האם המחשב שלכם יריץ Windows 11 והאם השידרוג בחינם? כל מה שאתם צריכים לדעת

כך תבדקו האם המחשב שלכם מסוגל להריץ את ווינדוס 11, ומה אתם יכולים לעשות אם לא. וגם, איך תוכלו לעקוף בתור ולקבל Windows 11 לפני כולם

ביום חמישי האחרון חשפה מיקרוסופט באופן רשמי את Windows 11, הדור הבא של מערכת ההפעלה שלה שרצה כבר על יותר מ-1.3 מיליארד מכשירים ברחבי העולם. בין שינויי עיצוב, פיצ'רים חדשים ואפילו בואן של אפליקציות אנדרואיד לווינדוס – עלו כמה שאלות קצת יותר פרקטיות. אילו מחשבים יריצו את מערכת ההפעלה החדשה? מתי היא תגיע והאם אפשר "לחתוך בתור"? האם היא חינמית לכולם? ועוד

האם המחשב שלי יכול להריץ את Windows 11?

מאז 2015 משתמשי PC רבים התרגלו לכך שעדכוני מערכת הפעלה לא קשורים לחומרה שלהם, אבל Windows 11 היא עדכון משמעותי למדי עם לא מעט אלמנטים חדשים, וכמו במערכות הפעלה אחרות, זה אומר שאתם צריכים לבדוק האם המחשב שלכם בכלל מתאים לה. מיקרוסופט שיחררה את דרישות המינימום למערכת ההפעלה החדשה, והנה הן:

דרישות המינימום על פי מיקרוסופט

אז אתם יכולים עכשיו ללחוץ קליק ימני על This Pc או לפשפש בנבכי המפרט של המחשב שלכם, פעולה שרבים בכלל לא יודעים לעשות, אבל אתם יכולים גם ללכת על האופציה הנוחה יותר שמיקרוסופט מספקת לכם. החברה שיחררה עדכון לכלי ה-Health Check שלה שבין היתר מאפשר כעת לבדוק האם המחשב שלכם יתמך על ידי ווינדוס 11. פשוט התקינו את הכלי מהאתר של מיקרוסופט, הריצו אותו ובכפתור Windows 11 ליחצו על Check Now.

אם רכשתם את המחשב שלכם ב-5 שנים האחרונות, סביר להניח שהחלון שיקפוץ לכם יבשר לכם שה-PC שלכם מותאם ל-Windows 11 וכעת נותר לכם רק לחכות לתקופת החגים באיזורי חודש אוקטובר ליציאה הרשמית של מערכת ההפעלה. אם קיבלתם את הבשורה המרה שהמחשב שלכם לא מסוגל להריץ את Windows 11, אל תאמרו נואש – זה לא בהכרח אומר שהמחשב שלכם באמת לא תומך ב-Windows 11, ויש מה לעשות בנידון.

כך זה נראה. צילום: גיקטיים

מה זה TPM ולמה זה מונע ממני לעדכן?

Windows 11 אמורה להיות לא רק הגירסה היפה והשימושית ביותר של ווינדוס עד כה, אלא גם הבטוחה ביותר לדברי מיקרוסופט, וכחלק מהמאמצים הללו, החברה הודיעה כי כחלק מדרישות המערכת הבסיסיות שלה, ווינדוס 11 תרוץ רק על גבי מחשבים עם שבב TPM 2.0 או Trusted Platform Module. צ'יפ ה-TPM הוא רכיב החומרה ששומר על מפתחות הצפנה, ומאפשר אימות התקנים מבוסס חומרה ולא רק תוכנה. הוא יכול להיות מובנה בלוח האם שלכם, או להיות מותקן על גבי המעבד שלכם, והמטרה שלו היא פשוט לשמור על המידע שלכם מידי תוקפים על ידי הפרדה בין חומרה לתוכנה.

למרות שיכול להיות שזו הפעם הראשונה שאתם שומעים על שבבי TPM בתור רכיב בדרישות המינימום של מערכת ההפעלה, מיקרוסופט כבר דרשה מיצרניות מחשבים לשלב אותם במחשבים מאז ש-Windows 10 הושקה אי שם ב-2015. אז הנה מגיע עוד אבל גדול: מיקרוסופט אולי הכריחה את היצרניות לשלב אותו, אבל היא לא דרשה מהן להפעיל את רכיב ה-TPM כדי לפעול על ווינדוס 10.

אז מה אפשר לעשות?

צילום: גיקטיים

זה אומר שלמרות שאפליקציית Health Check בישרה לכם שהמחשב שלכם לא תומך במערכת ההפעלה החדשה, יש סיכוי סביר שהמחשב שלכם כן מכיל את השבב, אך הפונקציה עצמה לא מופעלת בברירת המחדל. אז בואו נתחיל בלהבין אם יש לכם TPM: ליחצו על מקש ה-Windows ו-R. הקלידו tpm.msc וליחצו על אנטר. בחלון שיקפוץ תוכלו לראות האם יש לכם TPM, וחשוב מכך, האם יש לכם TPM 2.0, שהוא כאמור דרישת המינימום לווינדוס 11.

זה הזמן לפתוח את הכתבה הזאת בסמארטפון שלכם, כי אנחנו הולכים להתעסק קצת ב-BIOS של המחשב שלכם. אם אתם לא יודעים מה זה BIOS, זה סימן די טוב שאולי עדיף שלא תעשו את הצעדים הבאים לבד ותתייעצו עם מישהו מומחה.

חוזרים להגדרות ה-BIOS. כבו את המחשב שלכם, הדליקו אותו ולחצו מיד על לחצן ה-Delete (או ה-F2, תלוי ביצרנית שלכם). לצערנו, תפריטי BIOS משתנים מיצרנית ליצרנית, ולכן אתם תצטרכו לחטט בכמה תפריטים עד שתמצאו את זה שרלוונטי לכם. בחלקם הם נמצאים תחת Settings, Security ואז Trusted Computing, בחלקם תמצאו את זה בתפריט השונות של ההגדרות תחת Trusted Computing 2.0 ובחלקם בכלל תחת השם PCH-FW Configuration או Intel PTT בתפריט ה-Advanced. חיפוש קצר בגוגל עם דגם לוח האם שלכם ודאי ידריך אתכם למציאת ההגדרה המיוחלת.

אם מצאתם את הגדרת ה-TPM, הפעילו אותה ונסו שוב את כלי ה-Health Check של מיקרוסופט. סביר להניח שעכשיו אתם גם בטוחים יותר, וגם מוכנים ל-Windows 11. אם לא מצאתם בכלל את ההגדרה, צר לנו, אבל ככל הנראה אין לכם רכיב TPM בחומרת המחשב. אם אתם משתמשים במחשב דסקטופ, כלומר לא לפטופ, אתם יכולים פשוט לרכוש רכיב TPM בנפרד לצורך העדכון, אבל מאז ההודעה של מיקרוסופט על דרישות המינימום, מחירי הרכיב זינקו במקרים מסוימים במאות אחוזים, ומדובר בהשקעה שיכולה להגיע למאות שקלים.

אם אתם משתמשים בלפטופ שפשוט לא מגיע עם TPM או שאתם לא מצליחים להניח את ידכם על רכיב תומך לדסקטופ שלכם, לא תוכלו לשדרג נכון לעכשיו לווינדוס 11, אבל במיקרוסופט מבטיחים תמיכה בווינדוס 10 עם עדכונים עד אוקטובר 2025.

וזה בטוח בחינם?

כצפוי, Windows 11 תגיע בדמות עדכון חינמי למשתמשי Windows 10 שמחזיקים ברישיון פעיל. גם במקרה הזה, אפליקציית Health Check תדע להגיד לכם האם הגירסה שאתם מחזיקים בה היא חוקית ונתמכת, כך שאם אתם מחזיקים בווינדוס 10, סביר להניח שאתם בפנים.

עם זאת, רבים אוהבים לקחת את הזמן שלהם בכל הנוגע לעדכון של המחשב שלהם למערכת הפעלה חדשה, ולרוב בצדק. במיקרוסופט מציינים שהעדכון החינמי של Windows 11 יתחיל בתקופת החגים הקרובה, ו"ימשך אל תוך 2022". במיקרוסופט לא מציינים כמה זמן תימשך תקופת השדרוג החינמי. גם במקרה של השדרוג החינמי מווינדוס 7 לווינדוס 10, מיקרוסופט הגבילה את פרק הזמן של ההטבה לקצת יותר משנה.

על אף המגבלה, ניתן היה להמשיך ולהתקין בחינם את Windows 10 באמצעות כלי ההתקנה של מיקרוסופט. אבל לא ניתן לדעת האם הפעם מיקרוסופט באמת תגביל את משך הזמן שבו היא מאפשרת לשדרג בחינם. לפי התחרות אל מול macOS של אפל שמאפשרת עדכונים חינמיים למערכות ההפעלה בכל עת, סביר להניח שהפעם מיקרוסופט לא תגביל כלל את מועדי ה"הטבה", אבל זה משהו שכדאי לכם לקחת בחשבון אם אתם אוהבים לשבת על הגדר בכל הנוגע לעדכונים קריטיים.

כיום, כ-1 מכל 10 מחשבים עדיין מריץ את Windows 7, ואם אתם במקרה עדיין מחזיקים במערכת ההפעלה הזאת, לא תוכלו לשדרג מיד ל-Windows 11 אפילו אם חומרת המחשב שלכם תומכת בה. ובאופן כללי, אם אתם עדיין מחזיקים בווינדוס 7 מסיבה לא ברורה, כדאי לדעת שהתמיכה של מיקרוסופט בה הופסקה באופן רשמי, מה שאומר שאתם לא מוגנים בפועל מפני שלל מתקפות, אז אולי זה הזמן לשקול את השדרוג ל-Windows 10, ואז בהמשך לגרסה 11.

ואתם אתם לא יכולים להתאפק

אנחנו מכירים את קוראי גיקטיים, ואיפוק היא לא מהתכונות החזקות שלהם. אז אתם ודאי לא מסוגלים לחכות 4 חודשים עד לתקופת החגים. אם אתם רוצים להתנסות קצת ב-Windows 11 לפני שזה קורה, יש דרך חוקית למהדרין לעשות זאת. כבר השבוע מיקרוסופט תשחרר מעין בטא ציבורית של Windows 11 לחברי Windows Insider.

אתם יכולים להצטרף ל-Windows Insider ממש כאן, ובשביל זה אתם לא צריכים להיות מפתחים או QA מוסמכים, אלא רק בעלי חשבון מיקרוסופט. הירשמו עימו לתוכנית, והמתינו לעדכון ממיקרוסופט. עם זאת, בתדרוך מיוחד לעיתונאים שערכה מיקרוסופט בטרם החל אירוע ההכרזה הרשמי, נמסר כי הגירסה לא צפויה להכיל את כל הפיצ'רים שהוכרזו, ואלו יתווספו באופן מדורג לגירסאות הבדיקה במהלך החודשים הקרובים.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

12 תגובות על "האם המחשב שלכם יריץ Windows 11 והאם השידרוג בחינם? כל מה שאתם צריכים לדעת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Elad Zazon
Member

הדרישת tpm הפשוטה של W11 עשתה כזה רעש, כאילו מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך.

בקיצור אפשר לעשות בייפאס. במהלך התקנה לוחצים על F10 ומגדירים את הערך LabConfig בנתיב הבא
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMSetup

מגדירים את הערכים הבאים

"BypassTPMCheck"=dword:00000001

"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001

Danmi
Guest

99% מהאנשים לא הבינו מה כתבת עכשיו, ובטח לא עשו את זה. אז כן, יש סיבה לרעש (בעיני הרבה יותר גרוע שרק מעבדים מהדור ה8 ואילך של אינטל נתמכים, זה אומר שמחשבים מלפני 4 שנים כבר לא ייתמכו).

דניאל
Guest

שום "דרישה" כזו או אחרת לא תגביל את ההתקנה בסופו של דבר תזכרו את זה.
כבר יצאו כלים לביטול כל הבדיקות בתוך הiso כך שיהיה אפשר להתקין אותו גם על i3 2100 עם 2 ג'יגה. כמובן שלא כדאי אך זה בגדר proof of concept.

אל תשכחו שאחרי הכל מדובר ב"כולהההה" קובץ wim שאפשר לשפוך אותו להארד דיסק בצורה מלאכותית כך או כך.

בצל כחול
Guest

רק לי מפריעה הדרישה של חשבון מייקרוסופט?

lll
Guest

כן.

אנטואן מאקלדה
Guest
שאלה: מהו הווירוס הגדול ביותר, האימתני ביותר, זה שהפך אנושות שלמה למשועבדת לעיסוק סיזיפי ואין סופי ב"נוזקותיו", תוך שאיבת טריליוני דולרים ל"טכנאיו" ומיליארדי שעות עבודה עקרה ובזבוז זמן אין סופי של צבור משתמשי הקצה? התשובה היא כמובן "וינדוס". אותה תכנת הפעלה שהתחילה דרכה על מחשבים עבריינים לכל דבר: "תואמי איי. בי. אם". הרי אם מיסטר ביל גייטס לא היה משת"פ עם עבריני המחשב מהמזרח הרחוק בשנות השמונים, מי בכלל היה מתייחס אל תוכנת ההפעלה הפרימיטיבית והמייגעת שלו? ומי שרוצה הוכחה ניצחת לכך שמדובר בתוכנת זבל, שיסתכל רק על "אנדרואיד" למשל ויש כמובן עוד תכנות שעובדות פיקס. מדובר במכונת ממון זדונית… Read more »
ארז
Guest

צריך למגר אנשים כמוך. בכל דרך אפשרית!!!

נעם
Guest

אני מרגיש שאני יורד לרמה של מטומטמים אבל רק צר לי לעדכן שאנדרואיד לא מערכת מושלמת וגם אם כן זה לא הוכחה… תנסה פעם הבאה לכתוב מילים שיוצרות משפט ולא להגריל מגוגל כמה מילים…

GGJN ILN
Guest

לא מדוייק…
המחשב שלי תומך בTPM ועדיין הכלי של ווינדוס מודיע לי שזה לא יתמוך.
בבדיקה של תוכנה אחרת כתוב שכרגע דור המעבד שלי לא תומך

מהולל
Guest

נכנסתי לקישור כדי לבדוק אם המחשב שלי עומד בדרישות אבל אני לא מוצא את המקום להוריד את התוכנה. עוד מישהו נתקל בזה?

שוס
Guest

נכון, גם אני לא מצאתי את הכלי לבדיקת תאימות. כתוב בדף "בקרוב"

גיו
Guest

מכל הכתבה הזאת לא הבנתי אם בכלל יש סיבה טובה לשדרג, מהם הסיכונים, מהם היתרונות, כתבה שמתייחסת לפן "האם המחשב מתאים או לא" הייתה יכולה להסגר בשני משפטים . אבל, האם כדאי בכלל לשדרג ומדוע – זו השאלה האמיתית.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: