השנה היא 2020, ונשים בהייטק עדיין מרוויחות פחות מגברים, גם באותם התפקידים

זה לא סוד שיש פערי שכר בין נשים וגברים, אבל עד כמה הם קיצוניים? מה אחוז הנשים במשרות בכירות בהשוואה לגברים וכמה מתוך מפתחי ה-Full Stack הן נשים? הנה כמה נתונים עדכניים על שוק ההייטק הישראלי ובראשם ההבדלים בין המינים

מקור: Unsplash

נכון, אנחנו כבר בשנת 2020, אבל לצערנו – עדיין, כאשר מסתכלים על מצבן של נשים בתעשיית ההיי-טק בישראל, נראה כי ההבדלים בינן לבין הגברים מורגשים בהחלט. הנתון הבולט ביותר הוא בשיעור הנשים הנמוך יחסית בתחום שעומד על כ-30%, מה שאומר שהשוק נשלט ברובו על ידי גברים. אבל יש עוד לא מעט שאלות מעבר לכמות הנשים בתעשייה: כמה נשים מתוך השליש הזה עוסקות בתפקידים טכניים? האם יש הבדלים בשכר בין גברים ונשים, גם באותם התפקידים? ומי נשאר זמן רב יותר באותו מקום עבודה – גברים או נשים? שוחחנו עם כמה גורמים רלוונטים כדי שהם יעזרו לנו לגבש תמונת מצב עדכנית של ההייטק הישראלי בכל הקשור להבדלים בין המינים.

אותו תפקיד, שכר שונה לגמרי

מבט על מצבן של נשים בתעשיות הטכנולוגיות בישראל בהתבסס על נתוני חברת ההשמה אתוסיה מגלה תמונה לפיה נשים עדיין מרוויחות משמעותית פחות מגברים, גם כאשר הן מועסקות באותם תפקידים. 79% ממפתחי ה-Full Stack הם גברים, ובעוד ששכר ממוצע של אישה בתפקיד זה עומד על 21,587 ש״ח לחודש, שכרו של גבר גבוה יותר ועומד על 23,262 ש״ח לחודש. גם ה-Front end נשלט על ידי גברים (76%), והשכר הממוצע של הגברים בתחום הוא 21,633 ש״ח לחודש, בהשוואה ל-18,300 ש״ח לחודש שמרוויחה אישה. 87% מאנשי ה-DevOps הם גברים, ושכרם הממוצע עומד על 26,660 ש״ח לחודש, כ-3,000 ש״ח יותר מהשכר של נשים בתפקיד זה.

84% מחוקרי האבטחה הם גברים, וקצת מאכזב לראות שנשים שכן החליטו לעסוק בתחום זה משתכרות משמעותית נמוך מגברים – 19,167 ש״ח לעומת 26,090 ש״ח.כאשר מסתכלים על תפקידים בעולם החומרה, שם כמעט ולא ניתן למצוא נשים; 95% מהעוסקים בארכיטקטורת שבבים ו-RF Design הם גברים, וארכיטקט שבבים ירוויח 36,000 לעומת מקבילה בתפקיד שמרוויחה 28,500 אלף בלבד.

עם זאת, ייתכן שבעוד כמה שנים נתחיל לראות שינוי, לפחות בייצוג הנשי בסצינת ההייטק – עם עליית מספר הסטודנטיות בתחומי ההנדסה; לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה חלה עלייה גדולה מאוד בסטודנטיות הלומדות מקצועות הרלוונטים לתעסוקה בהייטק, ובין השנים 2010-2018, הוכפל מספר הסטודנטיות למדעי המחשב והן מהוות כיום כ-32% מהסטודנטים בתחום. עם זאת, הנתונים מראים כי במהלך כל העשור האחרון, נצפתה עליה מזערית של 3% בכמות הנשים המועסקות בהייטק.

מקור: אתוסיה

גם בתחומים הנשלטים על ידי נשים, השכר שלהן נמוך יותר

עם זאת, נראה לנו שאתם יכולים לנחש איפה נשים כן מככבות; מרביתן, נמצאות בתחומי משאבי האנוש – 83% מהמגייסות ו-75% ממנהלות משאבי האנוש – הן נשים. הייתם מצפים שבתחום שנשלט על ידי נשים – הגיוני שהנשים ירוויחו בו יותר – לא? ובכן, צר לנו לאכזב, אבל גם כאן הגברים מנצחים; מנהלת משאבי אנוש מרוויחה 18,500 ש״ח, בעוד שמנהל משאבי אנוש מרוויח 20,786 ש״ח.

בתפקידי המרקום ישנו רוב מרשים של 68% נשים, 52% מהעוסקים ב-UI הן נשים, ו-40% מהעוסקים בתחום השיווק הדיגיטלי הן נשים. בעולם מדעי הנתונים שפורח בשנים האחרונות 39% מהאנליסטים בתחום הדאטה הן נשים, ורבע ממדעני הנתונים הן מדעניות. גברים העוסקים ב-Data Analysis מרוויחים בממוצע 18,198 ש״ח, בעוד שנשים מרוויחות 17,086 ש״ח. כשעולים בדרג למדען נתונים, גברים מרוויחים 27,074 ש״ח לעומת 25,931 ש״ח שנשים מרוויחות.

מקור נתונים: אתוסיה

תחומים בהם הפערים קטנים יותר הם למשל באדמיניסטרציה – שם מרוויחים נשים וגברים סכומים כמעט זהים – סביב ה-10,000 ש״ח בחודש, וביזנס אנליסט גבר מרוויח 19,300 ש״ח כאשר נשים בתחום כ-19,000 ש״ח.

איפה נשים משובצות בתפקידים בכירים? בדיוק איפה שחשבתם

 

אחרי שעסקנו בהבדלים בשכר ובסוגי התפקידים, סוגיה מעניינת נוספת ששווה התייחסות היא ההבדלים בדרגים בין המינים. כאשר מסתכלים על תפקידי אדמיניסטרציה, תחום ש-94% מהעוסקים בו הן נשים, ברוב המקרים (97%-100%) הדרגות הבכירות יאוישו גם על ידי נשים. עם זאת, תפקיד ה-CTO מאויש ב-95.53% מהפעמים על ידי גברים, ובתפקידי פיתוח תוכנה כלליים (Software Development) ב-78% מהמקרים הגבר יקבל את התקן הבכיר, אבל ב-UX דווקא הנשים שולטות בתפקידים בכירים (66%).

מקור נתונים: אתוסיה

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

הקושי המרכזי – שילוב בין משפחה לעבודה

מי שמאשרת ומחזקת גם כן את המצב הלא מאוזן בשוק היא קבוצת SQlink, שלפי הניתוחים שלה אחוז הנשים במשרות הייטק טכנולוגיות עומד בכלל על כ-17%. כמו כן, לפיה, כ-60% מעובדי ההייטק בעלי השכר הנמוך ביותר הן נשים, והן מהוות רק 14% ממקבלי השכר הגבוה בתחום. יתרה מכך, עולה כי לאחר לידה ראשונה, שכרן של הנשים יורד בכ-8%, בעוד שהשכר של הגברים לעומת זאת, לא נפגע בעקבות השינוי המשפחתי.

לפי שירי ווקס, מנכ״לית חברת ההשמה GotFriends מבית SQlink, כנראה שהסיבה לכך נובעת מזה שאמהות טריות נוטות להפחית את מספר שעות העבודה ולעבור לתפקידים שמאפשרים יותר גמישות.​ זה מאשר את הנתון שמעל 40% נשים סבורות שהבעיה הקשה ביותר עבורן היא השילוב בין משפחה ועבודה.

למה זה בכלל קורה? זה מורכב

אבל למה מלכתחילה יש יותר גברים מנשים בהייטק? מה מוביל לפערים? לדברי ווקס, יש לכך כמה סיבות מרכזיות; ראשית, לא מעט מהגיוסים בהייטק הם בשיטת חבר מביא חבר, ועדיין מדובר במועדון די גברי הכולל ברובו יוצאי יחידות עלית בצבא. סיבה נוספת היא שנשים נוטות פחות להגיש מועמדות למשרה אם הן לא עונות על כל הדרישות שצויינו, זאת בניגוד לגברים שיגישו מועמדות גם אם הם לא עונים על רוב הדרישות. כמו כן, 70% מהנשים לא יגישו כלל מועמדות לסטארטאפים כי הן חוששות מאיזון בית עבודה, וזה חבל – כי נשים נוטות להישאר במקום עבודה בממוצע כחצי שנה יותר מגברים, בכל תפקיד.

״ישנם עדיין מקומות בהם מנהלים בהיי-טק יעדיפו גבר במקום אישה כביכול מסיבות של תפוקות״, מסביר מנכ״ל אתוסיה אייל סולומון. לדבריו, ״ישנם עדיין מנהלים שמחזיקים בהשקפה המיושנת והבעייתית שאם לאישה יש ילדים אז התפוקות שלה יהיו יותר נמוכות ואם היא חושבת על ילדים אז כביכול זה איום. מנהל לא יגיד את זה בקול רם אבל זה קיים״.

״גם גברים נדרשים לשעות עבודה ארוכות, זו הרי המהות של סטארטאפים בתחילת דרכם. אבל מנשים מצפים גם לתפעל את הבית, להביא ילדים ולגדל אותם". מוסיפה ווקס, שטוענת בנוסף כי חברות בהן ההנהלה הטרוגנית מבחינה מגדרית מגיעות להישגים גבוהים יותר מאשר הנהלה אחידה מבחינה מגדרית. אין ספק שמדובר בפספוס, שכן נתונים אלו משתלבים ומחזקים מחקר שפורסם לפני מספר חודשים, בו עלה כי סטארטאפים בהם תמצאו לפחות יזמת אחת ונשים בתפקידים ניהוליים, גייסו יותר כספים מסטארטאפים ללא נציגות נשית – מהגיוס הראשון ועד האחרון.


לכל חובבי וחובבות המתודולוגיות: הנתונים של אתוסיה מבוססים על מדידה של מספר המשרות שנפתחות ונסגרות בכל תחום באתרי הדרושים וברשתות החברות; מספר המועסקים הרשומים ברשתות החברתיות והמגמות בכל תחום; רמות השכר בהייטק בעזרת סקרי שכר; אחוז העזיבה מרצון וגיוסי עובדים לצורכי צמיחה או תחלופה באמצעות סקרים מול מעסיקים. כמו כן, פלטפורמת הגיוס שלהם מבוססת על ביג דאטה ואנליטיקות שפותחו על ידם. הנתונים של SQlink מבוססים על מערכת CRM מטויבת ועל דאטה של אלפי תהליכי גיוס מול נשים.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

19 תגובות על "השנה היא 2020, ונשים בהייטק עדיין מרוויחות פחות מגברים, גם באותם התפקידים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בוט
Guest

הנתונים שהבאתם מעוותים מאוד ובחלקם גם לא נכונים, במיוחד לגבי השכר.
המציאות בשטח שונה לחלוטין.
כמעט ואין פערי שכר בין נשים וגברים בהייטק בתפקידים זהים.
לא ברור מה האינטרס שלכם לפרסם כאלה נתונים כוזבים?… למה לדרוך על נושא כזה רגיש שוב פעם ושוב פעם?! יש אשכרה אנשים שקוראים את הכתבה הזאת ומאמינים לכם, כל זה למען פרסום?!
תתביישו!

בוט 2
Guest

בוט,
זה פשוט, הכתבה היא כתבה עם שבאה לקדם אג'נדה פוליטית.

אנונימי
Guest

"כמעט ואין פערי שכר בין נשים וגברים בהייטק בתפקידים זהים." יש לך מקורות?

בוט
Guest

נתוני פנים. 14 חברות שעבדתי/עובד איתן שסה״כ מעסיקים אלפי עובדים.

nilly Dilly
Guest

השוואת שכר ממוצע שקול להשוואת בחור עם יותר ותק, שעובד יותר שעות מול בחורה עם פחות ותק ועובדת פחות שעות.
פמיניסטיות הן פשוט תינוקות שרוצות להשיג יותר למרות שהן לא מסוגלות לעשות יותר.
זה בדיוק כמו הבכי על האוסקר…

ארתור
Guest

לדעתי הסיבה הכי משמעותית היא שלגברים כקבוצה יש מוח יותר אנליטי מלנשים כקבוצה

yaniv
Guest

אם הייתן יותר משקיעות בקוד ופחות מזיינות תשכל במשרד…

אישה
Guest

אם היית משקיע יותר זמן בקוד ופחות בלכתוב טוקבקים באינטרנט

גבר
Guest

אם היית פחות מתבכיינת ויותר כותבת קוד

בצל כחול
Guest
לא נמאס לכם מה"אכלו לי, שתו לי" הזה?? תבינו דבר אחד, להעסיק אישה מהווה יותר סיכון מאשר להעסיק גבר. מה לעשות! זאת עובדה. תתמודדו עם זה. אז נכון, אסור למעסיק לשאול "כמה ילדים יש לך?" או "את מתכננת להביא ילדים בקרוב?" אבל אלה חלק מהשיקולים שלמעסיק עוברים בראש כשהוא חושב את מי להעסיק. שלא תטעו, גם גברים מסויימים מביאים איתם יותר סיכון מאשר גברים אחרים. כשגבר חודש בשנה נמצא במילואים (יש כאלה שאפילו יותר) זאת בעיה לעסק… אבל אישה מהווה יותר סיכון מאשר גבר. אז או שתמשיכו לבכות ולדרוש שיוויון במקום שלא מגיע שיוויון (מה לעשות, גברים ונשים לא שווים.… Read more »
מגיב
Guest

מפתיע שדווקא ההסבר ההגיוני הזה לא הובא: נשים עונות יותר בכנות בסקרי השכר, בעוד שגברים מעט מנפחים את השכר.

מישהו
Guest

יכול להיות שאין נשים בהייטק פשוט כי אין הרבה נשים שרוצות לעבוד בזה

יוני
Guest

על פי הנתונים HR משתכרת כמו מפתח

אנונ
Guest

היתה פה כתבה על שכר לפני כמה חודשים עם מספרים שונים לגמרי לאותם תפקידים..

saar
Guest

אין קשר בין פמיניסטיות למדעים והנדסה.
בלי גברים אין מדע וטכנולוגיה . בלי פמיניסטיות על חוסר יכולתן השיכלית,
הורדת המוטיבציה והעומס שהן יוצרות על הגברים – ההתקדמות המדעית והטכנולוגית תנסוק.

משתמש אובונטו
Guest

יש לזה שתי סיבות הגיוניות ואובייקטיביות:
1. נשים נוטות יותר לבחור משרות עם שיקולים אחרים מלבד שכר, כגון: גמישות בשעות, קרבה לבית וכו'. כלומר גבר יקח משרה בשכר גבוה רחוק מהבית והאישה תעדיף להתפשר על 20% אבל לעבוד קרוב, או במקום פחות אינטנסיבי בשעות, ללא נסיעות לחו"ל, וכו'.

2. מנסיון אישי רב שנים: נשים מועמדות מבקשות פחות בדרישות שכר. לאותה משרה גבר יבקש 28 ואישה 25 (לצורך הדוגמה) ואנחנו כמעסיקים ניתן מה שמבקשים. זה הגיע למצבים ששמעתי ממקור ראשון שמועמדת ביקשה בסכום נמוך מדי והחברה הציעה להוסיף כמה אלפים "כדי שהשכר יהיה הוגן". במספרים הגדולים, זה יוצר הטיה סטטיסטית משמעותית.

הכותרת הנכונה
Guest

השנה 2020 ונשים עדיין פורשות מוקדם לפנסיה מגברים ומקבלות יותר נקודות זיכוי רק בגלל שהן נשים

חגי
Guest

פיהההההההההההההווווווק…

ופלוץ עייף לקינוח

גיי גבר
Guest

שלום שמי רועי סופר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: