בדרך לעבור את Yelp: יוטפו מגייסת עוד 22 מיליון דולר

ביקורות גולשים שוות כסף. והרבה. הסטארטאפ הישראלי Yotpo, שמפתח פלטפורמת תוכן גולשים לביקורות מוצרים, משלים גיוס של 22 מיליון דולר ומציין מיליוני ביקורות בחודש, בדרך לגבור על Yelp האמריקאית

צילום מסך: גיקטיים

צילום מסך: גיקטיים

חישבו רגע מתי היתה הפעם האחרונה שבה קניתם גאדג'ט, סמארטפון, הזמנתם מלון או רכשתם בחנות אינטרנטית מבלי לקרוא לפני כן את ביקורות המשתמשים? כפי שכבר גילו לא מעט חברות, התוכן הזה הוא בעל השפעה עצומה על הלקוחות הפוטנציאליים ולכן הוא שווה הרבה מכירות, הזמנות וכסף. חברת הסטארטאפ הישראלית Yotpo (יוטפו), שפיתחה פלטפורמה לשיווק באמצעות תוכן גולשים וצרכנים, הודיעה היום (ג') על השלמת סבב גיוס בגובה 22 מיליון דולר בהובלת קרן Bessemer Venture Partners.

ביקורות הגולשים מגדילות את המכירות

הרעיון העומד מאחורי הפלטפורמה שפיתחה החברה הוא לעזור לעסקים להגדיל את המכירות שלהם, באמצעות יצירת תוכן וביקורות מאומתות מרוכשים אמיתיים, ושיתופם במגוון מנועי חיפוש ורשתות חברתיות. לשם כך מציעה החברה מערכת תגובות בה יכולים הרוכשים לשתף אודות חוויית הרכישה או השימוש במוצר. באמצעות הביקורת נוצרת למעשה קהילה סביב המוצר, שמעלה את החשיפה אליו ויכולה לגרום לרוכשים המביעים עניין להפוך ללקוחות בעצמם. לקוחותיה של החברה, אתרי המסחר עצמם, יכולים להנות מאנליטיקות מפורטות המציעות מידע נוסף אודות המכירות השונות. על פי החברה, הפלטפורמה מייצרת עד פי 10 יותר תוכן גולשים מאשר המתחרים, מה שמתרגם בסופו של דבר ליצירת קהילה ולרכישת לקוחות חדשים.

Yotpo הוקמה ב-2011 על ידי תומר תגרין ועמרי כהן, ומעסיקה נכון להיום כ-155 עובדים, כשבניו יורק פועלים 55 עובדים ובמרכז הפיתוח של החברה בתל אביב פועלים עוד כ-100 איש. עם זאת, בעקבות הגיוס, מתכננים בחברה לגייס בשנתיים הקרובות עוד 250 איש כשמתוכם לפחות עוד 100 עובדים בישראל. מאז הקמתה עומד סך גיוסי ההון של החברה, כולל הגיוס האחרון, על 50 מיליון דולר. הגיוס האחרון הובל על ידי קרן Bessemer Venture Partners, כשכחלק מהעסקה יצטרף אדם פישר, שותף כללי בקרן, כחבר בדירקטוריון החברה. בין המשקיעים הקיימים של החברה ניתן למנות את קרן Marker LLC, קרן Innovation Endeavors של אריק שמידט, יו”ר גוגל, וכן Vintage Investment Partners, קרנות Blumberg Capital ו-Access Industries ועוד.

אמרו 'לא' למשקיעים, אמרו 'לא' להצעות רכישה

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

בשיחה עם גיקטיים מספר תומר תגרין, מנכ"ל ומייסד-שותף Yotpo, כי השוק הפך להיות מאתגר וחברות רבות מתקשות 'לצוף מעל לרעש'. לדברי תגרין: "Content marketing זה משהו שעובד אבל מאד קשה לבצע בסקייל כי זה יקר מאד, לא מספיק אישי, ואנחנו רואים יותר ויותר חברות שמבינות שעליהן להסתמך על תוכן הגולשים שלהם: חוות דעת, שאלות ותשובות ולאחרונה גם תמונות גולשים".

אנחנו רואים את המתחרה הגדולה שלכם yelp שציינה לא מזמן 102 מיליון ביקורות גולשים. היכן אתם עומדים ביחס אליה?

תגרין: "אנחנו עומדים על עשרות מיליונים אבל מה שיותר מעניין זה הקצב גידול של התוכן שלנו, שעומד על מיליוני חוות דעת בחודש.

חוץ מחוות דעת, אתם מתכננים עוד כלים? 

תגרין: "כן, הוספנו שאלות ותשובות, תמונות גולשים ובקרוב נצא עם בשורות חדשות מאד על סוגים חדשים של תוכן. אנחנו הופכים לפלטפורמה שלמה לתוכן גולשים כי זה מה שאנחנו מרגישים מהשוק".

בעבר, אמרתם שאמרתם 'לא' למשקיעים, כי לא רציתם לגייס יותר מדי. מה השתנה עכשיו?

תגרין: "למעשה, בקושי נגענו בכסף מהגיוס הקודם. החלטנו לגייס משלוש סיבות עיקריות: דווקא בסביבת גיוס יותר מאתגרת לחברות בצמיחה, אנחנו מאמינים שלגייס כסף היום הוא יתרון תחרותי, שייתן לנו את האפשרות לנוע יותר מהר, להתנסות ביותר דברים, ללמוד יותר מהר ולייצר פלטפורמה טובה יותר ללקוחות שלנו; שנית, אנחנו מכירים את הצוות מ-Bessemer הרבה שנים ומאוד רצינו לעבוד ביחד. חיפשנו שותף עם הבנה נרחבת ב-SaaS ואנשים שלקחו חברות לאורך כל הדרך, אנחנו מאמינים שעם השותפים הנכונים יש הזדמנות ענקית להרים חברה משמעותית מאד; ולבסוף, כששעשינו שיחות עם יזמים שעובדים או עבדו עם Bessemer, כולם נתנו פידבק יוצא מגדר הרגיל וגילינו שאנשים זה הדבר הכי חשוב, כולל במשקיעים".

אמרתם גם 'לא' להצעות רכישה?

תגרין: "קיבלנו בעבר, כשהיינו קטנים יותר, אבל החלטנו לסרב. כרגע אנחנו לא חושבים על מכירה".

חושבים על רכישה של חברות בישראל או בניו יורק

תומר תגרין. מקור: לינקדאין

תומר תגרין. מקור: לינקדאין

מה לגבי הנפקה? פעם סימנתם את הנאסד"ק כמטרה…

תגרין: "אין ספק שזו השאיפה של הרבה אנשים מהצוות המוביל בחברה. אנחנו מאמינים שיש הזדמנות ענקית פה, ושאפשר להרים חברה גדולה ועצמאית בטווח הארוך. אנחנו מקבלים החלטות לא לפי מה יהיה עוד רבעון אלא מה יהיה נכון עוד חמש שנים. כמו שאומרים האדם מתכנן ואלוהים צוחק, בגלל זה חשוב לתכנן אבל לדעת להגיב בהתאם. אני יכול להגיד שהיום אנחנו מתנהלים כמו חברה שחושבת איך היא תיראה בעוד חמש ועשר שנים. אני חייב לציין פה את סמנכ״ל הכספים שלנו, רותם לנדא, שעושה עבודה מצוינת ומאד עוזר בבניית חברה בצורה נכונה, כדי שכשיגיע היום – נהיה מוכנים".

אבל היום, עם כל אי-הוודאות בשוק – זה עדיין מעניין אתכם?

תגרין: "לגבי השוק חשוב להגיד שנכון, השוק לחברות בצמיחה הוא יותר מאתגר, אבל לדעתי אם חברה גדלה נכון בהכנסות ולא גדלה בכל מחיר – חברות טובות יגייסו. ככלל, מאוד קשה בתור מייסדים ומובילים לנסות ולבצע מעשים בהתאם לשוק כי השוק משתנה, אנחנו משתדלים לעשות את מה שנכון ל-Yotpo בטווח הארוך ופחות להיות מושפעים בהחלטות מגורמים חיצוניים שאין לנו שליטה עליהם".

גייסתם עכשיו 22 מיליון שמביאים את סך ההשקעות בכם ל-50 מיליון דולר. מה עכשיו?

תגרין: "ההון שגייסנו מאפשר לנו לעשות מספר דברים: ראשית, לגייס עוד אנשי פיתוח, מוצר, אנאליסטים בישראל ולשכלל את הפלטפורמה שלנו ביכולות שלה, באינטגרציות שאנחנו עושים חברות אחרות; שנית, להכנס לשוק האנטרפרייז. עד היום בעיקר היינו מרוכזים בעסקים קטנים או בינוניים ואנחנו בונים צוות שיתחיל לפנות לחברות גדולות, אחרי הצלחות שראינו בתקופה האחרונה. לשם כך גייסנו את ג׳ף דיברטולו, סמנכ״ל המכירות החדש שלנו לשוק האנטרפרייז. ג׳ף היה סמנכ״ל המכירות של החוף המזרחי של Salesforce marketing cloud ומביא הרבה תשוקה, ניסיון בשוק שלנו; בנוסף אנחנו רוצים לפתוח משרדים בעולם, לצורך התרחבות גלובלית ולהכפיל את מספר האנשים שלנו בארצות הברית; לבסוף, הכסף ישמש, כדי להסתכל על רכישות של צוותים בישראל או בניו-יורק, ששותפים למשימה שלנו ובעלי יכולות טכנולוגיות חדשניות שהלקוחות שלנו יכולים לנצל".

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

2 תגובות על "בדרך לעבור את Yelp: יוטפו מגייסת עוד 22 מיליון דולר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יהל
Guest

מכיר את החבר׳ה האלה באופן אישי, תותחים אחד אחד!!
אחלה ראיון, בטוח שיצליחו

זה לא ברוסית
Guest

יוטפו יומט

wpDiscuz

תגיות לכתבה: