איבדה את ה-WoW: המשבר של בילזארד

בחודשים האחרונים נקלע אחד ממשחקי התפקידים ההמוניים הפופלאריים בעולם למשבר. מה עובר על World of Warcraft והאם צפויה בילזארד להתגבר על המשבר?

תמונה: יח"צ, צילומסך

משחקי תפקידים המוניים קיימים כבר שנים רבות. כבר בשנות השבעים המאוחרות, הרבה לפני שרשת האינטרנט הגיעה לכל בית, חובבי מחשבים היו מתחברים באמצעות מודמים איטיים ומיושנים לשרתים שהפעילו משחקים מבוססי טקסט בהם השתתפו כמה עשרות אנשים – לרוב לא בו זמנית.

עם השנים המשחקים התפתחו – מחשבים עם יכולות גרפיות מתקדמות הפכו לנחלת הכלל וחיבור לאינטרנט הפך למוצר יסוד, ואז גם קיבלו משחקי התפקידים ההמוניים את הצורה בה הם מוכרים היום – עולם רחב ידיים בו משחקים במקביל מספר עצום של שחקנים, שמתחלקים ביניהם לקבוצות שיכולות להגיע אפילו לכמה עשרות אנשים וממלאים ביחד משימות שונות. כמובן שיש במשחקים הרבה יותר מה לעשות מאשר למלא משימות, וישנם אפילו שחקנים שפשוט מנהלים חיים שלווים עבור דמותם, אבל רוב השחקנים יבחרו לבצע משימות בסופו של דבר, מה שמעניק להם רובד נוסף של הנאה מהמשחק.

בליזארד ממציאה את התחום מחדש

את השינוי המהותי בתחום משחקי התפקידים ניתן לאתר בסוף שנת 2004. משחק חדש שהגיע לשוק, World of Warcraft, המבוסס על סדרת משחקי האסטרטגיה הפופולארית Warcraft, כבש את השוק בסערה. נכון, יש מלבדו עוד מספר משחקים שמצליחים להתקיים בכבוד, אבל נראה ש-World of Warcraft לבדו שולט בלמעלה ממחצית משוק משחקי התפקידים ההמוניים בעולם המערבי, וזוכה להצלחה לא מעטה גם במזרח הרחוק. רק לפני מעט יותר משנה דיווחה מפיצת המשחק, אקטיויז'ן-בליזארד, על מספר מדהים של שניים-עשר מיליון מנויים בתשלום ברחבי העולם, והשפעת המשחק גדולה הרבה יותר מפופולאריות בלבד – המשחק הפך ממש לחלק מהתרבות, סדרות שונות הקדישו לו פרקים – זכור במיוחד הפרק של סאות' פארק, שגם זכה בפרס אמי, ביטויים בהשראתו הפכו לסלנג, משחקי לוח וקלפים התבססו עליו, ואפילו משחק התפקידים המפורסם והפופולארי ביותר – מבוכים ודרקונים, נראה בגרסאתו הנוכחית כמו ניסיון להביא את צורת המשחק של World of Warcraft לשולחן המשחק.

אין ספק, משחק פופולארי ומשפיע כל כך הוא גם מקור הכנסה בלתי נדלה. למשחק למעלה מעשרה מיליון מנויים, ואפילו אם כולם משתמשים במנוי הזול ביותר האפשרי, עדיין מדובר בעלות של כ-13 דולר לחודש למנוי, ובסך הכל למעלה ממיליארד וחצי דולר בשנה. מעט מאוד משחקים חדשים יכולים להתגאות בנתון כזה, ומשחקים בני כמה וכמה שנים, בוודאי שלא. אבל בזמן האחרון הדברים נראים פחות ורודים. האם אחרי שבע שנים הגיע הזמן להיפרד ממלך המשחקים ההמוניים, ולקבל את המלך החדש?

מאבדת גובה

תמונה: יח"צ, צילומסך

הסימן הראשון, והקשה מכולם, הוא הירידה במספר המנויים. לא ברור מה בדיוק קרה, ולאן נעלמו המנויים שנעלמו. אולי נמאס לחלק מהשחקנים מהרפטיטיביות של המשחק. אולי סתם מדובר באנשים שלקחו הפסקה מהמשחק בזמן שהם ממתינים לתוכן חדש שיגיע, ואולי, כמו שטוענים בחברה המפתחת, מדובר בירידה בכמות המנויים במזרח הרחוק. בכל מקרה, אם לפני שנה דווח על למעלה מ-12 מיליון מנויים, נראה שכרגע יש למשחק "רק" מעט יותר מעשרה מיליון מנויים. אין ספק, מדובר במספר מרשים ביותר, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמשחק איבד כמעט שני מיליון מנויים בתוך שנה אחת בלבד.

לפני חודשים ספורים הוכרז על אפשרות לשחק במשחק בחינם. מדובר אמנם באפשרות מסורסת ביותר – ניתן להתקדם מספר מועט של דרגות, ואפשרויות המשחק עם שחקנים אחרים, שהן העיקר במשחק הזה, מוגבלות כל כך, שניתן לומר שהן כלל לא קיימות. האם מדובר בניסיון נואש למשוך שחקנים חדשים למשחק? לאחרונה גם גויס צ'אק נוריס, שמתפקד בשנים האחרונות כאליל אינטרנט, לסרטון פרסומת למשחק, ויש הרואים גם בכך צעד נואש של המפיצה בניסיון לעצור את בריחת השחקנים, אלא שכדאי לזכור שנוריס הוא לא הידוען הראשון שמככב בפרסומת למשחק – קדמו לו, בין היתר, אוזי אוסבורן ומיסטר טי. לאחרונה הוכרזה חבילת הרחבה חדשה למשחק, הרביעית במספר, אחרי שהמשחק זכה להרחבות בשנים 2007, 2008 ו-2010, אבל בהתחשב בקצב הפיתוח האיטי בבליזארד, שלרוב עוברות מספר שנים בין הכרזות משחקים שלה ובין היציאה שלהם בפועל (המשחק עצמו, למשל, הוכרז בשנת 2001, שלוש שנים לפני יציאתו בפועל), נראה שיהיו להם אתגרים אחרים להתמודד איתם הרבה לפני שההרחבה תוכל להציל את המשחק מנטישה המונית.

תחרות חדשה בדרך

תמונה: יח"צ, צילומסך

האיום העיקרי על World of Warcraft כבר נמצא ממש מעבר לפינה. בעוד פחות משבועיים, ב-20 לדצמבר, יופץ משחק התפקידים החדש, הרפובליקה הישנה. מדובר במשחק שמבוסס על אחד המותגים החזקים ביותר בהיסטוריה של עולם הבידור, ומותג שאהוב במיוחד על קהל היעד של משחקים כאלה – מלחמת הכוכבים. אם השם הזה לא מספיק, המשחק מפותח באולפן Bioware, שהוא אחד האולפנים המוערכים ביותר בשנים האחרונות, ממנו יצאו סדרות משחקים שזכו להערכה עצומה ולביקורות מצויינות. המשחק יתרחש כ-3500 שנה לפני הסרטים הפופולאריים, באותה גלקסיה רחוקה רחוקה, ויאפשר לשחקנים לקחת חלק במאבקים בין הרפובליקה הגלקטית ואימפריית הסית', וינסה להזיז את המיקוד ממילוי משימות להעברת סיפור. לצורך העניין , הועסקו מספר גדול של סופרים – באמצע 2010 המספר עמד על שניים עשר – במשרה מלאה. אין ספק, מדובר במשחק שנשמע מבטיח, ואם יש משחק שמסוגל לערער את מעמדו של World of Warcraft, זהו המשחק. הוא עדיין לא הושק, וכבר מחזיק בבסיס משתמשים בן כשני מיליון שחקנים שמשתתפים בבטא שלו, ורבים מעריכים שמספר דומה של שחקנים יעזבו את World of Warcraft ויעברו אליו.

יתכן שלבדו, כל אחד מהאיומים הללו – נטישת שחקנים, צעדים נואשים להחזרת השחקנים, תקופה ארוכה עד ליציאת תוכן חדש עבור המשחק ויציאה של מתחרה חזק בתקופה הקרובה – לא יכול באמת לאיים על World of Warcraft, אבל השילוב של כולם ביחד בהחלט עלול להכות במשחק הפופולארי מכה קשה. אם כל זה לא מספיק, ישנם עוד מספר איומים משמעותיים פחות, כמו משחקים המוניים שונים שיצאו לקונסולת הפלייסטיישן 3 (מיקרוסופט עושה חיים קשים למפתחי משחקים המוניים, כך שלא צפויים לצאת כאלה לקונסולת האקסבקוס 360 שלה), או האטה בצמיחת שוק המשחקים ההמוניים, מה שאולי נראה כמו איום משמעותי, אולם הוא מצב קיים כבר מספר שנים ולא השפיע לרעה על World of Warcraft בינתיים.

World of Warcraft הוא אחד המשחקים הותיקים ביותר בשוק כרגע שעדיין נהנה מפופולאריות גבוהה. גם אם מספר גדול של שחקנים יעברו למשחק חדש, לפלטפורמה אחרת, או ינטשו את שוק המשחקים ההמוניים לחלוטין, הוא לא צפוי להיעלם בזמן הקרוב. גם אם קצב הנטישה הנוכחי יימשך, עדיין יש לפניו חמש שנות פעילות לפני שיוותר עם כמות קטנה כל כך של שחקנים שלא תצדיק את המשך פעילותו. ובכל זאת, עם כל ההתפתחויות שעומדות להתרחש בשוק המשחקים ההמוניים בשנה הקרובה, בהחלט כדאי לקברניטי אקטיויז'ן-בליזארד לעקוב מקרוב אחרי ההתרחשויות ולא להיות אופטימיים מדי. בהחלט ייתכן שבימים אלו ממש אנו עדים לנפילתו של מי ששלט בשוק ביד רמה במשך שנים ארוכות.

הכתבה פורסמה לראשונה במעריב עסקים

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

2 תגובות על "איבדה את ה-WoW: המשבר של בילזארד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איציק
Guest

הכתבה מפורסמת ב 21/12, אבל בגוף הכתבה כתוב "בעוד פחות משבועיים, ב-20 לדצמבר, יופץ משחק התפקידים החדש, הרפובליקה הישנה".
שבועיים לקח לכם לפרסם אותה?

נדב
Guest

כל הכתבה הזאת מתבססת על הנחת יסוד הזויה לחלוטין, כאילו משהו פתאום לא בסדר והירידה בכמות המנויים היא לא תהליך טבעי. זה מובן מאליו שעם הזמן ישחקו במשחק פחות ופחות, והעובדה שאחרי 7 שנים עוד כל כך הרבה משחקים בו היא מדהימה.
אני יכול לחשוב על מאוד מאוד משחקים שנשארו רלוונטיים למשך תקופה כזו, שלא לדבר על תשלום שוטף.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: