Citrix משיקה את XenApp 6

אחרי יותר מחצי שנה מאז שוחררה מערכת Windows Server 2008 R2 – מוציאה Citrix את גירסת ה- XenApp המתאימה למערכת ההפעלה החדשה.גדי פלדמן מסביר מה חדש ב-Xenapp 6.

במקום להתאים את גירסת ה- XenApp הקיימת עבור שרתי Windows Server 2008, ב- Citrix החליטו לשכתב מחדש את הקוד – שלא שוכתב מחדש כבר כמה שנים, אלה זכה לתוספות בכל גירסא. זאת גם אחת הסיבות למה כל התהליך לקח לא מעט זמן – ולהכניס לתוכו פונקציות שלא היו קיימות בו קודם (ולא היו יכולות להתווסף אליו אם היה נשאר כמו שהוא). ועוד דבר חשוב לדעת, ה- XenApp 6 מתאים רק לשרתי Windows Server 2008 R2. גירסאות ה- XenApp המתאימות למערכות הפעלה ישנות יותר (2008\2003) זכו לשדרוג ליכולות שלא נמצאות בליבת המערכת. כגון ניהול פרופילים ו- Streaming Apps.

אז מה חדש?

 • קונסול יחיד אשר מאחד את כל ניהול החווה במקום אחד (Delivery Services Console) –
  אולי השינוי הכי שטותי, אבל כזה שכל מי שהכיר את מערכות הניהול של ה- XenApp ציפה לו כבר לא מעט שנים. מאז ה- Presentation Server 3.0 כהחליטו להעביר את מערכת הניהול לקונסול מבוסס MMC, ב- Citrix לא ממש הצליחו להעביר את כל המרכיבים מקונסול ה- Java המוכר לשמצה לקונסול ה- MMC החדש.  ב- XenApp 5 לדוגמא, ניהול ה- Zones, ה- Resource Manager,Print Management, Installation Manager וניהול ה- Citrix Policies נשאר בקונסול הקשיש.
  מה שעבר למעשה ל- MMC זה ניהול ה- Citrix Policies (ועל כך בהרחבה בסעיף הבא) וניהול ה- Zones. ה- Print Management נפרד מאיתנו לשלום ועכשיו כל ניהול המדפסות נעשה ע”י ה- Windows Printer Management Role של ה- Windows וע”י כמה פקודות PowerShell.
  גם ה- Resources Manager לא קיים יותר בקונסול הניהול (האמת שזה המצב כבר מגרסא 5, אבל ניחא) וכל הטיפול בהצגת “בריאות” החווה הוא אחריותו הבלעדית של ה- EdgeSight (דורש התקנת agents בשרתים).
  ה- Installation Manager גם הוא לא קיים יותר בקונסול הניהול (כנ”ל גם כאן, זה המצב מגרסא 5) ובא כקונסול נפרד (ובד”כ גם בשרת נפרד).
 • אינטגרציה מלאה עם Active Directory Group Policy – זוכרים שפעם הינו צריכים לנהל גם את ה- GPO שיחול על שרתי ה- XenApp וגם את ה- Citrix Policy שיחול על התחברויות המשתמשים לחווה? אז עכשיו אתם כבר יכולים לשכוח. ב- XenApp 6 השתנו כמה סדרי עולם. הראשון, כל ההגדרות שהינו רגילים להגדיר בחווה ה- XenApp – אם זה הגדרות השרתים ואם זה הגדרות על חיבורי המשתמשים – עברו ל- Policies שמחולקים עכשיו לשתי קבוצות. Machine Policies עבור כל ההגדרות הרלוונטיות לשרתים, ו- User Policies עבור כל ההגדרות הרלוונטיות להתחברויות המשתמשים לחווה.


  רק כדי להרחיב מעט על מה ה- Machine Policies, אין שום הגדרה שניתן לשנות ברמת שרת (כלומר לעשות Properties על השרת בקונסול ולשנות את ההגדרה הרצויה), אלה הכל נעשה ע”י Policies – או Machine Policy אם אתם מתעקשים – שמכילים את ההגדרות הרצויות (מרמת מי הוא שרת הרשיונות, דרך פורט ה- XML ועד ה- Restart Schedule).
  הדבר השני שהשתנה הוא שניתן להגדיר את ההגדרות האלה ע”י החלת GPO מתאים לשרתים הרצויים, וזהו. ד”א, לרוב זה גם יהיה ה- GPO שיחיל הגדרות נוספות של השרת. כל זה ע”י שימוש ב- Citrix Client Side Extensions שמוסיף את ההגדרות הרלוונטיות ל- XenApp לתוך ה- GPO.
  למעשה כאשר נרצה לערוך GPO משרת XenApp 6 נראה במסך העריכה שורה נוספת של Citrix Policies בה נוכל לערוך את נתונים הרצויים (ראו תמונה). הנתונים יישמרו ב- GPO ויחולו על השרתים הרלוונטים בזמן החלת ה- GPO. הגדרות ה- Policies שנעשה מתוך הקונסול של XenApp יישמרו ב- Datastore של החווה – נקראים גם כ- IMA Policies – וכאמור ההגדרות שיוגדרו ב- GPO יישמרו בו ולא ב- Datestore. כאשר מי שמקבל עדיפות במקרה של הגדרות בשני המקומות הוא ה- Policy המגיע ה- GPO.
 • תהליך ההתקנה שונה גם כן ועכשיו בדומה ל- Windows, כל רכיב נקרא Role וע”י הוספה פשוטה של אותם Roles מתבצעת ההתקנה של כל הרכיבים הקשורים לתפקיד הרלוונטי.
  התקנת ה- Roles בסה”כ מתקינה אותם על השרת, לא מגדירה את אופן עבודת הרכיבים, דבר אשר מבוצע ע”י Configuration Tool. לדוגמא במקרה והתקנו בשרת את ה- Role של XenApp, ב- Configuration Tool נגדיר את שיוך השרת לחווה.
  הדבר מאוד מפשט את ה- Provisioning של שרתים, אין צורך להגדיר את הגדרות החווה בשלב ההתקנה, אפשר לעשות זאת מאוחר יותר.
 • תמיכה מלאה במערכות בתוכנות Collaboration כגון Skype ה- Communicator. תמיכה שכוללת Audio (דיבור ושמיעה) ו- Video, כלומר מעבר המצלמה המקומית ל- Session המרוחק.
  ניסיתי את זה וזה עבד בצורה חלקה ביותר (גם ב- Latency גבוה קצת, של 35ms). נרשמה התלהבות גדולה ביותר יש לציין.
 • Codec חדש ל- Audio המשפר את איכות הקול (איכות CD) וזאת תוך כדי שהוא צורך כ- 90% מרוחב הפס בהשוואה לגירסאות הקודמות. בניסוי עם Skype זה אכן נשמע ממש טוב.
 • תמיכה ב- Plug-n-Play של התקני USB – תמיכה ב- webcams וב- Disk on key. כלומר אפשר לחבר את ההתקן במהלך ה- session והוא יופיע בתוך ה- session ללא ביצוע כל פעולה נוספת. בגירסאות הקודמות היה צריך לדאוג שכל ההתקנים יהיו מחוברים בתחילת ה- session, אז היה מתבצע המיפוי שלהם.
 • יותר משתמשים פר שרת – בבדיקות פנימיות של Citrix, הם ראו שאפשר לקבל כ- 20% משתמשים יותר יחסית ל- XenApp 5 על Windows Server 2008. אני חושב שזה בעיקר בגלל היכולת של Server 2008 R2 להתמודד טוב יותר עם יותר מארבע מעבדים.
 • תמיכה ב- App-V – אפשר לפרסם אפליקציות App-V מתוך חוות ה- XenApp ממסך הניהול של החווה. זה עדיין לא חלק לגמרי כמו פרסום אפליקציות וירטואליות של XenApp, אבל עדיין נחמד מאוד. בעיקר כשה- App-V מגיע חינם לכל מי שיש לו RDC CAL.
 • קבוצות שרתים – אפשר ליצור קבוצות שרתים ולשייך אפליקציות ו- Policies לאותן הקבוצות. את הקבוצות ניתן ליצור לפי שיוך ל- AD OU או לפי בחירה מרשימת השרתים בחווה. בעזרת יכולת זאת אפשר לשייך למספר אפליקציות קבוצת שרתים אשר עליהם יופעלו אותן האפליקציות ובמקום להוסיף ולהוריד שרתים מהאפלקיציות פשוט להוסיף ולהוריד שרתים מקבוצת שרתים. כאמור, זה יכול להיות דינמי לגמרי ע”י שיוך ואי שיוך השרתים ל- OU מסוים. תוספת שאני בטוח תעזור מאוד בניהול של חוות XenApp גדולות.
 • תמיכה ב- Flash Redirection – ביצוע כל עבודת ה- Flash ב- Flash Player המקומי של תחנת הקצה. דבר המבטיח איכות תצוגה טובה הרבה יותר מאשר העברת כל התמונה על גבי ה- ICA וכמובן שימוש בפחות CPU של השרת בכל session, מה שיכול לפנות משאבים ל- sessions נוספים על אותו השרת.
 • Streaming Profiles – סופסוף מערכת ניהול מתקדמת קצת יותר מה- Profile Manager הקיים – שד”כ לא רע כ”כ, אבל עדיין, אנחנו תמיד אוהבים שיפורים.
  מערכת הפרופילים החדשה מסוגלת להביא את הפרופיל ל- session בתצורה של Streaming, כלומר להביא רק את הקבצים הנדרשים לצורך ה- login ולא את כל קבצי הפרופיל, ולאחר התחלת ה- session להביא את הקבצים במקרה הצורך. זה מגניב במיוחד מכיוון שבאמת אין שום צורך בכל קבצי הפרופיל לשם פתיחת ה- session, מה שמאפשר הורדה של כ- 90% מזמני ה- login.
  עוד יכולת חדשה היא סינכרון ב- real-time של הפרופיל העובד ב- session למיקום המרכזי של הפרופילים בלי לחכות ליציאה מה- session. כלומר, אם אני עובד ב- session מסוים ויצרתי איקון בדסקטופ שלי, אני אראה את אותו האיקון גם אם אני אפתח session חדש גם כשעוד לא סגרתי את ה- session הראשון שלי. יכולת אשר באה להבטיח שהמשתמש יקבל סביבת עבודה קבועה עד כמה שניתן ולמנוע בלבול.
 • תמיכה בוירטואליזציה של אפלקיציות עם services – אפשרות להפיץ אפליקציות עם services ע”י שימוש ב- Streaming Applications. ופישוט עבודת ה- offline plugin עם האפליקציות הוירטואליות. האפלקיציות לא נסגרות יותר בקבצי cab שאחרי זה צריך לפתוח אותם בתחנת הקצה, אלה קבצי האפליקציה נשמרים פתוחים כמו שהם במבנה המתאים. או בקצרה, בלי שימוש ב- cab.

חשוב לציין שרבים מה- features החדשים יעבדו כמו שצריך רק עם Citrix Online plugin 12 בתחנת הקצה, ככה ששווה מאוד לשדרג. למי שעדיין לא מודע לעניין, מגירסא 11.2 הקליינט המלא מכיל רק את Web Client ומה שכולם מכירים כ- PN Agent, שניהם דורשים Web Interface לעבוד מולו. ה- Program Neighborhood שמאפשר להתחבר לחווה/מספר חוות ע”י UDP browsing לא קיים יותר.

אני חייב להגיד שהוא עובד ומרגיש ממש ממש טוב. נראה ש- Citrix עשו עבודה רבה לשפר את מנגנון הניהול (Server Groups ואינטגרציה עם AD GPO לדוגמא) כך שיעזור למנהלי המערכות לנהל את החוות שלהם בצורה טובה יותר ונוחה יותר. לקח לי כמה רגעים להתרגל לכך שכל הניהול נעשה עכשיו ב- Policies, אבל אחרי זה חשבתי איך לא חשבו על זה קודם, זה כ”כ מפשט את כל העניין.

נכון שמנגנון הפרופילים החדש הוא לא מערכת מתקדמת במיוחד כמו AppSense ודומיה, אבל אני בטוח שע”י שימוש בו המשתמשים יקבלו סביבת עבודה אשר טובה יותר ממה שהם רגילים – כאמור, זמני לוגין מקוצרים וסינכרון שינויים ב- Real-Time.

גם לתמיכה ב- App-V יהיו לא מעט קונים, לא מעט ארגונים פונים לוירטואליזציה של אפליקציות מכיוון שהם מבינים את הגמישות וקלות ההפצה שטכנולוגיה זאת יכולה לספק להם, לא מעט מהם עושים זאת עם ה- App-V שהולך ומשתפר מגירסא לגירסא. כמובן שהעובדה שה- RDC CAL מכיל כבר רשיון ה- App-V לסביבת TS מציב את ה- Streaming Apps ה- App-V כמתחרים שווים לארגונים נותר לראות רק איזה מהם יעשה עבורם את העבודה הטובה ביותר.

.

הפוסט נכתב במקור בבלוג של גדי פלדמן.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: