למען הקהילה, אבל לא רק: למה ענקיות הטכנולוגיה מציעות לנו קורסים חינמיים?

מאות אלפי ישראלים ניצלו (ועדיין מנצלים) את הקורונה לשדרוג עצמי דרך מסלולי ההכשרה שפתחו ענקיות הטכנולוגיה, מפיתוח AI בענן ועד פיתוח אינטליגנציה רגשית. למה הן משקיעות בזה ומהם הקורסים הכי פופולריים?

ענקיות הטכנולוגיה קיוו לקדם את ההתאוששות הגלובלית באמצעות הכשרות (צילום: Pexels)

מאת עו"ד הילה היבש, יועצת משפטית ואחראית אחריות חברתית במיקרוסופט ישראל

בזמן שמיליון ישראלים איבדו את מקור פרנסתם בחסות הקורונה, בהייטק המגמה הייתה דווקא הפוכה: שיעור המועסקים בשוק הישראלי עלה ב-4% בשנה הראשונה של המשבר, וחלקם של עובדי תעשיית ההייטק מכלל השכירים במשק גדל בחצי אחוז. אין זה פלא: עסקים ועובדים ניסו להתאים את עצמם למציאות החדשה באמצעות אימוץ מודלים לשיפור היעילות הארגונית, ניהול צוותים ועבודה מרחוק, שינויי כוח אדם והסבות מקצועיות. ענקיות הטכנולוגיה העולמיות, שכנראה נפגעו פחות מהמשבר, התגייסו למערכה. דרך הנגשת מיומנויות הכרחיות ושיפור האוריינות הדיגיטלית, הן קיוו ומקוות להאיץ את ההתאוששות הגלובלית ולסייע בחיזוק הכלכלות.

בעיצומה של המגפה השיקה מיקרוסופט את יוזמת ההכשרות הגלובלית (GSI), שמבוססת על שלושה יסודות: שימוש בדאטה, בעיקר מלינקדאין, לזיהוי המשרות המבוקשות והמתגמלות ביותר, ואת הכישורים והמיומנויות הנדרשים עבורן; גישה חופשית וחינמית למשאבי למידה – Microsoft Learn, לינקדאין ומעבדת הלמידה של גיטהאב – לשם רכישת אותם כישורים ומיומנויות, עם סילבוסים עדכניים ורלוונטיים לצורכי התעשייה; ומתן הסמכות ואישורים המוכרים בתעשייה בעלות נמוכה, וגישה חינמית לכלי חיפוש עבודה. המשאבים מונגשים למיליוני משתמשים באנגלית, צרפתית, גרמנית וספרדית.

התוכנית, שמקודמת בישראל בשיתוף עמותת תפוח, זוכה להצלחה: עד כה יותר מ-10 אלף שעות של קורסים והכשרות נצרכו במסגרתה במגוון שפות, כולל עברית. יותר מ-230 אלף ישראלים לקחו חלק בתוכנית בתוך פחות משנה, ובסך הכל כ-30 מיליון איש מ-250 מדינות ואזורים – הרבה מעבר ליעד שהחברה הציבה לעצמה בעת השקת התוכנית.

חברות נוספות השיקו בקורונה מיזמי הכשרה מקומיים ובינלאומיים. כך למשל פלטפורמת הלימודים המקוונים קורסרה (Coursera) הרחיבה את היצע הקורסים שלה לתחומים כמו ניתוח עסקי, עיצוב גרפי, פייתון ועוד, ובמקביל פיתחה תוכניות הכשרה ושדרוג לארגונים. Qwiklabs שמה דגש על טכנולוגיות ענן, כולל מתן הרשאות לשירותי ספקיות הענן הגדולות, במטרה לתרגל את השימוש בשירותים אלה "על רטוב" ולא בסימולציה. Qwiklabs מציעה מגוון רחב של מסלולים – מחצי שעה של התנסות ועד קורסים בני מספר ימים; מרמה בסיסית ועד מומחה; משיעור מודרך ועד התקדמות עצמאית – בתחומים כמו למידת מכונה (Machine Learning), אבטחת מידע, תשתיות ופיתוח אפליקציות. גם פלטפורמת ההכשרות של Pluralsight מציעה מסלול חינמי ללימוד וצבירת ניסיון בטכנולוגיות ענן.

סולידריות, שוויון הזדמנויות – וגם רציונל עסקי

המטרה המיידית של היוזמות השונות היא החזרתם המהירה של כמה שיותר אנשים למעגל העבודה. זאת מתוך הבנה שהמגפה תפסה את העולם לא מוכן, ושרק סולידריות ושיתוף פעולה בינלאומי רחב, ולא רק ברמת המדינות, יוכלו להניע מחדש את הכלכלה. אבל בבסיס היוזמות הללו ישנו ערך נוסף, שנכון לא רק לימי קורונה: שוויון הזדמנויות. היוזמות השונות מאפשרות לכל אדם ולכל ארגון לרכוש את היכולות והמיומנויות שיאפשרו לו לממש ולמקסם ולממש את הפוטנציאל הגלום בו בשוק העבודה.

כמובן שיש כאן גם רציונל עסקי, והיוזמות אינן רק לשם שמיים. מרגע שמאגר המועסקים הפוטנציאלי בחברות השונות הופך מקצועי יותר, עם ידע נרחב יותר בטכנולוגיות מתקדמות רלוונטיות, קל יותר לגייס אותו ולהטמיע טכנולוגיות חדשות בעזרתו. הדבר נכון במיוחד בעולם החדש שאחרי המגפה, בו הלמידה ותהליך ההתמקצעות אינם פוסקים לעולם. במובן הזה, פיתוח עובדים הוא אינטרס משותף לחברות, גם אם הן מתחרות.

הקהל של הקורסים האלו, שלכאורה פונים להייטקיסטים שביקשו לנצל את הזמן לשדרוג סט היכולות והכישורים שלהם, כולל גם אחרים שחיפשו לעשות הסבה מקצועית – חלקם ללא רקע בתחומי IT. מהסיבה הזאת נבנו המסלולים באופן מדורג, עם הגיון שמוביל משיעור לשיעור ומקורס לקורס, כשבדרך כלל אפשר גם להתחיל מאפס. כך, מנהלת עמודים ברשתות חברתיות או מחסנאי יכולים להשתלב כג'וניורים בחברות טכנולוגיה או לפתוח חברת שליחויות עצמאית.

הקורסים, שבימי שגרה ניתנים בתשלום, פתוחים ברובם בחינם ומונגשים בפלטפורמות המובילות בארץ ובעולם, כמו קורסרה והמיזם הלאומי הישראלי קמפוס IL. קורסים שכוללים הסמכות, כמו הקורסים של מיקרוסופט עבור System Administration או מפתחי AI, מוצעים במחיר מסובסד של 15 דולר להסמכה, המתווספת לפרופיל הלינקדאין. בנוסף, מוצעים קורסים רבים שאינם ממוקדים ומוכווני מקצוע או ידע ספציפי – למשל קורסים לפיתוח כישורים רכים כגון כושר מנהיגות, כתיבת קורות חיים וצליחת ראיון עבודה.

הקורסים הפופולריים בישראל

העניין בקורסים המקוונים זינק מיד עם פרוץ המשבר: בחמשת החודשים הראשונים של המגפה נרשם גידול של 66% במניין שעות הלימוד שנצפו בלינקדאין על ידי ישראלים ביחס לחמשת החודשים הקודמים. ברשימה הישראלית, לפחות בתחילת המשבר, ניכרה נטייה ברורה לפרקטיות, בעוד שבזו העולמית הקורסים היותר מבוקשים הנחילו כישורים כלליים יותר (ניהול זמן ועבודה מהבית, שיפור אישי ופרודוקטיביות, חשיבה אסטרטגית ופיתוח אינטליגנציה רגשית ועוד). הקורסים המקצועיים הפופולריים ביותר בעולם הם לימודי פייתון (ההתעניינות בתחום הוכפלה בשנה החולפת), אקסל וניהול פרויקטים.

אם הגעתם עד לפה, ייתכן שאתם שוקלים להירשם לאחד הקורסים שמציעות החברות השונות. אולי זה יעזור: הנה העשירייה הפותחת של הקורסים הנצרכים בלינקדאין בארץ בתקופת הקורונה.

  • יסודות התכנות: קורס יסוד
  • יסודות ניהול פרויקטים
  • Data Analytics
  • Python
  • יסודות השיווק המקוון
  • שישה הרגלי בוקר של אנשים עם ביצועים גבוהים
  • עיצוב גרפי
  • פיתוח ווב
  • יסודות התכנות: מסדי נתונים
  • JavaScript

הכתבה בחסות Microsoft

בשנה הקרובה מיקרוסופט תשיק את ה-Datacenter Global Hyperscale הראשון בישראל. ארגונים יוכלו להעביר את הדאטה שלהם בצורת מאובטחת ואמינה לענן תוך שמירה על Data Residency ו-Compliance. ה-Cloud Region הישראלי יצטרף לתשתית הענן הגלובלית של החברה, אחת מתשתיות הענן הגדולות והחדשניות בעולם המשרתת למעלה ממיליארד לקוחות ו-20 מיליון עסקים ברחבי העולם. האזור הישראלי יופעל בהתאם לעקרונות הענן והסטנדרטים של מיקרוסופט העולמית.

מיקרוסופט פיתחה קורסים מיוחדים במקצועות ניהול ענן, סייבר סקיוריטי, הנדסת נתונים, אבטחה, DevOps, בינה מלאכותית ועוד. התוכנית מסייעת לארגונים ולמפתחים להתמקצע בתחומי תוכן חדשים ולאפשר להם אימוץ מהיר ויעיל של ה- Microsoft Cloud. אלה מהווים השקעה בקהילה הטכנולוגית ויאפשרו מיצוי מקסימאלי של תשתית הענן של החברה ושל כלים למפתחים.
לפרטים נוספים לחץ כאן או במייל [email protected]

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: