מסע בזמן: קבוצה ישראלית חדשה שומרת ומתעדת משחקי מחשב ישנים

קחו לכם כמה דקות וצאו במסע נוסטלגי אל העבר. קבוצה שמכנה עצמה ׳׳התנועה לשימור משחקים בישראל׳׳ שמה לה כמטרה להציל את משחקי המחשב הישנים, לתעד אותם ולהציג בפניכם סרטון מוצלח שיחזיר אתכם אחורה בזמן

Screen Shot 2015-02-12 at 16.33.12

הצעירים של היום לא יודעים, אך בעבר משחקי מחשב היו מגיעים בקופסאות ולעיתים קופסאות גדולות מאוד שבתוכן היה עולם ומלואו: דיסק התקנה כמובן, חוברת הוראות בעברית (לרוב צבעונית) והפתעות נוספות כמו קטלוג המשחקים של החברה, דיסק “דמואים” ועוד.

לאחרונה קמה לה קבוצה שמעוניינת להנציח את אותה תקופה, לשמור על המשחקים של פעם, כך שאלו מכם שירצו להנות מרגע נוסטלגי יוכלו לחזור בזמן, ואלו מכם שמעוניינים לראות איך זה היה פעם יוכלו להתנסות גם הם. הקבוצה מונה 2 חברים עיקריים: רפאל בן ארי, יזם חברתי ומייסד הקבוצה, ויניב לוינסקי, סטודנט למדעי המחשב בטכניון שאוסף גם הוא משחקים, מגזינים ובעיקר קונסולות ישנות. ישבנו עם רפאל כדי לנסות להבין במה מדובר.

למה לטרוח? למה לנסוע לכל רחבי הארץ רק בשביל להציל עוד איזה משחק ישן שכמעט אף אחד לא זוכר?

אחרי ששמעתי יותר מדי פעמים על משחקים ישנים ונדירים שנזרקו לפח, נפל דבר ויחד עם חברים טובים החלטנו להקים את התנועה לשימור משחקים בישראל.

המטרה שלנו היא לעורר מודעות למשחקים הישנים ולמנוע את השמדתם. נסענו לא מעט ברחבי הארץ בשביל “להציל” אותם לדוגמא: מרחובות לעמק יזרעאל בשביל המשחק: “הנמלולים”. אנו רוצים לתעד, לסרוק ולהנגיש את החומרים תוך כדי מתן קונטקסט לתקופה בה הם יצאו – תרבותי וטכנולוגי.

ממתי הבנת שאתה אספן של חומרים ישנים ואיך הגיע הרעיון?

עוד מילדות אהבתי את המשחקים, הקופסאות וכל מה שהגיע איתם ורציתי לשמור עליהם. עמדתי בגבורה מול אמא שלי שתמיד רצתה לזרוק את הקופסאות, והן נשארו איתי. לאט לאט התחלתי להוסיף משחקים אחרים שזכרתי מהילדות, עד שהבנתי שאני סוג של אספן. בשלב זה התחלתי לחפש עוד אנשים כמוני, ופתחתי קבוצה לאספנים בפייסבוק.

מדובר בחומר מקורי ושלך?

יחד איתי יש את יניב לוינסקי שאחראי בעיקר על סריקות המגזינים הישנים, וגם סבטה סלפנר מערוץ היוטיוב GameGems. אנו עובדים בשיתוף עם האתר: “מסע אל העבר” ומאגר המגזינים הישנים ומשלימים עבורם מידע, סורקים חומרים וגם שומרים עליהם פיזית – בתקווה שבבוא היום נוכל להציג אותם במקום מסודר.

מעבר להם יש כמה תורמים מאוד בולטים של משחקים, חומרים, סריקות והמון רצון טוב. כל החומרים שבאתר עד כה נסרקו, צולמו או הופקו על ידינו. המיתוג והגרפיקה נוצרו על ידי. יש גם תוכן מקורי כמו סרטון השימור של “אי הקופים 2” וכתבות שנכתבו על ידי חברי התנועה.

היום אפשר להוריד את הכל מהאינטרנט גם בחינם וקיים גם אתר המרכז את כל המשחקים של פעם וניתן לשחק בהם אפילו מהדפדפן. אתה לא חושב שזה ביזבוז זמן?

אפשר להוריד וזה מצוין, אבל אף אחד לא מדבר על החוויה המקורית – האריזה והחומרים הנלווים שהיו חלק מאוד גדול מהתקופה וגם הקונטקסט התרבותי והטכנולוגי של המשחקים. להיות גיימר בשנת 1993 זה לא רק לשחק במשחק עצמו, וזה גם היה באמצעות טכנולוגיה אחרת. החוויה שונה לגמרי וזה לא תמיד עובר באמולטור. מעבר לזה, האתר (המבורך) של משחקי הדוס לא תמיד עובד כמו שצריך.

רפאל בן-ארי, מייסד התנועה ואספן כפייתי

רפאל בן-ארי, מייסד התנועה ואספן כפייתי

אתה טוען ש: “להיות גיימר בשנת 1993 זה לא רק לשחק במשחק עצמו”, אך אם אתה מעלה לאתר משחק שיושב על 4 דיסקטים גדולים בגודל 5.25 אינץ’ הוא לא יוכל לרוץ על שום מחשב מודרני היום. כך שבכל מקרה השחקנים הנוסטלגיים נאלצים להוריד את המשחק מהאינטרנט מאתרים כמו “מסע אל העבר”?

אנחנו לא יכולים לשים מחשב ישן בבית של כל אחד – אבל אנחנו יכולים להפיק סרטונים שמכניסים אותך לתקופה, ומעבירים את התחושה של מה זה להחזיק את הקופסה בידיים ואיך נראה העולם סביב המשחק באותם ימים. אני מאוד מקווה שבעתיד נוכל גם להציג פיזית את המשחקים, על החומרה האמיתית, בצורה מסודרת ולתת למי שרוצה את החוויה האמיתית לבוא ולנסות.

מעניין אותנו לדעת איזה משחק ישן הוא האהוב עליך ביותר?

יש כל כך הרבה. קשה מאוד לבחור אחד, אז אציין לטובה את Hexen, Age of Empires, וכמובן Doom, בו אני משחק עד היום עם חברים. אני משחק לא רק במחשב אגב יש לי את הקונסולה אטארי 2600 ומשחקים מקוריים כמו E.T. האגדי.

תכניות לעתיד של התנועה, שיתופי פעולה למשל?

התנועה היא גם גוף עם אג’נדה: אנחנו רוצים למנוע את השמדת המשחקים הישנים, ומתכננים קמפיין שקורא לא לזרוק אותם לפח. נעשה את מיטב יכולתנו להציל כמה שיותר משחקים, במיוחד את אלה שאנו מגדירים כחשובים ביותר. בנוסף הייתי רוצה להרחיב את פעילות האתר ולשפר אותו במגוון דרכים, לאפשר השתתפות קלה יותר בשליחת חומרים. אם אנחנו ממש מתפרעים וחושבים רחוק, היינו שמחים להפוך לעמותה בבוא הזמן, להציג את הפרטים הפיזיים במקום מסודר ולתת את ההקשר הנכון והמתאים לכל משחק בצורה מקצועית.

איך עושים מזה כסף? אפשר בכלל? האם התנועה נועדה לייצר הכנסות?

לגבי המודל הכלכלי – ראשית, התנועה קמה ללא למטרות רווח. כרגע מדובר על התנדבות, אהבה של התחום והתחברות לחזון הזה שבעתיד הדברים אלה יהיו חשובים, וצריך שמישהו ישמור עליהם. בקרוב נאפשר למי שרוצה לתרום לנו כספית לעשות זאת, בשביל שנוכל לממן את הפעילות והתחזוקה. אנחנו כרגע לא רוצים להגביל גישה לחומרים, כיוון שאחת המטרות שלנו היא להנגיש אותם בצורה נוחה. אולי בעתיד נשקול מודלים נוספים.

אם יש לכם משחקים ישנים ואתם מתכננים לזרוק אותם לפח, פנו לתנועה לשימור משחקים בישראל.

קלאסיקה של פעם: האריזה המקורית של המשחק "יומנו של הטנטקל"

קלאסיקה של פעם: האריזה המקורית של המשחק “יומנו של הטנטקל”

המשחק הראשון שעלה ומונגש נמצא באתר התנועה. מדובר בקלאסיקה של פעם הישר מ-1993, “אי הקופים 2: נקמתו של לה צ’אק” בהוצאת מחשבת. ניתן לראות שרפאל השתעשע עם הקונספט התרבותי והטכנולוגי של אותה תקופה ולפני הסקירה של המשחק וה-Unboxing שלו ציין:” אם אתם רוצים להשקיע בטכנולוגיה החדשה ביותר (לאותה תקופה), תוכלו לקנות מחשב עם מעבד “פנטיום” במהירות מסחררת של 60 MHz וחלונות 3.1 למבינים בלבד”.

לאתר התנועה לשימור משחקים לחצו כאן.

מסע בזמן אל 1993

אור קורץ

כותב על טכנולוגיה מספר שנים. אוהב את כל סוגי הגאדג'טים באשר הם. מסך מגע, משקפיים חכמים, טוסטר חכם... אם זה חכם ועושה משהו מעניין הוא כנראה ירצה להתנסות בו. מתמחה בייחוד בתחום הסלולר והטאבלטים.

הגב

10 תגובות על "מסע בזמן: קבוצה ישראלית חדשה שומרת ומתעדת משחקי מחשב ישנים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
comment
Guest

אמ;לק, אבל קלטתי את המשפט “אנחנו לא יכולים לשים מחשב ישן אצל כל אחד” – יש dosbox => כל אחד יכול להריץ הכל.

Rafael Ben-Ari
Guest

לא צריך גם את דוסבוקס, יש את Archive שמאפשר לשחק במשחקי דוס ישירות בדפדפן! אבל המשחק לא מתחיל ונגמר במידע האלקטוני – יש הרבה עבודה מסביב, שלעתים נעשתה פה בארץ. הקופסאות, המדריכים ותכנים אחרים היו חלק מהחוויה של לשחק במשחק בתקופה שבה הוא יצא. אנחנו רוצים להעביר את התחושה של להיות גיימר באותה תקופה, לשחק על מסך CRT, להעריך את החידושים שהמשחק הביא לעולם ואת העבודה הנהדרת מסביב.

ומעבר לכל אלה יש כמובן את המגזינים, הפורומים ותרבות שלמה שאנחנו רוצים להנציח.

דינג דונג
Guest

האתר לא פעיל, מבאס. שווה לעבור לאחסון לא חינמי

Rafael Ben-Ari
Guest

מתנצל על כך, לא צפינו כזאת התעניינות! האתר חזר תוך כמה דקות לפעולה, וכעת לא צפויות בעיות. ערב נעים :)

צחי
Guest

למה אין קישור ל”מסע אל העבר”? o_O

Vitaly Belman
Guest

וואו! איזה סרטים מושקעים! המון כבוד ותודה :)

צ'אק
Guest

זה ביקורת נחמדה ונעים להחזיק אותה

guest
Guest

היי, איזה קטע להיתקל כאן ברפאל!
הבנאדם סלב בטכניון https://www.youtube.com/watch?v=aljzpeehEYg

בתיה מייזליק
Guest

מחפשת דרך להוריד למחשב שלי את המשחק דייב הנוסטלגי +ו/ דומיו
עד כה לא הצלחתי
אולי יש לכם אפשרות לשלוח לי לכתובת המייל?
תודה

בתיה מייזליק
Guest

מעוניינת להוריד למחשב את המשחק דייב הנוסטלגי+ו/דומיו
עד כה לא עלה בידי. אולי תוכלו לשלוח לי דרך המייל?
תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: