האם היזמים שמכרו חברה לאינטל ב-170 מיליון דולר מצאו את הפתרון לבלוני התבערה בדרום?

חברת XTEND הישראלית פיתחה מערכת לשליטה מרחוק במכשירים שונים. אחד היישומים הראשונים שלה מאפשר לחיילים ליירט בלוני תבערה מרחוק

צילום: הלל גליקסברג

על מציאות רבודה (AR) ומציאות מדומה (VR) אנחנו שומעים לא מעט, אבל "מציאות מורחבת" היא נושא פחות מוכר לרבים. בקצרה, הטכנולוגיה מאפשרת למשתמשים לשים משקפיים, "להיכנס" לתוך מכשירים אמיתיים כמו רחפנים, ולשלוט בהם כאילו הם חלק מגופם. הטכנולוגיה, שנשמעת כאילו נלקחה מ"מראה שחורה" מסרט מדע בדיוני, עומדת בבסיס המוצר שמפתחת חברת הסטארטאפ הישראלית XTEND (אקסטנד). בראיון ראשון, חושפים מייסדיה בפני גיקטיים את הפיתוחים החדשים שלה, וכיצד הם מסייעים במלחמה באחד מהאיומים שמפריעים לשגרת יומם של תושבי הדרום.

תוך יום: קיבלו תקציב מצה"ל לפתור את בעיית העפיפונים

האחים אביב ומתאו שפירא, מייסדי XTEND, הם יזמים סדרתיים שברקורד שלהם רשום כבר אקזיט מרשים של 170 מיליון דולר, כאשר מכרו את חברת Replay לענקית השבבים האמריקאית אינטל. לאחר שפרשו מאינטל, אביב שפירא, מהנדס אווירונאוטיקה בהכשרתו, רצה לחזור להטיס רחפני מירוץ כפי שעשה בעבר, ופגש את רובי ליאני, ממייסדי ומנהלי ליגת רחפני המירוצים בישראל. בערך באותו זמן החלה תופעת בלוני התבערה שהופרחו מרצועת עזה אל עבר יישובי עוטף עזה. שפירא לקח את ליאני, שהפגין כישורי טיסה מרשימים ברחפן, וביצע ניסוי מבוקר עם צה״ל, במסגרתו הם הצליחו ליירט עפיפון בפחות מ-30 שניות. שפירא מספר כי לאחר הניסוי המוצלח, מפקד בכיר שנכח בניסוי לקח את השניים לגדר הגבול שם הצליחו ליירט 3 עפיפוני תבערה אמיתיים. יום לאחר מכן כבר קיבלו השניים תקציב מצה״ל לבניית יחידה אזרחית של מיירטי בלונים ועפיפוני טרור, שהפכה מאוחר יותר ל-XTEND.

מתאו מסביר כי לאחר הניסויים, מייסדי החברה הבינו שהרחפן הוא כלי פוטנציאלי לטיפול בבעיות מסוכנות שכאלו, אך היחידים שיכולים לשלוט בו בצורה מדויקת הם ״פריקים של FPV (הטסת רחפני מירוץ מקצועית בעזרת משקפי מציאות מדומה, ע.ב.ט.) שמתאמנים במשך שנים על גבי שנים… ואז ירד לנו האסימון: למה לא לתת את אותה יכולת, רק שייקח שניות במקום שנים ללמוד לטוס כך?״

צילום: שקד גולברי

לשלב את הטוב ביותר במכונה ובאדם

XTEND מפתחת טכנולוגיה בשם "ממשק-אדם-מכונה-סינרגטי", או "XR" (קיצור של Extended Reality). בראיון לגיקטיים מסביר אביב שפירא, מנכ"ל החברה, כי למרות שנראה שרחפנים הם מדויקים, החברה יוצאת מנקודת הנחה כי דווקא המוח האנושי מסוגל לעבד מידע חזותי, לקבל החלטות מדויקות יותר, ולהתמצא במרחב בצורה טובה יותר מהרחפן. עם זאת, לפחות כרגע, אנחנו לא יכולים לצערנו לעופף כמו רחפן. במקום לעבור הכשרה של חודשים ארוכים בהטסת רחפנים בצורה מקצועית, החברה מציעה דרך אחרת, שעל פי שפירא, עושה שימוש הן ביכולת לסנכרן בין הראיה המרחבית של האדם-רחפן, והן בקורדינציית היד-עין של המפעיל – ובכך מאפשרת קבלה של ׳מוד טיסה׳ מדויק, שמאפשר גם למשתמשים לא מנוסים לשלוט ברחפנים ומכונות בצורה טבעית וקלה.

כדי להגיע לתוצאה הרצויה, מסבירים ב-XTEND כי החברה פיתחה מספר "שכבות" שונות: הראשונה היא שכבה חווייתית – במקום לצפות מבעד לעיניי הרחפן באמצעות מסך או משקפי VR פשוטים, המערכת של החברה מחברת בין תנועות הרחפן וחיווי המשתמש לבין מה שהמשתמש רואה. זאת באמצעות אלגוריתמים ושינויים בממשק המשתמש שמאפשרים הטמעה שלו ברחפן, שמובילים לחוויית טיסה נוחה ונעימה יותר.

ניווט בתוך מבנים באמצעות רחפן. תמונה: XTEND

בנוסף, עושה שימוש החברה בשכבת יכולות הטיסה. מכיוון שהרחפן לא מסוגל כיום להגיב לפקודות ממש כמו אובייקט תלת מימדי במהירות גבוהה במרחב, רחפנים צריכים לדעת לאן הם צריכים להגיע, ואיך הם עומדים לעשות זאת. המערכת של החברה מאפשרת למשתמש פשוט לסמן להיכן הוא רוצה להגיע עם הרחפן תוך כדי צפייה מנקודת המבט שלו, ולהגיע לשם בקלות ובמהירות.

לבסוף, נמצאת שכבת המציאות הרבודה. בדומה לחליפה הבדיונית של איירון מן שכולנו היינו רוצים ללבוש, המערכת של החברה מזהה היכן הרחפן נמצא ולאן המשתמש מסתכל, ויכולה להוסיף שכבות גרפיות שונות שישתלבו בתמונה האמיתית, ותאפשר למטיס להבין היכן הוא נמצא, לתקשר עם עוד רחפנים ולקבל מידע קריטי נוסף. השילוב של כלל השכבות, מאפשר למערכת ליהנות מ"הרחבת מציאות", ולרחפנים לטוס אפילו בסביבות סגורות מלאות במכשולים, עם תנאי תאורה בעיתיים, ובכל זאת להצליח לטוס בצורה מדויקת, חלקה ופשוטה. לקוחות של החברה יזכו למערכת שלמה, שכוללת רחפנים שהיא מייצרת עם שירותי תחזוקה וכמובן תוכנה ושדרוגים.

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

בחברה מציינים כי הם מודעים לכך שגיימינג, תיירות ובידור הם תחומים שהטכנולוגיה שלהם יכולה להשתלב בהם, אבל בינתיים בוחרים ב-XTEND להתמקד בתחומים אחרים. ״אנחנו רוצים לתת פיתרון מוחשי ואמיתי למצבים בהם לא קיים פיתרון״, מסביר אדיר טובי, COO בחברה, ולכן החברה מתמקדת דווקא בשוק ה-First Responders, כלומר, גורמי אכיפת חוק, שוטרים, חיילים, פרמדיקים ולוחמי אש שמסכנים בדרך כלל את חייהם בטיפול ישיר בבעיות ואיומים שונים.

השימוש הראשון: יירוט של בלוני תבערה באמצעות רחפנים

המוצר הראשון של XTEND נקרא SKYLORD, ומושק בימים אלו בשיתוף צה"ל. מתאו שפירא, Chief Experience Officer בחברה, מסביר כי המערכת מאפשרת לחייל לראות ולשלוט בשטח מבלי להיות בו באופן פיזי ולסכן את עצמו: "באמצעות טכנולוגיות מתקדמות המשלבות ראיה ממוחשבת, ממשק אדם-מכונה ובקרת טיסה תלת ממדית, לחייל ישנה יכולת להתנהל כאילו הוא עצמו נמצא בשטח. יכולת זו מונעת מהחייל להיחשף פיזית לסכנה ובכך שומרת על חייו".

המערכת מבוססת על רחפנים זעירים שמסוגלים לנוע בשטח הלחימה, ואפילו בתוך מבנים סגורים, זאת בעוד שהחייל המפעיל יכול לשבת בכל מקום שרק ירצה, ולצפות מעיניי הרחפן בזווית ראייה של 360 מעלות. בחברה אפילו מציינים שכל חייל, ללא צורך בכל הכשרה או ניסיון קודם, יכול לשלוט במערכת הזאת.

השימוש הראשון של המערכת עם צה״ל הוא די מתבקש לאור האיומים החדשים-ישנים בדרום ישראל, ושפירא חושף כי המערכת תסייע לצה״ל לייצר הגנה בדרום הארץ מול איומים אוויריים כמו רחפנים, בלוני תבערה ועפיפוני תבערה. כל זאת מבלי לסכן את החיילים המשתתפים במבצע. לא קשה לדמיין שימושים נוספים לטכנולוגיה שיכולים לסייע לחיילים בשטח, ומשימות כמו ניטרול מטענים, איתור מוקשים ושאר משימות מסכנות חיים עשויות להפוך לפחות מסוכנות עבור אותם גורמים מטפלים מאי פעם.

אנחנו מכירים כמה טכנולוגיות דומות כמו רחפני FPV. במה הטכנולוגיה שלכם שונה?

רובי ליאני, CTO ב-XTEND: ״רחפני FPV הם פלטפורמה טובה לניווט כלי טיס בצורה מדויקת ויעילה, אך מצריכה שנים רבות של ניסיון וכישרון התמצאותי ותפעולי על מנת להגיע לרמה סבירה. אנחנו ׳משתמשים׳ ביכולות המדהימות של פלטפורמה דמוית FPV בביצועים, רק שעם הטכנולוגיה שלנו לוקח שניות במקום חודשים או שנים לטוס במדוייק. וזה עוד לפני שדיברנו על חוויה חזותית יותר עמוקה ואיכותית, ויכולת לשלב מגוון תקשורות ומערכות גרפיקה רבודה על המציאות״.

גייסו 3 מיליון דולר מקרנות נחשבות ומשקיעים בולטים

מייסדי XTEND. צילום: תומי הרפז

XTEND השלימה בימים האחרונים סבב גיוס Seed בהיקף של 3 מיליון דולר בהובלת i3 Equity Partners ובהשתתפות TAU Ventures ו-Lool Ventures.בנוסף, לקחו חלק בסבב כמה משקיעים פרטיים בולטים כמו גיגי לוי-וייס, אחד מהאנג'לים הדומיננטיים ביותר בישראל, ושלו חוליו, מייסד חברת הסייבר ההתקפי, NSO. החברה מעסיקה כיום 15 עובדים במשרדיה שבמתחם החדשנות של קרן ההשקעות של אוניברסיטת תל אביב, TAU Ventures; מהחברה נמסר לגיקטיים כי היא מתכננת לגייס עוד מתכנתים, מדעני נתונים, QA, מהנדסי עיבוד תמונה, מהנדסי Unity/GL ומנהלי פרויקטים.

נגה קאפ, שותפה בקרן i3 מסרה כי: ״אקסטנד הינה דוגמה מצויינת ליכולתה של הטכנולוגיה ליצור חוויה ייחודית שטרם ידענו עד כה – השילוב שבין מציאות מוגברת ומציאות מדומה הינו פורץ דרך, ובסיועם של רחפנים, שאט אט הופכים לחלק ממציאותנו היום יומית, אנו רואים פה הזדמנות שתבוא לידי ביטוי בעולמות תוכן מגוונים – ביטחון, גיימינג, תיירות ותעשייה".

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

27 תגובות על "האם היזמים שמכרו חברה לאינטל ב-170 מיליון דולר מצאו את הפתרון לבלוני התבערה בדרום?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
moti
Guest

אז יחס המחיר יהיה כמו עם הרקטות וכיפת ברזל, עלות של בלונים לעומת רחפן.

חישוב אחר ????????‍♂
Guest
חישוב אחר ????????‍♂

עלות של רחפן לעומת יבול שרוף…

ASD
Guest

יבול שרוף + פיצויים.

moti
Guest

עלות של קליע לעומת רחפן. זה רק ההתחלה בשבילם וכל הזמן נתמגן יותר במקום להשתמש ביכולות ההרתעה הקיימות.

מרקו
Guest

רוצים להטיס רחפן שיכל לטוס בקושי שלוש עד ארבע דקות. בחום יולי אוגוסט המנועים נשרפים בתוך חצי דקה. רחפן כזה יכול לטוס חמישה קילומטרים לפני שנגמרת הסוללה. נשמע כמו הזיה מפוקפקת.

חישוב אחר ????????‍♂
Guest
חישוב אחר ????????‍♂

עלות של רחפן לעומת יבול שרוף…

אחד שלא יודע
Guest

מזכירים לי את הסרט PIXELS של אדם סנדלר

gitBucket
Guest

רק ציניקנים יש פה…
למה לא לפרגן קצת ?

דניאל
Guest

וואלה תותחים , עוד סטארט-אפ שיעשה הרבה טוב בעולם

נועם
Guest

אולי פשוט יסתום הרחפן את פיותיהם של כל אלה הטוענים לכניסה לעזה בגלל שדות שרופים.
ככל שיש פתרונות שחוסכים דם של חיילים ופחות הורים נכנסים למשפחת השכול – כך טוב יותר.
אין לי גם בעייה עם לשטח את עזה באמצעות חיל האוויר ופגזי טנקים מרחוק. הכל טוב, בתנאי שלא יישפך דם חיילנו ואזרחינו ככל שהמצב תלוי בנו.

ASD
Guest

אתה מבין שיש לנו חיילים כדי שיגינו בגופם על התושבים ולא להיפך, נכון?

יהושע מרגולין
Guest

המציא??? שפירא שמע את הרעיון מחברה ישראלית שהוא נפגש איתה ביחד עם שותפו בקיץ 2016.

מוחמד היזם
Guest

לרעיונות אין ערך, רק ל-execution.

מה שכן, קראתי ב-New York Times שחמאס מתכנן לתבוע את החברה הזו ולדרוש מניות בחברה בעבור חלקם ב-QA על המוצר ואפיון הצורך. ה-CTO של החמאס מצהיר שהם יעזרו לחברה לצאת לשוק מהר יותר והזמין אותם לאקסלרטור בעזה בשם ״חממת הנפץ על שם האמאם קסאם״.

exe-cute
Guest

חוצפנים ,חשבתי שכבר יש להם חוזה חתום עם המשקיע העיקרי – ביבי
כנראה שפשוט אי אפשר לסמוך עליהם…

HnM
Guest

פניתי לביבי והוא לא מתייחס.

ASD
Guest

נו, אז איפה החברה הישראלית האחרת? למה היא לא נמצאת שם בשטח?

שתי חברות, אותו רעיון – מנצחת מי שיודעת לעשות את העבודה ולא רק הראשונה שחשבה על רעיון.

ירון
Guest

לומר את האמת לקח הרבה זמן עד שנחשף פיתרון לעפיפונים… וכעת תהיה התמודדות מול רחפני הנפץ. עם כל הכבוד, משפחה שכולה יותר כואב משדה חרוך-הסבלנות והאיפוק תמיד הוכיחו את עצמם

אבי
Guest

הטכנולוגיה ללא ספק מדהימה.
אותי תפס הגן הפולני שהכניסה בי פחד. מיד חשבתי מה אם…
לחמאס תהיה טכנולוגיה כזו…
אז חברים, שושו.

Idea
Guest

למה לא להשתמש בעופות דורסים מאולפים למשימה???
הצעתי את הרעיון למערכת הבטחון עוד בתחילת טרור העפיפונים, ונדמה לי שזה היה רובוט שהחזיר לי תשובה תודה.

ASD
Guest

למה לסכן בעלי חיים? ואיך התכוונת לאלף עופות דורסים שממילא נמצאים בסכנת הכחדה להתאבד על בלוני תבערה כשהאינסטינקט הבסיסי של כל בעל חיים הוא לברוח מאש?

נשרקה
Guest

בדיוק קראתי איך מתמודדים העשירים בארה"ב עם רחפני ריגול- היות והשבתת רחפן היא עברה פדרלית חמורה אז מסתבר שיש חברה שמספקת עופות דורסים להורדת רחפנים, ולא צריך לאלף אותם זה בטבע שלהם להוריד מה שהם רואים כאיום על הקן שלהם

מרקו
Guest

יכולים לאלף ציפורים אחרות. יכולים לאלף עטלפים. הבלונים וגם הרחפנים לא ישרדו פגיעה ע"י ציפור במשקל מאה גרם.

מאור כבוד
Guest

למה לא לפרגן?? כי זה פלסטר כמו כיפת ברזל! לא מטפל בבעיה רק בספיטום ונותן לגיטימציה לצד השני להמשיך, נוראי ביותר.

HnM
Guest

בניתי רחפנים שעושים את העבודה הרבה יותר טוב אבל אני לא מצליח ליצור קשר עם אינטל. הרחפנים שלהם לא עוצבו נכון ולא יעשו את העבודה. הם לקחו רחפני מרוץ פשוטים שיטוסו לתוך הבלון במטרה לפוצץ אותו כמו משחק וידאו מיושן. הרחפנים שלי יותר מהירים ועושים את הפעולה באופן שונה. לא צריך לרסק רחפנים בשביל לפוצץ בלוני הליום.

עודאחד
Guest

לא רוצים ליצור איתך קשר כי כנראה מה שאתה מציע לא רלוונטי.
לעניות דעתי, כנראה יש משהו בחברה הזו אם השקיעו בהם 3 מליון דולר.. אז לפני שאתה מזלזל.. תחשוב קצת, אולי זה טיפה מעל הליגה שלך.

משה
Guest

אני מציע לתת קצת קרדיט,יש פה עסק עם מומחים שכבר הוכיחו את עצמם יותר מפעם אחת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: