למה לשלם בכלל בביטקוין? [טור אורח]

לרכוש להשקעה או לשימוש? הנה כמה תרחישים אפשריים בנוגע לביטקוין

מאת מני רוזנפלד

מראשית דרכו של ביטקוין ועד היום, מחירו במגמת עלייה ברורה. מגמה זו צפויה, לפי המאמינים בו, להמשיך בעתיד הנראה לעין, לאור הגידול בביקוש וההיצע המוגבל. מנגד, הצלחתו של ביטקוין נשענת על עלייה בשימוש היום-יומי בו כאמצעי תשלום. נשאלת השאלה – אם ערכו עולה, מדוע ארצה לשלם בביטקוין? לא עדיף אולי לשמור את הביטקוין כהשקעה, ולשלם באמצעות מטבע אחר כגון שקלים?

כדאי להבחין בין מספר תרחישים:

מקרה 1: אנו סבורים כי שער הביטקוין בוודאות יעלה

רבים השואלים את השאלה יוצאים מנקודת הנחה ששער הביטקוין יעלה בוודאות. אז, לטענתם, תשלום בביטקוין אינו כדאי, עדיף להחזיק בו ולהרוויח מעליית ערכו. אבל אם זה המצב, במה כן ישלמו? בשביל לשלם בשקלים, צריכים להיות להם שקלים מלכתחילה. אבל על כל שקל שהם מחזיקים, הם מחמיצים את ההזדמנות להרוויח מהחזקה בביטקוין. למעשה, בתרחיש קיצוני זה, המהלך הרציונלי הוא לא להחזיק שקלים כלל אלא רק ביטקוין, ואפילו לנצל עד תום את כל מסגרות האשראי שלהם לצורך השקעה בביטקוין. ואם יש להם רק ביטקוין, כמובן שבבואם לשלם על הדברים הנחוצים להם, אין להם ברירה אלא לשלם בביטקוין.

מקרה 2: ביטקוין מתקיים לצד מטבעות מסורתיים, ערכו צפוי לעלות בסבירות מסוימת

כמובן, התרחיש הראשון אינו באמת מציאותי. עליית שער הביטקוין עד כה אינה מבטיחה שהוא ימשיך לעלות, בעתיד הקרוב או הרחוק. הגיוני יותר להניח שאנו מאמינים בביטקוין וצופים שערכו יעלה, אך מכירים בכך שאין זה ודאי ושקיימת גם הסתברות שערכו יירד. במצב זה אנו אומרים שתוחלת הרווח מהחזקת ביטקוין חיובית, אך קיימת גם שונות. לפי מודלים נפוצים בתורת ההחלטות, אנו נרצה אמנם למקסם את התוחלת אך גם למזער את השונות. התוחלת פרופורציונלית באופן ישיר לכמות הביטקוינים שאנחנו מחזיקים, אך השונות גדלה באופן ריבועי. לכן, אם נחזיק יותר מדי ביטקוין, השונות העצומה תאפיל על התוחלת, ויצא שכרנו בהפסדנו.

מכאן נובע העקרון בהשקעות של פיזור סיכונים – במקום להחזיק רק בנכס אחד שאנו צופים שערכו יעלה, אנו מפזרים את ההשקעה בפורטפוליו של מגוון נכסים, שכולם צפויים לעלות בערכם אך בזכות השילוב ביניהם אנו מקטינים את השונות והסיכון.

משקיע רציונלי יחזיק כמות כזו של ביטקוין שבה הוא אדיש לשינויים בפוזיציה. כלומר, הוא במצב שבו אם ימיר שקלים לביטקוין (או להיפך), העליה בתוחלת הרווח תתקזז בדיוק עם העליה בשונות, ובשקלול כולל המצב החדש טוב לו באותה מידה. קל לראות שזה המצב – אם השינוי בתוחלת גובר על השינוי בשונות, מלכתחילה היה משתלם לו לקנות יותר ביטקוין. ולהיפך, אם השינוי בשונות היה משמעותי יותר, היה משתלם לו למכור ביטקוין ולהוריד את השונות.

עבור משקיע הנמצא באיזון כזה, אין זה משנה אם יאלץ לוותר על ביטקוינים שברשותו או על שקלים. בבואו לשלם, השאלה הרלוונטית היא נוחות, עלויות התשלום וכו’. במקרים רבים תשלום בביטקוין נוח יותר ממזומן, זול יותר מכרטיס אשראי וכו’, ולכן את זה הוא יעדיף.

עם זאת, אם ימשיך לשלם בביטקוין לאורך זמן, אחזקת הביטקוין שלו תרד עד לרמה שבה הוא כבר לא אדיש – הוא יעדיף כעת לוותר על שקלים ולא על ביטקוין. במצב כזה, הוא יכול פשוט לקנות ביטקוינים כדי למלא את החסר ולחזור לפורטפוליו אופטימלי. עם זאת, קנית ביטקוינים כרוכה בדרך כלל בעמלה ו/או טרחה, ולכן צורת פעולה זו עדיפה רק אם היתרונות של תשלום בביטקוין באופן שוטף גובר על החיכוך בקניית ביטקוינים אחת לתקופה.

גם אם עמלת הקניה משמעותית, קיימים מספר תרחישים נוספים בהם כדאי לשלם בביטקוין. למשל, בעלת עסק המקבלת תשלום בביטקוין, יכולה להשתמש באותו ביטקוין כדי לשלם בעצמה. האלטרנטיבה שלה היא למכור את הביטקוין לשקלים, ואז לשלם בשקלים. במצב זה, אם היא בחרה לשלם בשקלים היא לא חסכה את עמלת הקניה, אלא להיפך – היא תצטרך לשלם עמלה נוספת על מכירת הביטקוין. כמובן שבמצב זה תשלום בביטקוין עדיף בהרבה בשבילה. הדברים אמורים גם לגבי עובדת שכירה המקבלת תשלום בביטקוין. ככל שיותר עסקים מקבלים תשלום בביטקוין ומשלמים משכורות בביטקוין, כך קיימים מעגלים הולכים וגדלים של שימוש בביטקוין כמטבע עובר לסוחר, ללא צורך בהמרה למטבע מסורתי בכלל.

מקרה נוסף היא מישהי שהשקיעה בביטקוין בעבר, וכעת ערך הביטקוינים שברשותה עלה, ומהווה אחוז גבוה יותר של הנכסים שלה. כניהול סיכונים נבון היא תרצה ככל הנראה להקטין את הפוזיציה שלה, כדי שלא כל הונה יהיה תלוי בגורלו של ביטקוין. כלומר, גם היא במצב שהיא נדרשת למכור ביטקוינים. אם במקום למכור, היא פשוט תשלם על מוצרים ושירותים בביטקוין, היא יכולה לחסוך את עמלת המכירה. במובן זה, עליה בשער הביטקוין יכולה להוות “דלק” להמשך צמיחה של כלכלה מבוססת ביטקוין.

מהאמור לעיל אנו למדים, שאמנם תשלום בביטקוין לא מתאים לכולם ובכל מצב (במיוחד בעת כתיבת שורות אלה, כשהרשת עמוסה ועמלות הפעולה גבוהות יחסית), אך זה כדאי במספיק מצבים גם בשביל לא להירתע מכך ברמה האישית, וגם יכול לקדם פעילות כלכלית עניפה ברמה המערכתית.

מקור: Pixabay

מקרה 3: ביטקוין הוא המטבע הדומיננטי

בתרחיש עתידי אידיאלי, ביטקוין ייתר את הצורך במטבעות המסורתיים, ומתקיים לבדו (או לצד מטבעות דיגיטליים נוספים בעלי תכונות דומות). במקרה זה, השאלה אם כדאי לשלם בביטקוין חסרת תוחלת – ביטקוין הוא המטבע היחידי, ולכן רק בו ניתן לשלם.

עם זאת, ה”תרגום” של השאלה לתרחיש זה, מתייחסת להיתכנות המערכתית של כלכלה “דיפלציונית” המבוססת על מטבע שכמותו מוגבלת. במצב כזה, כוח הקניה של יחידת מטבע צפויה לעלות בד בבד עם הצמיחה בכלכלה. אם כן, כל אדם המחזיק במטבע עומד בפני שאלה – האם לקנות מוצרים עכשיו, או לחכות לעתיד שאז ערך המטבע יעלה ויוכלו לקנות יותר באותו כסף?

כלכלנים רבים גורסים שכלכלה דיפלציונית הינה מסוכנת, ותוביל למצב שבו אנשים ידגרו על כספם, יימנעו מרכישות ויוזמות והכלכלה תוקפא. כלכלנים אחרים, ובמיוחד אלה הדוגלים באסכולה הכלכלית האוסטרית, טוענים שאין כל בעיה. במאמר זה לא נכריע כנראה את הויכוח רב-השנים הזה, אך יש מספר נקודות שראוי לתת להן תשומת לב.

קיימים כבר חלקים בכלכלה שבהם קיימת דיפלציה חדה, והם פועלים ללא בעיות. הדוגמה הבולטת היא שוק המחשבים. המחיר של מחשב בעל יכולות נתונות יורד בהתמדה עם הזמן, ולהיפך, איכות המחשב שניתן לרכוש במחיר מסוים הולכת ועולה. למרות זאת – לא נצפתה תופעה בה אנשים מפסיקים לקנות מחשבים, למרות הפיתוי לחכות ולקנות מחשב יותר טוב. זה מכיוון שהם צריכים את המחשב עכשיו, אז הם קונים אותו עכשיו. כנ”ל לגבי כל סוג מוצר אחר – אנשים יקנו את מה שהם צריכים כי הם צריכים אותו, והאפשרות התיאורטית לחכות ולשלם פחות אינה רלוונטית.

גם אם הכלכלה הדיפלציונית תוביל להפחתה בהיקף הצריכה, אין זה בהכרח דבר רע – בזבזנות וצריכת יתר חוטאים למטרות האמיתיות של הכלכלה ויכולות לגרום לנזק סביבתי.

כנ”ל לגבי השקעות ויוזמות. הגידול בערך הכסף צפוי להיות תואם את הצמיחה הרוחבית הממוצעת של הכלכלה. מי שנופלת לידיו הזדמנות להשקעה או יוזמה בעלות תשואה גבוהה יותר מהממוצע במשק, ישקיע בה כמו כיום. כמובן שחלק מהמיזמים ייכשלו ויובילו להפסד, כמו היום. בשונה מהיום, גם השקעה במטבע היא אפשרות לגיטימית, מה שחוסך את הדחף להשקיע לשם ההשקעה גם בדברים שלא מבינים בהם, ואת עמלות התיווך לגורמים המנהלים השקעות אלה עבור הציבור.

מטבע כמו ביטקוין, שהינו מצד אחד נייד וניתן לחלוקה אך מצד שני כמותו מוגבלת, לא היה קיים בכלכלה עד כה. התיאוריות המקרו-כלכליות שלפיו מטבע כזה אינו יכול לשמש בסיס לכלכלה בריאה טרם עמדו במבחן המציאות. רק ע”י ניסיון להחיל כלכלה מבוססת ביטקוין נוכל לדעת אם זה אפשרי.

הכותב הינו יו”ר איגוד הביטקוין הישראלי ומשקיע הון סיכון בתחום

הכתבה פורסמה לראשונה באתר איגוד הביטקוין הישראלי

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

11 תגובות על "למה לשלם בכלל בביטקוין? [טור אורח]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

אם המבטע היה שומר על הערך שלו (פחות או יותר) אני חושב שהיה לי נוח להשתמש בו.

מיצבשת הזועמת
Guest

זו כתבת פרסומת של חברה שמוכרת וקונה בשבילך ביטקויין

אלעד תל אביב
Guest

ממתי זו אופציה לשלם בביטקוין?
איזה שירותים/מוצרים בישראל מאפשרים תשלום בביטקוין? אני מתכוון להוצאה משמעותי שמקבילה ללפחות 200₪ בחודש.
זו כתבה כל כך תאורטית על מצב שלא קיים.
ומי שניסה להמיר בין ביטקוין לשקלים וחזרה יודע כמה זה משמעותית יותר מסובך/יקר ביחס להמרת מטבעות שאינם קריפטוגרפיים.

אני
Guest

אין מוצר שלא ניתן לקנות באמצעות ביטקויין.
אומנם רק מעט בתי עסק מכבדים תשלום בביטקויין אבל לכל קטגוריית מוצרים ישנם בתי עסק שמקבלים ביטקויין והמגמה כיום היא במגמת עליה.

מיצבשת הזועמת
Guest

מדובר בפירמידה קלאסית הפעם סביב מטבע וירטואלי

קל יותר
Guest

זה לא פירמידה. זו *אולי* בועה, אך זו לא פירמידה. אנא, אל תגיב/י בדברים שלא בדקת עד הסוף. אני בדקתי את נושא הביטקוין טוב מאוד, וזה לא הונאה. זה ספקולציה. *אולי* הספקולציה לא נכונה ולכן ברגע שזה יתברר – המחיר של המטבע יצנח לפחות מחצי מהשווי הנוכחי שלו. אבל יכול להיות גם שהספקולציה נכונה, ואז כולם מרוויחים.

כל מי שקונה את המטבע יודע שהוא לוקח סיכון, ושמדובר בספקולציה שעלולה להתגלות בסופו של דבר כנכונה, או כשגויה. אז באמת יכול להיות שהמטבע יאבד חצי מערכו, אבל יכול להיות גם שהאפשרות השנייה היא הנכונה – והשווי ירקיע שחקים.

מיצבשת הזועמת
Guest
פירמידת הביטקויין הגיעה לסוף דרכה זו הסיבה לריבוי הפרסומים על ערכו האסטרונומי והרווחים שעשו האנשים בראש הפירמידה. כיוון שכמות המטבעות סופית ואנו מאוד קרובים לכמות המכסימאלית שניתן לייצר, לא רק שזמן רישום העסקה נע בין רבע שעה (בכפוף לעמלה גדולה) ועד שעה ויותר במידה ולא תשלמו עמלה. בגלל הבעיות האלו ישנם היום שני מטבעות ביטקויין שונים וצפוי שיהיו לפחות עוד שני מטבעות שונים. כותב המאמר “שכח” לציין את הפיצול במטבע ואת העובדה שהמסחר במטבע נעשה על ידי חברה בסין כיוון שמחר מטבע אחר שאין לו את הבעיות הטכניות שיש ל ביטקויין והוא מבטיח קבלת מוצרים ושירותים תמורתו יצא לשוק.. סליחה… Read more »
קל יותר
Guest

ביטקוין אינו פירמידה או הונאה מכל סוג אחר.

והביטקוין לא “הגיע לסוף דרכו”, כיוון שיש ספקולציות שטוענות שאנשים בעתיד ישתמשו בו כמטבע בינלאומי והוא יהפוך למטבע פופולרי (בעיקר באינטרנט). לא רק, אלא גם שכמות העסקים ואתרים שמקבלים רק/גם ביטקוין הולכת וגודלת מדי יום, ועקב כך הביקוש לביטקוין גודל וגודל.

ביטקוין הפך למונופול בתחום המטבעות הווירטואליים ולכן אנשים מעדיפים להשתמש בו מאשר באת’ריום או במטבעות אחרים.

מיצבשת הזועמת
Guest

באיזה חברת יח”צ אתה עובד? שאני נותן עובדות לגבי הפיצול ב”מטבע” ולגבי זמן רישום העסקאות פתאום אתה טוען שזה שום דבר והשטות הזו תמשיך להיות שווה כסף?

מיצבשת הזועמת
Guest

בטח ובטח הביטקוין בעתיד הקרוב יותר לא יהיה שווה אגורה. כמו שאמרו אין מה לעשות איתו החברות שהיום מוכנות להחליף את המטבע בכסף אמיתי יעשו זאת כל עוד יהיו פריירים חדשים שיכנסו לקנות את השטות הזו.

youfools
Guest

ethereum = internet 3.0

wpDiscuz

תגיות לכתבה: