האם עסקת bebo היא הכשלון האחרון של AOL?

אתמול הכריזה AOL כי היא מציעה למכירה את הרשת החברתית Bebo אשר נרכשה על ידה לפני כשנתיים עבור סכום אסטרונומי של 850 מיליון דולר. הכשלון של Bebo מצטרף לסדרה של כשלונות רבים עבור חברת AOL אשר מנסה למצוא את דרכה בעולם האינטרנט ע"י רכישה של חברות שונות בסכומים גבוהים ולרוב, ללא כל הצדקה ממשית.

אתמול הכריזה AOL כי היא מציעה למכירה את הרשת החברתית Bebo אשר נרכשה על ידה לפני כשנתיים עבור סכום אסטרונומי של 850 מיליון דולר. הסיבה העקרית למכירה היא חוסר רווחיות/מודל עסקי עובד והפופלאריות הגוברת של פייסבוק ברחבי העולם. השמועות מספרות שבמידה ולא יימצא קונה בקרוב תאלץ AOL לסגור את האתר לחלוטין לקראת החודש הבא.

הכשלון של Bebo מצטרף לסדרה של כשלונות רבים עבור חברת AOL אשר מנסה למצוא את דרכה בעולם האינטרנט ע"י רכישה של חברות שונות בסכומים גבוהים,לעתים ללא כל הצדקה ממשית.

AOL הינה חברה ותיקה אשר הצלחתה נבעה בעיקר משירותי רשת אשר הציעה ללקוחותיה במסגרת חבילת תוכנה המותקנת על מחשבי מנויה תחת השם America online. אותה רשת הייתה בעצם סוג של קהילה אשר הייתה זמינה רק למנויי החברה וסיפקה גישה לחדשות,מאמרים,שירותי שיחות,דואר אלקטרוני ועוד. הרשת של AOL הייתה פופלארית מאד בשנות ה 90 כאשר החלה החדירה של האינטרנט לשוק אך לפני שהגיעה הפריצה הגדולה ועידן הפס הרחב. בעידן המודמים האיטיים, סיפקה הרשת של AOL חווית משתמש טובה ובטוחה ואף ספקה למשתמשיה גישה לאינטרנט דרך חיבור ה dial up ובכך הפכה לאחת מספקיות האינטרנט הגדולות בארה"ב באותה התקופה מכיוון שבניגוד למתחריה, AOL העניקה ערך מוסף לחיבור האינטרנט הרגיל.

לקראת סוף שנות ה 90 עם התפתחות האינטרנט, החלה AOL להיות פחות ופחות רלוונטית. שפע האתרים והתוכנות שהחלו לצוץ גרמו למשתמשי החברה לזנוח את השירותים אותה הציעה ולעבור למוצרים מתקדמים וטובים יותר והצרכים בשירותים ש AOL הציעה פחתו. ב 1997 פרצה לאוויר העולם תוכנה קטנה אך מהפכנית בשם ICQ ששינתה את פני האינטרנט באותה התקופה. התוכנה שהוקמה על ידי מספר ישראלים צעירים סחפה את הרשת ופתחה את עידן המסרים המיידים.
ל AOL הייתה באותה תקופה מוצר בשם  buddy list שאפשר למנויי החברה לתקשר בינהם. הבעיה באותו המוצר הייתה שגולשי האינטרנט אשר לא היו מנויים ל AOL לא יכלו להתחבר לשירות. ICQ פתרה את הבעיה הזאת בכך שאפשרה לכלל משתמשי האינטרנט גישה. בעקבות ההצלחה של ICQ הבינה AOL שהיא לא יכולה להמשיך לשמור את הרשת שלה סגורה והשיקה מוצר מתחרה ל ICQ בשם AIM. לאחר כשנה שהבינה שאין לה סיכוי להתחרות מול ההצלחה של ICQ החליטה לרכוש אותו תמורת 407 מיליון דולר, סכום שנחשב באותה התקופה לגבוה מאד והווה ירית הפתיחה לגל רכישות בסכומים ענקיים אשר תרמו להתפתחות בועת הדוט קום המפורסמת.

AOL התחילה להבין שעליה לבצע שינוי מהותי במודל העסקי שלה. כניסת עידן הפס הרחב וחיבורי ה DSL והכבלים גרמו לחברות תקשורת נוספות להכנס לתחום ולהציע חבילות גלישה שונות ובכך פתחו את השוק לתחרות אשר גרמה למעבר של משתמשים רבים  מהחיבור האיטי של AOL אשר מצידה החלה להציע גם שירותי פס רחב למשתמשיה.

לאחר רכישת ICQ החל AOL התמקדה בתהליך של רכישת חברות ומוצרים שונים אך בדומה ל ICQ, נראה כי לאחר הקנייה לא השקיעה AOL מאמצים לשמור על החברות אותן היא רכשה והן נבלעו בין שאר הפעילויות של החברה. לרוב החברות אשר נרכשו היו חברות הזנק קטנות אשר היו קשובות לקהל המשתמשים שלהן ובכך שמרו על הפופלאריות הרבה של המוצרים אותם הן יצרו. לאחר המעבר לחברת AOL, ברוב המקרים חלק  מעובדי החברה ומנהליה פרשו על מנת להנות מהכסף שהרוויחו ולחפש ריגושים אחרים, עזיבת אותם אנשי מפתח גרמה להדרדרות איכות המוצרים ולעתים אף להפיכתם למוצר שונה לגמרי. גם התחרות מצד חברות אחרות לא עזרה ממש לשימור הצלחת המוצרים.

ICQ – הנפילה הגדולה

הדוגמא הראשונה לכך היא ICQ, לאחר הרכישה עזבו המייסדים את החברה. מוצרים מתחרים כגון המסנג'ר של מיקרוסופט וסקייפ נגסו בנתח השוק של ICQ. בשנים האחרונות החלה גם תופעה של שימוש בפרוטוקולים פתוחים כגון XMPP אשר נמצאים בשימוש בשירותים מבוססי דפדפן כגון Gtalk של גוגל במקביל לשילוב של תכונות מסרים מידיים ברשתות חברתיות כגון פייסבוק. כל הסיבות האלה גרמו לפופולאריות של ICQ לדעוך.

בנוסף לזאת, בימנו פחות משתמשים בוחרים להתקין תוכנה על המחשב ומעדיפים את האלטרנטיבות השונות. AOL הפנימה זאת והציעה גרסאות מבוססות דפדפן של המוצר ואף שילבה את האפשרות לשוחח דרך התוכנה עם החברים של המשתמש במוצרים המתחרים וברשתות החברתיות השונות. ICQ עדיין נחשבת לאחת מתוכנות המסרים המיידים הפופולאריות אך אין עוררין שהיא רחוקה מתקופת השיא שלה.
בשבוע האחרון יצאה הודעה ש AOL מתכוונת למכור את  ICQ תמורת כ 300 מיליון דולר,סכום הנמוך בהרבה מהמחיר ש AOL שילמה על מנת לרכוש את המוצר.

מלחמת הדפדפנים והכשלון של נטסקייפ

נטסקייפ היה בשנות ה 90 הדפדפן העיקרי ברשת האינטרנט ותרם רבות להתפתחות ה World Wide Web ולגלישה באופן אותה אנו מכירים כיום. באותה התקופה הדפדפן שלט ללא עוררין בתחום ושימש כ 90 אחוז ממשתמשי האינטרנט.

אחד הנכסים העיקריים של הדפדפן היה עמוד הבית של האתר שהיה מוגדר כברירת המחדל בדפדפן ומכיוון שרבים מהמשתמשים לא שינו הגדרה זאת, לרוב מחוסר ידיעה, הפך אתר הבית של נטסקייפ להיות אחד מהאתרים הנצפים ביותר ברשת ללא מאמץ רב.

ב-1998 רכשה AOL את חברת נטסקייפ בעסקת מניות לפי שווי של מעל 4 מיליארד דולר ונטסקייפ הפכה לחלק ממשפחת AOL. התחרות מצד מיקרוסופט ודפדפן האינטרנט אקספלורר שלה אשר היה מותקן כחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה גרם לנטסקייפ לאבד את נתח השוק שלה. החלטות שונות גרמו לעובדי מפתח בנטסקייפ לעזוב ולהקים את ארגון מוזילה אשר לעתיד יפתח את דפדפן הפיירפוקס. ב-2008 לאחר שנטסקייפ ממזמן הפסיקה להוות תחרות בעולם הדפדפנים הכריזה AOL על הפסקת התמיכה בנטסקייפ והחליטה להשתמש בשם על מנת למתג שירותי גישה מוזלים לאינטרנט. דף הבית של נטסקייפ הפך לאתר מראה של אתר AOL לאחר מספר נסיונות כושלים להפוך אותו לאתר עצמאי מצליח ובעצם חוץ מהלוגו לא נשאר יותר מדי מהמותג.

עידן ה MP3 וההורדות הלא חוקיות

שנות ה-90 המאוחרות היוו גן עדן לחובבי המוזיקה ברחבי העולם בעקבות פורמט הכיווץ MP3 אשר אפשר יצירת קבצי קול קטנים באיכות שמיעה גבוהה. שירותי הורדות לא חוקיים כגון נאפסטר אפשרו לגולשים לשתף ולהוריד שירים ללא הגבלה ובחינם.
על מנת להאזין לאותם קבצי מוזיקה היה צורך בנגן תומך. אחד מהנגנים החלוצים אשר תמך בפורמט המהפכני היה הנגן winamp שבשל משקלו הקטן והאפשריות שהוא הציע הפך לנגן הפופולארי באותה התקופה. בשנת 1999 רכשה AOL את החברה אשר פיתחה את הנגן תמורת כ 80 מיליון דולר. בשנים אחרי צצו נגנים רבים כמו המדיה פלייר של מיקרוסופט אשר מגיע כחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה. בנוסף, פורמטי כיווץ חדשים כגון divx המיועדים לתחום הוידאו גרמו לצורך בנגנים מתוחכמים התומכים במגוון פורמטים. כל זאת בנוסף לשימוש המסיבי בפלאש בנגני מדיה מבוססי דפדפן הפחיתו את הצורך בתוכנה כגון winamp
AOL ניסתה להשתמש במשאבי החברה על מנת להטמיע את הטכנולוגיה שלה במוצרים השונים שלה אך ללא הצלחה ממשית.

winamp עדיין נחשב לנגן פופולארי אך בטוח שאינו מצדיק את תג המחיר ששולם עבור.

Bebo – הכשלון האחרון בסדרה?

Bebo הינה רשת חברתית אשר נוסדה ב 2005 עם תחילת עידן הרשתות החברתיות. האתר התמקד בעיקר בקהל הנוער הצעיר וזכה להצלחה יחסית לא רעה במדינות אירופה השונות,אוסטרליה,ניו זילנד ודרום אמריקה.
עם התגברות הפופולאריות של הרשתות החברתיות ובפרט פייסבוק ו MySpace התנפח שווי השוק של Bebo והמרוץ אחר כיבוש התחום גרם ל AOL לרכוש את החברה על מנת לממש את הפוטנציאל הגלום באתר מסוג זה.
אך למזלה הרע של החברה,ההצלחה של האתרים המתחרים גרמה לפופולאריות של Bebo לדעוך ולמרות שעדיין מדובר על אתר בעל תעבורה מרשימה החליטה AOL על מכירת האתר או לחילופין סגירתו.

עסקת Bebo מראה לנו כי ל AOL מטרה אחת והיא לייצר מוצר אשר יסחוף את השוק ויימתג את החברה כמובילה בתחומה. למרות כל המשאבים העומדים לזכותה היא לא ממש מצליחה לעשות זאת לבד ולכן רוכשת חברות בעלות פוטנציאל אך כפי שנראה במהלך זה, ל AOL אין סבלנות לחכות.

AOL לא הפנימה דבר אחד ועד שהיא לא תבין אותו יהיה לה קשה ליצור מוצר מנצח שכזה. כפי שציינתי קודם, הקסם של אותם מוצרים מצליחים באינטרנט מבוסס ברובו על היזמים שעומדים מאחורי המוצר וחזונם. ברגע שאותם יזמים עושים אקזיט על המוצר הקסם מתפורר. אחת הסיבות העיקריות להצלחת פייסבוק היא הסיבה שמייסד החברה מארק צוקרברג לא הפתה למכור אותה ליאהו תמורת מיליארד ומשהו דולר. ההתעקשות שלו להמשיך לנהל את המוצר לבד גרמה לפייסבוק להיות מה שזה היום. גם גוגל לא מכרה את נכסיה והמשיכה להיות מנוהלת ע"י מייסדיה המקוריים. קשה להאמין שגוגל הייתה מגיעה למעמדה כיום אם הייתה נמכרת בעבר לחברה אחרת כגון מיקרוסופט.

סגירה של אתר כמו bebo גורמת לעצב רב למשתמשי השירות שנהנים ממנו ועכשיו יצטרכו לחפש אלטרנטיבות אחרות, לעובדי החברה שכנראה חלקם יפוטר וגם למפתחים עתידיים אשר רואים שאין טעם לפתח מוצרים חדשים בתחום הרשתות החברתיות מכיוון שאין סיכוי להתמודד מול פייסבוק ודומיהם.

AOL נמצאת כרגע בנקודת מבחן מבחינתה, לחברה עדיין קיימים משאבים רבים וגב פיננסי חזק אך בקצב בו האינטרנט מתקדם לא בטוח שיש לה מקום לעוד טעויות.

.
הפוסט נכתב במקור בבלוג המומחה

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

2 תגובות על "האם עסקת bebo היא הכשלון האחרון של AOL?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דמיאן
Guest

כתבה נהדרת.
רואים שנעשתה פה עבודת מחקר מעמיקה.
תודה.

אלמוג בקו
Guest

כתבה באמת טובה. =]

נראה כי AOL פשוט הורסת כל דבר טוב שהיא נוגעת בו :\ חבל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: