25 שנים של חלונות

לפני 25 שנה בדיוק, ב-20 בנובמבר 1985, עמד על הבמה בחור ג'ינג'י צנום עם משקפיים והכריז על "התוכנה שתשנה את איך שאנשים מסתכלים על מחשבים אישיים". 25 שנה אחר-כך, מערכת ההפעלה חלונות מותקנת על 9 מתוך 10 מחשבים בכל העולם. מאז ועד היום

לפני 25 שנה בדיוק, ב-20 בנובמבר 1985, עמד על הבמה בחור ג'ינג'י צנום עם משקפיים והכריז על "התוכנה שתשנה את איך שאנשים מסתכלים על מחשבים אישיים". באותו היום, לא היו הרבה אנשים שהצליחו לנבא את העובדה ש-25 שנה אחר-כך אותה תוכנה המוכרת כיום בתור מערכת ההפעלה "חלונות" תהיה מותקנת, על גרסאותיה השונות, בכל 9 מתוך 10 מחשבים ברחבי העולם.

רוצים גרפיקה וריבוי משימות

מסך ה-boot של Windows 1.0

לא רבים יודעים את העובדה שהגרסאות המקוריות של חלונות כלל לא היו מערכות הפעלה. הגרסה הראשונה של חלונות – Windows 1.0, אשר נקראה בשמה השני MS-Dos Executive, הייתה בעצם ממשק גרפי שרץ על-גבי מערכת ההפעלה DOS 2.0 של מיקרוסופט. Windows 1.0 אפילו לא ידעה להציע ריבוי משימות אמיתי, אלא פשוט סיפקה את האפשרות לפתוח מספר חלונות שונים, אחד ליד השני כאשר כל אחד מהם מציע, כביכול, פונקציונאליות אחרת דוגמת שעון, פנקס רשימות, מנהל הקבצים ואפילו משחק בשם Reversi.

רק בגרסה 2.1 אשר יצאה קצת יותר משנתיים לאחר הגרסה הראשונה, הציעה מיקרוסופט לראשונה את האפשרות להריץ מספר יישומים "במקביל" ולעבור בין היישומים השונים בעזרת לחיצה על מקשי Alt+Tab במקלדת. גרסת 2.1 הייתה גם הגרסה הראשונה שמיקרוסופט חילקה ל-2: גרסה אחת נקראת Windows/286 ונועדה למחשבים הישנים יותר והגרסה השנייה, אשר נקראה Windows/386 נועדה לנצל את מעבדי ה-386 החדשים של אינטל על-מנת לאפשר את אותן יכולות של ריבוי יישומים על-ידי גישה לזכרון הגבוה של המחשב.

רק ב-1990 יצאה גרסה 3.0 אשר שיפרה את התמיכה בריבוי יישומים על-ידי השימוש בהתקנים וירטואליים (Virtual Drivers) אשר איפשרו למערכת ההפעלה לספק גישה לרכיבי החומרים עבור מספר יישומים במקביל. שיפור משמעותי נוסף בגרסאות 3.x היה המעבר ל-16 ולאחר מכן ל-256 צבעים, מה שסיפק למערכת מראה יותר ידידותי ועזר לה לכבוש את השוק ברחבי העולם.

יחד עם Windows 3.0, שוחררה לפומבי ערכת הפיתוח לחלונות, אשר איפשרה לראשונה גם למפתחים שאינם עובדי מיקרוסופט לפתח יישומים חיצוניים לסביבת חלונות. זאת הייתה הנקודה שבה גילתה מיקרוסופט את מה שהיום לומדים בכל אוניברסיטה – תן לשוק את הכלים הנכונים והוא כבר יעשה את העבודה בשבילך. הפופולאריות ההולכת וגדלה של חלונות מצד המשתמשים, יחד עם כמות אפליקציות אשר פותחו עבור מערכת ההפעלה החדשה על-ידי חברות צד-שלישי, היו הגורמים העיקריים שהביאו את חלונות למקום שבו היא נמצאת היום.
במהלך כל השנים מאז 1992, ממשיכה חלונות לצבור תאוצה על-בסיס אותו מודל עסקי של פיתוח אפליקציות על-ידי חברות צד-שלישי אך כעת, מתחילה החברה לפזול לכיוון המגזר העסקי המהווה פוטנציאל רווח משמעותי עבורה, אלא שאחוזי ההטמעה של מערכות ההפעלה של החברה בתחום העסקי עדיין נמוכים משמעותית מהאחוזים במגזר הצרכני.

וידאו: סרטון פרסומת ל-Windows/386

המעבר ממשק גרפי למערכת הפעלה אמיתית

מסך הפתיחה של חלונות 95

ב-1995 הופיעה מערכת ההפעלה החדשה: Windows 95. לראשונה, המערכת לא היתה זקוקה לסביבת DOS על-מנת לרוץ והיתה מסוגלת להריץ יישומי 32Bit באופן טבעי. הימים הראשונים של חלונות 95 לא היו קלים עבור מיקרוסופט. חלקכם ודאי זוכרים שכאשר חשף ביל גייטס לראשונה את מערכת ההפעלה, המחשב הראשי קרס והציג מסך כחול עם הודעת שגיאה – מסך שנודע לימים בשם Blue Screen of Death.

אחרי Windows 95 הגיעו הגרסאות של Windows 98 ו-Windows 98 Second Edition, שהכניסו בעיקר שינויים גרפיים ושיפרו באופן משמעותי את התמיכה בהתקני חומרה של חברות צד-שלישי. גרסה נוספת ענתה לשם Windows ME, אך למעט כמה שינויים מינמליים כגון הוספת יכולת ה-System Restore וביטול האפשרות לבצע אתחול למצב DOS, לא היה בה שום חידוש משמעותי.

וידאו: המסך הכחול של ביל גייטס

פותחים עסק

במקביל ליציאתה של חלונות 3.1, שחררה מיקרוסופט גרסה נפרדת של חלונות תחת שם המותג Windows NT. הגרסה הראשונה ששוחררה לשוק הייתה Windows NT 3.1 והציגה אף היא שתי גרסאות שונות, Server ו-Workstation אשר נועדו לשרתים ותחנות קצה בהתאמה.

במקביל להתקדמות על ציר הזמן של מערכות ההפעלה, מיקרוסופט הבינה שעל-מנת לגרום לאימוץ מערכות ההפעלה שלה גם במגזר העסקי, היא צריכה להשקיע גם בפיתוח פתרונות מקיפים לעסקים המתבססים על הפלטפורמות שלה. לשם כך, השקיעה מיקרוסופט משאבים רבים בפיתוח פתרונות מקיפים למגזר העסקי.

הקפיצה המשמעותית של החברה במגזר הארגוני היתה ב-1996, כאשר הושקה גרסה 4.0 של מערכת ההפעלה Windows NT, אשר מוזכרת עד היום בתור מערכת ההפעלה היציבה ביותר שידעה מיקרוסופט מאז מעולם. אחרי ארבע שנים, יצאה Windows 2000 (גרסה 5.0) שביצעה קפיצת מדרגה משמעותית בעולם ניהול רשתות ארגוניות מרובות משתמשים, אך הייתה גם הגרסה האחרונה שיועדה לשוק הארגוני בנפרד.

גם אבטחת מידע זה חשוב

חלונות XP

בשנת 2001, איחדה מיקרוסופט מחדש את שתי המשפחות של מערכות ההפעלה והשיקה את חלונות XP, אותה בחרה החברה לבסס על ליבת Windows NT 5.1, עקב היציבות הגבוהה של המערכת.
על אף שנושא הוירוסים ואבטחת המידע היה קיים מאז ומעולם, באותם הימים ראשית שנות ה-2000, נושא אבטחת המידע החל לתפוס תאוצה ולקוחות רבים ביקרו את מיקרוסופט על סידורי האבטחה ה"רעועים" של מערכת ההפעלה.

שנה אחרי השקת מערכת ההפעלה הוצאה לשוק חבילת השירות הראשונה לחלונות XP אשר סיפקה מאות תיקוני אבטחה לחורים שנתגלו במהלך השנה מאז ששוחררה המערכת לשוק, אך השינוי המשמעותי הגיע רק שנה לאחר מכן, עם חבילת השירות השנייה.

אחרי שחרור חבילת השירות השנייה, חלונות XP הפכה למערכת הפעלה נוחה, יציבה ומאובטחת יחסית, מה שהוביל לפרק זמן הארוך ביותר בתולדות מיקרוסופט – 5 שנים – ללא שחרור גרסה חדשה של מערכת הפעלה.

וידאו: הפרסומת הראשונה לחלונות XP

הפלופ הגדול

הפלופ הגדול. חלונות ויסטה

5 שנים לאחר שהופיעה לראשונה חלונות XP על מחשבי המשתמשים, השיקה מיקרוסופט את חלונות ויסטה, אשר נחשבת עד היום לכשלון הגדול ביותר של מיקרוסופט מאז ומעולם. הגורמים לכשלון עדיין נתונים לויכוח: יש שאומרים שהמערכת נכשלה בגלל הציפיות הגבוהות שנוצרו עקב שנים של ציפייה למערכת הפעלה חדשה, אך הרוב גורס כי מערכת ההפעלה נכשלה עקב דרישות החומרה הגבוהות ובעיות התאימות שגרמו לחלק ניכר מהאפליקציות הקיימות לא לפעול כמו שצריך על המערכת.

ויסטה שדרגה באופן משמעותי את היכולות והממשק הגרפי של מערכת ההפעלה, מה שאמנם הוביל למראית עין יפה, אך גרם לזלילת משאבי מערכת השונים. כתוצאה מכך, המערכת החדשה לא הצליחה לפעול בצורה סדירה על גבי המחשבים הקיימים ודרשה מרוב המשתמשים לשדרג את החומרה שלהם, מה שהניא רבים מלשדרג אליה.

נופל וקם עם ראש מורם

אומרים שההצלחה הגדולה ביותר שלנו, תגיע תמיד אחרי נקודת השפל הגדולה ביותר ואם נקודת השפל הגדולה ביותר הייתה חלונות ויסטה, הרי שחלונות 7 היא ההצלחה שבאה אחרי. מיקרוסופט השכילה ללמוד מהשגיאות שעשתה עם חלונות ויסטה ופחות משנתיים אחרי שזאת נחתה לראשונה בחנויות, הוציאה מיקרוסופט גרסה משודרגת של ויסטה, עם מיתוג חדש ושיפור משמעותי בביצועים.

השינוי המשמעותי במערכת ההפעלה החדשה, נבע מהשינוי שעבר על החברה, שהחלה להקשיב יותר ויותר לתלונות המשתמשים ולשנות את מערכת ההפעלה לפי הצרכים שלהם. האסטרטגיה החדשה הוכיחה את עצמה בסקרים, כאשר לפני פחות מחודשיים פורסם כי קצב האימוץ של חלונות 7 הוא הגבוה ביותר בהיסטוריה של מערכות ההפעלה של מיקרוסופט עד היום.

ומה בעתיד?

כך תראה חלונות 8? תמונת קונספט/ Benjemin 4074, Deviantart

אם מסתכלים לאחור ומנסים לעכל את 25 השנים האחרונות שעברו על עולם המחשוב, מבינים שההתפתחות של חלונות הייתה אחד הסמנים הימניים אשר ליוו את הטכנולוגיה במהלך ההתפתחות. למרות שמיקרוסופט התחילה כחברה שיצרה לעצמה את השוק והתאימה אותו לדרישותיה, בשנים האחרונות האסטרטגיה האגריסיבית של החברה הובילה למספר כשלונות אשר גרמו לה להבין שאם היא לא תשנה כיוון, היא לא תוכל להמשיך קדימה.

בשנים הקרובות אנחנו צפויים לראות מספר פריצות דרך בצורה שבה אנו משתמשים בטכנולוגיה. המחשב מתחבר לטלוויזיה, שמתחברת לאינטרנט, שמחובר פחות או יותר לכל דבר אחר בעולם. כל החיבורים הללו הובילו לכניסתם של מתחרים רבים לשוק אך בשלב הזה, אנחנו בהחלט יכולים להניח שנראה את חלונות מלווה אותנו באבולוציה הטכנולוגית גם ב-25 השנים הבאות.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

7 תגובות על "25 שנים של חלונות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אמציה
Guest

אבל למה הורידו את BASIC, שפת האם שלך הדור שלנו?

ויש כמובן עוד חלונות אחד: Windows Home Server, הרכיב הכי חשוב ליד שולחן העבודה שלי.

ליאו
Guest

מי בכלל משתמש בbasic כשיש VB ? רק במקסיקו (ואולי גם במוקומות אחרים) מלמדים תכנות "לילדים" עם BASIC.

Aryeh Shomron
Guest

The article mentions that Windows 1.0 thru Windows 3.1 or so were not Operating Systems (OS) and this is true. How about Windows Vista? Is it an OS or a Virus? i

שרה
Guest

"מה שהניע רבים מלשדרג אליה."- לתקן שגיאת כתיב. הניע->הניא.
בכתיב הנוכחי, המשמעות הפוכה מכוונת המחבר.

מורן בר
Member

תודה, תוקן.

kamov
Guest

לא רק זה שהמסך הכחול לא הופיע בהשקה של 95, אלא שאפילו סרטון הוידאו שקיים בכתבה נושא את הכותרת Windows 98 BSOD…
Windows 95 היה ההצלחה הגדולה ביותר של מיקרוסופט מאז ומעולם. אנשים חיכו בתורים ענקיים מחוץ לחנויות כדי להשיג עותק.

GoodyBird
Guest

"אנחנו בהחלט יכולים להניח שנראה את חלונות מלווה אותנו באבולוציה הטכנולוגית גם ב-25 השנים הבאות."

רוצה להתערב? אתה יודע מה תן לי להקל עליך, 5 השנים הבאות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: