כך תתגברו על 7 השאלות המכשילות ביותר בראיון עבודה בהיי-טק

השאלות הללו שנועדו לבחון את התגובה שלכם וללמוד עליכם באופן עקיף, נחשבות שכיחות בראיונות עבודה בהיי-טק. למה מתכוונים המראיינים וכיצד תשיבו נכון?

job interview getty images

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

כל מי שעבר 5-10 ראיונות עבודה בחייו (ואנחנו בטוחים שחלקכם עברו אפילו יותר, בטח ובטח אם אתם מחפשים עבודה בהיי-טק) יודע זאת היטב: יש סיכוי גבוה שתצאו מראיון עבודה באופוריה של ביטחון שהמשרה בכיס שלכם ולא תבינו איך זה קורה לכם ששוב קיבלתם תשובה שלילית. זה בהחלט לא מפתיע… כי במקרים רבים השאלות ששואלים אתכם בראיונות עבודה הן הרבה יותר מורכבות ממה שנראה על פניו, ומאחורי השאלות הקלאסיות שעולות כמעט בכל ראיון יש לא מעט רבדים שעל פיהם מסננים את המועמדים.

אז מה עומד מאחורי 7 מהשאלות שאין סיכוי שלא ישאלו אתכם בראיון הבא? הנה הפרשנות המדויקת:

1. ספר על כישלון או משבר שקרה לך בעבודה או לחילופין: ציין חולשה או חיסרון

כוונת המראיין: לבחון כיצד אתם ניגשים בכלל לשאלות שהן מיסודן פשוט שליליות ואפילו מכשילות, לבחון אם אתם כנים, כמו גם לבחון את היחס שלכם לכישלון או לחיסרון.

כך תענו: "אין שום כישלון שאני יכול לחשוב עליו" זו בהחלט לא הדרך הנכונה להתמודד עם השאלה הזו, כמו גם "אה… האמת היא שאין לי חסרונות". למה? משום שבאמת שאין אדם שהוא חף מטעויות בדיוק כמו שאין סיכוי שקיים מישהו שהוא לגמרי מושלם. אז איך צולחים את המכשול הזה? היו כנים, בחרו לתאר מקרה שאיננו קיצוני מידי, הציגו את הדרך בה התמודדתם עם המצב או עדיין מתמודדים איתו, מה למדתם ממנו וכיצד פתרתם אותו בסופו של דבר. אל תבחרו בכישלון או בחולשה שנותרו ללא פיתרון.

2. למה עזבת את מקום העבודה הקודם?

כוונת המראיין: למנוע שידור חוזר ולוודא שגם את המקום שבו אתם מתראיינים לא תעזבו בעוד חצי שנה בדיוק מאותה הסיבה.

כך תענו: במקום להסתבך מידי בתיאורים שליליים של המקום הקודם ולמה "ברחתם ממנו", הסבירו מדוע אתם "רצים אל" המקום שבו אתם מתראיינים. במילים אחרות הדגישו מה אתם מחפשים ולמה אתם רוצים את המשרה הספציפית הזו, מה יש בה שמושך אתכם – אולי זו הטכנולוגיה החדשנית? אולי המוצר פורץ הדרך?

3. מה הכי פחות אהבת במקום העבודה הקודם שלך/בתפקיד הקודם שלך?

כוונת המראיין: לבחון כנות ואמינות וגם להבין טוב יותר (בדיוק כמו השאלה על הבוס הגרוע) איזו סביבת עבודה מתאימה לכם יותר (או פחות) והאם זה אכן מאפיין את הסביבה הארגונית בחברה שבה אתם מתראיינים כרגע.

כך תענו: הבסיס לתשובה היא ההבנה שהמראיין חושש מגיוס לא מוצלח. הוא לא מעוניין לגייס עובד שלא יתחבר למקום העבודה והוא כן מעוניין לגייס עובד שיהיה מרוצה מעבודתו ושיישאר בה לאורך זמן. על כן, אי אפשר לענות לשאלה הזו באופן אובייקטיבי ולא יהיה נכון לציין מאפיינים של מקום העבודה הקודם שמתארים גם את זה שבו אתם מתראיינים. בדיוק להיפך – בחרו במאפיין שבוודאות לא רלוונטי ולא מתקיים בארגון שעל הפרק.

4. למה אתה רוצה לעבוד כאן?

כוונת המראיין: לבדוק אם הגעתם לראיון מוכנים, אם אתם בכלל יודעים לאן הגעתם ומה הם עושים שם וגם עם כמה מוטיבציה אתם מגיעים.

כך תענו: לפני כל ראיון חשוב לבצע תחקיר על החברה: מה היא מפתחת? מיהם הלקוחות שלה? באיזה שלב הסטארטאפ הזה נמצא? בזכות מה הוא הופיע ברשימת 20 הסטארטאפים המבטיחים של השנה? כמו כן, כדאי מאוד למצוא את המכנה המשותף בין מה שהחברה עושה ומה שמאפיין אותה לבין המומחיות שלכם, מה שאתם מחפשים, אוהבים לעשות ורוצים לעשות. אל תצרו רושם של "זורמים", הראו שאתם שם מבחירה ומרצון אמיתיים.

5. איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

כוונת המראיין: המראיין בעצם מנסה לבצע תיאום ציפיות, הוא רוצה לדעת מהן השאיפות שלכם, לאן את רוצים להגיע ומה "תוכנית העל" שלכם. הוא גם רוצה לוודא שמה שיש לו להציע לכם, זה גם מה שאתם אכן מחפשים.

כך תענו: זה לא הזמן להתוודות וגם לא הזמן לשתף בכל התוכניות האישיות. אם אתם רוצים את התפקיד – הראו שזה בדיוק מה שאתם מחפשים. ציינו שהייתם רוצים להתפתח ולהתקדם מקצועית.

6. אם אשאל את הממליץ שנתת לי, מה הוא יספר לי עליך?

כוונת המראיין: האמת היא שהמראיין סתם מנסה לבלבל אתכם והכוונה לבדוק עד כמה אתם כנים. כמו כן הוא בודק עד כמה אתם מודעים לעצמכם.

כך תענו: זכרו! התשובה שתתנו צריכה להיות דומה לזו שהממליץ שלכם ייתן בשיחת הממליצים. מצד שני – בדיוק כמו בשאלת החסרונות, חשוב למצוא את השביל שבין הטיפות: בין להיות לגמרי כנים לבין להרוס לעצמכם ובין לעוף על עצמכם לבין ליצור את הרושם שאתם חסרי מודעות ומנותקים מהמציאות. שם המשחק הוא להיות כנים, אך עד גבול מסוים.

7. יש לך שאלות?

כוונת המראיין: לבדוק אם הגעתם מוכנים לראיון ועל פי מה אתם בוחרים מקום עבודה חדש.

כך תענו: אם תגידו "לא, אין לי שאלות, הכל מובן!" במטרה לחסוך אי נעימויות וזמן, רק תוכיחו למראיין שלא הגעתם מוכנים לראיון או שלחילופין לא באמת אכפת לכם אם תקבלו את העבודה הזו או שלאו. מצד שני… אם תשאלו רק שאלות על כל מה שמסביב לתפקיד כמו על שעות עבודה ועל עבודה מהבית ועל השכר ועל מספר ימי החופש תוכיחו למראיין שהתנאים חשובים לכם יותר מאשר התפקיד עצמו. על כן, הכינו מראש לפחות 3-4 שאלות על הצוות, על הלקוחות, על המוצר, על הסביבה הטכנית ועל התרבות הארגונית. נסו לשדר ביטחון וכנות בשאלותיכם ולייצר תחושת "ראיון הפוך", שגם אתם בוחנים את המראיין בדיוק כפי שהוא בוחן אתכם.

בהצלחה!

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

5 תגובות על "כך תתגברו על 7 השאלות המכשילות ביותר בראיון עבודה בהיי-טק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלון
Guest

2 שאלות שחשוב לשאול בחלק של "האם יש לך שאלות?":
א. "בהסתמך על הנתונים שלי והניסיון שלי, מה נראה לך שיהיה האתגר המרכזי שלי בהתמודדות עם התפקיד?" – שאלה שמנסה ללמוד על הסיכוי לקבלת התפקיד, אבל בעקיפין גם משפיעה על המראיין לחשוב ברצינות על המרואיין בתפקיד.
ב. "איך אוכל ליצור איתך קשר ישיר לבירור החלטתכם?" – שאלה שתציג את הרצון בתפקיד ויכולה גם לסייע בבירור ההחלטה בהקדם האפשרי.

תומר
Guest

אם להיות כנים, אלו לא השאלות שבאמת הקריטיות…
אין ספק שחשוב להתכונן גם עבורן, אבל הן משלימות לראיון המקצועי.
אני ממליץ בחום לכל מי שמחפש עבודה בהייטק להיכנס ל BeTheOne
יש שם המון מידע על איך להתכונן לחלק המקצועי בראיונות עבודה בהייטק

פישקדו
Guest

https://youtu.be/CVp9rKF3hag סוגר לכם תפינה

liran elisha
Member

זה ממש לא נכון ולא שאלות מבלבלות. לפעמים המראיין רוצה פשוט לשמוע יותר עליכם כדי להכיר יותר פנים שלכם. לא לכל שאלה יש מטרה ולא תמיד המטרה היא זאת שכתובה כאן.
הרבה פעמים שואלים אם יש לכם שאלות כדי שגם אתם תצאו בהרגשה שקיבלתם במה לשאול כל מה שרציתם.
הרבה פעמים שואלים על מקום העבודה הקודם כדי להבין מה אתם מחפשים ומה חשוב לכם במקומות עבודה, בכל זאת, מה הטעם גם עבור במרואיין שיבוא לעבוד בסביבה שלא טובה לו?

יוחאי
Guest

בוא נאמר ככה :
אם כל השאלות המפגרות האלו, של מראיינים מפגרים, שבעיקר מחפשים למה לא לקבל את המועמד שלפניהם (במקום להעריך בנאדם משכיל ומוכשר שקם בבוקר, טרח והגיע לריאיון) , אין פלא שפתאום טוענים ומתלוננים שלכאורה "חסרים מהנדסים בתעשיה ואוי ואבוי לנו ובלה בלה בלה".

wpDiscuz

תגיות לכתבה: