נשים יזמיות: להפוך הפסד טכני לנצחון [דעה]

מורן בר יודעת שלהתחיל ממקום מושפל לא תמיד בונה נשים חזקות, לפעמים זה פשוט שובר אותן. מחשבות על היי-טק, נשיות, ועל ילדה אחת שהקבוצה שלה הפסידה טכנית כי רצתה להשתתף במשחק.

תמונה: flickr, cc-by, Evil Erin

בשנים האחרות סוגיית הנשים בעולם ההיי-טק נמצאת בעמודים הראשיים לעיתים קרובות מידי. ההקשר הוא בדרך כלל לאפליה, לתקרת הזכוכית, לסטטיסטיקות נמוכות, חוסר שיוויון בהזדמנויות, שילוב הורות עם קריירה וגם בפן הציבורי – אם בנוכחות דלה של נשים בדירקטוריונים בחברות, או בכלל כנושאות משרות בכירות בארגונים. אבל הסיבה לפוסט הזה מגיעה ממקום קצת אחר, הרבה יותר רגשי, ולמעשה נוגעת לשלב הרבה יותר מוקדם של אותן נשים בקריירה. עוד לפני שיש להן קריירה. כשהן ילדות.

אני עדיין מחכה לאותו יום שלא אצטרך לנבור ולמצוא בקושי שותפות בקרנות הון סיכון כדי לעשות עליהן כתבה מיוחדת או לדבר ולשמוע קבוצות נשים יזמיות, כי בקבוצות המעורבות הקול שלהן לא נשמע מספיק חזק. ליום שבו אשמע על יותר מאקזיט נשי אחד בעשור ואראה כמות מכובדת של נשים בכנסי יזמות בתפקידים מובילים.

על ילדה, כדורסל והחיים בהיי-טק

הסיפור כבר ידוע והופץ בכל המדיות האפשריות. שירה גרינבוים, ילדה בת 10 שמשחקת בקבוצת אלפי מנשה קט-סל עם עוד חברים בנים, סולקה מאחד מהמשחקים על ידי המאמן מפאת צניעות ושמירת נגיעה ובמשחק אחר, כשהמאמן החליט לעמוד על שלו ולהשאירה בקבוצה, נאלצו חבריה והיא לספוג את עלבון הניצחון הטכני של הקבוצה המתחרה (הנה הסיפור המלא). לכאורה עניין שולי אך דוחה של איגוד הכדורסל שמאפשר חוקים חשוכים כאלו. אבל מעבר לכל זו הייתה הפעם הראשונה שכנראה שירה נאלצה להסתכל במראה ולומר “זה בגלל שאני אישה”.

הפוסט הזה הוא פוסט אישי, ויכתב לנשים, אבל אני חושבת שחשוב שתקראו אותו, רק כדי לשמוע איך זה נראה ונקרא לאישה אחת. אז יכול להיות שלא כולם יחשבו שהצדק איתי, יכול להיות שהחוויה שלכן כאישה הייתה טובה ונעימה וכל החיים לא נאלצתן להיאבק. למי שתענה לי שזה באמת המקרה, השאלה שלי תהיה האם החלטתן ללכת בדרך שלא דורשת מכן מאבקים, או שפשוט שלא הזדקקתן להם (הלוואי), או אולי בכלל ויתרתן מראש?

מה בין משחק קט-סל והיי-טק?

כבר כתבתי כמה משפטים על הנושא כסטטוס אישי, אבל חשוב לי לנצל את הבמה הפתוחה שיש לי לעולם ההיי-טק והסטארטאפים הישראלי, שבו אפילו השם שלי “מורן” יוביל להנחת יסוד ראשונית מוטעית שמדובר במנהל גבר ולא באישה (ששוב אצטרך לתקן במייל חוזר). האמת הזו לא פשוטה כלל, כי לילדה בת 10 עוד צפויה דרך קשה גם כשתרצה להצליח, כי לה ולילדות רבות אחרות, בואו נכיר בעובדה הזו, יש פשוט מגבלה פיזית. בעתיד, נערות כמו שירה גרינבוים יעמדו כנראה מול דלתות נעולות, ונשים כמו שירה גרינבוים יתקלו בתקרת הזכוכית – ולא כי הן עשו משהו לא בסדר, אלא מסיבה אחת ומכוערת – הן נולדו למין הלא נכון.

אני חושבת שאותה מערכת יחסים עגומה של הילדה שהתחילה עם העולם, שנתנה לה להרגיש ב-ד-י-ו-ק איך שהיא הולכת להרגיש בכל נסיון להצליח הלאה, צריכה להוביל את כולנו להבנה שהמחסום הזה הוא כלל לא נקודתי לעולם הכדורסל או הספורט, אלא בעצם יסמל גם בעתיד את השוני שלה, חוסר ההתאמה למסגרת ה”רגילה”, ובעיקר ידגיש את העובדה הכואבת שהאינטגרציה שלה עם העולם תהיה כרוכה לרוב בניצחון טכני למי שהוא ברירת המחדל.

והסטטיסטיקות אכן לא מעודדות: ידועה העובדה שחלק מהנשים פשוט יבחרו לא להתמודד עם הקשיים שהעבודה בהיי-טק, מרחב גברי מובהק (ברובו) טומנים. תוסיפו לזה את הפחד מהטרדה מינית, ואת חוסר היכולת של חברות רבות להראות תמיכה, ואלו יובילו במקרים רבים לתחושת בידוד וכמובן לעזיבה של התחום. מעבר לכך, לא מעט מהסטטיסטיקות מראות כי גם אם נשים בחרו ללמוד את אחד ממקצועות ההיי-טק ולהשתלב בעבודה בתחום, הרי שבאיזור גיל 35-40 רבות מהן יחליטו לעזוב כדי להשקיע יותר בתא המשפחתי (קרי, הילדים). אם תהיתם, המספרים שנוגעים ליזמיות נמוכים בצורה משמעותית.

תתפלאו, אבל לפעמים דווקא הניסיון להפוך את מקומות עבודה רבים ל”אטרקטיביים לנשים” – משמע, שעות עבודה מיוחדות, “משרות אם” ייעודיות – מקעקעות בנו את השוני, את המשכורות הנמוכות יותר, את ההבנה שקידום הוא מלחמה שנידונה להפסד, את מה שהשרישו בנו כבר מגיל צעיר – את אישה, עובדת זמנית, לא המפרנסת העיקרית (זה בטוח, את הרי מרוויחה שליש פחות), החלומות שלך שווים פחות וכדאי שבאופן כללי לא תפתחי ציפיות, כי זה פשוט לא יקרה.

ההפסד הטכני של שירה הוא הפסד טכני של כל אישה שרוצה להתקדם ולהצליח. הוא הפסד של כמעט כל אחת מאיתנו שחוותה איזו השפלה על רקע היותה אישה, גם אם לא הטרדה בהגדרתה. ההפסד הטכני הזה מגיע מתוך הציניות הישראלית בה אנחנו אומרים “אל תהיי אישה” וכולם מבינים את הבדיחה.

הפתרון טמון בחינוך והשראה בגיל צעיר

אני חושבת שהפתרון נמצא בחינוך מגיל צעיר מאוד (אפילו לפני הגיל ששירה נמצאת בו), בהשראה שצריכות להפיץ מי שכן מצאו את הנוסחה. הפתרון נמצא בשיוויון אמיתי גם בפוליטיקה ובחוקים, אולי באפליה מתקנת (כי צריך להתחיל מאיפה שהוא), ובעיקר ביצירת אמת ומציאות חדשה בה המגדר לא נמצא כלל בתוך ההגדרה של עובדים או יזמים.

תמשיכו להגיע עם חלומות, עם נחישות ורצון להצליח, תמשיכו לתמוך אחת בשניה ולקבל את התמיכה גם מהבית, מהסובבים אתכן, כמו כל אחד מהיזמים שנמצאים בתחום שלכן. למדו להשתמש גם בתכונות הנשיות דווקא כדי להבדיל אתכן מיזמים גברים ומדרך הניהול שלהם. תפסיקו להתייחס להבדל הזה ככשלון, והתחילו להתייחס ליתרונות שיש לו להציע.

המלחמה הזו רק מתחילה אצל ילדות כמו שירה ולא בטוח עדיין מי ינצח בה. כדי להבין אם אותה חוויה תהפוך אותה לאישה חזקה או תשבור אותה, נצטרך לעקוב מקרוב ולאורך זמן אחרי הבחירות שתרצה לעשות בחיים. והדרך היחידה לאפשר לה להצליח היא לתת את התמיכה הזו – לה, לילדות, לנערות ולנשים אחרות כדי שיקבלו את האומץ לחלום ולבצע, ולא רק לחשוב “בשביל מה? גם ככה אם אשתתף במשחק אז נפסיד בו טכנית”.

עולם ההיי-טק בכלל ועולם היזמות בפרט הוא עולם קשה שבו רבים מתמודדים ומעט מצליחים. הפירמידה הופכת לצרה ובקצה שלה יש מקום לבודדים בלבד ואני חושבת שהדרך היחידה להגיע לשם היא בעבודה קשה לצד חינוך שקורא להכרה ביתרונות של כל אחד ואחת בצורה פרטנית ולא על בסיס הבדל פיזיולוגי בין המינים.

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

6 תגובות על "נשים יזמיות: להפוך הפסד טכני לנצחון [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאן
Guest

לא יכולתי להסכים יותר
שעות העבודה המטורפות בישראל לא משאירות מקום לא לגברים ולא לנשים לחיות חיי משפחה
אלא אם כן אתם מחשבים הורים של סופ”ש (אלה שרואים את הילדים שלהם באמת רק בסופי שבוע).
בתחום ההייטק זה מורגש ביתר שאת
גם ההתחרות על משרות היא של נשים מול גברים, כאשר ישנם לא מעט מעסיקים שמעדיפים בתחומים מסויימים גברים על פני נשים.

אלון
Guest

מעניין אם יש עוד מגזרים שמרגישים דפוקים בהקשר הזה .. ובטוח שיש.
הם יכולים לאחד כוחות – נשים, 40+ , נכים וכו’.. ואז להפוך לכוח.

Alon Lavi
Guest

בסוף מה שמוכיח את עצמו זה הצלחה ואי אפשר להתווכח איתה.
יש שאולי לא ירגישו נוח עם נשים ועם קבוצות אחרות אבל אם הם מצליחים – ובמיוחד אם זה מתורגם לכסף – אז זה כל הדעות הקדומות יזוזו הצידה.

אורלי
Guest
קודם כל, כל הכבוד על העידוד של נשים והחיזוק שלהן. אבל יש משפט שאני לא מבינה “..אלא מסיבה אחת ומכוערת – הן נולדו למין הלא נכון.” – למה למין הלא נכון? המין הנשי הוא מדהים ונכון. תמיד. אני חושבת שכל עוד נשים חזקות ומובילות כמוך תמשכנה להאמין/לכתוב שהן נולדו למין הלא נכון, שוויון אמיתי לא יהיה פה. בקשר לנשים במעלה הפירדמיה. מתוך ניסיון רב שנים בשתי מערכות מאוד היררכיות (צבא ואקדמיה) אני יכולה לומר שבהרבה מקרים מה שמפריע לנשים להתקדם זה.. נשים! מנהלות נשים הרבה יותר גרועות לגבי קידום נשים ממנהלים גברים. מנהלות נשים לא מפרגנות ולא תומכות בהרבה מקרים.… Read more »
nbnbnbn
Guest
רק מתוך סקרנות [לפני שכולכן תקפוצנה עלי.. ולא במובן חיובי משום סוג] נניח שהילדה משחקת כדורסל בחופשיות ללא מגבלות עם קבוצות שמכילות 99% בנים, כן? ונניח שהבנים רוצים לשמוא עליה בצורה מסויימת , חוקית לחלוטין כיאה למשחק כדורסל, בצורה שבה ממששים אותה מקדים ומאחור ועוד ועוד… אתן רוצות להגיד שלילדה לא תתכן טראומה? לא תעבור ניצול? ואין שום בעיה שכך ישחקו איתה? [כי ככה זה בכדורסל- חייב להיות פיסי, ולתפוס את השחקן שאתה שומר עליו… אף שופט לא יקדיש עצמו רק לשמור שהשחקנים הבנים לא מעבירים זמנם בתפיסה חסרת טעם אך חוקית באיבריה של הילדה… וזה בסדר בעיניכן? למען השיויון-… Read more »
עזרא
Guest

אני לא חושב שלמישהו היה אכפת אם היו מעיפים אותי מכדורגל נשים, אני לא חושב שמישהו היה רואה בזה אפלייה על בסיס מיני או משהו כזה, אז למה כשזה להיפך עושים מזה כזה סיפור?
ובקשר להיי-טק זה לא ממש התחום של הנשים כמו שפסיכולוגיה זה לא ממש התחום של הגברים אז מה הביג-דיל?
נשים יכולות להצליח בדיוק כמו גברים רק שיש תחומים שיותר מתאימים לגברים ויש תחומים שמתאימים יותר לנשים, זה שאני אומר שיש הבדלים בין גברים לנשים זה מחייב שנשים פחות מצליחות?
סליחה שאני כגבר מתערב, אבל יש דברים שאני קצת מתקשה להבין…;)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: