מחקר חדש חושף את השכר, התנאים והטכנולוגיות המבוקשות בהייטק הישראלי

מחקר חדש מעלה כמה ממצאים מעניינים על התנאים והדרישות במקצועות הטכנולוגיים בישראל. אז מהי שפת התכנות המבוקשת ביותר? לאן הישראלים רוצים לעשות רילוקיישן והאם במדינת תל אביב מרוויחים יותר משאר הארץ?

תמונה: flickr, cc-by Tom Hilton

פחות מתלהבים מרילוקיישן, אבל אם כבר, זה הנוף שעובדי ההייטק רוצים לראות. מקור: flickr, cc-by Tom Hilton

האם הישראלים רוצים רילוקיישן? ואם כן אז לאן? מה ההבדל בציפיות השכר בין גברים ונשים ובין מפתחים ומהנדסים באיזור תל אביב לעומת שאר הארץ? מחקר שביצעה חברת Woo.io וכלל את הציפיות התעסוקתיות של למעלה מ-5,000 אנשים בתחומי הטכנולוגיה השונים ואת התנאים האמיתיים שמציעות חברות הטכנולוגיה הישראליות מעלה כמה ממצאים מסקרנים למדי לגבי הרבעון השני של 2016. מכיוון שהמידע הזה נלקח מחברות שרוצות לפנות למועמדים, וממה שהמועמדים כותבים על עצמם, מדובר בכלי אמין ומדוייק ולכן גם חשיבותו.

מה מפתחים רוצים: ירידה בדרישה לרילוקיישן, עלייה לרמת עניין

מקור: Woo.io

מקור: Woo.io

כאשר אנחנו מביטים במה גורם לעובד להעדיף מקום עבודה אחד על פני אחר, אנחנו רואים ירידה של כמעט 5 אחוזים בדרישה לרילוקיישן. סוגיה חשובה שהולכת ותופסת מקום בשיקולים של העובדים הוא הטכנולוגיות בהן הם יעשו שימוש לצורך עבודתם – כמו למשל שפת הפיתוח. במקומות הראשונים, אנחנו לא רואים הפתעות מיוחדות כשבמקום הראשון, ניצב השיקול הכלכלי, כלומר מה השכר שיקבל העובד, ולאחר מכן מגיע מיקום המשרדים והתפקיד.

אם כבר רילוקיישן – אז סן-פרן

לא במפתיע מככבת ארצות הברית ברשימת היעדים המועדפים לרילוקיישן, אולם אנחנו רואים משחק של כסאות מוסיקליים בין הערים השונות. סן פרנסיסקו היתה היעד המועדף של הישראלים במשך זמן רב, עד אשר הודחה ברבעון שעבר. עתה, אנחנו רואים שסן פרנסיקו חוזרת למקום הראשון, כשאחריה במקום השני, ניו יורק ולאחר מכן לוס אנג’לס. עם קשר לברקזיט או לא – אנחנו רואים את לונדון מזנקת 2 מקומות למקום הרביעי ודוחקת את בוסטון וסיאטל שכיכבו בו קודם לכן. ברלין ומדריד סוגרות את טבלת היעדים המועדיפים במקומות ה-7 וה-8 בהתאמה.

נשים מעדיפות מיקום, גברים מעדיפים שכר

בחלוקה למגדרים, אנחנו רואים שוב את אותה התמונה שקיבלנו בדוחות הקודמים, כשהסיבה העיקרית של נשים לבחירת מקום עבודה מסויים הוא המיקום (82.6 אחוזים מהנשים ציינו אותו) לעומת גברים, שציינו את השכר כסיבה העיקרית לבחירה במקום מסויים עם 83.7 אחוזים. אחרי המיקום והשכר, הגברים והנשים חולקים את אותן העדפות כמו תפקיד וגודל חברה, כשלגברים יותר חשוב הטכנולוגיות שבהן הם יעשו שימוש מאשר שעות העבודה והאפשרות לעבוד מהבית (“איזון חיים-עבודה”) ואצל הנשים המצב הפוך והאיזון בין חיים לעבודה גובר על הטכנולוגיות ועל הסקטור של החברה.

נשים מבקשות פחות מגברים; בתל אביב דורשים יותר משאר הארץ

מקור: Woo.io

מקור: Woo.io

אולי זה חשש ממשבר מתקרב, ההאטה בארצות הברית או נכונות להתפשר על שכר תמורת תנאים אחרים, אבל הרבעון הזה מציג ירידה במשכורת המבוקשת על ידי המועמדים לתפקידים השונים. אצל גברים אנחנו רואים ירידה של 3.4 אחוזים מדרישה למשכורת בגובה 29,451 ש”ח למשכורת בגובה 28,435 ש”ח; אצל נשים הירידה אומנם מתונה יותר ועומדת על 1.4 אחוזים בלבד, אבל עדיין מדובר במצב שבו נשים מראש מבקשות שכר נמוך יותר ממקביליהן הגברים. השכר המבוקש על ידי נשים ירד מ-23,967 ש”ח ברבעון הראשון ל-23,634 ש”ח לרבעון השני.

כשמביטים על ציפיות השכר בחלוקה גיאוגרפית אנחנו רואים שב’מדינת תל אביב’, שכוללת למשל את תל אביב, רמת החייל, הרצליה ורעננה השכר המבוקש הוא 34,719 ש”ח ובשאר המדינה, דורשים העובדים במקצועות הטכנולוגיים 27,055 ש”ח, פער של 28.3 אחוזים לטובת איזור תל אביב.

טכנולוגיות, תחומים, פלטפורמות: אנגולר ו-#C מזנקות

מקור: Woo.io

מקור: Woo.io

אחת מהקטגוריות אותן מתבקשים המועמדים למלא היא Technology expectations; במילים אחרות, מהן הטכנולוגיות בהן הם היו רוצים להשתמש. מחיתוכים ומניתוח של הנתונים עולה כי החיפוש אחר פשטות וגמישות לצד פריחת האפליקציות מובילה לעלייה של Angular. במקום הראשון, ניצבת עדיין Java, כשאחריה Node.js ו-Angular.js, שנהנית מעליה של 2.5 אחוזים בהשוואה לרבעון הקודם. עלייה נאה רושמת גם סי שארפ. את הדירוג חותמות Ruby on Rails ,Ruby ובמקום האחרון, Swift של אפל.

סקטורים מבוקשים: מובייל פירסט

מקור: Woo.io

מקור: Woo.io

כאשר מסתכלים על העדפות לסקטורים, אנחנו רואים זינוק של 13 אחוזים לחברות בתחום המובייל, שנמצאות במקום הראשון ולחברות בתחום הסייבר (במקום השני). למקום השלישי מגיעות חברות ביג דאטה ואחריהן חברות תוכנה ארגונית וחברות פיתוח בתחום הרפואי.

לקריאה נוספת

אילו שפות תיכנות הכי מבוקשות וכמה מרוויח מהנדס בתל אביב: מחקר חדש חושף הכל

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים, ובזמנו החופשי גיק, קופירייטר, אבא, חולה על גאדג'טים וקוד, לא בהכרח בסדר הזה

להגיב

14 תגובות

 1. בכיר בתעשייה הגיב:

  כתבה ממומנת ולא נכונה!

 2. מפתח מובייל, מרכז הגיב:

  נראה שגיקטיים לוקחים הרבה חומרים מהחברה האלה, מישהו ניסה פעם את השירות שלהם? נראה כמו פיתרון נחמד לחיפוש עבודה דיסקרטי

  • ASD הגיב:

   ניסיתי.

   ז”א נרשמתי, אבל אף אחד מעולם לא פנה אלי (ודווקא יש לי אחלה קו”ח…בלינקדין פונים אלי לא מעט).

  • Nir הגיב:

   בזמנו הם שלחו לי הזמנה פרטית דרך הודעה בלינקדאין, לא הייתה אף פנייה.
   כשהם שינו את שמם ל woo, נזכרתי בשירות שלהם ונכנסתי למלא את הפרופיל שלי באופן רציני, מאז קיבלתי 7 בקשות לראות את הפרופיל המלא (אחת מהן מ woo עצמם). לאף אחד לא הסכמתי כי אני לא מחפש עבודה כרגע והם לא היו מספיק אטרקטיביים כדי למשוך אותי בכל זאת.

  • שושו הגיב:

   woo.io זה רעיון נחמד, הבעיה היא שאנשי ה-HR שמשתמשים בו לא מבינים אותו. הפניות שקיבלתי דרכם פשוט התעלמו ממה שהגדרתי כדרישות סף. ואם אנשי ה-HR לא מתייחסים לדרישות הסף לפני שהם פונים – בעצם אין הבדל בין הרעש שמקבלים דרך linkedin לבין הרעש שמקבלים מ-WOO. אני מקווה שהם יצליחו לחנך את המשתמשים שלהם, אחרת זה סתם בזבוז.

   • לירן, Woo הגיב:

    היי, הפלטפורמה לא מאפשרת לחברות לפנות אליך במידה וההצעה אינה עומדת בדרישות אותם הגדרת, למעט מצב בו הגדרת את הדרישות כ – ״Nice to Have״ ולא ״Very Important״, אם זה לא המקרה, אשמח לשמוע בפרטי יותר פרטים על מנת להשתפר – liran@woo.io
    טנקס

 3. איזבלה הגיב:

  נשמח לקבל לינק לwoo…

 4. אורח הגיב:

  נראה שצריך לבקש הזמנה כדי להרשם לשירות

 5. משהו הגיב:

  למה תמיד מדברים פה רק על פיתוח web?!?!?!

 6. רונן הגיב:

  חובה עליו להפוך את העולם לירוק: לעבור לנסיעה באופניים חשמליים ולהגיע איתם לעבודה (הוא גר באופקים ועובד בת”א), להתקלח רק עם מים ממוחזרים של שרותים, לעשות קומפוסט מהצרכים של הילדים, לגדל בגינה ירקות אורגניים, להעיר לכל אחד שמסתובב עם שקיות ניילון, לרוץ אחרי אנשים ולגרום להם לזרוק זבל לפחי מחזור וכמובן להשתתף והכי חשוב: ללבוש רק בגדים ירוקים ממוחזרים.

 7. אלון הגיב:

  המשכורות שמוזכרות בכתבה מנופחות חבל על הזמן… לא מסתדר עם אף סקר שכר שראיתי לאחרונה. 34אלף משכורת מבוקשת בתל אביב? מי בדיוק השתתף בסקר הזה ?

תגיות לכתבה: