אתרי הקניות הקבוצתיות מחזירים את הכח ללקוח

אתרי המכירות הקבוצתיות לא המציאו אף גלגל חדש, הם פשוט משתמשים בכוח הקנייה של קבוצת הצרכנים הגדולה בעולם – הציבור הרחב.

Stock.XCHNG

לפני כחודש התבשרנו על אחד מהאקזיטים המהירים שנראו בשוק הישראלי אי פעם. מדובר על האתר גרופר שנמכר על פי השמועות לגרופון העולמית עבור מיליוני דולרים טובים. אתר נוסף בשם ביג דיל גם עשה אקזיט מקומי ונמכר לווינט עבור כמה מאות אלפי שקלים. בנתיים מתברר שגרופון גם שמו עין על דיל היום, אתר מקומי נוסף.

הנחות קבוצתיות הן לא רעיון חדש

המשותף לכל אותם אתרים שהוזכרו מקודם הוא התחום בו הם עוסקים. תחום הקניות החברתיות באינטרנט. הרעיון עליו מבוסס תחום זה אינו חדש וקיים בעולמנו כבר שנים רבות. המטרה, הענקת הנחות שונים עבור קבוצות מאורגנות או חתך אוכלוסיה מסויים. אם ניקח את השוק הישראלי לדוגמא נוכל למנות מועדונים רבים שעצם ההשתייכות אליהם מקנה הנחות רבות כגון מועדון חבר המאגד את אוכלוסיית אנשי הקבע וגמלאי צה"ל, מועדון הצרכנים הוט המשרת את ציבור ההנדסאים והטכנאים,  אגודת הסטודנטים המאגדת את כל הסטודנטים בארץ ועוד. גם חברות גדולות במשק כגון חברת החשמל,אל על, אלביט וכו' מאפשרות לעובדים שלהם גישה להטבות שהצרכן הרגיל לא יכול לקבל כגון מסלולים מוזלים בחברות הסלולר, סבסוד אירועים וכו'. ישנם מקרים רבים שהשתייכות למגזר מסויים תקבל הטבות מיוחדות, לחברות הסלולר למשל קיימים מסלולים מיוחדים למגזר החרדי,הרוסי והערבי.

ההטבות יכולות להיות משמעותיות מאד ולחסוך כסף רב לנהנה מהן. חבר למשל מציעה לחבריה כרטיס נטען המעניק הנחה קבועה של 20%-30% בלא מעט בתי עסק מובילים. בחלק מבתי העסק ההנחה היא בנוסף להנחות הקיימות כבר לציבור הרחב ולכן עמיתי חבר נהנים ממבצעים כפולים וזה מבלי להזכיר את מבצעי הרכב והדיור שהיא מבצעת אשר חוסכים אלפים ומאות אלפי שקלים בהתאמה.

למה לקבוצת הקנייה הגדולה ביותר אין הנחות?

הבעיה הגדולה בכל אותם מועדונים היא שמרבית הציבור לא חבר בהם. אותו ציבור גם מסבסד את אותן הנחות מכיוון שבתי העסק מגלגלים את ההפסד ללקוח הרגיל בדרך כזו או אחרת. האבסורד בכל העניין הוא שהציבור הרגיל הוא גם קבוצת הקנייה הגדולה ביותר. אז למה אותו ציבור הוא בעצם האחרון בתור לקבל את ההנחות וההטבות?

את השאלה הזאת שאלו לפני כשנתיים מייסדי גרופון והשיקו את אחד האתרים המצליחים והמרוויחים ביותר שנראו באינטרנט בעשור האחרון. הרעיו הוא מאד פשוט. מפרסמים בית עסק מסויים. אותו בית עסק מתחייב להעניק הנחה מסויימת בגובה מינימלי של לפחות 40 אחוז. קיים מינימום משתתפים בקניה על מנת להפוך אותה לפעילה וזמן מוגדר מראש בו מסתיימת האפשרות להצטרף לקבוצת הקנייה.

רעיון קטן, הכנסות גדולות

הרעיון הפשוט העומד מאחורי האתר הפך אותו להצלחה מסחררת וגרם לחברה לגלגל הכנסות של מעל ל 300 מיליון דולר לאחר שנתיים של פעילות. לאחרונה ישנם גם דיבורים על הנפקה פומבית ענקית במיליארדי דולרים אשר תתרחש במהלך 2011. על מנת להעניק לחברה שווי מקסימלי, החלה גרופון לרכוש חברות מקומיות אשר בעצם העתיקו את הרעיון שלה ובחלק המקרים גם את העיצוב שלה אחד לאחד. אחת מהרכישות הנ"ל שייכת לגרופר הישראלית.

כאמור, יזמים שונים  ברחבי העולם החלו לחקות את הרעיון העומד מאחורי גרופון והחלו להציע אתרים מקומיים באותה מדינה בה הם פועלים. בארה"ב למשל, היכן שגרופון החלה את דרכה ניתן למצוא את אחד המתחרים הבולטים, Living Social. החברה העומדת מאוחרי האתר קיבלה לאחרונה השקעה כספית בשווי 175 מיליון דולר מאמזון הרואה בפלטפורמה נכס עתידי עבור החנות שלה.

מדינה קטנה ודילים בה הרבה

רק בישראל הקטנה צצו עשרות אתרים שחלקם הוזכרו קודם אשר הכריזו על מהפכה צרכנית. אחד האתרים החזקים Buy2 אשר רק עלה לאוויר לפני מספר חודשים, מנצל את העובדה שהינו בבעלות קשת ומצליח להשיג דילים נחשקים במיוחד. הדיל האחרון שעלה לאוויר המציע ארוחה בורגר ראנץ ב 15 שקל, השיג נכון לעכשיו מעל ל 45 אלף משתתפים. שיא שלא נראה כמותו בארץ.

ניתן לשער שאתרים אלה גורמים למועדונים הותיקים במשק אי נוחות מסויימת מכיוון שבמרבית הדילים ההנחות התקבלות הרבה יותר טובות מכל הנחה מקבילה שתתקבל במועדון חברים כזה או אחר בשוק. התחרות בשוק גורמת לאתרים השונים להציג דילים הרבה יותר משתלמים מדי יום.

נציג כדוגמא את מועדון חבר. בפני איש קבע מסויים אשר היה רגיל לקבל הנחה של 15 אחוז במסעדה מסויימת דרך כרטיס החבר שלו, קיימת כעת אפשרות חדשה שלא הייתה קיימת לפני, לקבל הנחה של 50 אחוז באותה מסעדה או אחת אחרת לא פחות טובה. האפשרות החדשה שנפתחה לו עלולה להוריד מהיקף השימוש שהוא יעשה בכרטיס של חבר. ירידה משמעותית בהיקף השימוש תגרום להורדת ערך הכרטיס ותחליש את כוחה של חבר מול בתי העסק.

הכוח האמיתי חזר לצרכנים

אתרי המכירות הקבוצתיות החזירו בעצם את הכח לצרכן הרגיל והפכו אותו להיות חלק ממועדון החברים הגדול ביותר והוא מועדון החברים שפתוח לכולם. לא פלא שחברות האשראי המשמשות כסוג של מועדון חברים סגור החלו להשתמש בפלטפורמה הנ"ל על מנת להציע דילים ייחודים לקהל יעד שלהם. מכיוון שלרוב נוכל למצוא את אותם דילים ואף טובים יותר באתרים הפתוחים לכולם, לבידול הנ"ל לא קיימת משמעות ובמקרה זה במדובר בעיקר על מהלך מיתוגי ושיווקי שנועד למנוע את אובדן הרלוונטיות של מועדון הלקוחות.

הסיבה בגללה בעלי העסקים מוכנים להשתתף בפעילות של אתרי הדילים הינה ברורה.מדובר בחשיפה רבה בחינם, הגדלת קהל הלקוחות העתידיים, קבלת תשלום מראש וסיכוי שחלק מסויים מהקונים לא יממש את השוברים שנרכשו. הבעיה היא שהרבה מהצרכנים מתחילים להפנים שניתן לקבל כל דבר כמעט בהנחה של 50 אחוז. התחרות הגבוהה בשוק וריבוי האתרים גורמת לכך שבכל רגע נתון קיים מבצע כלשהו במסעדה מסויימת, בית קפה, ספא או מספרה. הצרכן הנבון במרבית המקרים ירכוש פשוט קופון לשירות מתחרה אשר יציע באותו הרגע את ההנחה המקסימלית במקום להביע נאמנות למקום האחרון שהיה בו שהציע שירות דומה. בכל זאת, 50% הנחה לא הולכים ברגל. חלק רק מבתי העסק גם יתקשה לעמוד בעומס הקונים, במיוחד מכיוון שהשוברים מוגבלים בזמן בו ניתן לממש את השובר. רשת כמו הבורגר ראנץ יכולה להתמודד עם 40 אלף קונים פוטנציאלים, אך מספרה או ספא יכולים להתקל בקשיים מול קהל רוכשים הרבה יותר קטן, דבר היכול לגרום למשוב שלילי אצל הלקוח והמנעות מחזרה לאותו בית עסק. בפני בעלי העסקים לא עומדת ממש ברירה, גם אם עסק מסויים לא מעוניין לצטרף לחגיגה הוא מסתכן בכך שהמתחרה שלו יהיה שם במקומו.

שחקן קבוע או טרנד חולף?

כמובן ששוק שמגלגל מיליונים לא יעלם מתחת לראדר של חברות האינטרנט הגדולות בשוק. כאמור, אמזון כבר השקיעה סכומי עתק בתחום. כנראה גם איביי בדרך לתחום הזה. פייסבוק כבר הכריזה על השקה של שירות המאפשר לעסקים מקומיים להציע דילים באמצעות המערכת שלה וגם גוגל לא נשארת מאחור ועומדת להציע שירות דומה.

כפי שזה נראה, בעתיד הקרוב הולכים כנראה להיות יותר אתרי דילים מאשר בתי עסק פעילים אבל כמו כל טרנד גם הטרנד הזה באיזה שלב כנראה יתחיל לדעוך ובשוק ישארו מספר בודד של אתרים חזקים אשר ישלטו בתחום.
פורסם לראשונה בבלוג המומחה

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

4 תגובות על "אתרי הקניות הקבוצתיות מחזירים את הכח ללקוח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Hagai Pipko
Guest

כל האתרים הללו הם אתרי "מכירות" קבוצתיות ולא "קניות" קבוצתיות.
רק באתר הזה כל אחד יכול לקנות בהנחה מה שהוא באמת רוצה ולא מה שדוחפים לו:
http://www.bundeal..com

Hagai Pipko
Guest
מאיה שובל
Guest

חגי, מה עם גילוי נאות?

ניר בן יונה
Guest

יופי של פוסט!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: