אפל לא תראה לקוק את הדלת החוצה, בנתיים [דעה]

המניה המתרסקת, הביקורת הגוברת וההספדים שהחלו להכתב כבר עם עזיבתו של ג'ובס. מחר תציג אפל את דו"ח הרווח הרבעוני של החברה ותקרב את קוק אל הדלת החוצה

תמונה: טים קוק, יח"צ

תמונה: טים קוק, יח"צ

זו לא אשמתו. למעשה, אם בוחנים את דו"חות הרווח הרבעונים של אפל מאז הלך לעולמו המנכ"ל המיתולוגי של החברה, קוק עשה עבודה לא רעה בכלל וידע גם להתמודד עם המשברים שהופיעו לאורך הדרך (מחדל המפות, הקרב המשפטי מול סמסונג והפרידה המתוקשרת מסקוט פורסטל).

אלא שעבור בעלי המניות ודירקטוריון אפל, זמן המבחן של קוק מתקרב אל קיצו והתרסקותה של מניית החברה עשויה להאיץ בבעלי ההשפעה לחפש אחר מחליף. דיווחים שהתפרסמו היום בבוקר באתר פורבס מצביעים כל-כך שהחיפוש עצמו אפילו כבר התחיל.

מניית אפל שחצתה את רף 705 הדולרים סמוך לכניסתו של קוק לתפקיד מנכ"ל החברה, עומדת נכון לכתיבת שורות אלה על קרוב ל-390 דולרים בלבד. המשמעות הבלתי נתפסת היא שאפל איבדה מיום ההשקה של מכשיר האייפון 5 ועד היום, קרוב ל-290 מילארד דולרים בערך המניות. משמעות נוספת היא שבעלי המניות בחברה הפסידו במהלך חודשים ספורים בלבד הון עתק ונקודת האור בקצה המנהרה עדיין מעורפלת מידי מכדי לעצור את הסחרור.

נקודת האל חזור

כשמתעכבים על כמעט כל אחד ממרכיבי האישיות של השניים, הפער בין ג'ובס לקוק מתגלה כתהומי. ג'ובס נחשב היה לאדם אימפולסיבי, חם מזג, פרפקציוניסט, כריזמטי, תחרותי ובלתי מתפשר, בעוד קוק נחשב לאדם מחושב, קר מזג וכריזמטי הרבה פחות. אלא שמי שהמליץ לדירקטוריון אפל לבחור בקוק למנכ"ל המכהן של החברה היה ג'ובס עצמו וזו למעשה האסמכתא הגדולה והחשובה ביותר שיכול היה לקבל. איש החזון של החברה, המנכ"ל המיתולוגי ומי שסומן כמושיע שהרים את החברה מאשפתות באמצע שנות ה-90 לאימפריה של ממש, חשב שמבין כל הבכירים הותיקים בקופרטינו, קוק הוא זה שמתאים לעמוד בראש החברה בלכתו.

קוק הוכיח מאז נכנס לתפקידו שיודע לקבל החלטות אמיצות: הוא לקח אחריות על כשלון המפות של אפל, הראה לאחד המוחות המבריקים של אפל (סקוט פורסטל) את הדרך החוצה, ניהל מלחמת חורמה נגד סמסונג בשתי חזיתות: משפטית ועסקית וערך שינוי מבני בחברה כשאיחד מחלקות והרחיב את סמכויותיו של מעצב העל של החברה, ג'ונתן אייבי.

הדו"חות הרבעונים של אפל וליין המוצרים שהשיקה במהלך השנה החולפת הבהירו כי קיים פער בין מצבה של החברה בפועל לערך המנייה המתרסק. מניות הן במידה רבה מדד פסיכולוגי שאינו מעיד על המצב האמיתי של החברה אלא על איך שתופסים אותה. במובן זה לכתו של ג'ובס הטיל סימן שאלה גדול על המשך דרכה של אפל, מאחר ובמשך שנים שימש המנכ"ל המיתולוגי כאיש חזון שידע לסמן את היעד הבא לא רק לאפל, אלא לעולם הטכנולוגי כולו.

ההנהלה הבכירה באפל. מימין לשמאל: אדי קיו, אחראי תחום תוכנה ושירותים, בוב מנספלד, אחראי טכנולוגיות, ג'ונתאן אייב, המעצב הראשי של החברה ופיל שילר, מנהל השיווק. חסרים בתמונה: דן ריקו, מנהל תחום החומרה וקרייג פדריגהי, מנהל תחום התוכנה (תמונות: יח"צ)

ההנהלה הבכירה של אפל. מימין לשמאל: אדי קיו, אחראי תחום תוכנה ושירותים, בוב מנספלד, אחראי טכנולוגיות, ג'ונתאן אייב, המעצב הראשי של החברה ופיל שילר, מנהל השיווק. חסרים בתמונה: דן ריקו, מנהל תחום החומרה וקרייג פדריגהי, מנהל תחום התוכנה (תמונות: יח"צ)

מינוי מנכ"ל חדש תזעזע את החברה

מחר צפויה אפל לפרסם את דו"ח הרווח הרבעוני של החברה ולפזר מעט את מסך הערפל המפריד בין מצב החברה לערך המנייה המגמגם. מי שאינו מחכה ככל הנראה לנתונים הוא הדירקטוריון של אפל שבקיא בפרטים ויודע כבר לומר אם קיימת קורלציה בין השניים.

במאמר מערכת שכתב אתמול (א') ג'ין מרשל (Gene Marcial) ופורסם בפורבס, טוען העיתונאי כי על פי מקורות בוול סטריט המקורבים לבכירים באפל, החיפושים אחר מחליף לקוק כבר החלו מתחת לפני השטח, אלא שנראה כי מבין כל המהלכים שיכולה לספוג כעת אפל, זה בדיוק המהלך שעשוי לפגוע בה הכי הרבה.

החלפתו של קוק (שנבחר על ידי ג'ובס), באדם אחר להנהגת אפל, עשויה להוות נקודת המפנה של החברה שתבהיר כי ביטלה את אמירתו האחרונה של איש החזון שלה באובדן דרך. רבים זוכרים לג'ובס את האייפוד, האייפון והאייפד, אך שוכחים את המוטורולה רוקר הכושל, את הקיוב המאכזב, את שירות MobileMe המתסכל ואינספור כשלונות אחרים של ג'ובס שהתפוגגו תחת הדמות המיסטית שדבקה בו. אלא שבחלק ניכר מהמקרים ג'ובס ידע להמר נכון והבין בדיוק לאן נושבת הרוח בעולם הטכנולוגי. הוא הצליח לחשוב מחוץ לקופסא ולרכז סביבו אנשים מוכשרים שידעו להפוך את החזון שלו למציאות גם כשהאתגר הטכנולוגי עמד שם כמכשול.

בביוגרפיה שחיבר וולטר אייזקסון (Walter Isaacson) על ג'ובס סיפר המחבר על הדילמה שעמדה בפני מנכ"ל אפל מספר פעמים כשהבין שמוצר שאפל מפתחת צפוי להרוג אחד אחר ומרכזי שלה. כך למשל, כשיצא האייפון לשוק טענו רבים שיפגע במכירות נגן האייפוד וכשיצא האייפד לשוק, טענו שיפגע במכירות ליין מחשבי המק של אפל. בתגובה טען ג'ובס כי הוא אינו יכול לייחל לדבר טוב יותר מאשר שמוצר אחד שלו ינגוס באחר מאשר שחברה אחרת תעשה זאת במקומו. במקום אחר תיאר אייזקסון כי האייפון נולד בכלל מתוך פרוייקט שניהלה אפל עבור מחשב לוח חדש. אפל שעמלה באותם ימים על סמארטפון המבוסס על גלגל האייפוד שינתה את תוכניותיה אחרי שג'ובס הבין את הפוטנציאל שטמון במסך המגע עבור שוק הסלולר ובחר להקפיא את פרוייקט מחשב הלוח (האייפד) לטובת התמקדות בפיתוח סמארטפון מבוסס מסך מגע.

שינויים מרחיקי לכת במהלך פיתוח המוצרים של אפל בתקופת ג'ובס היו חלק שגרתי בהתנהלות החברה וג'ונתן אייבי נענה לא מעט לגחמותיו של ג'ובס שביקש לזרוק הכל לפח ולהתחיל לעבוד מחדש על המוצר שבפיתוח. כאן אם תרצו נעוץ הייחוד של ג'ובס שקשה לאתר בקוק. אפל מונעת היום בידי מוצרים שג'ובס עוד היה מעורב בפיתוחם, אלא שבקרוב מאוד החלטותיו של קוק יכריעו באשר להמשך דרכה של אפל וה-DNA של המנכ"ל המנוח הולך ומתפוגג ככל שהזמן עובר. אפל צפויה לעמוד בפני המבחן האמיתי רק במהלך שנה הבאה כשהחלטותיו האחרונות של ג'ובס כבר לא ישפיעו עוד. אז יצטרך הדירקטוריון להחליט אם קוק הוא גם איש חזון או רק מנהל טוב, כי מנהלים טובים יש הרבה.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

2 תגובות על "אפל לא תראה לקוק את הדלת החוצה, בנתיים [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
avihuharar
Guest

יאלה אפל!!!

א.א
Guest

לדעתי זו לא אשמתו של קוק כלל, איני חושב ש705$ למניה זהו ערך ריאלי, התנפחה לה בועת אפל וככל בועה אחרת היא התפוצצה.. כעת אפל חוזרת לשווי מניה ריאלי, זה הכל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: