררים בנייח וכל המנועים כולל של הכונן הקשיח והצורב. במחשב כמו iMAC במקרה זה הפתרון הזול לפתוח המחשב להוריד את המדבקה מעל ציר המאוור לשמן בגריז או אפילו סתם משחה רפואית או שמן בישול להדביק חתיכת מסקין טייפ… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: