יום אחד כל הסמארטפונים ייראו ככה – בדקנו את ה-Mi MIX של שיאומי

שיאומי הפתיעה לא מעט כאשר חשפה את ה-Mi MIX, סמארטפון עם עיצוב מהפכני, כמעט נטול שוליים, ועם המפרט המתקדם ביותר שניתן להשיג כיום; בכך הקדימה החברה הסינית ענקיות כמו סמסונג, LG ואפל. אבל לצד היופי והמפרט – איך הוא כמכשיר יומיומי? לקחנו אותו לסקירה

צילום: גיקטיים

לפני מספר חודשים צפה עולם הטכנולוגיה בתדהמה בהכרזה של מכשיר הסמארטפון המתקדם והייחודי ביותר כיום. ההפתעה היתה גדולה עוד יותר מכיוון שמי שהיתה אחראית על הפיתוח היא לא סמסונג ולא אפל, אלא דווקא היצרנית הסינית שיאומי (Xiaomi), ששמרה על דבר הפיתוח בסודיות, שלא מאפיינת את התחום.

עכשיו, כשה-Mi Mix כבר זמין לרכישה, לקחנו אותו לבדיקה, כדי לראות האם הוא עומד בהבטחות, האם הוא באמת מדהים כמו שהוא נראה והאם העיצוב המרשים לא בא על חשבון תכונות אחרות.

עיצוב: וואו

צילום: גיקטיים

נתחיל בדבר שלשמו התכנסנו.

צילום: גיקטיים

ברצינות, תעיפו מבט על הדבר הזה.

כל המכשיר כמעט מסך, כולל החלק העליון, שבו התרגלנו מאז המצאת הסמארטפון לראות את הרמקול והמצלמה. ובאמת, כדי לפנות את הרמקול, המצלמה וחיישן הקרבה שבאופן מסורתי יושבים בחלק העליון, הציגה שיאומי לא מעט מקוריות ויצירתיות. בין היתר השתמשה שיאומי בחומר פיאזואלקטרי, שממיר אותות חשמליים בתגובה ללחץ מכני וההיפך, כך שהמסך עצמו משמש כרמקול.

המסך הוא הרמקול. צילום: גיקטיים

במקום חיישן הקרבה המוכר, שמתבסס על קליטה של אור, השתמשה שיאומי בחיישן אולטרא-קולי (סונאר) שבעזרת גלי קול יודע מתי אנחנו צמודים למכשיר ומדברים. כך יכלה החברה לחסוך עוד 'עינית' בראש המסך – כשהחיישן נמצא מתחת למסך.

המסך בגודל 6.4 אינץ'. לכאורה מדובר במכשיר ענק שלא יתאים ליד אנושית, אבל בגלל המסגרת (Bezel) הדקה כל-כך ויחס המסך-גוף הבלתי-נתפש כמעט, המימדים של המכשיר דומים מאוד לאלו של הנקסוס 6P שלי למשל או האייפון 7 פלוס או 6 פלוס – עם מסכים קטנים משמעותית (5.7 אינץ' ו-5.5 אינץ' בהתאמה). שלא יהיו אי-הבנות, מדובר במכשיר גדול מאוד, שלא מתאים לכל אחד, אבל בזכות יחס גוף-מסך שנע בין 91.3 אחוז (לפי טענת שיאומי) ו-83.6 אחוז (בדיקה אובייקטיבית), אתם נהנים ממסך עצום בגוף גדול.

מסך גדול כמעט באינץ' מהאפל 7 פלוס, אבל המימדים כמעט זהים. צילום: גיקטיים

המצלמה הקדמית עברה לתחתית המכשיר, מה שמצריך זמן להתרגלות וגם התגברות על כמה אתגרים חדשים, עליהם נרחיב בחלק של הצילום.

המכשיר, שכולל פינות מעוגלות, עשוי כולו מחומר קרמי חלק ומבריק. מדובר בחומר לא שכיח כמו הפלסטיק או המתכת, שהוא גם עמיד לשריטות כמו ספיר נגיד, אבל באותה נשימה גם שביר מאוד.

ואכן, הוא נראה מעולה ומרגיש מאוד נעים לאחיזה ביד, אבל הוא גם עלול להחליק לכם כמו כלום מהיד ואלוהים, הוא מגנט מטורף לטביעות אצבע. באמת. 2 דקות עם המכשיר והוא יהיה עמוס טביעות אצבע כמו בקורס מבוא למז"פ.

צילום: גיקטיים

לכן, המסקנה הראשונה שלנו היא שאתם חייבים להצטייד במגן טוב שיסגור לכם את 2 הפינות הללו.

צילום: גיקטיים

בצידו הימני של המכשיר נמצא את כפתור ההדלקה והכיבוי וכפתור הווליום – שניהם בגימור קרמי תואם, ושניהם מרגישים איכותיים מאוד למגע. בצידו השמאלי של המכשיר נמצא את מגירת הסים של המכשיר שמאפשרת לכם, כמעט כמו כל מכשיר סיני אחר, לעשות שימוש בשני סימים – פיצ'ר שימושי למדי כאשר אתם בחו"ל למשל.

בחלקו העליון של המכשיר נמצא את שקע האוזניות (3.5 מ"מ) הסטנדרטי ומיקרופונים.

צילום: גיקטיים

ובתחתית המכשיר נמצא את הגריל שמדמה 2 רמקולים – אם כי רק אחד מהם פעיל; ושקע טעינה וחיבור נתונים מסוג USB-C שהולך ותופס את מקומו כסטנדרט בעולם הטכנולוגיה.

צילום: גיקטיים

גב המכשיר, כאשר הוא לא מכוסה בטביעות אצבע, הוא אחד היפים שראינו עם גימור שחור מבריק ומצלמה וקורא טביעות אצבע, ששניהם מעוטרים בזהב 18K. בנוסף, תמצאו בגב המכשיר גם פלאש כפול וכיתוב מוזהב "Mix designed by MI", כשהמעצב בפועל של המכשיר היה המעצב הנודע, פיליפ סטארק.

תצוגה: טובה, לא מצוינת

צילום: גיקטיים

התייחסנו לא מעט למימדי המסך בחלק שהוקדש לעיצוב – ולא במקרה – אבל כיצד התצוגה שלו?

כאן בחרה שיאומי להסתפק במסך 1080p 'בלבד' ולא ליישר קו עם מכשירי הדגל שמגיעים עם מסכי QHD. מכיוון שהמסך גדול כל-כך, ההבדלים בין הרזולוציות צפים למעלה וצפיפות הפיקסלים הבינונית (362ppi לעומת 577ppi למשל בגלאקסי S7) בולטת יותר לעין. עם זאת, אני מאמין שרוב רובם של המשתמשים יחיו היטב גם הרזולוציה הזו.

צילום: גיקטיים

סוגיה מעניינת אחרת שקשורה לרזולוציה צפה כאשר צפינו בוידאו. הרזולוציה של המכשיר עומדת על 1080×2040, כלומר, פרופורציה של 17:9, אולם כידוע רוב הוידאו שבו אנחנו צופים מצולם ביחס של 16:9. כתוצאה מכך, סרטוני הוידאו בהם צפינו וגם חלק מהמשחקים שבהם שיחקנו – לא הוצגו על כל רוחבו של המכשיר ומלבן שחור הופיע בצד הימני, מה שקצת מפספס את כל המהות של מסך גדול.

אגב, אם אתם צופים בקובץ וידאו ולא בסטרימינג של וידאו מיוטיוב למשל – תוכלו לעשות זום אין ולאבד חלק מהשוליים השחורים.

מצד שני, נהנינו לגלוש בכרום, לקרוא מיילים ואפילו טקסטים ארוכים ולשחק משחקים על מסך בגודל כזה – שמזכיר כבר טאבלט קטן.

צילום: גיקטיים

מבחינת בהירות וצבעוניות, ה-MIX יעניק לכם תצוגה טובה. טובה אמרנו, אבל לצערנו היא עדיין לא מתקרבת לבהירות ולצבעים הרוויים של פנלים מסוג AMOLED, כמו שתמצאו בסדרת הגלאקסי של סמסונג, הפיקסל או אפילו הנקסוס 6P הוותיק. התוצאה בדרך כלל נאמנה למציאות ויפה יחסית ל-IPS LCD אבל מקשה על קריאה או צפייה בתכנים באור שמש מלא.

סאונד: פשרה מובנת

הגריל של המכשיר. צילום: גיקטיים

בתחתית המכשיר נמצא את הרמקול של המכשיר. שימו לב שלמרות החזות המטעה של הגריל, מדובר ברמקול אחד מונופוני ולא ב-2 רמקולים סטריאופוניים. מהבדיקות שלנו, הסאונד בינוני למדי ונוטה לדיסטורשנים בעוצמות גבוהות. גם הצלילים הנמוכים הם לא משהו לכתוב עליו הביתה ובלא מעט שירים הם פשוט נעלמו לגמרי. גם כאן, אנחנו חשים שיש כאן החמצה, משום שחווית הצפייה בסרטים למשל נפגמת. עם זאת, צלילי ה-MID בדיבור למשל מצויינים והדיאלוגים חדים וברורים. כמובן שכמו שאר המכשירים שכוללים רמקול בתחתית המכשיר – גם ה-Mix סובל מבעיה בזמן משחק – כשאתם חוסמים את הרמקול עם כף ידכם שאוחזרת במכשיר.

having said that, כמובן שכל ההערות הללו לא רלוונטיות, כאשר אתם משחקים במשחקים, צופים בסרט או מאזינים למוסיקה באוזניות (וכן, יש שקע 3.5 מ"מ) ואז תיהנו מצליל נפלא בזכות צ'יפ ה-DAC 24-BIT, ששילבה שיאומי – בדומה לזה של ה-V20 וה-G6.

ביצועים: המפרט המתקדם ביותר כיום – ורואים את זה

צילום: גיקטיים

נכון לרגע כתיבת שורות אלו, ה-MIX הוא המכשיר בעל המפרט המתקדם ביותר בעולם – תואר שיילקח ממנו ככל הנראה בשבועות הקרובים עם ההשקה של ה-G6 וה-S8. המכשיר כולל SoC מסוג Snapdragon 821 עם 2 מעבדי Kryo במהירות 2.35GHz ועוד 2 מעבדים במהירות 2.19GHz, מעבד גרפי מסוג Adreno 530 ולא פחות מ-6GB זיכרון RAM. התוצאה, כמה לא מפתיע, מכשיר מהיר ביותר, ללא לאגים או גמגומים. מכיוון שלרוב אנחנו לא ממש חסידים של מבחני ההשוואה הנה המסקנות שלנו מהשימוש במכשיר.

ממשק ה-MIUI תיפקד היטב ולא נתקלנו בבעיות בדפדוף במסכים או בפתיחה ובהרצה של אפליקציות, כשגם עבודה על מייל וגלישה עברו היטב ללא בעיות מיוחדות. עוברים למשימות הכבדות יותר של עיבוד תמונה בפוטושופ וגם כאן, ה-MIX לא ממצמץ ומבצע את כל פעולות העיבוד בזריזות; ולבסוף, גם בגזרת המשחקים, לא נרשמו הפתעות והמפרט המרשים לא מאכזב ומצליח להריץ משחקים כמו Asphalt: Extreme ו-Modern Combat: Blackout היטב, ללא לאגים, וללא קפיצות פריימים.

כמובן שאי אפשר להתייחס לביצועי המכשיר מבלי להתייחס לנפח האיחסון המובנה שלו. אמנם הוא לא כולל חריץ הרחבה לכרטיס Micro-SD, אבל כשדגם הבסיס כולל נפח איחסון של 128GB והדגם שאנחנו בדקנו כולל 256GB של איחסון – חסרונו לא מורגש.

מצלמה: הצילום לא בפוקוס

צילום: גיקטיים

אחד השימושים העיקריים בכל מכשיר סמארטפון הוא כמובן הצילום. ה-MIX מגיע עם מצלמה אחורית 16 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/2.0, פלאש צבעוני ומצלמה קדמית 5 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/2.0.

בבדיקות שעשינו הצלחנו ליהנות מתמונות טובות למדי בצילומי חוץ ובתנאי תאורה טובה. הצבעים של התמונות היו נאמנים למציאות, אם כי לא פעם גילינו שהצבעוניות רווייה מדי. החיישן של המצלמה הצליח לנפק יחס דינמי מרשים יחסית, מה שחסך מאיתנו את הצורך להפעיל את פיצ'ר ה-HDR של המצלמה.

אנחנו פחות התלהבנו מפיצ'ר הזה ב-MIX, מכיוון שהוא יצר תמונות עם גירעון גבוה ("רעש") והצבעים הפכו לרוויים בצורה מלאכותית ולא נעימה. לכן, אם אתם לא חייבים, נסו לצלם ללא HDR. גם קצב צילום ועיבוד התמונה ישתפר פלאים.

 

[huge_it_gallery id="2"]

 

עם זאת, בתנאי תאורה נמוכה ובחשיכה מוחלטת, גילינו שהמצלמה של ה-MIX פשוט לא מספקת את הסחורה. לצערנו התמונות שצילמנו יצאו מגורענות, עם כתמי צבע לא ברורים וטשטוש. האשם הוא ככל הנראה החיישן של המצלמה – בגודל 1.00 מיקרון בלבד – זאת בניגוד למשל ל-1.55 מיקרון של הפיקסל או הנקסוס 6P של גוגל. כתוצאה מהחיישן הקטן, פחות אור נקלט בזמן נתון ובשילוב העובדה ששיאומי לא שילבה מייצב תמונה אופטי, התמונות נוטות לצאת מטושטשות.

הנה השוואה שערכנו בין מצלמת הנקסוס 6P וה-MI MIX

עוד מקום שבו מורגש חסרונו של מייצב התמונה האופטי הוא צילום הוידאו. סך הכל, איכות הוידאו טובה למדי, אולם כאשר תצלמו בזמן הליכה, צפו ללא מעט קפיצות – שנובעות בין היתר גם מגודלו של המכשיר והקושי לאחוז אותו. עוד חיסרון, אם כי לא בטוח שיפריע לרבים, הוא שהרזולוציה לצילום וידאו עומדת על 4K ב-30fps או 1080p ב-30fps. כך שאם תרצו לצלם בסלואו-מושן תאלצו להסתפק ברזולוציה בינונית למדי של 720p, שתעניק לכם קצב של 120fps.

ממשק המצלמה הוא הממשק המוכר והטוב של ממשק ה-MIUI וככזה הוא מלא באפקטים ובפיצ'רים שונים החל ממצב Beauty ש'משפר' את נראות המצולמים, דרך צילום בפורמט ריבוע ומצב לילה משופר ועד Tilt Shift עם אפקט של טשטוש הרקע. כמובן שעל כל האפקטים השונים מתווספים גם אפקטי צבעוניות רבים, כולל מצב Sketch מוצלח יחסית, שהופך את התמונה לקווי מתאר דמויי איור. אפשרות נחמדה שאהבנו בממשק היא הצילום בעזרת נגיעה בקורא טביעות האצבע. עוד בונוס שגילינו הוא התצוגה של המצלמה שמתפרשת על כל רוחבו של המכשיר. נייס.

אורטל מנסה לעשות סלפי ומגלה את האצבעות שלה בפריים. צילום: גיקטיים

כמה מילים על תסמונת 'האצבע הנדחפת': בעייה ייחודית ל-MIX נובעת ממיקומה של המצלמה הקדמית בתחתית המכשיר ולא בחלקו העליון. לכן, כאשר תנסו לעשות סלפי תגלו שהאצבע שלכם נכנסת לפריים… הפתרון הוא פשוט להחזיק את המצלמה הפוך. כאילו להחזיר אותה למקומה 'הטבעי' למעלה. אל דאגה, הממשק שלה מתהפך אוטומטית, והתמונה תצא נקייה. קצת מעצבן אבל מתרגלים.

סוללה: תענוג

המכשיר כולל סוללה מובנית בקיבולת של – תחזיקו חזק – 4,400mAh; בשבועות האחרונים בדקנו את המכשיר ולרוב הצלחנו ליהנות מביצועים יפים ומיום וחצי מחוץ לשקע – עם פעילות שכוללת Waze, יוטיוב, ווטסאפ, פייסבוק ומיילים. ואם כבר מדברים על שקע, המכשיר כולל שקע USB-C עם טעינה מהירה בתקן QC3. על הנייר, הטכנולוגיה אמורה לאפשר לנו להגיע מ-0 ל-80 אחוזי סוללה תוך 35 דקות, אבל אנחנו הצלחנו להגיע ל-40 אחוז תוך 35 דקות. עדיין, מדובר בביצועים יפים לסוללה, ותוצאה ישירה של הבחירה לשלב מסך FHD ולא QHD.

ממשק: בקרוב נוגט

קיצור הדרך שעוזר לשימוש ביד אחת. צילום: גיקטיים

ה-MIX מגיע עם ממשק ה-MIUI בגרסה 8.01 של שיאומי, שמתבססת על אנדרואיד מרשמלו 6.01. המכשיר שאנחנו קיבלנו לסקירה מ-GearBest הגיע בשפה האנגלית עם Google Play מותקנת. שימו לב שלמרות שהמכשיר מגיע אמנם עם מערכת מיושנת, אולם, על פי הדיווחים גרסת הנוגט 7.0 כבר נמצאת בבטא, כך שעדכון כנראה יגיע בשבועות הקרובים.

כידוע, ממשק ה-MIUI הוא אחד הממשקים העמוסים, אבל היעילים ביותר שיש כיום, שמזכיר במהות שלו את ה-TouchWiz של סמסונג. כך שלמרות העדרה של מגירת האפליקציות, הדימיון המוגזם ל-iOS, הנטייה הטבעית שלנו לממשקים הנקיים של הנקסוס – גם אנחנו מצאנו לא מעט יתרונות בשימוש ב-MIUI. בין היתר כוללת גרסה 8 אפשרויות כמו ה-Quick Ball – כפתור עגול שמרחף על המסך ומאפשר לכם גישה מהירה למספר קיצורי דרך שימושיים כמו למשל צילום מסך, הפסקת התראות או נעילת הטלפון; Dual apps – פיצ'ר שמאפשר לכם להריץ במקביל 2 סשנים של אותה אפליקציה; Second Space – שמאפשרת לכם להריץ 2 סמארטפונים שלמים, כולל חשבונות גוגל שונים ואפליקציות שונות בתוך מכשיר אחד; שיתוף סיסמה ל-WiFi בעזרת QR; הסתרת אפליקציות ועוד.

צילום: גיקטיים

אם בכל זאת אתם מתגעגעים למגירת אפליקציות או לפיצ'רים אחרים, תוכלו כמובן להתקין לאונצ'רים ייעודיים כמו Nova או Buzz או אפילו להתקין רומים מתאימים.

סיכום: המכשיר שבשנייה אחת גרם לכל הסמארטפונים להיראות מיושנים

צילום: גיקטיים

מכשיר ה-MI MIX הוא המכשיר המפתיע ביותר של השנים האחרונות. המכשיר מציג לנו את הדרך אליה יצעד עולם הסמארטפונים בעתיד הקרוב (היוש, G6, גלאקסי S8 ואייפון 8) ובעתיד הרחוק יותר. במכשיר ה-MIX הציגה שיאומי כמה פתרונות יצירתיים, והיא לא חששה לעשות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, על גבול הניסיונית, כדי למתוח את הגבולות שלה. לא במקרה, היא מכרה עשרת אלפים מכשירים ב-10 השניות הראשונות של פתיחת המכירה באתר – תופעה שחזרה לאחרונה כשהשיקה את הדגם הלבן.

עם זאת, חשוב לזכור שה-MIX הוא מכשיר קונספט. אמנם כזה שנמכר לקהל הרחב, אבל עדיין מכשיר קונספט וככזה, הוא כולל כמה פשרות – בעיקר בשימושיות ובאיכות הצילום. מצד שני, שיאומי  מפצה על כך עם מפרט מתקדם, חיי סוללה מספקים, ביצועים מרשימים ונפח איחסון מגוחך. במקביל, כמכשיר קונספט, ההיצע המוגבל והביקוש המוגבר גורמים לכך שלא פעם המכשיר אוזל מהמלאי וגם כשהוא נמצא, מחירו מושפע מכך.

אם אתם מוכנים לחיות עם הפשרות הסבירות הללו ואם מכשיר כל-כך גדול וכל-כך שביר אינו מפחיד אתכם, אתם צפויים ליהנות ממכשיר מצוין, שימשוך מבטים ושאלות בכל מקום שרק תניחו אותו.

אמ;לק

לא אהבנו: סאונד, נוטה להחליק, מגנט לטביעות אצבע, מצלמה סבירה

אהבנו: עיצוב, נפח איחסון, ביצועים, חיי סוללה

 

תודה לאתר GearBest שהעביר לנו את ה-Xiaomi Mi MIX לצורך הסקירה

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

10 תגובות על "יום אחד כל הסמארטפונים ייראו ככה – בדקנו את ה-Mi MIX של שיאומי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Igal
Guest

משקל?

David Dahan
Guest

209gr.
החומר הקרמי כבד.

Apple Slave
Guest

ראיתי את המכשיר בפעולה
בהשוואה ל
pixel
oneplus 3
htc
הוא לא מתחרה איתם… הדבר היחיד שהוא יותר טוב אצל ציאומי זה גודל מסך

David Dahan
Guest

במה לדעתך הוא לא מתחרה ?

idanor38@gmail.com
Member

One Plus 3T לקוח אותו בכל פרמטר ועולה פחות ממנו! חוץ מהעיצוב וניצול המסך הוואן פלוס מנצח כאן!

Ani
Guest

אין הסאונד כשמנהלים שיחה?
הרי אין רמקול בחלק העליון של הטלפון..

David Dahan
Guest

כל המסך מתפקד כרמקול, כמעט לא משנה היכן תשים את האוזן …
השמע סביר, מעט פחות טוב מרמקול רגיל אבל בהחלט מבינים ומזהים את הדובר .

מי אני, מה אני?
Guest

יש לי רעיון חדשני שאני מפרגן ליצרניות הטלפונים הסלולרים… מגן מסך !!!
שהמכשירים יגיעו לצרכן עם מגן תואם וטוב, תלמדו מאפל שמייצרת גם מוצרים נלווים ואז הכול ברמה גבוהה.

אנונימי
Guest

"האשם הוא ככל הנראה החיישן של המצלמה – בגודל 1.00 מיקרון בלבד"
התכוונתם שכל פיקסל בגודל מיקרון. החיישן עצמו בגודל 1/3 אינץ' כמו של האייפון 7 (אם כי באייפון ברזולוציה של 12MP ולכן גודל כל פיקסל קצת גדול יותר)

ניר
Guest
אנשים חושבים יותר מידי על מראה עתידי ולא מבינים שדברים הרבה יותר עמוקים צריכים להשתנות כדי שדברים בצורה עתידית כמו קונספטים של מכוניות וכו׳ יהיה אמיתיות. היום אנחנו נימצאים בעידן יחסית מתקדם בטכנולוגיה אך העיצוב נשאר קצת מאחור. כל מעצב עם טיפונת כישרון יכול לצייר את הטלפון הסלולרי עם המראה העתידי והמדהים ביותר. אך בואו ננחת רגע למציאות, אנחנו עדין בני אדם יש לנו אצבעות וצרכים מסוימים. רוב הפעמים אנחנו מסתכלים על הטלפון לראות אם קיבלנו הודעות או קיבלנו שיחה הרבה יותר מאשר שאנחנו בכל אפליקציה אחרת, אנחנו מוגבלים מבחינת מוטוריקה להחזיק משהו שכולו עסוי לחצן אחד גדול ובעצם להתעסק… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: