10 טיפים שיהפכו אותך ממהנדס תוכנה למותג

אין ספק שאתם מהנדסי התוכנה הכי טובים בחברה, אך אולי מחר תחפשו עבודה חדשה או תרצו קידום? מי ערב שזה יסתדר? התשובה אולי נשמעת מסובכת, אבל בפועל אם נתסכלמסביב נגלה שיש לא מעטים שעברו את המכשול הזה ונחשבים למומחים. איך הם עשו את זה? משה קפלן מסביר.

מהנדס תוכנה או מותג? סטיב ג'ובס. cc-by-acaben. flickr

אתה מהנדס התוכנה הכי טוב בחברה. את מרוויחה מצויין ואת המשבר האחרון עברת בקלילות, אפילו יותר משאר התעשייה. אני לא הולך ללמד אותך איך לתכנת. יותר מכך נראה שאתה יכול להעביר הרצאה לא רעה בכלל על ניהול צוות, פיתוח ב – Java או .Net או על Design Patterns. אבל מה הלאה?

הנתונים שבידינו מראים כי לא לעולם חוסן. מחר אולי תחפשו עבודה חדשה, תרצו קידום או העלאה יפה. מי ערב שזה יסתדר? איך תוכל להפוך ממנהל טוב ומפתח מצויין לאדם שציידי ראשים מחפשים אותו בג'ונגל? איך תוכלו לעבור בקלות את משבר גיל ה – 40? ומי יודע, אולי תגייסו סכום יפה לסטארט אפ חדש…

התשובה נשמעת מסובכת לכאורה, למה שיחפשו אותי? למה שירצו דווקא אותי? אבל בפועל אם נתסכל ימינה ושמאלה נגלה שיש לא מעטים שעברו את המכשול הזה ונחשבים למומחים. אם תעקבו אחרי הטיפים הבאים, סיכוי טוב שתוכלו להצטרף לאותם מומחים שעולים בראשכם עכשיו.

אם הם יכולים, אז אתם בוודאי יכולים!

10 טיפים שיהפכו אתכם מסתם מהנדסי תוכנה למותג

מיקוד

לפני שאתם רצים לפרסם, לכתוב ולהרצות, שבו מספר דקות עם עצמכם ו/או אנשים שאתם סומכים עליהם והחליטומה אתם רוצים לעשות בחיים? או יותר נכון, במה אתם באמת טובים? השאלה הזאת לכאורה נראית קשה, אבל בפועל היא די פשוטה: חשבו רגע מתי אמרו לכם שעשיתם עבודה מדהימה ואתם הפטרתם אותם באמירה שזה באמת משהו קטנטן. אם יש משהו כזה (ואני מבטיח לכם שיש) זהו הדבר שמבדיל אתכם מהשאר! זה הדבר שבו יש לכם את הערך המוסף הגדול ביותר, כיוון שאתם עושים בקלילות דברים שנראים מסובכים לאנשים אחרים. הבנתם מהו הדבר הזה? זה באמת מעניין אתכם? הייתם רוצים לעשות אותו גם בעוד חמש שנים? אם כן, אפשר לעבור לטיפים הבאים!

לינקדאין

מי שמחפש אותך בענייני עבודה יחפש אותך קודם כל שם, לכן רצוי לשמור על פרופיל נקי, שם תקין באנגלית (moshe kaplan לדוגמה היא צורה לא טובה, רצוי מאוד להתחיל שמות עם Capital Letters), חברות בקבוצות רלוונטיות שיציגו את תחומי העניין שלך (איך אתה עדיין לא חבר בקבוצת Agile או SCRUM?).

רשתות חברתיות אחרות

אמנם אנחנו חושבים על Twitter ו – Facebook כמקום שבו אנחנו מנהלים את החיים הפרטיים שלנו. אבל בפועל אם נסתכל על רשימת החברים שלנו, נגלה שרבים מהם מלווים אותנו משלבים שונים בחיים שלנו, חלקם מהחיים המקצועיים וחלקם ממעגלים עסקיים רחבים יותר. קראת מאמר טוב? יש לך טיפ מצויין? שתף את החברים שלך, ויתכן שאחד מכם יזכור את זה.

שיפור תוצאות החיפוש עליכם ב – Google

מתברר  ש – Linkedin הוא לא אתר הפרופילים היחיד באינטרנט. יש אתרים נוספים כדוגמת CrunchBase, VisualCV ו – ZoomInfo שמומלץ להשקיע כמה דקות כדי למלא בהם את קורות החיים שלכם. הסיבה המרכזית לעשות את זה, היא שהאתרים הללו מאפשרים לכם לעצב את תוצאות החיפוש על השם שלכם, כך שהתוצאות הראשונות יהיו התוצאות שאתם רוצים שיראו.

הרצאות

אתם יושבים כל היום במשרד, כותבים קוד ועושים משהו שונה. יש לפחות 5 אנשים במשרדים (או קיוביקלס) לידכם שיתעניינו בזה, ואם תהיו הוגנים עם עצמכם, כנראה שכמה עשרות אנשים בארץ שמאוד יתעניינו בזה (רב הסיכויים שאלו האנשים שיתעניינו בכישוריכם בעתיד אם תחפשו עבודה). זה יכול להיות אלגוריתם חכם, זה יכולים להיות Design Patterns שאתם מממשים בהצלחה וזה יכולה להיות שיטת הבדיקות האוטומטית שהטמעתם אצלכם בפרויקט. איך מוצאים מי יתעניין בזה? המקום להתחיל בו זה רשימת הקבוצות שציינו בפוסט מתי פעם אחרונה שדרגת את עצמך. אם לא מצאת שם, שאל את עצמך לאילו כנסים ואירועים אתה הולך, עשה בירור קצר ופנה למארגנים, רובם ישמחו להרצאה חדשה ומעניינת.

ארגון Meetups

גם אם אתם לא מרצים בחסד עליון, יש לכם אפשרות טובה להיות מעורבים בחיי הקהילה. בחרו את הקבוצה שמעניינת אתכם וסייעו לניהול שלה, הקשרים והשם שלכם ישתפרו בעקבות כך. לא מצאתם קבוצה מעניינת? יכול להיות שיש לכם פה הזדמנות להקים קבוצה חדשה. עשו סקר שוק בין האנשים מסביבכם והבינו אם לא טעיתם בניווט. אם אתם בכיוון הנכון כל מה שאתם צריכים זה לארגן 2-3 מרצים, חדר ישיבות גדול ולהפיץ את השמועה!

תרומה לפרויקט קוד פתוח

אם אתם מאמינים שמהנדס תוכנה טוב נמדד בקוד שהוא כותב, ואתם לא מאמינים בלתת הרצאות (וגם אם אתם כן מאמינים זה), פרויקטי קוד פתוח הם כר מצוין להפגנת היכולות שלכם. למה זה טוב? קודם כל אתגרים חדשים יעזרו לכם לפתוח את הראש. אם אתם מרגישים שאתם רוצים לבצע שינוי בקריירה, השתלבות בפרויקט מעין זה תאפשר לכם צבירת נסיון אמיתי. והדבר החשוב ביותר: המותג שלכם מושפע מהמותגים שעבדתם בהם, אין ספק ששורה בקו"ח ממיקרוסופט, גוגל או יאהו! עוזרת למותג שלכם.

אם אין לכם את אחת מהשורות הללו בקו"ח, שורה חלופית כדוגמת Apache Software Foundation, Django Software Foundation, Drupal, Mozilla או Linux Kernel בודאי תעזור לכם. כי בינינו, מי לא ירצה להעסיק את האדם שהיה שותף בפיתוח הגרסה האחרונה של FireFox או Apache? עוד טיפ קטן, מעסיק עתידי לא יצטרך לנחש את איכות הנדסת התוכנה שלך אלא יוכל לדעת שהוא באמת מקבל את אחד המהנדסים אם לא ה… (והרי אתם לא תוכלו להוכיח לו את זה ע"י הבאת קטעי קוד מהמעסיק הנוכחי). וכן אני יודע שתתפלאו, אבל מספר גדול יותר ויותר של חברות בודק את זה כחלק ממבדקי הקבלה שלו.

בלוגים

אם שיחה לא נמצאת אצלכם בדם, ואתם עייפים אחרי 10 שעות כתיבת קוד במשרד או שאתם דווקא יותר בענייני ניהול או ארכיטקטורה, זה המקום לשתף את התעשייה בהגיגייכם. רצוי מאוד למצוא תחומים שיעניינו את התעשייה וקהל היעד שלכם, למצוא נישה שלא מכוסה (התחום של בלוג למנהלי פיתוח כבר תפוס, עמכם הסליחה) ולבסוף והכי חשוב משהו שגורם לכם לקום בבוקר בשבילו ולכתוב עליו (אם זה מזכיר לכם את טיפ מספר 1, אתם צודקים). ראיתי כבר כמה מקרים שבהם קיום של בלוג בקו"ח הפך את המועמד ממהנדס תוכנה מוכשר ל"המומחה".

השתתפות בבלוגים אורחים

  • Podcast אצל רברסים של רן תבורי ואורי להב, אם אתם לא אוהבים לכתוב ומעדיפים לדבר זה המקום בשבילכם (אני התארחתי בפודקאסט 96 על ביצועים של מערכות Web והיה מצוין).
  • טורי אורח באתרי טכנולוגיה שונים דוגמת NewsGeek יפיצו את השם שלכם בצורה נרחבת יותר. אם הצלחתם להגיע למעמד המכובד הזה, תזכו לחשיפה ואולי בעתיד אפילו לקרירה חדשה (אם אתם בעניין של אנגלית, יש מספר מקומות מאוד מכובדים שישמחו לארח אתכם).

Mentoring

חניכה של יזמים ומתכנתים חדשים בתעשייה היא אחת מהדרכים הטובות ללמוד תחומים חדשים, ולפתח קשרים מחוץ לארגון. באופן אישי, דווקא כשעזרתי לאנשים אחרים בפתרון הבעיות שלהם, מצאתי פתרונות לבעיות שניצבתי בפנייהן.

איך עושים את זה:

  • תוכנית החניכה של Software Craftsmanship in Israel שמאפשרת לכם לחנוך מהנדסי תוכנה חדשים בתעשייה ולהקפיץ אותם דרגה.
  • השתתפות ב – Advisory Board של סטארט אפ חדש. סטארט אפ כזה לא יוכל לשכור את שירותיך כמנהל פיתוח, אבל בהחלט יוכל להנות מהכוונה ועזרה שלך. אתה מהצד השני תזכה להנות מהשתתפות בתהליך של הקמת צוות פיתוח מאפס כולל בחירת האנשים, הכלים ומגע עם הטכנולוגיות החדשניות ביותר.
  • הצטרפות לגופי מיקרו השקעה כדוגמת VentureGeeks הגופים הללו בנויים על השקעה כספית קטנה, והשקעה אנושית גדולה והם תמיד ישמחו לצרף מומחה לשורותיהם.

השורה התחתונה

התמקדתם? אל תתחילו עם כל הסעיפים ביחד. ביחרו את המדיום הטוב ביותר שבו יהיה לכם קל לבטא את עצמכם (כתיבת קוד, הרצאה, ייעוץ או כתיבה), הפשילו שרוולים ולהתחיל לעבוד. לאחר שתגיעו להישגים באחד (מספר פוסטים בבלוג לדוגמה) תוכלו לעבור לשלב הבא.

מרגישים שאתם צריכים עוד טיפים? צריכים עזרה כדי לעשות את הצעד הראשון? עשיתם את זה ורוצים לשתף אותנו בהצלחה? אתם מוזמנים להשאיר הערות, התגובה מובטחת!

פורסם במקור בבלוג של משה קפלן

משה קפלן

משה קפלן הוא מפתח ויזם. בשנים האחרונות הקים את חברת רוקטיר עם שותפים, סטארט אפ שהפך לחברה מובילה בתחום האצת ביצועים של מערכות תוכנה. בעל תואר ראשון בפיזיקה ומדמ"ח ותואר שני בהנדסה, לשעבר דירקטור בארגון הגריד הישראל ויועץ לסטארטאפים בנושאים שונים כגון חיבור תשתיות ותוכנה, כיצד להטמיע תהליכי פיתוח מתקדמים דוגמת SCRUM ו - Agile, כיצד לבחור טכנולוגיה וארכיטקטורה וכיצד לשלב את הטכנולוגיה עם הצרכים העסקיים.

הגב

9 תגובות על "10 טיפים שיהפכו אותך ממהנדס תוכנה למותג"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

מעניין. תודה…

משה קפלן
Guest

תודה,

ממשיכים לפתח,
משה קפלן
http://blogs.microsoft.co.il/blogs/vprnd

אברהים
Guest

כתבה מצוינת.

משה קפלן
Guest

תודה,

ממשיכים לפתח,
משה קפלן
http://blogs.microsoft.co.il/blogs/vprnd

יניב פרסלר
Guest

שלום רב,
אני בדיוק מחפש שותף טכנולוגי – עדיפות למהנס תוכנה.
מדובר בתחום משחקי האונליין ולכן צריך לאהוב לשחק…

אתם יכולים ליצור איתי קשר בלינקדאין (yaniv presler)

גבריאל חיון
Guest

מאמר מעולה, משה!
כמרצה לצוותי מכירות בינלאומיים אני משדר בדיוק את המסר שלך (עם השינויים הנדרשים בהתאם למקצוע) בדבר החשיבות של שיפצור קורות החיים, המיתוג האינטרנטי והפרופילים בלינקדאין כתהליך אסטרטגי, ללא קשר עם שביעות הרצון ממקום העבודה

משה קפלן
Guest

שלום גבריאל,

אני מסכים לחלוטין, וזה בהחלט רלוונטי לכמעט כל מקצוע (בהתאמות הנדרשות),
יותר מכך חשוב לעשות את זה דווקא כשאתה מרוצה מהעבודה, כי כשאתה לחוץ שום דבר לא יוצא טבעי :-)

ממשיכים לפתח,
משה קפלן
http://blogs.microsoft.co.il/blogs/vprnd

דור
Guest

כתבה מצויינת, אכן תואמת את המציאות לפחות כפי שאני רואה אותה.

משה קפלן
Guest

תודה דור,

אם יש לך טיפים ו/או דוגמאות נוספות, אני אשמח אם תשתף,

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

wpDiscuz

תגיות לכתבה: