קווין אטנייר הוא עילוי באלקטרוניקה והוא רק בן 12

עילוי באלקטרוניקה בן 12 רצה להפוך את הלימוד למהנה יותר. לכן הוא הפך למורה.

קווין מדריך בהתלהבות שיעורי אלקטרוניקה כמו זה ב-Deezmaker. צילום: מדע פופולארי

קווין מדריך בהתלהבות שיעורי אלקטרוניקה כמו זה ב-Deezmaker. צילום: מדע פופולארי

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 233 שראה אור בספטמבר 2013 ונכתבה במקור על ידי סוזאן מורן.

קווין אטנייר צועד לקדמת חדר צפוף בחלל העבודה של ה-DeezMaker 3D Printers and Hackerspace בפסדינה, קליפורניה. הוא מניח את המחשב הנייד שלו על שולחן עבודה, מרים את ראשו ופונה אל הכיתה. “תודה שבאתם ביום שבת”, הוא אומר, קולו נשמע בקושי מעל הזמזום הקבוע של מנועי סרבו. התלמידים, 18 גברים בגיל העמידה ונערים מתחת לגיל 13, מתבוננים בעוד קווין מיישר את חולצת ה-MIT שלו ומעביר אצבע מורה על פני iPod. המסך מאחוריו מואר בכותרת “מבוא לשיעור ארדואינו”.

מבוא לארדואינו

הוא מסביר לקבוצה, אשר כוללת בונה צעצועים, מהנדס ומורה לאלקטרוניקה בתיכון, שהוא יראה להם כיצד לתכנת ארדואינו – לוח מיקרו-בקר שעולה 30$ אשר יכול להמיר קלטים חושיים לפלטים, ולהפוך חפצים לאינטראקטיביים. “קודם אני רוצה להציג כמה דברים מגניבים שבניתי שגם אתם יכולים לבנות”, הוא אומר, מושיט ידו אל תוך תיק גב. שני גברים מפסיקים להתלחש ופונים להסתכל עליו. קווין מוציא את ה-FuzzBot, רובוט על ארבע גלגלים עם עיניים בולטות, קטן במעט מקופסת נעליים. אז הוא מרים כובע בייסבול עם נורות LED תפורות אל תוך הבד.

“זה ה-Gas Cap (כובע הגזים). שהוא בעצם גלאי פלוצים”, הוא אומר, בפנים חתומות וטון רציני. הוא מתאר כיצד הוא תכנת את האורות להבהב כשהחיישן מזהה מתאן. כמה בנים בחדר מתפרצים בצחוק. הבוגרים מעט במבוכה, לא בטוחים כיצד להתייחס אל המדריך שלהם. הם מכירים את המוניטין שלו ככוכב עולה בתנועת אלקטרוניקת העשה זאת בעצמך; רובם לא ידעו עד עכשיו שהוא בעצם ילד בן 12.

קווין אומר לתלמידים לאתחל את המחשבים הניידים שלהם ולהתקין תכנת ארדואינו בחינם. אז כל אחד מהם פותח קופסה המכילה חיישנים, לוח ניסויים (protoboard), לוח מעגלים חשמליים וחלקים אחרים. במשך ארבע השעות הבאות, קווין מדריך את הקבוצה בבניית שישה פרויקטים מעשיים, המגיעים לשיא במד אלקטרוני שמודד זרם שמגיע מנגד משתנה ומציג את ערכי המדידה על גרף עמודות הבנוי מנורות LED. כשהמד שלו מהבהב, ילד רזה שיושב בקידמת הכיתה פורץ בצווחת אושר.

כשהשיעור מתקרב לסיומו, מודיע הבעלים של Deezmaker, דיאגו פורקווראז, שלקווין יש כמה מוצרים למכירה, כולל חיישני-ארדואינו מותאמים שיכולים למדוד כיפוף, כוח, אור, דפיקות, טמפרטורה, מגנטיות וכן, מתאן. קווין פונה לשולחן בחלק האחורי של החדר שם הוריו, אית’ן אטנייר וקארן מיקוני, המתינו בשקט כל העת. כשהגברים והילדים נעמדים בשורה, קווין הופך ממורה ליזם. “אתם מקבל 20 אחוז הנחה אם אתם קונים שלושה או יותר מוצרים היום”, הוא אומר.

הרובוט של קווין. צילום: מדע פופולארי

הרובוט של קווין. צילום: מדע פופולארי

מיצה את הלגו

זול, בקוד-פתוח וידידותי למשתמש, הארדואינו מכיל גם חומרה (לוחות מעגלים חשמליים) וגם תוכנה (שפת תכנות). את השניים ניתן לשלב בכמעט אין-סוף דרכים כדי להפוך אפילו את הפרויקטים הגחמניים ביותר – קנקני קפה מצייצים, דלתות מכונית אוטומטיות – לאפשריים. צוות של מהנדסי תוכנה ומעצבים השיק את הארדואינו ב-2005 ככלי לימוד לסטודנטים לתואר בעיצוב אינטראקטיבי, אבל עד מהרה הוא נשאב לקהילת העשה זאת בעצמך. עד 2011 יותר מ-250,000 ארדואינוים נמכרו ברחבי העולם, ונוצרה תעשייה של קבלני ייצור והפצה.

זאת הייתה גם השנה בה קווין אטנייר, שהשתעמם מהמגבלות של ערכת הרובוטיקה Mindstorms של לגו, התמכר להלחמת לוחות מעגלים חשמליים ביריד ה-Maker Faire באזור מפרץ סן פרנסיסקו. עד מהרה הוא התחיל להזמין רכיבים מהרשת ולמד בעצמו לכתוב קוד. “כשהתחלתי, חשבתי שמדובר רק באפסים ואחדים ושזה הולך להיות ממש קשה”, אומר קווין. “זה היה כל כך מגניב לגלות שעם שורת קוד אחת בלבד ואנגלית כמעט רגילה, יכולתי לגרום ל-LED להבהב”.

ליום הולדתו ה-11, טסו איתו הוריו – שניהם רופאי משפחה מבולבלים מהאובססיה החדשה של בנם – ממרכז קליפורניה לבולדר, קולורדו, שם הוא השתתף בכיתת ארדואינו במטה המרכזי של חנות הקמעונאות ברשת SparkFun Electronics. הוא היה צעיר לפחות בעשר שנים משאר התלמידים, אבל עד מהרה, פנו אליו אחרים לעזרה.

בחודשים שלאחר מכן, בילה קווין את שעות אחרי הלימודים בכתיבת קוד, הלחמה וסיעור מוחות על פרויקטים חדשים, כולל ה-Gas Cap, אשר הפך ללהיט מיידי בקהילת העשה זאת בעצמך המקוונת Instructables. “נדהמתי שמישהו בגילו בנה את זה”, אומר רנדי סרפאן, עורך הטכנולוגיה של Instructables. “אתה חייב להבין באלקטרוניקה כדי להתחיל איתה ואז לתרגם אותה לסביבה חומרית”.

הספיק גם להקים חברה

באביב 2012 השיק קווין חברה בשם Qtechknow, כדי שיוכל להגיע ליותר משתמשים בחיישני הארדואינו שלו והוא כתב שיעורים מפורטים שמסבירים כיצד להשתמש בהם. הוא גם נשא ונתן על עסקה עם SparkFun; הקמעונאי המוכר את ערכת לימוד ה-Qtechknow ArduinoSensor, אשר מכיל מספר לוחות מעגלים חשמליים ושמונה סוגי חיישנים.

לאחרונה, שיכנע קווין את הוריו לאפשר לו להפוך את המוסך הביתי להאקרספייס בו יוכלו הוא וחבריו לעבוד ביחד על פרויקטים. כעת ריק ממכוניות, הוא מכיל שולחן עבודה ארוך עליו פזורים משקפי הגנה, מלחמים, וטוסטר אובן שעלה 30$ בו קווין משתמש כדי לייצר לוחות מעגלים חשמליים. ליד השולחן, ערימה של מגרות פלסטיק מכילה חוטי חשמל, נורות LED וחלקים אחרים. קווין משתמש בחלל גם כדי ללמד סדנאות חודשיות בנושאים כמו – איך לפרוץ את בקר משחק Wii Nunchuk כדי שיתממשק עם סימולטור טיסה של Google Earth. באביב, הוא חזר ל-Maker Faire – הפעם, כדי להעביר הרצאה.

כל מי שפגש את קווין מסכים שגם מבחינה טכנית וגם מבחינה אישית, הוא בולט. “קווין מונע עצמית ובעל מוטיבציה גבוהה במיוחד”, אומרת טרה טייגר בראון, המנהלת בפועל של LA Makerspace. הביוגרפיה של קווין בטוויטר מסכמת את זה היטב: ” אני יצרן בן 12 שאוהב ארדואינו ואלקטרוניקה. אני מנהל חברת אלקטרוניקה משלי ב-ArduSensors ואני אלך ל-MIT בעוד שבע שנים”.

אבל קווין מגלם גל גובר של ילדים ממציאים שחומרה זולה, תוכנה בחינם והתרבות ההאקרספייסים ברחבי צפון אמריקה – חלקם, כמו ה-Maker Kids בטורונטו וה-LA MakerSpace בקליפורניה, מתוכננים במחשבה על האקרים צעירים – מאפשרים להם לשגשג. “הוא מנהיג לדור שלם של ילדים, שרבים מהם טרם זוהו אפילו”, אומר ג’ף בראנסון, מתאם שיחור החינוך של SparkFun. “אנחנו רואים יותר ויותר ילדים כמו קווין מתאספים ומלמדים זה את זה”.

תמונה: מדע פופולארי

תמונה: מדע פופולארי

ליצרנית צעירה נוספת בחזית המגמה הזאת, סילביה הסופר-מגניבה (Super-Awesome Sylvia) – או בשמה המלא, סילביה טוד, בת ה-12, יש תכנית יוטיוב עם יותר מ-1.5 מיליון צפיות. בפרקים האחרונים, היא לימדה את הקהל שלה איך לבנות מעגלים חשמליים מעיכים עם נורות LED ותליון חיישן דופק באמצעות LilyPad, מיקרו-בקר ארדואינו שמתוכנן עבור טקסטילים. ביריד המדע של הבית הלבן שנערך באפריל, היא הראתה לנשיא אובמה את ה-WaterColorBot שלה, רובוט שמצייר בצבעי מים.
גם SparkFun וגם Adafruit Industries, עוד קימעונאית של אלקטרוניקת עשה זאת בעצמך, הגדילו את צוותי החינוך שלהם כדי להגיע לקווין או לסילביה הבאים, במקום שם הם לומדים או משחקים. “בכול העולם יש דרישה של אנשים צעירים ללמוד יותר, לחלוק יותר ולהפוך לדור הבא של המדענים והמהנדסים”, אומרת לימור פריד, המייסדת של Adafruit. כדי לעודד אותם, Adafruit מייצרת “תגי מיומנות” – קריצה חנונית לתגי המצויינות של תנועת הצופים העולמית – כדי לציין מיומנות בתחומים כמו הלחמה, תכנות ושימוש מוצלח בחוק אוהם.

בהשראת התגים של Adafruit, יוסד ב-2012 באוקלנד, קליפורניה, הארגון שלא למטרות רווח Hacker Scouts שנועד לקדם רשת של גילדות (במקום גדודים) שתוכננו ללמד ולהדריך ילדים בני שמונה עד 15. “האקרלינגים” חדשים מתמקצעים ביכולות בסיסיות, כמו תפירה, נגרות ושימוש פשוט במערכת ההפעלה Linux, ואז עובדים בצוותים על פרויקטים מסובכים יותר. הגילדות התפשטו ל-11 ערים בארצות הברית. ארגון לאומי נוסף, Maker Corps, התחיל לאמן בני 18 עד 22 להפוך למנטורים לילדים ולבני נוער צעירים גם בצורה מקווננת וגם במייקרספייסים פיזיים.

קיימן, התרחב במהירות אף הוא. הוא משתמש בתכניות רובוטיקה כדי להלהיב ילדים מגן חובה ועד התיכון בנושאי הנדסה. השנה, התחרו 2,546 קבוצות מכל רחבי העולם באירוע הדגל של הארגון – תחרות הרובוטיקה FIRST – עלייה של 300 אחוזים מלפני עשר שנים, על פי קווין או’קונור, מהנדס רובוטיקה שעוזר לתכנן את האתגר השנתי.

בית הספר משעמם ברוב הזמן

מחקר משנת 2011 שפורסם בכתב העת Science Education הראה שלבוגרי תיכון המביעים עניין בלימודי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה (STEM) יש סיכוי גבוה פי שלושה לסיים תואר אוניברסיטאי בנושאים האלה. “עושה רושם שהמפתח להבאת תלמידים לנקודת ההכרעה הזאת”, אומר כותב המאמר אדם מאלטז, פרופסור אורח ללימודי מדעים באוניברסיטת אינדיאנה, “הוא ככל הנראה חשיפתם בשלבים מוקדמים לחווית STEM שמציתה את סקרנותם, ואז יצירת תנאים שמאפשרים להם דרך לשמר את העניין הזה – נוסחה שקווין כבר מיפה”.

ביום שאחרי שיעור הארדואינו שלו ב-Deezmaker, קווין מטפס אל המושב האחורי של המכונית המשפחתית. בעוד אביו מנווט את דרכו לכביש 101 ולכיוון ביתם ליד סן לואיס אוביספו, קליפורניה, קווין חופר בתיק הגב שלו ומוציא ממנו קובייה הונגרית. הוא פותר אותה ב-16 שניות. אז הוא פונה אל ה-iPad של הוריו ומתחיל להקליד. הוא מסביר שהוא מנסה להמציא מחדש את תוכנית הלימודים מגן חובה עד תיכון – ושהוא חשב על מערכת טובה בהרבה. הוא קורא לה בית ספר ה-Qtechknow החדש.

צילום: מדע פופולארי

צילום: מדע פופולארי

“די משעמם בבית ספר, אבל זה יכול להיות הרבה יותר מעניין ואינטראקטיבי”, הוא אומר. “יותר עבודה מעשית ויותר הדרכה”. על פי התכנית שלו,יהיו שלושה בתי ספר – גן חובה עד כיתה ג, ד’ עד ח’ ו-ט’ עד י”ב – והם ישבו זה לצד זה בקמפוס אחד כך שתלמידים מבוגרים יותר יוכלו להדריך את הצעירים לפחות פעם ביום. קווין עוזר לתלמידים אחרים עם לימודי המתמטיקה שלהם כבר כמה שנים. “זה כיף ללמד ילדים אחרים”, הוא אומר בהרהור. “זה עזר לי ללמוד כשהייתי צעיר כי זה היה כיף”. נוסף על כך, הוא מציין, הילדים הבוגרים יותר יצברו ניסיון לימוד, אשר יוכל לסייע להם להחליט אם ללכת על תואר בהוראה במכללה. שלא במפתיע, המורים בבית ספר ה-Qtechknow החדש יתרכזו במיוחד בלימודי מדע והנדסה.

בינתיים, קווין מוודא שמערכת בית הספר הנוכחית שלו תוכל לספק יותר לימודים מעשיים. במרס הוא ואביו ביקרו את רייני דיילי, סגנית המפקח לענייני שירותים עסקיים במחוז בית הספר שלו, והציעו לה שמורים ישתמשו בערכות אלקטרוניקה בכיתות שלהם. דיילי לא ידעה דבר על ארדואינו, אבל קווין הרשים אותה בהדגמה של ה-FuzzBot ופרויקטים אחרים שלו. “ידעתי שהילד הזה לגמרי מבריק”, היא אומרת. “ואני מאמינה שלמידה מעשית היא קריטית”.

דיילי פנתה אל המפקח, והוא הסכים לאפשר לקווין להציג את הרעיון שלו בפני קבוצה גדולה יותר. יותר מתריסר מנהלים ומורים הגיעו לשיעור האלקטרוניקה שלו שהתקיים במהלך הפסקת הצהריים. “הבטתי סביב לחדר וראיתי שחוץ מהבחור של הרובוטיקה, כולם היו עם פיות פעורים, נדהמים”, אומרת דיילי. בסתיו הקרוב, יביא מחוז בית הספר את צוות הלימוד של SparkFun לאמן כמה מהמורים. עד אוגוסט 2014, כשקווין ירשם ללימודים כתלמיד כיתה ט’, מקווה הנהלת תיכון ארויו גרנד שתהיה להם תוכנית אלקטרוניקה עשה זאת בעצמך. “קווין גרם לכולנו לחשוב בצורה שונה על איך עתיד החינוך צריך להיות”, אומרת דיילי.

אחרי כמה שעות נסיעה, קווין עדיין מקליד ב-iPad שלו, משפר את התוכנית לביצוע שיפוץ רציני במערכת החינוך של ארצות הברית. אבל לפתע החלומות שלו הופכים למיידיים ודחופים יותר. הוא פותח את הדפדפן ועושה חיפוש למסעדת המזון המהיר הקרובה ביותר. אז הוא מעלה תחינה זהה לזו של ילדים בכל מקום: “אני יכול להזמין שתי מנות צ’יפס, אימא?”


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בגיקטיים? Popular Science ישראל וגיקטיים יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו גולשי האתר להנות ממנוי הכרות מיוחד לגרסה הישראלית של מגזין הטכנולוגיה והמדע במחיר של 20 ש”ח בלבד למשך 3 חודשים. לפרטים נוספים והרשמה

מדע פופולארי

הגב

1 תגובה on "קווין אטנייר הוא עילוי באלקטרוניקה והוא רק בן 12"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
ויטלי
Guest

תותחי על! גם הוא וגם הילדה. בגיל שלו רק חלמתי על טכנולוגיה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: