שינוי מיקום קבצי משתמש ב-Windows 7 [מדריך]

חלונות כברירת מחדל מאחסנת את קבצי המשתמשים (תיקייה Users) באותו הכונן של מערכת ההפעלה. כתוצאה, כל קובץ שתשימו על שולחן העבודה, או באחת התיקיות: מסמכים/תמונות/מוסיקה/סרטי וידאו שלי, כולם יאוחסנו על כונן ה-SSD שהחלטתם לשמור רק עבור מערכת ההפעלה. איך ניתן לתמרן יחד עם כונני ה-HDD שלכם?

המדריך נכתב ע"י דניאל כץ, מפתח עצמאי עם נסיון רב שנים בסביבת .NET, ובמיקוד פיתוח אפליקציות אינטרנט עשירות במטודולוגיית MVC.

תמונה: צילומסך

כוננים בתצורת SSD תופסים תאוצה בתקופה האחרונה והופכים לפופולאריים יותר ויותר. הסיבה היחידה המונעת מהם לכבוש את השוק, ולהחליף לגמרי את הכוננים הקשיחים המסורתיים (להלן HDD) היא – מחירם הגבוה. בקצרה, כונני SSD (ר"ת Solid state drive) הינם זיכרונות אלקטרוניים בלתי נדיפים המדמים דיסק קשיח באמצעות מנגנון המוטמע בבקר שלהם. עליונותם הטכנולוגית של כוננים אלו נובעת מהיעדר חלקים נעים בכונן. הדבר תורם למהירויות קריאה וכתיבה גבוהות בהרבה, צריכת חשמל נמוכה, ופליטת חום מזערית. עקב מחירם הגבוה, במערכות מחשב רבות מתקינים כונן SSD אחד ולא גדול עבור מערכת ההפעלה, ושאר הכוננים הם כונני HDD רגילים. בדרך זו מתקבל איזון טוב בין מחיר לתועלת.

מתנגש עם ברירת המחדל של חלונות

הבעיה היא ש-Windows כברירת מחדל מאחסן את קבצי המשתמשים (תיקייה Users) באותו הכונן. כתוצאה, כל קובץ שתשימו על שולחן העבודה, או באחת התיקיות: מסמכים/תמונות/מוסיקה/סרטי וידאו שלי, כולם יאוחסנו על כונן ה-SSD. והיות ובד"כ קונים כונני SSD קטנים יחסית (80-120GB) עקב מחירם הגבוה, הדבר מוביל במהרה לניצול כל שטח הכונן ולפגיעה בביצועים ובחוויית השימוש.

לרוע המזל, ב-Windows 7 בתהליך ההתקנה ולאחריו אין דרך פשוטה להעביר את תיקיות הנתונים של המערכת לכונן אחר, ונותר לקוות שבמיקרוסופט יתנו את הדעת על הנושא בתכנון תהליך ההתקנה של Windows 8, ויהפכו תסריטי התקנה דומים לטריוויאליים יותר.

לחצו להגדלה

כמו שכבר הוזכר, התיקייה Users אינה כמו כל התיקיות האחרות, ולא ניתן פשוט להעביר אותה. אם תנסו, סביר שתתקלו בשגיאה שמופיעה בתמונה משמאל.

כמובן, ניתן להעביר חלק מתיקיות המשתמשים ע"י לחיצה עם עכבר ימני > מאפיינים > העברה. אבל לדרך זו יש חסרונות גדולים: ראשית, תצטרכו לבצע את הפעולה עבור כל אחת מהתיקיות וכל אחד מהמשתמשים בנפרד. שנית, עדיין יישארו תיקיות שאינן בשליטתכם במיקום הישן. ושלישית, הדבר יכול לגרום להתנהגות לא צפויה מצד תוכנות שמצפות (בניגוד לנדרש) מהתיקיות להיות במקומן המקורי דווקא.

ההמלצה הרשמית של מיקרוסופט היא להשתמש ב-Windows AIK. אך גם המלצה זו אינה חפה מבעיות. ראשית, היא ישימה רק במקרה שמתקינים מערכת הפעלה חדשה ולא על מערכת שכבר מותקנת. שנית, עדיין תיווצר בעיה עם תוכנות שיחפשו את קבצי המשתמש במקומם המקורי דווקא, ועדיין מדובר בתהליך לא פשוט.

המדריך שלפניכם מתאר את השיטה האלגנטית ביותר שמצאתי להעברת קבצי המשתמש לכונן אחר. השיטה ישימה גם על מערכת שכבר מותקנת ומספקת תאימות לתוכנות לא סטנדרטיות ולא דורשת לבצע שינויים ברג'יסטרי.

שתי נקודות המפתח של השיטה הן:

  • משתמשים ב-System Recovery Tool שבתקליטור ההתקנה של Windows כדי להעביר קבצים שבדרך כלל Windows לא ייתן להעביר.
  • לאחר ההעברה, יוצרים junction point, הפועל כמו מצביע, בין התיקייה User על ה-SSD לבין התקייה Users שהעברנו ל-HDD. כתוצאה, גם מי שיחפש את התיקייה במקום הישן שלה עדיין ימצא אותה.

חשוב להדגיש, שלמרות שהשיטה נבדקה על מספר רב של מחשבים, היא אינה השיטה הרשמית, וכל המשתמש במדריך עושה זאת על אחריותו הבלעדית.

התקנת Windows 7

לחצו להגדלה

במקרה שאתם רוצים ליישם את השיטה על מחשב נקי, התחילו מהתקנת Windows 7 רגילה, תוך כדי שבוחרים את כונן ה-SSD כיעד להתקנה.

אחרי שסיימתם, או אם Windows 7 כבר מותקן אצלכם במחשב, עברו לשלב הבא.

הכנת המחשב

1. מומלץ ליצור נקודת שחזור כדי שתוכלו לשחזר את המערכת למצבה המקורי במקרה שמשהו ישתבש.

2. כמו כן, על מנת להקל על זיהוי הכוננים בהמשך (לא יהיה ניתן לזהותם ע"פ האות), מומלץ לתת לכוננים תוויות. לצורך ההדגמה נתתי לכונן ה-SSD שלי (שעליו מותקנת מערכת הפעלה) את התווית "SSD", ולכונן ה-HDD שאליו אני מעוניין להעביר קבצי המשתמשים נתתי את התווית "Hard Disk".

3. יש להפעיל את המחשב מתקליטור ההתקנה של Windows 7 שברשותכם.

4. בחלון ההתקנה שיוצג יש לבחור את שפת הממשק והקלט כך שיתאימו למערכת המותקנת על המחשב שלכם וללחוץ Next.

5. הפעילו את כלי תיקון המערכת של Windows ע"י לחיצה על Repair your computer.

לחצו כדי להגדיל

6. לאחר סריקת המחשב שלכם תוצג רשימה של מערכות ההפעלה שמותקנות עליו. בחרו את מערכת ההפעלה שבה אתם מעוניינים לבצע את השינוי ולחצו Next.

במקרה שיש לכם יותר ממערכת הפעלה אחת, ולא נתתם לכונן ה-SSD שלכם תווית מיוחדת, עדיין תוכלו לזהות את מערכת ההפעלה המותקנת על כונן ה-SSD ע"פ גודל המחיצה המופיע בעמודה Partition Size. היות ובכלי תיקון המערכת של Windows האותיות המוקצות לכוננים שונות מאלו של Windows, כדאי לרשום בצד את האות שקיבלה מחיצה זו כפי המופיע בעמודה Location. הדבר יועיל בהמשך התהליך.

7. בחלון שיוצג, יש לבחור Command Promt ע"מ להציג את שורת הפקודה.

8. כפי שכבר ציינתי, היות ותחת כלי תיקון המערכת של Windows האותיות המוקצות לכוננים ומחיצות שונות מאלו של Windows, חשוב מאוד בנקודה זאת לוודא שאתם יודעים בדיוק אילו אותיות הוצבו לכוננים שלכם.

כדי לגלות את האותיות שהוצבו לכוננים שלכם, הקלידו את הפקודה dir ואות אנגלית החל מ-D, ובסיום נקודתיים. כך לדוגמה, ע"מ לבדוק את תוכן הכונן D יש להקליד:

dir d:

לביצוע הפקודה יש להקיש Enter. על המסך יודפסו תווית הכונן, הגודל שלו ותוכנו.

יש לחזור על הבדיקה עם האותיות הבאות לפי הסדר עד שתגלו מהן האותיות שהוקצו לכונן ה-SSD שלכם ולכונן שאליו אתם מעוניינים להעביר את קבצי המשתמש.

אצלי כונן ה-SSD קיבל את האות E: וה-HDD קיבל את האות D:

SSD = E:
HDD = D:

בהמשך המדריך אצא מתוך נקודת הנחה שזהו המצב גם אצלכם.

חשוב! במקרה שאצלכם הוקצו לכוננים אותיות שונות משלי, שנו את כל הפקודות שבמדריך כך שיתאמו את אותיות הכוננים שאצלכם. בכל מקום שמופיע במדריך E: הכוונה היא לכונן ה-SSD ואיפה שמופיע D: הכוונה היא לכונן ה-HDD.

שינוי מיקום קבצי משתמש

לחצו כדי להגדיל

על מנת להעתיק את התיקייה Users מכונן ה-SSD לכונן ה-HDD נשתמש בפקודת מערכת בשם robocopy.

במקרה שגם אצלכם הוקצו אותן האותיות לכוננים, יש להקליד את הפקודה הבאה:

robocopy /copyall /mir /xj E:\Users D:\Users

במקרה שאצלכם הוקצו לכוננים אותיות שונות משלי, שנו את הפקודה כך שתתאם את המצב אצלכם. קודם צריך להופיע הנתיב בכונן ה-SSD ולאחר מכן הנתיב שבכונן הHDD. לביצוע הפקודה יש להקיש Enter.

2. לאחר ביצוע ההעתקה, יוצג סיכום הפעולה. יש לוודא שבעמודה FAILED מופיעים רק אפסים, זה סימן שכל הקבצים הועתקו בהצלחה. במקרה שהעתקת חלק מהקבצים נכשלה, אין טעם להמשיך במדריך עד לפתרון הבעיה (מערכת קבצים פגומה וכדו').

3. לאחר העתקת הקבצים לHDD, יש למחוק את המקור שנשאר על הSSD. את זה נעשה בעזרת הפקודה הבאה:

rmdir /s /q E:\Users

לביצוע הפקודה יש להקיש Enter.

4. זהו סוד הקסם של התהליך. כעת ניצור junction point (נקודת צומת) מהתיקייה Users שיושבת על ה-HDD למיקום Users ב-SSD. לאחר ביצוע שלב זה כל פנייה לתיקייה Users שב-SSD תופנה אוטומטית לתיקייה Users שב-HDD.

יש להקליד את הפקודה הבאה:

mklink /j E:\Users D:\Users

לביצוע הפקודה יש להקיש Enter. לאחר מכן, יוצג אישור לביצוע הפעולה, בסגנון:

Junction created for E:\Users <<===>> D:\Users

זהו, סיימנו! כעת תוכלו לסגור את חלון שורת הפקודה, וללחוץ על Restart. המחשב שלכם ייטען כרגיל כשכל קבצי המשתמש כבר נמצאים בכונן ה-HDD שלכם.

העברת התיקייה ProgramData

בתיקייה ProgramData נשמרים נתונים והגדרות של יישומים שונים המותקנים במערכת שלכם. העתקתה פחות חשובה, שכן לא מצוי שיהיו שם קבצים גדולים מדי. אבל, אם בכל זאת תרצו לפנות מקום נוסף ב-SSD תוכלו להעביר גם אותה ל-HDD.

כדי להעביר את התיקייה ProgramData מכונן ה-SSD לכונן ה-HDD שלכם, יש לבצע פעולות זהות לאלו שעשינו עם התיקייה Users. ליתר בהירות אחזור בקצרה על הפעולות:

1. נעתיק את התיקייה ProgramData מה-SSD ל-HDD:

robocopy /copyall /mir /xj E:\ProgramData D:\ProgramData

2. נוודא שבעמודה FAILED מופיעים רק אפסים (אם לא, אין להמשיך במדריך).

3. נמחק את ProgramData מה-SSD:

rmdir /s /q E:\ProgramData

4. ניצור junction בין ProgramData שב-HDD ל-SSD:

mklink /j E:\ProgramData D:\ProgramData

כעת גם התיקייה ProgramData תאוחסן בכונן ה-HDD אבל תופיע גם ב-SSD ע"י junction. תוכלו לאתחל את המחשב ע"י סגירת חלון שורת הפקודה ולחיצה על Restart.

סיום

לאחר ביצוע הפעולות שבמדריך, התיקייה Users (או גם ProgramData) נמצאים בכונן ה-HDD שלכם, אבל גם מופיעות (עם אייקון של "קיצור דרך") על ה-SSD.

מקווה שנהניתם מהמדריך!

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של דניאל כץ.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "שינוי מיקום קבצי משתמש ב-Windows 7 [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאור
Guest

אחלה .מדריך, תודה.
ואני הייתי בטוח שאני מכיר כבר הכל בwindows….

ישי
Guest

ניסיתי את התהליך עבור העברת משתמשים למחיצה אחרת על אותו דיסק (עם אות לוגית משלה P) ללא הצלחה.
בסוף מתקבלת שגיאה: User Profile Service אין אפשרות לטעון פרופיל.
ניסיתי לשנות ב Registry את ה Path לאות של הדיסק הנכון,
ההצלחה היתה חלקית בלבד: המחשב עלה מאד לאט. Google Drive איבד את הסינכרון…
בנקודה זו התייאשתי וחזרתי חזרה.

איל
Guest

גם לי זה קרה ולא הצלחתי לשנות את ה Path ב Registry

אריאל
Guest

הסתבכתי בהעתקת הקבצים… ניסיתי להעתיק כמו שאמרת דרך שורת הפקודה הוא העתיק את רוב הקבצים אך הוא רושם שגיאה על חלק מהקבצים שהוא לא יכול להעתיק אותם בגלל שהם פתוחים כעת…
יש דרך להפעיל את שורת הפקודה בלי להפעיל את הקבצים הללו? אשמח לעזרה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: