התנסנו ברובוט-שואב-שוטף החדש שרוצה לנקות הכל חוץ מאת הכיס שלכם

שוק השואבים שממש ישטפו לכם את הבית מתרחב עם שחקן חדש בשוק – Yeedi Mop Station. גילינו שואב-שוטף מעניין מאוד – אם כי לא בלי חסרונות

צילום: גיקטיים

שוק השואבים הרובוטים חם, ובשנים האחרונות נכנסים יותר ויותר שחקנים בישראל לשוק השואבים-השוטפים, שמגיעים גם עם עמדה לניקוי השואב עצמו ומברשות ייעודיות שגם יקרצפו עבורכם את הרצפה. אחרי שבדקנו כבר שואבים שוטפים של iRobot, רובורוק ו-Dreame, הפעם בדקנו שואב משחקנית חדשה ופחות מוכרת, שמציעה מחיר נגיש יותר.

בא לשכונה בחור חדש

כשמדברים על שוק השואבים הרובוטיים, כנראה שהשמות הראשונים שיקפצו לכם בראש הם iRobot, שיאומי ורובורוק, כך שכנראה לא שמעתם מעולם על Yeedi, וזה בסדר. מדובר על תת-מותג של Ecovacs הסינית, שנכנס כעת לשוק הישראלי עם שואב ראשון – כדי להתחרות ב-W10 של דרימי או ב-S7 MaxV של רובורוק.

עושה את העבודה

לשם שינוי, בואו נתחיל באמ;לק, בתכלס, בשאלת מיליון הדולר: האם ה-Yeedi הצליח לנקות את הרצפות שלי כמו שצריך? והתשובה היא כן, כן ושוב פעם כן. אם יש משהו שאני אוהב במוצרים שאני סוקר, זה שהם עושים את העבודה שלשמה באו – מקיימים את ההבטחה – וזה לגמרי המקרה עם ה-Mop Station של יידי. אחרי כל שטיפה הרצפה הייתה נקייה מאוד, ממש כמו אחרי שטיפה מקצועית יותר של מישהו שכנראה שוטף את הרצפה יותר טוב ממני.

גם מול כתמים עיקשים שנוצרו, או שיצרתי יחד עם הבת שלי במיוחד עבורו, השואב של יידי עשה את העבודה. את הרוב הוא הצליח לנקות כבר בסבב הראשון שלו, אבל עם חלק מהכתמים היותר עיקשים הוא היה צריך לעשות סבב שני. וזה לא מאוד מסובך בהתחשב בכך שהאפליקציה מאפשרת מראש להגדיר יותר מסבב שטיפה אחד. גם בשאיבה הוא עושה את העבודה היטב, והעובדה שהוא מגיע עם מברשת סיליקון לשיערות (כמו למשל ברומבה או בשואבים של רובורק החל מדגם S7) איפשרה לו לעבוד יותר לאורך זמן מבלי שהמברשת איבדה מהאפקטיביות שלה.

מה עם המים?

הבעיה שלי עם השואב הייתה בכל הנוגע למכל המים שלו. בניגוד לדרימי W10, שלא הגיע עם מכל מים ייעודי אלא שאב את המים ישירות מעמדת העגינה בכל פעם שיצא לשטיפה, השואב של Yeedi מגיע עם מכל מים ייעודי שתצטרכו למלא ידנית (המכל בנפח 300 מ"ל). מההתנסות שלי, המכל לא שרד שטיפה מלאה של החדרים שבהם בחנתי את השואב, והוא גם לא מתריע בפניכם כשמכל המים ריק, כך שהוא יכול לצאת לשטיפות כשאין לו בכלל מים במכל, וזה חיסרון שיכול להיות משמעותי עבור אנשים עם בתים גדולים. למרות שעמדת העגינה מרטיבה קלות את המברשות לפני יציאה, בפועל לא הייתי רוצה להפעיל את השואב מרחוק לשטיפה – למשל – כשאני לא בטוח כמה מים יש לו כדי לא למצוא שחלק מהבית נשטף בצורה פחות טובה ואז אצטרך לשטוף שוב. למה אני מתכוון כשאני אומר "פחות טובה"? מניסוי שעשיתי, ובו הרצתי את השואב בלי מים במכל, חלקים מהאזור שנשטף אמנם היה נקיים, אבל הרגישו קצת דביקים והיה פחות נעים לדרוך עליהם.

עם זאת, כל עוד אין לכם בעיה לוודא רגע לפני כל שטיפה שהמכל מלא, וזה לוקח בדיוק חצי דקה, תקבלו בסופו של דבר מוצר שיעשה עבורכם את אחת הפעולות הפחות כיפיות שיש כשזה מגיע לניקיון הבית – גם כשאתם נמצאים בחדר ליד או כשיצאתם מהבית כדי לא "לעשות לו צעדים" חס וחלילה.

צילום: גיקטיים

קטן יותר מהמתחרים, אבל עדיין תצטרכו לשמור לו חתיכת נדל"ן

אם נשווה ראש בראש את ה-Mop Station של יידי לעומת Dreame W10 המתחרה מבית דרימי שסקרנו פה לפני כמה חודשים, יידי זוכה ביתרון קל בגזרת המימדים: בין השאר כי מכלי המים הנקיים והמלוכלכים שבו קטנים בליטר (3.5 ליטר בידיי לעומת 4 ליטר בדרימי). זה גם אומר שהוא קטן יותר מבחינת הנדל"ן שתצטרכו להשאיר לו – כ-40 סנטימטר מכל צד – אבל ממש לא בהרבה.

הבעיה שלי עם עמדת הטעינה, השטיפה והריקון של היידי הגיעה לאחר כמה שטיפות, כשגיליתי שכשהיא שוטפת את המברשות – חלק די משמעותי מהמים המלוכלכים לא באמת נשאבים לתוך מכל המים המלוכלכים – אלא נשארים בתחתית. לזכות יידי ייאמר שלא הרגשתי את זה מבחינת הריח, אלא רק כשהשואב יצא לשטיפה גיליתי כתם סביב פתח הניקוז. הוא התנקה ברגע, אבל בהתחשב בכך שעדיין מגיעים מים למכל הניקוז ואין סתימה כלשהי – לא חושב שזה משהו שאמור לקרות.

מבחינת השואב עצמו, הוא יכול לתפקד כשואב אבק רגיל – וכולל מכל שאיבת אבק של 300 מ"ל – קטן יחסית לעומת המתחרים שברשותי או שסקרתי (450-480 מ"ל) – וזה הורגש. אחרי שאיבה של חלל הבית הראשי הוא נטה להתמלא עד אפס מקום, בזמן ששואבים אחרים הצליחו להשלים כמעט את כל הבית לפני שזיהיתי סימנים לכך שהם מלאים.

שלושה כפתורים – ואי אפשר לנעול אותם בפני ילדים | צילום: גיקטיים

נכשל במבחן הילדים

אחת האכזבות ב-Yeedi היא בקרת הורים, או יותר נכון המחסור בה. המכשיר מגיע עם כפתור הפעלה בחלקו העליון לצד שלושה כפתורים על ה-Dock שלו – משמע לא מעט כפתורים מושכים מדי עבור הפעוטה שלי – כולל להחזיר אותו לעמדת העגינה, להפעיל את שטיפת המברשות שלו או לעצור אותו באמצע ניקיון אם היא תרצה.

בשואבים מתחרים – לפחות בכאלו שהתנסיתי כמו רובורוק ודרימי – יש אפשרות נעילת ילדים מאוד פשוטה שאפשר למצוא באפליקציה של המכשיר ועל ידי הבחירה שלהם הם מנטרלים את הכפתורים הפיזיים מרחוק. ב-Yeedi, מנגד, אין שום דרך לעשות זאת – בדקנו. וכך נוצר מצב שהפעוטה המאוד סקרנית שלי הפעילה לפחות פעם בכמה ימים את אפשרויות השטיפה של תחנת העגינה או שלחה את הרובוט לנקות – כשהוא בדרך "דורס אותה" בניסיון לשטוף את הבית.

זה חתיכת מינוס למי שיש ילדים, כי בהתחשב בגודל של השואב הוא לא תמיד יבלוט בשטח (בניגוד לשואבים נטולי תחנות עגינה שקל יותר להחביא מתחת לרהיטים), ולכן תמיד ימשוך את תשומת ליבם של ילדים – בטח ובטח כשיש עליו לא פחות משלושה כפתורים גדולים (על עמדת העגינה) שזמינים עבורם ללחיצה.

האפליקציה נחותה לעומת המתחרים

לא מספיק טובה. האפליקציה של Yeedi | צילום מסך

אם יש משהו שאני אוהב מאוד בשואב הרובוטי שמשמש אותי ביום-יום מבית רובורוק זה את האפליקציה שלו – שמאפשרת לי להפעיל את השואב מרחוק, לראות איפה הוא נמצא בזמן אמת, להשתמש בפריסת המפה ולהבין מה מצב תחזוקת השואב. את כל זה האפליקציה של יידי גם מאפשרת, אבל בצורה פחות מרשימה – גם מול האפליקציה של רובורוק וגם מול אפליקציית Mi Home שאיתה יצא לי להתנסות בסקירת ה-W10 של דרימי.

זה מתחיל בתהליך מיפוי הבית – שמאפשר לכם על הנייר לשלוח את השואב לסריקה ראשונית של הבית מבלי לשאוב, ובכך לחסוך קצת מהאנרגיה שהוא צורך ומהזמן הדרוש לו כדי למפות את הבית. בפועל, כשמסיימים את התהליך האפשרות היחידה היא לשלוח את השואב לסריקה ראשונית רק תוך כדי שאיבה. בנוסף, בגלל מערך המיפוי וההימנעות ממכשולים של השואב – המופעל אך ורק ע"י מצלמות ולא כולל LiDAR – המפה שמקבלים אינה מפת עומק ולא מראה לכם מכשולים קבועים בצורה ברורה מספיק – כמו שולחנות אוכל, ספות, מיטות ועוד.

אם אתם לא בררנים לגבי האופן שבו המפה שלכם מוצגת באפליקציה, ולא חוקרים ובודקים כל פיצ'ר ופיצ'ר באפליקציה, הייתי אומר שזה אולי פחות דרמטי עבורכם. עבורי רוב התהליכים בשימוש באפליקציה היו פחות מוצלחים לעומת המתחרים בשוק – וזו נקודה לרעתו של ה-Yeedi. ייתכן שזה עניין של זמן, ובהמשך היא תקבל עדכונים שישפרו את איכות החיים של המשתמשים – כמו היכולת לבחור לשטוף ולשאוב אזור מסוים יותר משני מחזורים לכל היותר, או היכולת לעקוב בזמן אמת אחרי השואב ולראות את המסלול שלו על גבי המפה.

אחלה מחיר, אם תסתדרו עם החסרונות

אחד החסרונות הגדולים ביותר של שואבים מקבילים דוגמת ה-W10 של דרימי היה – מלבד עמדת העגינה הגדולה – הם המחירים: 4,500 שקלים למשל לדרימי, או 4,700 ש"ח ל-S7 MaxV Ultra של רובורוק. מנגד, הדגם הראשון של Yeedi בישראל שהולך איתו ראש בראש יעלה לכם כשני שליש מהמחיר – 3,000 שקלים.

בהתחשב בכך שהוא עושה את העבודה, ועושה אותה היטב, הייתי אומר שהשואב-שוטף הזה נותן תמורה מצוינת לכסף, זאת בהנחה שאתם מוכנים לחיות עם מכלי מים קטנים יותר ואפליקציה בינונית. אם מבחינתכם לא מדובר בדיל-ברייקר, יש לכם אפשרות חדשה ומצוינת.

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

3 תגובות על "התנסנו ברובוט-שואב-שוטף החדש שרוצה לנקות הכל חוץ מאת הכיס שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נדב כהן
Guest

דרושים לעבודה קלה מהבית לחברת הייטק! מדובר על עבודת מזכירות ללא ניסיון, לחברת הייטק, עבודה בשעות גמישות ושכר גבוה, קורות חיים באימייל – [email protected]

נדב כהן
Guest

דרושים לעבודה קלה מהבית לחברת הייטק! מדובר על עבודת מזכירות ללא ניסיון, לחברת הייטק, עבודה בשעות גמישות ושכר גבוה, קורות חיים באימייל – [email protected]

יניב
Guest

מוותר מראש על כל שואב שהסוללות שלו עולות מאות שקלים. לא מעוניי בגזלנים שיכנסו לי לכיס עשרות שנים קדימה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: