גאדג’טים חסרי תהילה

הם טובים ומהפכניים ובכל זאת לא הצליחו לחדור אל חיינו. גרסאות האייפד של 1987 ו-2000, הקונספט המהפכני של הסלולרי של פיירפוקס, מחשב הלוח של מיקרוסופט, עכבר שנשלט באוויר, ועוד רבים נוספים שלא זכו לתהילה המיוחלת. הכירו את סדרת המכשירים הכושלים שחלק מהם היינו שמחים לאחוז כעת

לא מזמן סקרנו פה שלושה אמצעים טכנולוגים ששינו את חיינו, אלא שמספר הגאדג’טים שמובילים מהפכנות של ממש, כזו שתופסת ומשנה את פני העולם הטכנולוגי – נדירה יחסית. מרבית המכשירים לא מצליחים לזכות לתהילה, מהפכנים ככל שיהיו. מיותר לציין כי הצגתו של מוצר חדש מלווה בתהליך ארוך שכולל שיתופי פעולה עסקיים, פיתוח, שיווק ובעיקר התמודדות עם המציאות שלעיתים מחזירה את החלום אל הקרקע.

אז הנה לכם מספר חידושים טכנולוגים, כאלו שלא הצליחו לזכות בתהילה המיוחלת:

כששועל האש נתקל בציפור הים

קרן מוזילה המפתחת את דפדפן פיירפוקס הפופולארי, שוקדת לעיתים גם על פיתוחים מעט שונים. מכשיר קונספט שנקשר אל שמה לאחרונה הוא Seabird. מדובר בקונספט, פרי דמיונו של המעצב בילי מיי (Billy May), שבדיוק כמו רבים שהגיעו לפניו, החליט גם הוא לחשוף את “סמארטפון העתיד”. ספק רב עם הקונספט שחשף מיי יעבור אי פעם משולחן השרטוטים אל פס הייצור, אך המוטיבים בהם בחר להשתמש בהחלט יכולים לעודד חשיבה למוצרים אחרים שדווקא כן עשויים לזכות להשקה.

Seabird הוא מכשיר סלולרי בעל מסך מגע הטומן בגבו אוזניית בלוטות’ ומציג שתי טכנולוגיות “מהפכניות” שכבר ראינו בעבר ולא ממש זכו להגיע אל יישום מלא בסלולרים המוכרים לנו. בראש ובראשונה מציג  קונספט הסלולרי של מיי טלפון המצוייד במספר מקרנים קטנים הפועלים על מנת להציג מקלדת מלאה על משטח השולחן ולחילופין להקרין מסך נוסף על קיר או אקרן. המעצב רטן על כך שיצרני המכשירים הסלולרים, על אף שכבר גילו את השימושים האפשריים במקרנים קטנים, טרם ניצלו את הטכנולוגיה הקיימת עבור יישום מלא במכשירים.

הקונספט שמציג מיי מאפשר להשתמש בסמארטפון כתחליף למחשב נייד באמצעות שני המקרנים, אך ספק אם היכולת המעשית ליישם כזו טכנולוגיה בזמן הקרוב אכן אפשרית באופן שיעניק תוצאה טובה מספיק.

הכתובת היתה על הקיר

מסך ומקלדת המוקרנים על הקיר אינם קונספט חדש. בין אם מדובר בתכתיבים טכנולוגיים ובין אם בדרך המעשית לשלב את השניים אל מוצר מוצלח, הקרנת מקלדת ועכבר מעולם לא הגיחו אל העולם הטכנולוגי באופן גורף.

הכירו את Bluetooth Laser Virtual Keyboard , מקלדת וירטואלית המוקרנת בגוון אדמדם על גבי שולחן העבודה. מוצר קיים הזמין כבר כעת לרכישה תמורת סכום מופקע של 149 דולרים. לפני זמן מה הזדמן לי להתנסות בשימוש במקלדת המדוברת. שימוש קצר חשף בעיקר מוצר שאינו בשל ואינו שימושי. הקלדה על הכפתורים הוירטואלים היתה כמעט בלתי אפשרית מבלי לגעת גם בכפתורים השכנים. במקרה זה גם המחיר לא ממש מפצה על חוסר הבשלות של המוצר.

לפני כעשור חשפה חברת Psion, חברה שיצרה באותה העת טרמינלים ניידים מבוססי סימביאן, אבטיפוס של מכשיר חדש בשם Halo 1 בתערוכת Mobile Expo שהתקיימה בשנת 2001. המכשיר הנראה כמו חישוק המולבש על ראש המשתמש, היה חסר מסך אבל הקרין את הממשק על כל משטח, אפילו על כף היד. מעט לאחר ההכרזה כבר גנזה החברה את פיתוח המכשיר וביטלה את תוכניות הייצור.

קונספט נוסף שהציגה מוזילה באמצעות Seabird הוא הדיבורית המורכבת בגב המכשיר ואשר משמשת במקביל גם כעכבר אלחוטי. קשה להבין את הצורך בעכבר שכזה עבור מסך מגע, אפילו עבור הצגת המסך הגדול יותר באמצעות המקרן מציעה החברה משטח עכבר וירטואלי, דבר שהופך אותו למיותר לחלוטין. מי שכן מעוניין להניח את ידו על עכבר “מרחבי” שכזה, יוכל לרכוש את Logitech MX Air Mouse המאפשר להחזיק עכבר באוויר ולשלוט בו בתנועות ידיים קלות.

אייפד, קולקציית 2000

בשנת 2000 חשפה חברת Ericsson השבדית מחשב לוח בשם The Ericsson H610 Cordless Web Screen. מדובר במחשב לוח בעל מסך מגע התומך בקישוריות סלולרית ומשמש גם כמכשיר סלולרי לכל דבר. המכשיר החדש הריץ גרסה רזה של לינקוס אבל מעולם לא זכה להצלחה. עשור לאחר מכן, הגיח לאוויר העולם מכשיר אחר, בעל תכונות דומות והצליח לעורר סערה: האייפד.

פרויייקט אחר, קרוב יותר לזמננו הוא ה-Courier, מחשב הלוח של Microsoft, אשר נולד ומת בשמועות. דיווחים שחשפו אותו הציגו מחשב לוח מהפכני בעל שני מסכי מגע הנשלטים באופן מקביל באמצעות האצבעות ובאמצעות עט סטיילוס תואם. באפריל השנה התקבלו דיווחים כי מיקרוסופט החליטה לבטל את פרוייקט הפיתוח, הצהרה רשמית אודות המכשיר המסתורי לא התקבלה מעולם.

לחיוג – הכנס אצבע לאוזן

במשך שנים שבו והגיחו אל אוויר העולם מכשירי הסלולר המצויים בשעוני יד. רבים חשבו ששם טמון העתיד, היום נראים אלו כקונספטים חסרי תועלת. דגמים כאלו עדיין מצויים, חלקם אפילו הגיעו אל שלב הייצור וזמינים לרכישה, אם כי קשה להבין כיום מיהם הצרכנים שיתעניינו ברכישתם.

קונספט נוסף הגיח לאוויר העולם בשנת 2003, היתה זו חברת NTT DoCoMo היפנית שהציגה אב טיפוס של טלפון-שעון שכאשר מבצעים בו שיחה היה צורך להכניס אצבע מורה אל תוך אוז המשתמש. המכשיר פעל באמצעות רטט שפוענח לצליל בתוך אוזנו של המשתמש. באותה תקופה צפתה החברה לרעיון עתיד מזהיר, היום אנחנו בעיקר מרימים גבה ושואלים: “כיצד מעבירים שיחה לחבר שלידנו?”

אלופת הקונספטים עבור מכשירים סלולרים היא ללא ספק נוקיה. חלק נכבד מהסלולרים שחשפה החברה כקונספטים הובילו שובל ריר של חובבי גאדג’טים. לפני מספר שנים הציבה החברה הפינית מספר פרוייקטים שקיבלו הצעות לפיתוח “הטלפון העתידי”. האתרים הוצפו בהצעות שהציעו מכשירים שקופים וגמישים, כאלו המושתלים בתוך האדם ועוד רעיונות יישומיים הרבה פחות. בסיום הפרוייקט ציין הנרי טירי, ראש חטיבת המחקר בנוקיה כי מרבית הצרכנים כלל אינם מודעים לשימושים נרחבים שכבר קיימים בסמארטפונים שהם אוחזים בהם כיום, ועל כן ספק אם יהיו מודעים לשימוש נרחב יותר שעשויים לעשות באמצעות מסכים גמישים או באמצעות הצעות אחרות שהועלו על ידי מעצבים.

Face Time: מהדורת 1987

מחשב לוח, מסך מגע, שיחות ועידה בוידאו, קישוריות אלחוטית, שנת 1987. מצאו את החלק שאינו מתאים במשפט הקודם. אז זהו, שלמרבה הפלא המשפט כולו נכון, תאורטית לפחות. ג’ון סקאלי ,ששימש תקופה כמנכ”ל חברת אפל, הגה בעברו קונספט בשם Knowledge Navigator בספרו שיצא לאור בשנת 1987 ונקרא Odyssey. מדובר במחשב לוח בעל מסך מגע ויכולת אלחוטית להתחבר למספר מערכות נתונים במקביל. סרט קצר שחושף את הקונספט מציג מכשיר שאפילו במונחים של היום, מצליח להרשים ביכולותיו.

עוד סרטון קונספט, גם הוא מובל בידי אפל, מציג כלי שימושי עבור תלמידים ומציג שימוש במעיין מכשיר קטן, הפעם נטול צג מגע

כפי שנוכחתם לדעת גם תאגידי ענק לא תמיד מצליחים להוביל רעיונות מהפכניים אל השוק הצרכני, דבר שלמרבה המזל לא מונע מהם להמשיך לחלום ולייצר. רעיונות קונספט, גם אם לא תמיד מגיעים לכדי מימוש, מצליחים ליצור חזון ולגרום לנו לחשוב לכיוונים אחרים. גם אם הטכנולוגיה לא עומדת בקצב הדימיון, הפער הרבה פעמים מצטצמם במהירות אל מה שעתיד לשנות את חיינו.

Avatar

מיכאל ויצמן

מורה לאנגלית בהשכלתו, שוטר מג"ב בשירותו הצבאי (כן שוטר בגן ילדים). פריק של טכנולוגיה, סלולר וכל דבר דיגיטלי. בזמנו הפנוי מכתיבת שורות אלו משחק איירסופט.

הגב

1 תגובה על "גאדג’טים חסרי תהילה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שימי
Guest

“ספק רב עם הקונספט שחשף ” – ספק רב *אם* הקונספט שחשף – מראה את איכות הכותבים שלכם…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: