אם הכל יילך לפי התוכניות, דווקא הקורונה תביא יותר נשים להייטק

סקר ישראלי חדש בחן למה יש מיעוט נשים בהייטק הישראלי, ומציע מה מעסיקים יכולים לעשות בנדון – וגם מה הנשים צריכות לעשות. ותתפלאו, דווקא הקורונה יכולה לסייע כאן

מקור: Pixabay

במחלקות הפיתוח, בהאקתונים, בפגישות עם קרנות – גם ב-2021 נשים הן עדיין מיעוט בהייטק הישראלי. סקר חדש מנסה להבין את הסיבות מאחורי הנתונים הבעיתיים הללו, ובניגוד לסקרים אחרים, הסקר הזה גם בוחן מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב, הן מצד המעסיקים והמגייסים, והן מצד הנשים שכבר נמצאות בתעשיה.

למה יש מיעוט של נשים בהייטק?

הסקר, שבוצע במהלך חודש מרץ 2020, טרום משבר הקורונה, כלל תשובות של יותר מאלף עובדות ועובדים בדרגות ניהול שונות בתעשיית ההייטק הישראלית ובמגוון תפקידים. בשלב הראשון הסקר מנסה לבחון את הסיבות למיעוט הנשי בהייטק הישראלי, ונראה שרוב המשיבות סבורות כי הסללה מגיל צעיר שלא לבחור במקצועות הייטק היא הבעיה הגדולה ביותר כרגע (60% מהמשיבות). כ-50% מהמשיבות טוענות כי קיים קושי לנשים להתקדם מקצועית לצד הקמת משפחה וכ-44% השיבו כי חסרים להן מודלים נשיים לחיקוי בתעשייה ובחברה שבהן הן עובדות.

נתונים: אישה בהייטק

הנתונים הללו מתיישרים היטב כאשר המשיבות נשאלות בנוע לפעולות שיסייעו לדעתן בהגדלת שיעור הנשים המועסקות בהייטק. כ-74% השיבו כי צריך לחשוף נשים כבר בבית הספר ובתיכון לעבודה בחברות הייטק; כ-64% השיבו כי חברות צריכות להציע גמישות גדולה יותר בשעות העבודה (זיכרו, סקר זה בוצע טרום משבר הקורונה) וכ-63% השיבו כי הן מעוניינות לראות יותר נשים בכלל דרגות הניהול, זוטרה ובכירה כאחת. "ברגע שאת לא רואה מנהלת שהיא מודל לחיקוי, זה נותן תחושה שאין לאן להתקדם כי אין נשים אחרות שעשו את זה", מסבירה ענבל אורפז, מייסדת "#אישהבהייטק", יוזמה להגדלת השוויון המגדרי בהייטק, שערכה את הסקר בשיתוף – Scale Up Velocity מבית Start-Up Nation Central.

בעיית המשפך

נתונים: אישה בהייטק

בראיון לגיקטיים מספרת אורפז כי ההערכות גורסות כי רק כחמישית מהעובדים בהייטק הן נשים והפתרון לבעיה הוא לא מיידי, אלא ארוך טווח: "זה קודם כל בעיה של משפך (Funnel). כדי שמישהי תהפוך למתכנתת היא צריכה ללמוד את המקצועות הרלוונטיים בתיכון, ואז יעזור לה לשרת בתפקידים רלוונטיים בצבא, ללמוד את המקצועות הרלוונטיים באוניברסיטה, ובסוף היא תגיע למשרה. צריך לודא שבכל שלב במשפך יש יותר נשים שנכנסות פנימה".

בשלב השני, טוענת אורפז, יש לשמור על הנשים שנכנסות לאותו משפך. "אנחנו מבינים כמה קשה להביא נשים להייטק, אבל אני מנסה להבין איך אירגונים יביאו יותר נשים, וייצרו סביבה יותר נוחה שתשמר את הנשים שכבר שם". כאן אורפז מתייחסת בין היתר להשפעה של הורות על נשים בהייטק. ואכן, נתוני הסקר מראים ש-3 שיקולים, שקשורים לשילוב בין קריירה וחיי משפחה, משפיעים על הבחירה בחברה מסויימת: 75% השיבו כי מרחק המשרד ממקום מגוריהם הוא שיקול משמעותי, 70% השיבו כי יעדיפו חברה שמעודדת איזון בין עבודה וחיים ו-61% יעדיפו חברה המאפשרת גמישות בשעות העבודה.

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

למרות שהסקר נעשה עוד לפני פרוץ המגפה, הרי שעתה, כשחלק גדול מההייטק עובד מהבית, נראה שהתנאים בתחום יקרצו ליותר נשים ובעיקר אמהות. כך למשל כ-41% מהמשיבות, שהן גם אימהות, סברו כי אחת הדרכים להגדלת שיעור הנשים בתעשייה טמון באפשרות לעבודה מהבית, ו-38% גם ציינו את האפשרות לעבודה מהבית כשיקול בעת בחירת מעסיק. לעומת זאת, רק 23% מהנשים שאינן אימהות סימנו את השיקול הזה בעצמן.

"מעסיקים שנמצאים בנקודה של להחליט האם אחרי הקורונה הם חוזרים לארגון פול טיים מהמשרד או הופכים לאירגון היברידי, אז זה משהו לחשוב עליו. אנחנו מבינים שאימהות בהייטק הרבה יותר מחפשות את הגמישות. היא יכולה להיות יום-יומיים בשבוע בבית – גם ביום שאחרי הקורונה", טוענת אורפז.

"נשים צריכות להשקיע יותר בנטוורקינג"

הסקר גם בדק את היכן העובדים והעובדות מחפשים ומוצאות את המשרה שלהן, וכמובן את תהליך הגיוס עצמו. 40% מהנשים בתפקידים טכנולוגיים דיווחו שהן הגיעו לעבודה שבה הן נמצאות בשיטת "חבר-מביא-חבר", ומתוך אלו שרק חיפשו, כ-71% עשו זאת באמצעות חברים וחברות. "זה מסר לנשים שהן צריכות להשקיע בנטוורקינג", טוענת אורפז.

מקור: Pixabay

מעסיקים שרוצים להעסיק יותר נשים צריכים גם לראות היכן הם מפרסמים את המשרה. כך למשל עולה מהסקר כי 71% מהנשים חיפשו עבודה באמצעות לינקדאין, אבל, רק 4% מהמשיבות טענו שהתקבלו לעבודה באמצעות מועמדות שהוגשה דרך לינקדאין. בנוסף, למרות שרק 56% מדווחות כי הן נעזרות בקבוצות בפייסבוק למציאת עבודה, 9% מהמשיבות ציינו כי גם התקבלו למשרה בעקבות הגשת מועמדות דרך פייסבוק. "אם מסתכלים על זה בעיניים של מעסיק שמחפש עובדות, הוא צריך לוודא שכשהוא מפרסם משרה היא מגיעה לקבוצות הפייסבוק הרלוונטיות לנשים", אומרת אורפז.

מה הורס תהליכי מיון

גם כאשר מגיעים לשלב הראיון, עדיין יש מספר נושאים שאליהם כדאי לשים לב. כך למשל לפי נתוני הסקר, 21% מהמשיבות טענו כי נשאלו שאלות לא ענייניות בנוגע לילדים או לסטטוס הזוגי שלהן במהלך הגיוס. "אם כבר עשית את המאמצים, הגיעו אנשים לתהליך, ועברו חוויה לא טובה בתהליך הגיוס, זה מקום שאתה מאבד בו מועמדים… לא רק את המועמד הספציפי, אלא גם את כל החברים שלו שהתייעצו על עבודה בחברה הזו", טוענת אורפז.

28% מהמשיבות הסבירו כי הפריע להן שהן לא נפגשו עם נשים בתפקידים מקצועיים בתהליכי המיון. אורפז מסבירה בשיחה עימי שפעמים רבות נשים בוחנות את סביבת העבודה בתהליך הגיוס, וכשהן רואות רק נשים בודדות, בעיקר בתפקידים הקשורים לקבלת הפנים, הן לעיתים מקבלות את התחושה שרוב הסיכויים שהן גם לא יראו עוד נשים בתפקידים בכירים, מה שכמובן גם עשוי להעיד על כך שאין מסלולי קידום מתאימים עבורן בחברה.

כשנשים חושבות שהן מדברות על שכר, ומגייסים חושבים שהן מדברות על שעות עבודה

ממסקנות הסקר עולה כי לא מעט נשים מרגישות שהן צריכות לשפר את כישורי המשא ומתן שלהן (כ-43% מהמשיבות), מה שמתיישב היטב עם אחד מהנתונים היותר מעניינים בסקר: כאשר נשאלו נשים במה הן מתמקדות בעת משא ומתן, 75% השיבו כי הן מתמקדות בשכר. אך בנקודה זו נשאלו גם מאות מגייסים ומגייסות את אותה שאלה, רק מהצד השני. כלומר, באילו נושאים נשים התמקדו לדעתם בראיונות עימם. רק 49% מהם השיבו כי נשים התמקדו בנושא השכר. בצד הגברי, אם תהיתם, אחוז דומה של גברים דיווח כי הוא מתמקד בשכר (כ-79%), ולמרבה ההפתעה, 91% מהמגייסים והמגייסות אישרו כי גברים מתמקדים בנושא זה.

נתונים: אישה בהייטק

באיזור הגמישות בשעות העבודה, ואיזון בית-עבודה, גם נצפו פערים בעייתיים בין מה שהנשים המשתתפות דיווחו שמסרו למגייסים, לבין מה שהמגייסים דיווחו שקלטו מהמועמדות. רק כשליש מהמשיבות התמקדו בנושאים אלה לטענתן, ורוב גדול של המגייסים השיב כי זה היה הנושא בו התמקדו.

כאשר אני מנסה להבין מאורפז את הפער המשמעותי הזה בין התפיסות של הנשים שטוענות שהן מנהלות משא ומתן על שכר, בעוד המנהלים שבצד השני מרגישים שהן מנהלות משא ומתן על איזון בית-עבודה, היא טוענת להטייה מהצד המנהל של המשא ומתן, אך גם מוסיפה כי "האמת היא כנראה איפשהו באמצע". זו הסיבה שהיא קוראת למגייסים ולמנהלים להיות יותר עירניים וקשובים גם לדברים שהם מביאים מעצמם לראיון. מהצד השני, היא קוראת לנשים לשים לב למה הן מתקשרות החוצה: "יכול להיות שאני חושבת שאני מדברת על שכר אבל אני מדברת על גמישות, ויכול להיות שאני צריכה לוודא שזה מה ששומע הצד שמולי שמנהל את המשא ומתן".

מה אפשר לשנות?

כאמור, הסקר של "אישה בהייטק" לא מנסה רק להציף את נתונים, אלא גם לתת טיפים יחסית פשוטים ליישום, גם לנשים וגם לאירגונים, גם לטווח הקצר וגם לארוך. בין היתר, עולה מהסקר כי מעסיקים צריכים לזהות את החסמים הארגוניים שגורמים לנשים לעזוב את האירגון או להימנע מלהצטרף אליו, כמו למשל גמישות בשעות העבודה ותמיכה באיזון עבודה-בית או בניות עתודות ניהוליות של נשים; שילוב של נשים בתפקידים טכנולוגיים בתהליכי המיון, מתן משוב על ראיונות וחיפוש מועמדות ברשתות החברתיות; קיום הכשרות לשותפים בתהליכי הגיוס בנוגע להטיות מגדריות ובדיקה שנתית של פערי שכר, קידומים, עמידה ביעדי גיוס וגם קבלת משוב מעובדות הארגון שעברו את תהליך הגיוס.

אבל הסקר לא עוצר בצד המגייס, וממליץ גם לעובדות ולמועמדות על מספר צעדים שיסייעו להן בקריירה כמו השקעה בנטוורקינג, שימוש בסימולציות עם מכרים ועמיתים מהתעשייה כהכנה לראיונות, רכישת כלים ושיפור מיומנויות משא ומתן והתייעצות עם קולגות מהתחום לבירור טווחי שכר ותנאים מקובלים. "חשוב גם לבקש פידבק. אם עשינו סימולציה, בסוף הסימולציה צריך לבקש פידבק. 'על מה שמעת שאני מנהלת את המשא ומתן', 'איפה יכולתי להיות יותר ברורה' ו'אילו מסרים הייתי יכולה להגיד אחרת", ממליצה אורפז, שמסכמת "אני לא חושבת ומאמינה שארגונים צריכים לרדת בסטנדרטים כדי לגייס נשים… הרבה מהפתרונות שאנחנו מדברים ניתנים ליישום בלי לפגוע בשום צורה בתפעול השוטף של החברה".

הסקר נערך בקרב כ-1,000 עובדים ועובדות בתחומי ההייטק השונים. רבע מכלל המשיבים הם גברים, ויותר מחצי מכלל המשיבים הן נשים בתפקידים טכנולוגיים. המשיבים והמשיבות בעלי התפקידים הטכנולוגיים חולקו בצורה כמעט שווה לפי המצב המשפחתי (כ-54% אמהות או אבות, והשאר ללא ילדים). לדו"ח המלא, לחצו כאן.

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

8 תגובות על "אם הכל יילך לפי התוכניות, דווקא הקורונה תביא יותר נשים להייטק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם שם
Guest

המעסיק צריך לפרסם את המשרה במקום הרלוונטי, המעסיק צריך להתאים את עצמו למועסקת, המעסיק צריך להתגמש בשעות העבודה,
המעסיק צריך לשלם אותו שכר למרות התגמשות בשעות,
למה כל אלו נתפסים כמשהו מובן מעליו כשמדובר בהעסקת נשים אבל כשמדובר בעובד גבר לכולם לגמרי ברור שהוא צריך להסתגל לתנאים ולקבל את זה שנשים באותו מקום עבודה באותו תפקיד יוצאות יותר מוקדם, מקבלות יותר ימי חופש ותנאים נוספים באותו שכר חודשי.

התוהה
Guest
מוזר שמנסים להבין למה נשים הן מיעוט בהייטק אבל לא מנסים להבין למה נשים מיעוט בתחום כריית מחצבים או למה גברים הם מיעוט בתחום גיוס/hr , יש הרבה תחומים שבהם יש שליטה דומיננטית של מגדר כזה או אחר אבל משום מה מתמקדים בנשים בהיי טק, אולי במקום להתמקד במגדר שיתמקדו באנשים וכישורים , יש התקבלת , אין תודה שלום, ומה זה המשפט הדפוק ״מעסיקים שרוצים להעסיק יותר נשים צריכים גם לראות היכן הם מפרסמים״ מעסיק לא מפרסם בבלייזר או בלאישה מעסיק מפרסם בלוחות, בלינקדאין או באתר שלו תתת careers, הוא לא צריך להתאים את עצמו למגדר כזה או אחר ,… Read more »
אומר את האמת
Guest

הן פחות טובות בעבודה

nope
Guest

תן להן את אותו שכר ואז תדבר

גגג
Guest

אני בכלל לא מסכים איתו שהן פחות טובות, מכיר נשים שמבריקות יותר מרוב הגברים שאני מכיר(כולל אותי). אבל את טוענת שצריך בהייטק הסכם קיבוצי, בו השכר של כולם זהה ונקבע ע"פ ותק, ניסיון ומקורבים?

אומר את האמת
Guest

גם לגברים יש את אותן הבעיות בדיוק

יוסי
Guest

העיקר נשים השתלטו על תחום ה-HR ובסוף התוצאות אותן תוצאות – הראיונות המקצועיים לרוב עם גברים אבל העיקר יש HR אישה

אני
Guest

אני כבר שנים בהייטק, בת 30+ ללא ילדים ותמיד חושדים שמחר אכנס להריון, שואלים ברמיזה ומקבלים תשובה חד משמעית. זה למה יש פחות נשים, בגלל מנהלים שהלוואיי ויעשו אותו דבר לנשים והבנות שלהם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: