העתיד של הקונסולות מגיע מוקדם: Xbox One X [סקירה]

הקונסולה החזקה ביותר בעולם כבר כאן, אבל האם חומרה חזקה תספיק למיקרוסופט בשביל לחזור לזירת מלחמת הקונסולות?

תמונה: גיקטיים

בעשורים האחרונים עולם הגיימינג בקונסולות היה ברור: כל בערך 6 שנים, מושק דור חדש של קונסולות. צרכנים יכלו לרכוש קונסולה בידיעה שהם מקבלים את הטוב ביותר לשנים הקרובות, אך בדומה לעולם הסמארטפונים ומחזורי השדרוג המתקצרים, נראה שגם עולם הקונסולות עובר אליו ומשיק דגמים משופרים באמצע מחזור החיים של הקונסולות. הפעם, ההתפתחות של עולם התוכן ב-4K הביאה את מיקרוסופט להשיק את ה-Xbox One X, שהיא, נכון לעכשיו, קונסולת המשחק העוצמתית ביותר בעולם, שמאפשרת משחקים ב-"Native 4K". בדקנו את הקונסולה החדשה מבית אקס בוקס, וקיבלנו הצצה לעתיד של עולם הגיימינג בקונסולות.

השדרוג ל-4K הוא חשוב, אבל לא תמיד ניכר

ה-Xbox One X מציגה בעיקר שיפורים ברמת החומרה של הקונסולה: היא מגיעה עם מעבד 2.3Ghz, מעבד גרפי עם 6 טרהפלופ, 12GB זכרון GDDR5, ורוחב פס זכרון של 326GB לשניה. בראש ובראשונה, ה-Xbox One X מאפשרת לכם לשחק במשחקים ב-4K ואף ב-HDR (ובסאונד בתקן Dolby Atmos, אם איכשהו יש לכם מערכת תומכת). אנחנו שיחקנו במספר משחקים שהותאמו לקונסולה החדשה, והחוויה היא מוצלחת למדי, אך לא תמיד בצורה ניכרת או יוצאת מן הכלל. משחק המירוצים Forza Motorsport 7 שיצא לפני כחודש קיבל עדכון שמשדרג כמעט את כל האלמנטים בו, והוא פשוט נראה פנטסטי. לעיתים התמונה נראית על גבול ההיפר-ריאליסטית: האספלט נראה כאילו אפשר לגעת בו, אלמנטי התאורה וההשתקפויות על גבי המסלולים החלקים נראים כאילו נלקחו מתמונה אמיתית והמסלולים נראים פשוט אמיתיים. רק המכוניות עצמן נראות חלקות יתר על המידה ומזכירות שאנחנו משחקים במשחק. אך בכל זאת מדובר במשחק מרוצים ולא משחק עם סביבות או אלמנטים מורכבים ועשירים למדי, לכן אין פלא שכל הטוב הזה רץ ב-60 פריימים חלקים לחלוטין לשניה.

מתוך Call Of Duty: WWII
תמונה: צילום מסך

מצד שני, משחקים בדור הנוכחי של הקונסולות יודעים כבר לדחוף את חומרת הקונסולות לקצה ולספק גרפיקה מרשימה ויפהפיה גם בלי התאמה ספציפית ל-4K. גם כששיחקנו ב-Call Of Duty החדש, המשחק נראה מדהים מבחינה גרפית ורץ בצורה כל כך חלקה, אך משחקי Call Of Duty תמיד עבדו בצורה אופטימלית ומוצלחת על גבי הקונסולות השונות. על כל פנים, זאת הייתה חווית ה-COD הטובה ביותר מבחינה גרפית שנתקלתי בה. הטקסטורות עשירות ומלאות בפרטים. אפקטי התאורה וההצללה על פני הדמויות והאביזרים שלהן נראים פשוט פנטסטיים והמשחק רץ כל העת ב-60 פריימים לשניה. גם בסצנות עמוסות באקשן וכמות הרס עצומה, המשחק הצליח לרוץ בצורה חלקה ולא מגמגם לרגע.

אם אתם תוהים לגבי ההבדל באיכויות הגרפיות בין כל הקונסולות, ישנם לא מעט סרטוני השוואה יחסית מדויקים שיראו לכם שלעיתים, ההבדל הוא לא כל כך משמעותי.


זהו כנראה שלב מוקדם מדי בכדי לזהות הבדלים משמעותיים בין יכולות הקונסולות, אך חשוב לזכור כי גם למפתחים ככל הנראה לא היה זמן רב במיוחד ללמוד כיצד לנצל את חומרת ה-X עד תומה. מניסיון העבר בתחום הקונסולות, חברות הפיתוח לומדות ודוחפות את חומרת המכשיר עד הקצה לאורך חיי הקונסולה, כך שיהיה מעניין לראות בעתיד האם החברות יצליחו ליצור משחקים שנראים משמעותית טוב יותר על ה-X. נראה שהיתרון היחסי של ה-X על גבי ה-Pro בינתיים נמצא בעיקר באפקטי התאורה, הצללה ו-Aliasing.

אם יש לכם טלוויזיות 4K, הרי ששימוש במכשירים שלא תומכים ב-4K מעט מעכיר את האווירה סביב הטלוויזיה היקרה שלכם. על כן המעבר של מיקרוסופט וסוני לעולם ה-4K הוא מבורך, אך נראה שמיקרוסופט שמה דגש גדול יותר כרגע על Native 4K Gaming, כעת שלראשונה היא מחזיקה ביתרון חומרתי על המתחרה שלה.

האפשרות לשחק ב-4K כבר כאן, אבל לא בכל המשחקים

תמונה: מיקרוסופט

כמובן שהתמיכה ב-4K לא תלויה רק במיקרוסופט, שמספקת את החומרה העוצמתית, אלא במפתחי המשחקים שצריכים ליצור גרסאות משופרות לקונסולה החדשה. בין השאר החברות צריכות לספק טקסטורות משופרות, אפקטי תאורה והצללה מתקדמים יותר ושאר תוספים שאמורים להעשיר את האיכויות הגראפיות של המשחק. בפועל, זה אומר שלא כל המשחקים שברשותכם, או שתקנו, ידעו לנצל את החומרה החדשה והחזקה, ויספקו לכם חוויה יחסית דומה לזו של הקונסולה הסטנדרטית (אם כי מיקרוסופט טוענת שגם משחקים לא מותאמים יראו טוב יותר על הקונסולה החדשה בעקבות שינויים תוכנתיים). בעת השקת הקונסולה, נראה כי חלק מהמשחקים הגדולים ביותר של העונה כמו Assassin's Creed: Origin, Call Of Duty: WWII, Shadow Of War כבר מגיעים עם התאמה ל-X, וחברות פיתוח הכריזו על לא מעט משחקים נוספים שיקבלו עדכונים.

אך כמו כל טכנולוגיה חדשה, השאלה היא האם החברות המפתחות יאמצו את החזון וימשיכו לפתח משחקים "מועשרים" עבור ה-X, והאם הן ידעו לדחוף את החומרה שלה עד הקצה. אי אפשר לדעת מה יהיה מצב היצע המשחקים המותאמים בהמשך. אם חברות יחליטו שלא להמשיך בפיתוח גירסאות מותאמות, הרי שהקונסולה תשאר בלי יתרון משמעותי. לאור התמיכה המוקדמת, לפחות בינתיים נראה כי מיקרוסופט יכולה להיות רגועה, אך מצד הצרכנים ההיצע הוא לא משמעותי במיוחד, אם כי מפתה לאור העובדה שמדובר בכותרים משמעותיים. אם אתם רוצים לוודא אם משחק מסוים תומך ב-4K או HDR, מיקרוסופט מספקת רשימה עדכנית של כל התכנים הללו.

קטנה וממזרית

משמאל: Xbox One S. מימין: Xbox One X תמונה: גיקטיים

אחת ההפתעות הנעימות ביותר ב-Xbox One X היא המימדים שלה. אנחנו ציפינו שהקונסולה העוצמתית ביותר שאי פעם יוצרה תגיע גם במארז גדול יחסית (כמו שהפלייסטיישן 4 Pro גדול יותר מהפליסטיישן 4 Slim), אך מיד כשראינו אותה בפעם הראשונה הבנו שטעינו. הגודל של דגם ה-X כמעט זהה לגודלה של קונסולת ה-S, ואף קטנה יותר. ה-Xbox One X שוקלת מעט יותר, אך זה לא משהו שאמור להשפיע על השימוש שלכם בה כלל וכלל. הגודל הזה מאפשר לכם לשים אותה ליד הטלוויזיה או במזנון מבלי שהיא תופסת מקום רב. אם כי שימו לב שהקונסולה מתחממת בעת מאמץ, ועל כן יתכן וכדאי לא לשים אותה בתוך ארון סגור.

בגב הקונסולה תמצאו את אותם החיבורים אשר קיימים בדגם ה-S: יציאת HDMI לטלוויזית, כניסת HDMI למכשירים אחרים (כמו מחשב או ממיר טלוויזיה), יציאת איט'רנט, וחיבור חשמל סטנדרטי (כבל "קומקום"). מאוד שמחנו לגלות שגם בדגם ה-X אין צורך בשנאי חיצוני (מה שהיה נחוץ בדגם האקסבוקס וואן המקורי). עם זאת, ה-Xbox One X לא מאובזרת בכניסה ייעודית למצלמת הקינקט (שמיקרוסופט "הרגה" בחודש האחרון) ובכדי להשתמש במצלמה המיוחדת תאלצו לרכוש מתאם נפרד ולחבר אותו לאחת מיציאות ה-USB.

תמונה: גיקטיים

ה-Xbox One X תומכת בכל אביזרי העבר של ה-Xbox One, כך שאם קניתם שלטים מיוחדים או עוד אביזרים לאקבוקס וואן שלכם, הם יעבדו גם על הקונסולה החדשה ללא בעיה. מאחר וזהו דגם "אמצע חיים" עם שדרוג יחסית משמעותי, נעים לגלות שמיקרוסופט לא זונחת את קהל הרוכשים של דגמי ה-Xbox One עד כה. החברה גם הצהירה שלא יצאו משחקים שזמינים אך ורק לקונסולת ה-X, אלא כל משחקי שזמין למשפחת האקסבוקס וואן יעבוד ב-X, וההפך.

לא שוכחת את חובבי הבלו-ריי

בניגוד לסוני שזנחה לחלוטין את כונן הבלו-ריי בדגם ה-Pro שלה, מיקרוסופט לא שכחה את חובבי הבלו-ריי ומאפשרת הקרנה של סרטי בלו-ריי באיכות 4K ובתקן HDR. אנחנו צפינו ב-Planet Earth II ("עולם מופלא", כפי שנקראה בערוץ 11) באיכות המקסימלית הזו, והתוצאה הייתה פשוט תענוג לעיניים. הצבעים ורמת הפרטים בצילום המרהיב של ה-BBC פשוט קפצו החוצה מתוך הטלוויזיה שלנו. אם חיפשתם משהו להקרין לאנשים כדי להראות להם מדוע קניתם טלוויזית 4K, אל תוותרו על העונג הזה.

חשוב לזכור שבימינו, צריכת תוכן וידאו עוברת בצורה חדה לעולם הסטרימינג (באפליקציות כמו נטפליקס, אמזון ויוטיוב לדוגמה), ופחות ופחות אנשים רוכשים דיסקים של משחקים ובמיוחד סרטים וסדרות. עם זאת, זהו בונוס נהדר לחובבי התחום והאספנים, וזאת כיוון שנגן בלו-ריי עצמאי באיכות 4K עולה כמה מאות דולרים, וב-Xbox One X הוא פשוט מגיע בצורה מובנית, מה שהופך את הרכישה לאפילו יותר כדאית לחובבי הבלו ריי.

מיקרוסופט עדיין חייבת משחקים בלעדיים גדולים

המבחן האמיתי של מיקרוסופט הוא לא מיד עם השקת הקונסולה, אלא לאורך השנים הבאות. אם מיקרוסופט רוצה להצליח, או לפחות להתחרות יותר, ביריבתה הניצחית, סוני, היא צריכה משחקים משל עצמה. סוני מחזיקה את התותחים הכבדים במלחמת הקונסולות של העשור האחרון: The Last Of Us, Uncharted, Horizon, God Of War ועוד רבים וטובים נחשבים למשחקים מהטובים ביותר של השנים האחרונות. זאת בעוד שמיקרוסופט עדיין מרגישה אבודה בתחום האקסקלוסיביים ומחזיקה במותגים מאוד ספציפיים מדי כמו Halo, Forza ו-Gears Of War שלא מרחיבים במיוחד את קהל המעריצים שלה בשנים האחרונות.

מתוך Forza Motorsport 7
תמונה: מיקרוסופט

נכון לעכשיו, לא ברור האם קהל השחקנים בקונסולות יכול להשתכנע לעבור לקונסולה חדשה רק על סמך יתרון גראפי. למיקרוסופט יש כעת את כל הנשקים להפוך את הקונסולה החדשה שלה לקלף מנצח אל מול המתחרה, אבל אין לה את הכדורים הנכונים. המצב הזה כמובן יכול להתהפך ברגע על ידי הכרזה על משחקים אקסקלוסיביים מושכים והתפתחות ממותגי הבית הוותיקים שלה. אנחנו מקווים לראות יותר כותרים אקסקלוסיביים מוצלחים מבית מיקרוסופט שיגבירו את התחרות בין שתי החברות, כיוון שבסופו של דבר היחידים שמרוויחים מכך הם הצרכנים שמקבלים משחקים טובים יותר וערך טוב יותר לקונסולה שלהם.

אז למי ה-Xbox One X מתאימה?

אם אין לכם טלוויזיית 4K בבית, אתם בעצם קונים פרארי כדי לנסוע עליה באיילון. התצוגה אמנם משופרת גם על טלוויזיות Full HD וקצב הפריימים טוב יותר מתמיד, אך לא בצורה שמצדיקה את הקפיצה במחיר מהדגם הקודם. קונסולת ה-Xbox One S מציגה גם היא גרפיקה טובה, עם תמיכה ב-HDR ובמחיר סביר הרבה יותר, ולכן סביר להניח שאלו שטרם שדרגו ל-4K יעדיפו לרכוש אותה.

המפרט הטכני של ה-Xbox One X לעומת שאר הקונסולות
תמונה: מיקרוסופט

חובבי אקסבוקס שמחזיקים בטלוויזית 4K וגרפיקה היא דבר שבראש מעייניהם, יהנו מהשדרוג המבורך. זהו שלב מעט מוקדם כדי להבין האם מפתחי המשחקים עומדים להשקיע בגירסאת "משופרות" לקונסולת ה-X, והאם הם ילמדו להציג יתרון משמעותי אמיתי ל-X, אך לפחות לפי הליין המוכרז עד כה, נראה שגם מפתחים מחברות צד-שלישי מאמינים בגיימינג ב-4K. רק העתיד ידע להגיד האם ההימור של מיקרוסופט ישתלם לה.

זהו לא דור חדש לחלוטין של קונסולות, וגם מיקרוסופט לא מכריזה עליו ככזה. זהו דור אמצע חיים שמשווק כמוצר הפרימיום של קטגוריית אקס בוקס, אך כרגע מציע שדרוג שהוא בעיקר Nice To Have אך לא Must Have. כרגע אין עד כדי כך הרבה תוכן ב-4K כדי להצדיק את רכישת הקונסולה לכולם, אבל ה-Xbox One X בנויה הרבה יותר לעתיד מאשר להווה. במידה וה-X תהפוך ללהיט והמפתחים ימשיכו את התמיכה בה, הרי שלמיקרוסופט יכול להיות יתרון טכני מובהק על הפלייסטיישן 4 פרו. זהו יתרון שעשוי לקרוץ לאלה שמחפשים את החוויה האולטימטיבית ורוצים לוודא שהם קונים קונסולה שכנראה תמשיך להיות המילה האחרונה בשנים הקרובות. אם מיקרוסופט תשכיל להשיג משחקים אקסקלוסיביים גדולים, חשובים וטובים יותר, הרי שיהיה לה את כל מה שהיא צריכה כדי להפוך למכונת הגיימינג האולטימטיבית. לפחות עד הדור הבא של הקונסולות.

ה-Xbox One X הושקה השבוע בישראל (במסגרת ההשקה העולמית) במחיר מומלץ לצרכן של 2,600 שקלים. 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "העתיד של הקונסולות מגיע מוקדם: Xbox One X [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שון שאוהב סוני
Guest
שון שאוהב סוני

סוני הוציאו הרבה לפני מייקרוסופט קונסולה שתומכת ב4k שזה הפלייסטיישן פרו שהיא נחשבת הקונסולה החזקה בעולם
והיא מריצה הכל בגרפיקה יותר טובה משל אקסבוקס לא משנה איזו גירסה

מה זה חשוב
Guest

Spoken like a true fanboy… האמת הפשוטה היא שאף קונסולה לא באמת מסוגלת לפמפמם משחק AAA ב-4K (לא,Checkerboarding לא נחשב) והיעד הזה שמור לדור הבא. עם זאת,ה-One x הרבה יותר קרובה לזה מאשר הפס4 פרו hardware wise. ואחרי הכל,אני עדיין ממליץ לרוב לרכוש את הקונסולה של סוני כי היצע המשחקים שלה הוא באמת משהו שלא ניתן למצוא אצל מיקרוסופט,וחבל,כי החומרה שם עכשיו,אבל קבלת ההחלטות והכיוון שאליו אקס בוקס הולכת שונה משל סוני.

נו באמת
Guest

קושחה, כתבתם חומרה איזה מיליון פעם

Yoni
Guest

יש לכם טעות: שתי הקונסולות אינן 4K אמיתי. הן משתמשות במנגנון רזולוציה אדפטיבי כלומר כאשר יש עומס בסצנה הרזולוציה יורדת מיד. אמנם פחות באקס בוקס החדשה אבל גם היא אינה 4K לאורך כל המשחק.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: