טלפון חלונות 7: מעט מדי, מאוחר מדי?

האם יש עתיד למערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט? טרם מסיבת העיתונאים של מיקרוסופט, אלעד אברון מסכם ותוהה

מיקרוסופט בלחץ. כבר כמה עשורים שהם בקרב חתול ועכבר עם אפל, ובכל פעם שנראה להם שהם מצליחים להתגבר על הנודניקים הלבנים, אפל מוצאים משהו חדש שהופך את היוצרות ומחזיר להם את הדומיננטיות בשוק הטכנולוגיה.

טלפון החלונות של מיקרוסופט. יעמוד או יפול?

בתחילת העשור הקודם אפל נראו כאילו הם עומדים לקרוס, ואז הם הוציאו את המכשיר שהציל אותם: האיפוד. בחצי השני של העשור היה נראה שהאיפוד מאבד מומנטום, ואז הם באו בהפוכה עם האיפון. השנה הם גנבו למיקרוסופט את אור הזרקורים עם האייפאד, וברדמונד מאבדים סבלנות. הם צריכים משהו מהפכני שיצליח להוציא אותם מ- ‘גטו’ מערכת ההפעלה, התחום היחידי שבו הם (עדיין) מחזיקים בשוק לקוחות נאמן.

בשנים האחרונות מנסה מיקרוסופט לשנות כיוון, וחלק מהגישה החדשה שלהם היא – למרבה ההפתעה – משהו הפוך לחלוטין מאפל. בניגוד לאפל שיוצרים הייפ וסקרנות באמצעות מעטה סודיות שלא היה מבייש את השב”כ, מיקרוסופט הולכים על שקיפוּת מלאה בינם לבין הקהילה – בין אם זה גרסאות בטא חופשיות ופתוחות לכולם, כלי פיתוח מתקדמים וכמעט מלאים בחינם לגמרי, וחשיפה מוגברת ומוקדמת של כמעט כל דבר שהם מפתחים. אם באפל הולכים על עקרון ה- “סודי זה סקסי”, במיקרוסופט מנסים ליצור התלהבות באמצעות חשיפה של יכולות, תכונות ויתרונות המוצר עוד בשלבים המוקדמים, ועל הדרך גם מקבלים פידבקים ומטמיעים אותם כך שהמוצרים הסופיים בדרך כלל כוללים שיתוף פעולה עם הציבור. זאת גישה מסוכנת, אבל כזאת שעזרה למיקרוסופט רבות עם בעיות יחסי הציבור והתדמית שלהם. בכמה שנים, מיקרוסופט הפכו מהקונגלומורט הענק והמרושע לחברה די בסדר, בעוד אפל היא אימפריית הרשע וגוגל היא “סקיינט” (מהסרט “שליחות קטלנית” למי שלא זוכר).

בסדר זה משעמם

הבעיה היחידית שנשארה למיקרוסופט היא שבסדר זה משעמם, ושיעמום לא מוכר טלפונים. על הנייר, מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה של מיקרוסופט מכילה כל מה שצריך בשביל להיות מוצלחת: תשתית יישומים עם השקעה עצומה בפיתוח, הטמעה של רשתות חברתיות, שילוב של פלטפורמת משחקים די רצינית וחומרה מרשימה. עם זאת, מדובר במערכת חדשה לחלוטין ומבוססת על קוד חדש, מה שאומר – שכמו אנדרואיד לפניה, היא צפויה לכבלי לידה בכמה הגרסאות הראשונות.

השוני המהותי בליבה של המערכת גורם לכך שלא תהיה תאימות לאחור בטלפון חלונות 7, מה שאומר שלא ניתן יהיה להריץ תוכנות של גרסאות קודמות (Windows Mobile), מה שעלול להרתיע משתמשים שהעדיפו את חלונות מובייל (היו כמה כאלה) בגלל התאימות וישור הקו של המערכת עם חלונות. עם זאת, לאור העובדה שהמערכת מתבססת על פלטפורמה חדשה ואחידה יחסית (Silverlight), ברגע שהמערכת תחדור לשוק לא צפויים שינויים גדולים בין הגרסאות הבאות, מה שיתרום לתאימות לגרסאות עתידיות (תאימות של תוכנות בין גרסאות של מערכת ההפעלה היא בעיה ידועה במערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל, אנדרואיד, שגוררת ביקורות קשות, בעוד באייפון מדובר באחד היתרונות הגדולים של המוצר לדורותיו). כמו כן, מנכ”ל מיקרוסופט סטיב באלמר הכריז ביום שלישי האחרון (5.10) שתוכנות שיכתבו עבור טלפון חלונות 7 – באופן מפתיע יוכלו גם לרוץ על גבי גרסאות ישנות יותר של חלונות מובייל, דבר שעלול דווקא להרתיע אנשים מלשדרג – כי למה לשדרג אם כל התוכנות והיישומים יתאימו גם לגרסאות ישנות?

עקב האכילס של מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה הוא דווקא הממשק שלה. באופן מנוגד לחלוטין לאפל, במיקרוסופט החליטו ללכת על ממשק שקט, פשטני, וכמעט מונוכרומטי. במקום איקונים חלקים ונוצצים, במיקרוסופט בחרו בעיצוב הלא ברור של ריבועים. כל ריבוע מפעיל תכונה אחרת של המערכת, כשבחלק מהם יש אנימציות קטנות ופשוטות או תמונות מתחלפות. בחלקים המושקעים של יותר המערכת (כמו סייר התמונות או המשחקים) מדובר בריבועים חצי שקופים על גבי רקע של תמונות שנפרשות לרוחב כל הממשק. כדי להכנס לתתי-חלונות או לדפים ספיציפים יותר המשתמש עובר ימינה – ואיתו תמונת הרקע זזה ימינה, וכדי לחזור לשלב גבוה יותר (או אחורה), המשתמש (והתמונה) זז שמאלה. לממשק הזה מיקרוסופט קוראת (באופן פנימי) מטרו, ואפשר לראות אותו כבר בכמה ישומים חדשים של החברה כגון Windows Live Messenger 2011 ו- Zune.

פשוטה אך מכוערת

בפועל מדובר במערכת מאד פשוטה לתפעול ומאד ידידותית וברורה – אבל מכוערת. מאוד מכוערת. אל תבינו אותי לא נכון, אני חסיד גדול של מינימליזם וממשק המטרו הוא נוח ומדויק, אבל המערכת הזאת פשוט מוציאה את החשק מהטלפון. זה נראה כמו משהו עתיק: ריבועים כחולים או ירוקים על רקע שחור או לבן. זה פשוט משעמם.

ממשק מערכת ההפעלה: משעמם

כשמישהו רואה אייפון לראשונה, הדבר הראשון שהוא קולט זה את הניצוץ, הליטוש, והאסטטיות הנראית של המערכת. בטלפון חלונות 7 אין את אף אחד מהדברים הללו, וקשה להאמין שאנשים ירוצו לקנות טלפונים עם המערכת או יעמדו בתור בשביל טלפון פחות יפה מאייפון ופחות חכם מאנדרואיד. למעשה – אין למערכת החדשה שום יתרון על פני אף טלפון אחר מלבד אולי סימביאן הארכאית.

נבואות זעם

אבל אל תיקחו את המילה שלי לבד: חברת המחקר והסטטיסטיקה “גרטנר” צופה שטלפון חלונות 7 יכשל כשלון צורם. בעוד שהיום שוק הטלפונים הניידים נשלט על ידי אנדרויד (32% מהשוק) ואפל (25% מהשוק), טלפונים מבוססי חלונות מחזיקים היום ב- 4.7% מהשוק, ובגרטנר צופים שטלפון חלונות 7 יגדיל את חלקה של מיקרוסופט בחצי אחוז בלבד לכ- 5.2%. אם המספר הזה לא גרוע מספיק, עד 2014 – לפי גרטנר, המספר הזה ירד לכ- 3.9%.

גרטנר לא לבד. בעוד חברות כמו אסוס ו- LG חתמו על הסכמי שיתוף פעולה עם מיקרוסופט, מה שיחייב אותם להשתמש במערכת החדשה, חברת מוטורלה הכריזה כי לא תשחרר מכשירים עם המערכת החדשה של מיקרוסופט עד שזו תוכיח את עצמה (אם בכלל). גוגל למשל עקצו את מיקרוסופט בטענה שיש בשוק כבר מספיק פלטפורמות ושעוד אחת רק תבלבל את הצרכנים, שכבר יש להם מספיק אפשרויות לבחור מהן.

נראה שנביאי הזעם צודקים. שוק מערכות הסלולריות רווי גם כך והמערכת החדשה לא מציעה שום חידוש מסעיר בהשוואה לאנדרואיד, מערכת הפעלה נאה הרבה יותר והקיימת זמן רב מספיק בשביל להיות יציבה וחכמה (הגרסה האחרונה – 2.2, נחשבת שיפור של כמה שנות אור לעומת הגרסאות הראשונות).

לגבי איפון אל מול הסלולרי של מיקרוסופט, ובכן, מי שרוצה אייפון לא באמת מתעניין בשום דבר אחר. לכל מי שלא רוצה אייפון – מכשירים עם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט הם רק עוד אחת מהאפשרויות בפניהם יעמדו ולא נראה שזו תבלוט יתר על המידה על האחרות.

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

9 תגובות על "טלפון חלונות 7: מעט מדי, מאוחר מדי?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אור
Guest

אני דווקא חושב שיצליח להם יותר מחצי אחוז עם המכשיר הזה, אבל אני לא חושב שיצליח להם מספיק.
הם הפסידו המון כסף על KIN, ושוק הטאבלט שלהם נידון לכישלון (לא משנה כמה הדגמות יציגו באינטרנט, חלונות 7 על טאבלט – זה פשוט לא זה).
כדי לכסות את כל ההפסדים האלו, הם צריכים כמות מאוד רצינית של יצרניות ומשתמשים.

מצד שני, למייקרוסופט מערכת PR מאוד משומנת – כך שאי אפשר לדעת.

RJ?
Guest

אנדרואיד יותר יפה? אנדרואיד הכי מכוערת מבין המערכות הפעלה!!!
המערכת הזאתי נראית מוצלחת מאוד, בתקווה באמת שאת עמוד הבית יהיה ניתן קצת לשנות, להוסיף רקע או משהו כזה, אולי בגרסאות הבאות יהיו שינויים כאלו.

משתמש אנדרואיד
Guest
משתמש אנדרואיד

אפשר לשנות את העיצוב של אנדרואיד כך שאם העיצוב ההתחלתי לא נראה לך אתה יכול להתקין תוכנה ולשנות את דף הבית מקצה לקצה

אלעד אברון
Guest

שלא לדבר על זה שכל מכשיר ממוצע של HTC פשוט מהפנט ביופיו. עם אנדרויד 2.2, Live Wallpaper ו- Sense מדובר במערכת פשוט מהממת.

יעקב
Guest

הכתב מאוד מוטה לטובת אפל כאילו אף חברה לא יכולה א ולא תוכל אי פעם להשתוות ל IOS המערכת WP7 רק הוכרזה וכבר קטילה כזאת מאוד לא מקצועי

אלעד אברון
Guest
כל מי שמכיר אותי אפילו קצת יודע שאני אלרגי לאפל באופן כבד. לא הייתי נוגע באיפון אם היו משלמים לי. אני משתמש כבר שנים רק במערכות Windows Mobile וממש לאחרונה באנדרויד, וכל מפגש שלי עם אפל נגמר בצמרמורת עד עמקי נשמתי. עם זאת, ככתב – אני חייב להיות אוביקטיבי, ואפל עושים מוצרים מלוטשים ויפים, עם ממשק נוח ואחיד – ועל זה דיברתי. זה שהמוצרים שלהם נעולים כמו בתולה קתולית, שהם דורסניים וסתומים, שהם מעודדים טיפשות והמוניות, שהם בכוונה מנסים להיות לא תקניים כדי לגבות יותר ושהם מנצלים באופן ציני את השוק וההצלחה שלהם – כל זה רק חלק מהדברים הרעים… Read more »
ישי
Guest
דווקא נראה לי שיצליחו הרבה יותר מאחוז הרי ברור שהאינטגרצייה עם מערכת ההפעלה תהיה מהטובות בתחום וזה מה שימשוך קליינטים עסקיים תחשבו לרגע טלפון שמכיל את המחשב שלך אמנם באייפון יש דברים שמנסים לעשות זאת ובאנדרואיד יש ניצוצות של דברים כאלה העובדה שזו מיקרוסופט המפתחת וסביבת הפיתוח הדי נוחה אפשר לומר תתן למפתחים רק רצון לנסות כמו שכולם ניסו את אפל בהתחלה ולכן יהיה יותר אפליקציות ממה שנראה  דבר נוסף זה הממשק שאמנם כרגע הוא ממש בנאלי ומסוגר כקוביות אני מאמין שבהמשך בעקבות קבוצות מיקוד מיקרוסופט ישנואת הממשק בהתאם למרות שהממשק מצויין למתחילים אני למשל הייתי שמח אם היה משהו… Read more »
אור
Guest

מייקרוסופט ואינטגרציה עם מערכת ההפעלה שלהם?
ניסית פעם לסנכרן מכשיר של מובייל 6.5 או 6?
בפעם הראשונה זה מכפיל את אנשי הקשר, בפעם השנייה זה דוחף את כל הפגישות שעה אחורה/קדימה (תלוי אם זה שעון קיץ או חורף). זה אף פעם לא עבד לי כמו שצריך.

רן יפת
Guest

אני דווקא חושב שהמערכת הפעלה שלהם מדהימה.
העיצוב והממשק נהדרים ולפי הסרטונים שרצים ברשת הכל עובד חלק ומהיר במיוחד.

אני חושב ש WP7 היא מערכת מאוד חכמה.
כל הרעיון של ה Hubs, שאפליקציות יוכלות להתחבר ל Hubs ולהרחיב אותם.

החיבור עם שירות ה Xbox Live והמשחקים נראים מרשימים מאוד.

ואחד הדברים החשובים ביותר זה שמייקרוסופט תשחרר עדכונים למערכת ההפעלה שלה, שכ-ו-ל-ם יקבלו. לא כמו מה שקורה עם האנדרואיד.

אני מת כבר לשים את הידיים שלי על מכשיר WP7 (מתלבט בין ה Dell ל HD7)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: