פוסט מתעדכן: אירוע חשיפת Chrome OS של גוגל

גוגל חשפה הערב את מערכת ההפעלה החדשה Chrome OS ואת חנות האפליקציות של כרום. כנסו עכשיו לדיווח המלא ממסיבת העיתונאים.

Chrome OS שנחשפה לראשונה בקיץ 2009 נועדה להעניק מענה למחשבי הנטבוק שצברו פופולאריות באותה תקופה על בסיס מחשוב ענן ובכך להפחית מניצול המשאבים הנדרשים מחומרת המחשב הנתמך. המערכת רזה במיוחד ותלויה באופן כמעט מוחלט בחיבור לרשת האינטרנט. בתחילת דרכה יועדה מערכת ההפעלה החדשה בעיקר לשוק הנטבוקים, יעד שהיה פופולארי יותר בשלבי הפיתוח שלה אך נבלם לאחרונה על ידי שוק מחשבי הלוח המתעורר. באירוע שיערך היום ערב, צפויה גוגל להשיק את מערכת ההפעלה החדשה של החברה ויחד איתה, כפי הנראה, גם את חנות האפליקציות המדוברת של החברה אנחנו עוד מנסים להבין את מקומה האמיתי של Chrome OS בשוק מערכות ההפעלה, בייחוד בהתחשב בהשקעה העצומה של גוגל במערכת ההפעלה אנדרואיד, המתפשטת בחודשים האחרונים הרבה מעבר למכשירי הסלולר הניידים, אך אנחנו מקווים שהאירוע של היום בערב יצליח לענות לנו, לפחות על חלק מהשאלות. מסיבת העיתונאים של ההשקה הרשמית של Chrome OS תחל בשעה 10:30 בבוקר לפי שעון החוף המזרחי (20:30 בערב שעון ישראל) ואנחנו נדווח לכם על כל ההתרחשויות בפוסט מתעדכן.

תכף מתחילים…

07/12/2010 20:30: סמנכ"ל ניהול מוצרים בגוגל, סנדר פצ'אי, מסביר כי במהלך מסיבת העיתונאים הולכת החברה לעדכן אותנו לגבי העידכונים האחרונים לדפדפן הכרום, לחנות האפליקציות החדשה של גוגל ולמערכת ההפעלה המדוברת Google Chrome. לפי פצ'אי, במהלך ששת החודשים האחרונים גדל נתח השוק של דפדפן הכרום באופן משמעותי לכ-120 מיליון משתמשים ובמדינות מסוימות מגיע השימוש בכרום למעל ל-30%. המספר מייצג גידול של מעל ל-300% מאז תחילת השנה הנוכחית.

07/12/2010 20:35: בריאן רקאוסקי, מנהל מוצר בצוות דפדפן הכרום מציג כמה מהעדכונים האחרונים שהופכים את כרום לדפדפן המהיר ביותר ברשת. רקאוסקי מדגים את השימוש ב-Google Instant בתוך שורת הכתובת של דפדפן הכרום. בדומה לשירות שהשיקה גוגל לפני מספר חודשים המאפשר להציג את תוצאות החיפוש בזמן אמת, גם חיפוש משורת הכתובת של כרום מספקת את אותה האפשרות. אפשרות נוספת המשתמשת באותו המנוע הוא שימוש בקיצורים בסיסיים להגעה לאתר. לדוגמה: אם תקישו E אז תגיעו אוטומטית לאתר של רשת הספורט האמריקנית ESPN, האות T תוביל אתכם לאתר של Twitter והאות C תוביל אתכם לאתר החדשות של CNN. הגרסה החדשה של כרום כוללת בתוכה קורא קבצי PDF מובנה המאפשר למשתמשים לצפות בקבצי PDF בתוך הדפדפן, ללא צורך בשימוש בתוכנות צד שלישי ובאמצעות טעינת מסמך מהירה במיוחד. כמו כן, בדומה לשיפורים שהוכנסו בגרסת 9 של אינטרנט אקספלורר, גם הגרסה החדשה של כרום תומכת בהאצת גרפיקה מבוססת חומרה במטרה לאפשר למשתמשים להנות מגרפיקה ברמה גבוהה גם באמצעות הדפדפן. דפדפן הכרום משתמש בטכנולוגיית WebGL המאפשרת ליישומים מבוססי Web להשתמש באפקטים כמו צללים, אור, השתקפויות בלי להעמיס על הדפדפן ועל המעבד ולספק למשתמש חוויית שימוש מלאה בדומה למשחקי מחשב שאנו מכירים היום.

07/12/2010 20:45: פצ'אי מסביר על תוספת חדשה בגרסה השמינית של כרום המשפרת את מהירות הרצת ה-Javascript באופן משמעותי. התכונה החדשה, הנקראת Crankshaft משתמש בטכנולוגיה הנקראת Unactive Compiling) המאפשר לדפדפן להריץ Javascript עד פי 100 יותר מהר ממה שהגרסה הראשונה של הדפדפן הייתה יכולה להריץ. פצ'אי מדגיש כי אחד מהדגשים המשמעותיים ביותר שגוגל שמה בגרסה החדשה של כרום הוא שימושיות. בין השיפורים שהכניסה גוגל בגרסאות האחרונות ניתן למצוא נגנון עדכונים אוטומטיים שאינו דורש אישור משתמש, שימוש מינימלי בדיאלוגים מיותרים ובגרסה האחרונה, גם את כרום Sync, תכונה המאפשרת למשתמש לסנכרן את כל כל ההגדרות השונות של הדפדפן, כולל היסטוריה וסימניות עם כל מחשב אחר המריץ כרום ובכך לקבל חוויית שימוש אחידה בכל מחשב שבו אתם משתמשים.

עמוד הגלריה של ה-Chrome Web store

07/12/2010 20:55: פצ'אי מסביר כי רשת האינטרנט מכילה הרבה מאוד אפליקציות אבל מאוד קשה למצוא אותן ומאוד קשה להבין איזה תוכנה היא הכי טובה בתחום מסוים. המטרה של גוגל היא לעזור למשתמשים לסדר את האפליקציות שנמצאות באינטרנט ולצורך כך פיתחה גוגל את חנות האפליקציות שלה – Chrome Web store. פצ'אי מדגים את הגישה לאפליקציות השונות מתוך עמוד גלריית האפליקציות של החנות. הגישה לאפליקציות השונות יכולה להתבצע באמצעות הגלריה ודפדוף בקטגוריות השונות וניתן גם להוסיף כל אפליקציה לעמוד האישי של ה-Web Store, אשר הופך בפועל לשולחן העבודה שלכם באינטרנט. במהלך הפיתוח של החנות, גוגל עבדה עם מספר גדול של שותפיםעל-מנת לפתח אפליקציות המנצלות את היכולות החדשות המוצעות בדפדפן באמצעות החנות. מארק פרונס, ה-CTO של ניו יורק טיימס מציג את האפליקציה שפותחה על-ידי המפתחים של אתר הניו-יורק טיימס לחנות ה-Chrome Web Store. האפליקציה החדשה מבצעת שימוש ב-HTML5, CSS3 ומספר תכונות הקיימות בדפדפן הכרום החדש. האפליקציה מגיעה עם 10 סקינים שונים ומאפשרת למשתמש להחליף ביניהם. פרונס מדגים את השימוש בתוכנה באמצעות העכבר והמקלדת ומראה כי ניתן לשנות את כל המראה והסדר של המאמרים לפי סדר העדיפות שלכם או של עורכי העיתון.

07/12/2010 21:02: ג'ון שפרד מ-Electronic Arts מציג את שיתוף הפעולה עם גוגל, המגיע בצורת שילוב המשחקים של EA בחנות המשחקים של Chrome. באמצעות ה-Google Chrome Toolkit, מפתחי המשחק Popit, המירו את המשחק מפלאש ל-HTML5 והטמיעו אותו בחנות האפליקציות של כרום. בגרסת ה-HTML ניתן לראות שיפור משמעותי ברמת הגרפיקה ובמהירות התגובה של המשחק . שפרד ציין כי הגרסה 9 של כרום תגיע עם המשחק Popit, מובנה בתוך הדפדפן.

07/12/2010 21:06: אווה מנולס ודיויד לימפ מאמאזון מסבירים על אפליקציות חדשות שפותחו בחברה עבור חנות האפליקציות של כרום. מנולס הציגה את אפליקצית ה-Windowshopping המאפשרת למשתמשים את אותה חוויית שימוש שמשתמשי אמאזון נהנו ממנה עד היום באמצעות אפליקצית Web פשוטה מבוססת HTML5, כולל אפשרויות חיפוש המציגות את התוצאות במהירות ולבצע תהליך הזמנה מלא, ישירות מתוך האפליקציה. לימפ הציג את אפליקצית הקינדל של אמאזון ל-Chrome Web Store. האפליקציה, המבוססת גם היא על HTML 5, מאפשרת למתשמשים לדפדפף בין מגוון הספרים האפשריים להורדה בחנות הקינדל של אמאזון. לאחר רכישה של ספר, ניתן לצפות ולדפדף בספר שרכשתם ומאחר שהספר עצמו יושב בענן, תוכלו להיכנס מכל מחשב ולהנות מכל היצע הספרים שרכשתם עד היום. האפליקציה של קינדל תהיה זמינה רק בתחילת שנה הבאה.

07/12/2010 21:11: חנות האפליקציות החדשה של כרום תהיה זמינה החל מהיום בערב (מחר בבוקר שעון ישראל) בכתובת http://chrome.google.com/webstore. החנות תהיה זמינה בשלבים למשתמשים ברחבי העולם והיא תשולב בצורה מלאה עם שירותי Google Checkout על-מנת לאפשר למפתחים למכור את האפליקציות שלהם.

Chrome OS

07/12/2010

מסך הבית של Chrome OS

21:30: כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את המחשב ולבחור בקישור לאינטרנט בין אם מדובר בקישוריות סלולר או Wifi. עד לדקה בסך הכל מרגע ההדלקה ועד לעליה של המחשב. לאחר העליה הכל נראה כמו כרום, כן, הדפדפן. גם אם תחליטו להשאיר את המחשב מצב של סטנד-ביי, הוא יוכל להחזיק מעמד ככה מספר ימים וכל שעליכם לעשות כדי לפתוח אותו הוא להדליק אותו מחדש, והנה, מערכת ההפעלה שוב למעלה.

07/12/2010 21:34: מה קורה כשאין לכם קישורים לאינטרנט? עם מערכת ההפעלה של Chrome OS, ניתן לעבוד על המסמכים גם במצב Offline וכאשר תתחברו בפעם הבאה לרשת, אז המסמך יסתנכרן באופן אוטומטי עם המסמך השמור ברשת. כמו כן, חלק מהאפליקציות ב-Chrome Web Store יכולות לעבוד גם במצב Offline. פצ'אי מסביר כי למרות שהם מאפשרים עבודה במצב Offline, גוגל מבינה שעל מנת לבצע את רוב הפעולות היומיומיות הקשורות למחשב היום, יש צורך בחיבור לאינטרנט. כל מחשב מבוסס כרום יכלול מודם 3G ויוכל להשתמש בשירות ה-Google Cloud Print על-מנת להדפיס לכל מכשיר המחובר לרשת ותומך באפשרות הזאת.  גוגל תשתף פעולה עם וריזון והתכנית שתוצע תכלול 100 MB בחינם לכל חודש למשך שנתיים, בלי התחייבות. אפשר להצטרף לתכניות החל מ-9.99$ – בתכנית זו תשלמו את הסכום ליום והוא ללא הגבלת כמות מידע.

הבעיה הגדולה היום היא בעיית אבטחת מידע במערכות ההפעלה. נוצר מצב בו משתמשים אמורים להיות מי שמחליטים מה להתקין על המחשב, אילו עדכונים צריכים ואילו לא. כרום OS בדיוק בא להקל על כך. דבר ראשון. מערכת ההפעלה תתעדכן אוטומטית ואין צורך לערב את המשתמשים. חוץ מהיבט אבטחת המידע, גם במידה ואינכם מחוברים לאינטרנט, המערכת תעבוד ב-Offline ותחזרו לעבודה סדירה כשתתחברו. גם אם משחקים במשהו, הכל עובר למחשב ואפשר להמשיך לשחק ב-Offline.

7/12/10 21:37: סגן נשיא בכיר בסיטריקס מסביר על השימוש באפליקציה של Citrix Receiver על גבי Chrome OS. הבחור מדגים כיצד ניתן לגשת לכל האפליקציות הארגוניות דוגמת חבילת האופיס של מיקרוסופט ואפליקציית SAP באמצעות Citrix וקבל חוויית שימוש מלאה בדומה ל-PC רגיל. בדומה לפתרון של Citrix המוכר כיום למשתמשים הארגוניים, גם כאן ניתן לנהל בצורה מלאה את ההרשאות של המשתמשים לאפליקציות השונות ולספק גם למשתמשים ארגוניים חויית שימוש מלאה, ללא צורך במערכת ההפעלה חלונות.

7/12/10 21:43: פצ'אי מציין כי לאחר שקונים מחשב חדש, המחשב עובד מהר למדי, אבל אחרי כמה חודשים המחשב עובד לאט יותר ואחרי שנה אנחנו כבר רוצים לפרמט את המחשב כדי יעבוד מהר יותר. עם Chrome OS, המחשב נשאר תמיד באותה צורה ואפליקציות לא מותקנות על המחשב, מה שמאפשר לו לעבוד באותה מהירות גם אחרי שנה וגם אחרי שנתיים. כמו כן, מערכת ההפעלה מעדכנת את עצמה בצורה אוטומטית ולא דורשת שם התערבות מהמשתמש.

7/12/10 21:47 : פצ'אי מעיד שהוא משתמש במערכת ההפעלה של כרום במשך חצי השנה האחרונה, בדומה לאלפי מהנדסים בגוגל. פצ'אי מציג את תוכנית הפיילוט של Chrome OS המיועדת למשתמשים טכנולוגיים המעוניינים לספק לחברה פידבק על מערכת ההפעלה. פצ'אי מציג מחשב נייד שנקראCR-48, בעל מסך בגודל 12.1 אינץ', כולל מצלמה קדמית, מודם 3G מובנה ומגיע ללא דיסק קשיח. המכשיר תומך ברשת אלחוטית בפרוטקול 201.11n ובעל בטרייה שמחזיקה מעל ל-8 שעות של שימוש מלא ללא טעינה ויכולה להחזיק גם מעל ל-8 ימים במצב Standby. המכשיר כולל מצב Jailbreak מובנה במכשיר וניתן לעשות עם המכשיר מה שרוצים אם מוציאים את הבטריה מהמכשיר (כשהוא מחובר לחשמל). החברה מחפשת אנשים שיכולים לעזור לבחון את מערכת ההפעלה החדשה. בין המשתמשים שמלאו בימים האחרונים את הסקר שגוגל שלחה למשתמשיה, חלק מהמשתמשים קיבלו מייל המבשר שהם זכו במדבקה אשר תגיע אליהם בדואר, יחד עם מכשיר CR-48. כמו כן, גוגל תאפשר למשתמשים להגיש סרטוני וידאו קצרים ישירות לערוץ של Google Chrome ביוטיוב ובין אלו שיעלו את הסרטונים יבחרו משתמשים שיקבלו מכשיר מתנה (מוגבל לארה"ב בלבד).

7/12/10 21:53: אריק שמידט, מנכ"ל גוגל, מסביר שכבר כשגוגל התחילה סרגיי ולארי רצו להיכנס לעולם הדפדפנים ומערכות ההפעלה והוא התנגד. למרות ההתנגדות של שמידט, השניים שכרו צוות קטן שבסופו של דבר היה הצוות שפיתח את כרום. ה
"אני רוצה שתחשבו על זה כמסע, אנחנו מדברים על זה המון זמן. האינטסטיקטים שלנו היו נכנונים כבר לפני 10 שנים, אבל אז לא הייתה לנו את הטכנולוגיה הנכונה. אני מקווה כשתקבלו את המכשירים שלכם, תוכלו לעשות איתם את כל הדברים שעשיתם עד היום גם עם המכשיר שלנו. "

שאלות ותשובות:

ש: אני תוהה איך כרום תפורסם?
ת: עוד לא חשבנו על זה. התכנית היא לבדוק את הדברים בתוך החברה. לעשות קודם פיילוט ואז להמשיך.

ש: האם אפשר להריץ גם Native apps וגם Web apps?
ת: Native apps ואפליקציות web apps.

ש: חנות ה-Webstore – מכל דפדפן?
ת: האם דפדפנים שונים תהיה גישה לאפליקציות?

ש: איך אתם חושבים שכרום OS יהיה שונה ממערכת ההפעלה של ממיקרוסופט ?
ת: כל האפליקציות בענן, לחלוק עם כולם, בלי קשר לחומרה ולמכשיר עליו עובדים. העניין הוא לתת את האפשרות.

ש: מה עם פרטיות?
ת: אין שום דבר מעניין שאנחנו מחפשים במערכת, אתה יכול להכנס כ"אורח" למערכת וכלום לא נשמר.

ש:Native client, האם זה ישלח יחד עם המערכת הפעלה?
ת: בבדיקות עכשיו ועדיין לא זמין לכל המשתמשים, עד תחילת שנה הבאה.

ש: האם זה יהיה זמין לכל החומרות?
ת: אנחנו לא מעוניינים לתמוך בכל סוגי החומרה, בגלל זה יש לנו מחשב …. (זה שהושק) כי חלק מהחומרות לא מתאימות למערכת Chhome os.

ש: מה לגבי טאבלטים?
ת: 2 גישות שונות לגמרי וזה כלל לא מתנגש. אפשר לחיות בשני העולמות. בעולם הקוד הפתוח, כל האפשרויות פתוחות וכך הרבה סוגים של מערכות הפעלה יכולים להיות זמינים, כל אחת תתאים למי שירצה.

ש: מה מודל הרווח שלכם?
ת: יש הרבה אפשרויות. כמו בחיפוש קודם כל אנחנו רוצים ללהיות בטוחים שהכל בסדר, אחר כך נדבר על מחירים.

ש: המעבד של מכשיר הפיילוט מתוכנן עם מעבד ATOM של אינטל. גוגל ציינה בעבר שמערכת ההפעלה תתמוך ב-ARM. מה לוח הזמנים?
ת: המכשיר של הפיילוט לא מיועד למכירה ומערכת ההפעלה תאפשר שימוש גם במעבדי ARM. אנחנו מאפשרי לשותפים שלנו להוביל את הדרך ואנחנו נספק להם את כל התמיכה שהם צריכים.

ש: איך Google TV משתלבת עם מערכת ההפעלה החדשה?
ת: Google TV זו בעצם גרסה/יושבת על גרסה של כרום OS (נדמה לי שלזה הוא התכוון לא בטוחה?!)

ש: למה אפליקציית Web טובה יותר מאשר אתר אינטרנט?
ת:חלק מהאנשים רוצים להראות את האתר, ואפליקציה מאפשרת לתת ערך מוסף, כמו מידע שלא קיים באוןליין, כמו, נושא הGeo location וכו'. בנוסף, מדובר בדרך חדשה להציע את המידע. ובעיקר אם רוצים לקבל את הערך המוסף כמו של HTML5.

ש: האם מפתחים לא יוכלו לעדכן דברים ולשנות את מערכת ההפעלה?
ת: הדבר הכי חשוב הוא שיש Jailbreak Switch המאפשר עשות כל דבר עם חומרה. רצינו משהו שמשתמשים לא יצטרכו להסתבך איתו, אבל מפתחים יכולים פשוט להוציא את הבטריה ואז הם יכולים לעשות מה שהם רוצים עם המכשיר.

ש: האם המחשב מבוסס על חומרה של גוגל?
ת: סמסונג והשותפים שלנו עושים את החומרה.

ש: האם ההזדהות למערכת ההפעלה מבוצעת באמצעות Google account?
ת: כן. טכנית מדובר בדבר די מסובך ולכן אנחנו רוצים גם להתמש ב-Open ID ואל תשכחו את האפשרות להשתמש בחשבון "אורח". לא מדובר בשירותים שמחייבים חשבון של גוגל.

ש: לחבר מדפסת או מכשירים אחרים שאינם עכברים ומקלדות ?
ת: כרגע כלום לא יקרה אבל עובדים על זה. אנחנו לא רוצים את זה עדיין. זה לא מתאים כרגע

ש: לחבר מדפסת או מכשירים אחרים שאינם עכברים ומקלדות ?
ת: כרגע כלום לא יקרה אבל עובדים על זה. אנחנו לא רוצים את זה עדיין. זה לא מתאים כרגע.

ש: אם יש אפשרות להשתמש ב-Virtual keyboard למה לא ליצור מערכת הפעלה לטאבלטים?
ת: רצינו לעשות משהו שמתאים ל Full size keyboard. אנחנו רוצים להגיע לחוויה מספקת קודם ואז נבדוק הלאה

ש: האם תכונת ה-Sync תתמוך גם באפשרות לסנכרן את ההיסטוריה של הגלישה בין מחשבים?
ת: הוספנו Bookmarks,apps וכו' אבל עדין לא הגענו לזה.

ש: האם כחלק ממערכת היחסים עם וריזון תתמכו גם בטכנולוגית LTE או רק ב- 3G?
ת: אנחנו מתרגשים מה-LTE, חלק מהשותפים מפתחים לזה ואנחנו יודעים שיש את האופציה.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נברא
Guest

ניחוש שלי – הם ירחיבו את תחום תפוצתה ל-PC וינסו לבצע מהפכה בגישה למערכות הפעלה. לא מן הנמנע שהמערכת תאפשר גם טעינה של תכנת על המחשב האישי (אולי מתוך חנות מקוונת). אבל זה, כאמור, לא יותר מניחוש.

בונדי
Guest

נראה לי שכדאי שגוגל יתחילו להשקיע במנוע החיפוש שלהם במקום להתפרץ לכל מיני תחומים אחרים ולייצר מוצרים בינוניים.

די כבר! נמאס שלכל תחום הם נכנסים!
במקום להשקיע במנוע חיפוש שלהם הם עושים שטויות.

למזלינו הגולשים, זה הולך להשתנות בזכות….
פייסבוק!

Hagai Pipko
Guest

Where we can find the 3D body demo?

ערן
Guest

לא לשכוח שגם Jolicloud העבירו את מערכת ההפעלה שלהם גם למחשבים נייחים ולא רק לניידים (אומנם הם לא גוגל, אבל הכיוון ברור)

גלעד
Guest

כל כך משעמם…

אוראל
Guest

נו כבר…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: