תעלומה: מה מסעיר את הטאלנטים של יוטיוב שמאיימים לעזוב?

בשבועות האחרונים יותר ויותר משתמשים פופולארים במיוחד ביוטיוב זוכים לסנקציות נוקשות ללא סיבה ברורה. עכשיו הם פותחים במחאה ומחפשים דרכים אחרות לעשות כסף מבלי לחלוק עם יוטיוב עצמה

youtube-chibi-cry

משהו מוזר עובר על ממלכת יוטיוב בחודשיים האחרונים. “מטריד” תהיה מילה מדוייקת יותר. החל מתחילת 2016, ערוצי תוכן מוכרים שפעילים ביוטיוב כבר שנים ומתפרנסים מחשיפה לסרטונים שלהם מוצאים את עצמם תחת מתקפה שמגיעה מתוך המערכת עצמה. אותם ערוצי תוכן מואשמים בעבירה על חוק זכויות היוצרים, ועל אף שלפעמים אין עוול בכפם הם בכל זאת נענשים במלוא החומרה.

לפני שנעמיק בנושא, יש צורך להבין באופן בסיסי כיצד המערכת לזיהוי והגנה על זכויות יוצרים עובדת. יוטיוב משתמשת באלגוריתם שמשווה בין הסרטונים שעולים לאתר לבין קבצים שסופקו על-ידי בעלי זכויות היוצרים שרוצים להגן על היצירות שלהם מפני שימוש חוזר. כאשר סרטון מזוהה כמפר זכויות יוצרים, הסרטון מושתק או נחסם לצפייה ומעלה הסרטון מקבל אזהרה שפגה לאחר 30 יום. אם אותו משתמש חוטא שוב במסגרת פרק הזמן הזה, חשבונו והערוץ עוברים למצב “ניהול לא תקין” ומאבדים תכונות מסויימות, ביניהם העלאת סרטונים באורך מעל ל-15 דקות והאפשרות למוניטזציה, כלומר להרוויח כסף על חשיפת גולשים לתוכן. במקרה שמעלה הסרטון חושב שמדובר בטעות, יש לו את הזכות לשלוח ערעור ליוטיוב על מנת שיוסרו מעליו הסנקציות. על יוטיוב להגיב על הערעור תוך עשרה ימי עסקים. כלומר, אם נסכם במשפט אחד – על עבירה אחת מקבלים אזהרה וחסימת סרטון ועל שתיים ״חוטפים״ סנקציות.

אבל עושה רושם שלכאורה יוטיוב הפסיקה להקשיב לחוקים שהיא בעצמה קבעה. הפרשה הגיעה לתודעת הציבור אחרי שג’ייקוב סייברס (Jacob Seibers), שמנהל כבר כמעט שלוש שנים את ערוץ היוטיוב Chibi Reviews בו הוא מדבר על סדרות אנימה ומנגה, העלה סרטון ובו קריאה נואשת לעזרה. בסרטון זה, כאשר סייברס הנסער נמצא לכל אורכו על סף בכי, הוא מסביר לצופים כי יוטיוב ביטלה לו את האפשרות למוניטיזציה אחרי עבירה אחת בלבד על הפרת זכויות יוצרים. הנסיונות שלו להגיש ערעור על גזר הדין לא זכו לשום תגובה מצד יוטיוב, ולכן בלית ברירה החליט סייברס לפנות בקריאה נרגשת אל צופיו כדי שילחצו על יוטיוב לבטל את העונש.

“בבקשה”, מתחנן סייברס אל הצופים, “למען השם, בבקשה תשלחו להם (ליוטיוב, ע.פ.) את הטופס כדי שידעו שכל הסרטונים שהעלתי הם בסך הכל אני מדבר מול המצלמה”. סייברס הוסיף שלא קיבל שום אזהרה מוקדמת, לא במערכת של האתר ולא במייל. כמו כן, הוא גם לא קיבל שום הודעה על ביטול המוניטיזציה וגילה זאת במקרה.

במהלך הסרטון מראה סייברס צילום מסך מתוך ניהול הערוץ שלו, שמעיד על עבירה אחת בלבד שנעשתה. על כך הוא נענש ואיבד את מקור פרנסתו העיקרי בניגוד לחוקים הנהוגים ביוטיוב. גם נכונותה של העבירה הספציפית עצמה מוטלת בספק – מי שעוקב אחרי Chibi Reviews יודע כי כל מה שסייברס עושה הוא לשבת מול המצלמה ולהביע את מחשבותיו על מושא הביקורת ללא צירוף של וידאו או סאונד שעלולים לסבך אותו בעבירות מסוג זה. למעט ה-Thumbnail, כלומר התמונה הקטנה שמייצגת את הסרטון במנוע החיפוש וככל הידוע לנו לעולם לא היוותה מטרה עבור האלגוריתם, לא מפורסמים שום חומרים בעלי זכויות יוצרים עליהם.

אבל מתברר שסייברס אינו לבד. הסרטון המרגש שלו גרם לתגובת שרשרת בה יוצרי תוכן נוספים ביוטיוב הודו שהם באותה סירה עם Chibi Reviews. אחד מהם הוא דאג ווקר (Doug Walker), מנהל ערוץ היוטיוב Channel Awesome אליו הוא מעלה ביקורות רטרו על סרטים נוסטלגיים כמו “אחרון גיבורי הפעולה” של ארנולד שוורצנגר או “היום השלישי”. כמו סייברס, גם הוא סובל מסנקציות שהוטלו על הערוץ שלו אחרי עבירה אחת בלבד. ווקר העלה סרטון תחת הכותרת “מה לעזאזל, יוטיוב?”, בו הוא מנסה, בניגוד לכותרת האמוציונלית, לנתח יחסית ברצינות מה עובר על יוטיוב.

במסגרת הסרטון, ווקר מגולל גם את מסכת התלאות והמכשולים שיוטיוב הערימה על הטיפול בערעור שלו, לדוגמה, חוסר תגובה במשך 23 יום על אף שהתקנון של יוטיוב אומר, להזכירכם, שמשתמש אמור לקבל תגובה על ערעורו עד עשרה ימי עסקים. אם לא הספיקה הסחבת, ווקר מתאר גם אטימות וכשלים אחרים בהתנהלותה של יוטיוב מולו, כולל קבלת הודעות סותרות בנוגע למה עליו לעשות כדי שיטפלו בערעור.

קורבן נוסף של המערכת הוא הערוץ I Hate Everything, שירד לחלוטין מהאוויר מאותן סיבות כמו של הקולגות שצויינו מקודם. בתגובה לכך, הערוץ נעזר ביוצרי תוכן אחרים כדי לקדם את הקמפיין Free IHE תחת התגית #FreeIHE. הקמפיין הצליח, הערוץ חזר לפעילות ו-I Hate Everything העלה כהכרת תודה סרטון שמסכם את כל המאמצים שחבריו עשו למענו. בדומה למקרים האחרים, גם ב-I Hate Everything מודים שהיה קיים קושי בלתי סביר ליצור קשר עם יוטיוב.

החלטנו לנסות לברר מול יוטיוב את פשר הדברים ופנינו אליהם בבקשת תגובה לכתבה:

תגובת יוטיוב: אין שינוי בתקנון ופעולותינו נעשות בהתאם לחוק זכויות היוצרים האמריקאי. כאשר המחזיק בזכויות יוצרים מדווח לנו על וידאו שמפר את הזכויות, אנו מסירים את התוכן בהתאם לחוק. יש לנו הליך-נגדי במקרה ומשתמש מאמין שבעל הזכויות טעה בזיהוי התוכן, והוידאו חוזר לאוויר אם המשתמש עובר אותו בהצלחה או אם בעל זכויות היוצרים מסיר את התלונה שהגיש״.

מה שלמדנו מהתגובה של יוטיוב הוא שאין שינוי בתקנון, שלפיו סנקציות על משתמשים וערוצים אמורות להיות מוטלות רק אחרי שתי עבירות בהפרש של פחות מ-30 יום. אבל התגובה אינה מלמדת אותנו למה מפעילי ערוצי התוכן מוצאים עצמם נענשים במלוא החומרה אחרי עבירה אחת בלבד.

אז מה בדיוק עובר על יוטיוב? לאף אחד אין תשובה ברורה, רק השערות. אולי משהו השתבש באלגוריתם זיהוי התוכן ויוטיוב אינה מודעת לכך? או אולי, חס וחלילה, גולש ממורמר מצא דרך לנצל את המערכת כדי לפגוע באחרים? קשה לדעת, אבל מה שאנחנו כן יודעים בוודאות זה את התוצאות של חוסר הטיפול בתופעה – יוצרי התוכן בורחים מיוטיוב.

כלומר, הם לא בהכרח מפסיקים להשתמש בפלטפורמה, אבל הם נוטשים את תכנית המוניטיזציה בשביל דרכים עקיפות להרוויח כסף כמו תרומות גולשים ב-Patreon. אמנם הדבר מסבך את החיים עבור יוצרי התוכן, אבל הוא פוגע גם ביוטיוב עצמה שמפסידה שותפים לדרך.

מישהו צריך להזכיר למנהלי הפלטפורמה שאמנם יוטיוב היא הפופולרית ביותר בעולם להעלאת סרטונים, אבל אם היא לא יעשו משהו בנידון כדי לפתור את הבעיה אחד המתחרים כבר ינצל את החסרון הזה לטובתו.

עדי פרל

בוגר בית הספר לעיתונאות "כותרת", נכנס עמוק לעולם המחשבים והטכנולוגיה עוד כשאנשים ידעו מה זה דיסקטים.

הגב

2 תגובות על "תעלומה: מה מסעיר את הטאלנטים של יוטיוב שמאיימים לעזוב?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Kogami
Guest

תהיתי באמת למה חלק מהערוצים שעקבתי אחריהם נעלמו או הפסיקו לתפקד

WTFU
Guest

הבעיה האמיתית היא שיכולה לעבור עד חצי שנה מהרגע שמישהו, כל אחד, מכל סיבה טוען שסרטון מסוים מפר זכויות יוצרים עד שבודקים עם הטענה נכונה, ואתה מאבד את כל הכסף שהיית אמור להרוויח במהלך הזמן הזה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: