מי מפחד מרשתות חברתיות?

מרבית מקומות העבודה הגדולים מפעילים סוג זה או אחר של סינון והגבלה על האתרים הנגישים לעובדי החברה. בין הנישות הפופולאריות ביותר לחסימה, ניתן למצוא כמובן את האתרים הפורנוגרפיים, אתרים הקשורים למשחקים וגיימינג, וכן, אתרים הקשורים לסוג זה או אחר של קהילה אינטרנטית כגון – מייספייס, פייסבוק, טוויטר, ובמקרים מסויימים גם פליקר, פיקאסה ווב, וכו’. אילאיל בן שלום שואלת האם חסימת רשתות חברתיות זהה לחוק היובש, האם פייסבוק הוא אתר פורנוגרפי? ולמה בעצם אתם לא סומכים על העובדים שלכם.

ban-social-media-290x300מרבית מקומות העבודה הגדולים מפעילים סוג זה או אחר של סינון והגבלה על האתרים הנגישים לעובדי החברה. בין הנישות הפופולאריות ביותר לחסימה, ניתן למצוא כמובן את האתרים הפורנוגרפיים, אתרים הקשורים למשחקים וגיימינג, וכן, אתרים הקשורים לסוג זה או אחר של קהילה אינטרנטית כגון – מייספייס, פייסבוק, טוויטר, ובמקרים מסויימים גם פליקר, פיקאסה ווב, וכו’.

אני לא יודעת אם זה מחמיא או מפתיע, שפייסבוק נתפס בעייתי כפורנוגרפיה, או גוזל זמן חסר משמעות כמו גיימינג. למען האמת, לשתי הקטגוריות הראשונות אני יכולה למצוא הצדקה – אני לא חושבת שמקומה של הפורנוגרפיה הוא במקום העבודה (כוכבית רלוונטית בנושא זה תוזכר אחר כך). אני גם בהחלט יכולה להבין מקומות עבודה שמסרבים לשתף פעולה עם קווסט משמעותי ב-WOW שמתרחש בדיוק בזמן שעות העבודה המשרדיות. אבל ככל שאני חופרת עמוק יותר ויותר אל תוך ההתנגדות והחסימה הגורפת של אתרי הקהילות החברתיות, כך הן פחות ברורות לי, למעשה, הן ארכאיות בעיני כמו חוק היובש, ויעילות פחות או יותר באותה המידה.

מה המטרה, בעצם, של חסימת האתרים?

בראש הרשימה ניתן למצוא את הפחד האיום והנוראי של מקום העבודה מפני הגרוע מכל – בזבוז זמן. זהו פחד קמעי המקנן בבטנו של כל מעביד, תשלום שווא לעובד אשר מכלה את ימיו לריק. המעביד חושש, ככל הנראה, שאם לעובד תהיה גישה לטוויטר, או לפייסבוק, או לפליקר, הוא יפרסם הודעות סטטוס בלתי פוסקות(למשל, “עכשיו אני במשרד”), ולא יעבוד במלא כוחו. כל כך קל לתקוף את הטיעון הזה, שאני מתקשה להחליט מהיכן להתחיל: ראשית, עובד שלא רוצה לעבוד, לא יעבוד. וזה לא קשור לרשתות חברתיות. האמון של המעבידים בעובדיהם אמור להיות איתן יותר. אם אינך סומך על כך שעובד שיושב ליד המחשב אכן עושה את עבודתו, אז אין זה משנה איזה אתר תחסום, אתה עדיין תחשוד. יחסי אמון הם הבסיס האמיתי למקום עבודה בריא ויעיל, לעניות דעתי לפחות, וחסימה של אתרי קהילות חברתיות לא עוזרת על מנת לקדם זאת.

שנית, אם באמת בבזבוז זמן עסקינן, אז בוסים יקרים, אתם מודדים את זמני שיחות הטלפון של העובדים שלכם? או בודקים כמה זמן הוא מבלה בפינת הקפה? אם העובד יוצא ליותר מחמש הפסקות סיגריה ביום אתם מבקשים ממנו לקצץ בכמויות, אם לא בשביל הבריאות אז בשביל היעדים? אני מנחשת שלא. וטוב שכך. משום שאנחנו, בני האדם, איננו מסוגלים לשבת 9 שעות ביום מול מחשב ולעשות בדיוק את אותו הדבר כל הזמן. הטלפונים, הפסקות הסיגריה או הקפה, הם הדרכים שלנו להתרענן, לנשום אוויר, להרשות לראש לנוח לכמה דקות ,ולחזור אל המיילים, התוכנות, הלקוחות והמטלות כשאנחנו מאוששים ומרוכזים יותר, לא פחות. נכון, גם אני מכירה אנשים שאינם זקוקים להפסקה בכלל. אבל הם מהווים מיעוט שהוא כל כך יוצא מן הכלל, שאם אתם רואים אחד כזה ברחוב, תגייסו אותו בכל מחיר. אבל דעו לכם שתדעו שהריכוז האולטימטיבי הזה, מגיע כשמגבלות אחרות בצידו. אבל זה כבר נושא לפוסט אחר.

ואולי, אולי בעצם אתם חוסמים את האתרים הללו כי אתם פוחדים מזליגת מידע? אני בהחלט יכולה להבין את זה, לכל החברות יש מידע רגיש, ואנשים המחזיקים אותו, אבל תנו לי רגע לשאול אתכם עוד משהו – לפני שחסמתם את טוויטר, גם הסרתם מכל המחשבים את כניסות הUSB? עברתם עם הIT שלכם על כל ההרשאות לכל התיקיות בכונני הרשת? ביטלתם את כל הצורבים בכל המחשבים בחברה? וידאתם שכל ההדפסות בחברה הן שמיות, והן נשמרות במאגר שניתן לחפש בו? מלבד מספר זעום להפליא של חברות בטחוניות אשר גם נוהגות לעקר את המצלמות מתוך הטלפונים הסלולריים שלהם, אני אופתע מאוד אם חברה כל שהיא תענה על השאלות הללו בחיוב.

לעניות דעתי, מקומות עבודה חוסמים את האתרים הללו בגלל שהם לא מבינים אותם.

הם חוסמים אותם, כי קבלת ההחלטות בחברה נעשית על ידי אנשים מבוגרים, שאינם חלק מהקהילה המקוונת, שאינם מבינים עדיין את הכוח והמשמעות הטמונים בה, ואינם מבינים, כי המאבק ברשתות חברתיות, ובכל האפליקציות שלהן, אינו רק אבוד מראש (כי אני רוצה להודיע כבר עכשיו – דעו לכם, שמי שרוצה לגלוש בעבודה לפייסבוק, מוצא את הדרך), אלא גם מנוגד לאינטרסים של החברה עצמה.

הרשתות החברתיות לא הולכות לחלוף מן העולם אלא רק להתעצם, וזהו כוח שיש ללמוד איך למנף ולא לנסות לחסום או להתעלם ממנו. רשתות חברתיות אינן בזבוז זמן, אלא צורת תקשורת חדשה, לגיטימית ככל אמצעי התקשורת הוותיקים, כמו טלפון, דואר, ומאוחר יותר דואר אלקטרוני, הודעות טקסט, ותוכנות למסרים מיידיים. תוכנות מסרים מיידיים מהוות דוגמא נהדרת לנקודה זו, אתם זוכרים, בתחילה, לפני זמן רב, מקומות עבודה חסמו גם את התוכנות האלו. ואז יום אחד ירד למישהו האסימון, ואולי, הגיע מישהו צעיר יותר להנהלה, ופתאום הבינו, שיותר קל לעלות במסנג’ר מול עמית בארה”ב ולקבל תשובה מהירה, מאשר להתחיל לשלוח מייל מלא באאוטלוק. חברות עם אפילו יותר אומץ וחזון הטמיעו מערכות ארגוניות של מסרים מיידיים. האם אתם יודעים כמה זמן, כמה עלויות אכסון, וכמה מיליוני מיילים, טלפונים והודעות טקסט יקרות לחו”ל נחסכו, כתוצאה מכך שאפשר פשוט לעלות מול מישהו במסנג’ר ולשאול שאלה קצרה?

הרשתות החברתיות, אם רק ירשו להן, אם רק יפסיקו לפחד מהן, יכולות לעשות לחברות הגדולות מה ששום יום גיבוש, או טיול משפחות, או כנס, או הרמת כוסית לא יצליחו לעשות. הם יכולות לקחת את מקום העבודה, בו הקומה השנייה אינה יודעת מי עובד בקומה החמישית ועל מה, ולהפוך אותן למה שהדירקטוריון יכול רק לחלום עליו – כוורת מגובשת, בעלת קשרים בינאישיים עבותים, שבה המידע עובר במהירות ממקום למקום על פי הנדרש. רשת חברתית יכולה לסייע ביצירת לויאליות, וחיבור רגשי למקום העבודה. בעזרתה ניתן לדלג מעל פערי דורות, פערי ידע וחוסרים בדוקומנטציה. רשת חברתית אמיתית הופכת את הארגון למכונה משומנת ואנושית אשר פועלת יחד למען מטרות משותפות, אשר בתוכה אנשים יכולים להקשיב, ולהישמע.
אז למה לריב עם זה? למה לחסום? כי בינינו, you can’t beat them. join them

*והבטחתי כוכבית הנוגעת לפורנוגרפיה, אז הנה – אז חסמו גם אצלכם את האתרים הפורנוגראפיים בעבודה. וו-הו. האם זה אומר שאין מיילים פורנוגראפיים במשרד ובנבכי הרשת שלכם לא מסתתר שרת סודי ועליו מאוחסנים סרטים? זה מה שחשבתי.

אילאיל בן-שלום

בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה והיסטוריה (BA) ותואר שני בהיסטוריה (MA), בימים אלו לומדת ל -MBA. עובדת בתחום השיווק הדיגיטלי, גיימרית, תולעת ספרים, אוהדת הפועל, שחקנית פוקר מבטיחה, רוקמת ופורמת, מכינה ריבות ובאופן כללי מרוצה מהחיים.

הגב

10 תגובות על "מי מפחד מרשתות חברתיות?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Maya
Guest

שלום,
הסבר מעניין ונכון של הפחד של מקומות עבודה משימוש ברשתות חברתיות, רק חסרה פה סיבה נוספת לחסימה והיא הסכנה של הפצת וירוסים. אפליקציות של פייסבוק ואפילו סתם מיילים תמימים למראה שמגיעים מחברים שלכם ל-Inbox בפייסבוק יכולים לגרום לנזק עצום לחברה כולה שמחוברת לרשת אחת.
בעיני זו בעיה גדולה יותר מאשר “בזבוז זמן” של העובדים בבניית חוות וגידול יבולים. הייתי שמחה לשמוע פתרון יצירתי למצב שבו רוצים לאפשר לכ-300 עובדים להשתמש ברשתות חברתיות מבלי לסכן את האבטחה של החברה.

yanivf
Guest
הי מאיה,זה נכון שרשתות חברתיות מהוות בתקופה האחרונה מקור ללא מעט וירוסים, מאחר ואלו אתרים פופולריים.אין אפשרות לבטל לחלוטין את הסיכון לוירוסים, גם אם ימנעו גלישה לאתר רשתות חברתיות מכיוון שוירוסים קיימים גם במקומות אחרים וגם באתרים אחרים. יש מגוון רחב של דברים שניתן לעשות על-מנת להקטין את הסיכום למינימלי, החל משמירה אל אנטי-וירוס מעודכן בתחנות הקצה, דרך שימוש במערכות Content Filtering ב-Gateway של הארגון ועד לעבודה דרך עמדות טרמינל מוקשחות לצורך גלישה או שימוש באפליקציות וירטואליות. במידה ואת מעוניינת לבצע הידוק של מערך האבטחה אצלך בארגון, הייתי ממליץ לך להביא גורם חיצוני שמתמחה בנושא שכן אבטחת מידע זהו לא… Read more »
Udik
Guest
IMHO, as an IT worker in one of the organization that DO block these social networks, I can tell that the blocking is done to prevent downloading of viruses and malicious code which are so common these days on Facebook for example. We are encouraging employees to use any internal way of communication including messengers, phone, email and of course internal blogs and other social networking applications and knowledge sharing. We even have internal classifieds boards (buy/sell) here for the benefit of the employees. AFAIK, the number of enterprises to block internet activities these days in order to increase work… Read more »
ililush
Guest
Udik, it's good to know that some enterprises are taking advantag of the great benefit in creating a Strong in house social network. regarding the security risks posed by facebook, i am not a security expert, but from the little i do know about it – a security risk can be blocked in various forms, and at various stages, blocking an entire site to prevent infection is similar to quarantining an entire country for fear of getting the swine flu. and we know how that worked, right? :) i do have to take up on your opinion however, given my… Read more »
זקן (פחות מ40) שחושב אחרת
Guest
זקן (פחות מ40) שחושב אחרת

היי, אם את פותחת עסק אני רוצה לבוא לעבוד אצלך. נראה לי שיהיה כיף חיים.
מצאתי אפליקציית סוליטר מגניבה בפייסבוק ובטח לא יפריע לך שאני אשרוץ בה כל היום.
ועכשיו ברצינות: עובדים צריכים להתאוורר, הכל צריך להיות במידה, פייסבוק לא תורם לפרודקטיביות יותר מטלפון לחברה גם אם יכתבו על זה דוקטוראט של 800 עמוד

ililush
Guest
זקן יקר, ראשית כיף החיים במקום העבודה קשור בראש ובראשונה לאנשים איתם אתה עובד, אני מודה, אני אכן אחלה בנאדם, ולכן כן, כיף לעבוד איתי. אבל בלי שום קשר, סוליטר, פריסל וכו' כבר מזמן לא חסומים על ידי אנשים הIT, ואם זה מה שאתה אוהב – פשוט תחפש את זה בstart – games. השוס העיקרי היום בפייסבוק, אם אינני טועה, הוא פרמוויל, לא? עובדים צריכים להתאוורר, הכל צריך להיות במידה, וחמש דקות של תמונות שגורמות לי לחייך בפייסבוק, שווה בעיני יותר מרבע שעה של קפה במרפסת. גיק בדפדפנו יחייה. הפרודוקטיביות שלי לרוב מושפעת ממספר רב של גורמים, בין השאר כמה… Read more »
trackback

[…] אל הפוסט מי מפחד מרשתות חברתיות? […]

שרון ושלר
Guest

כשבעיות אבטחת המידע יטופלו אזי יותר ויותר ארגונים יפתחו למדיה החברתית, רק עניין של זמן…

שרון ושלר
גלובל מרקטים ונטשרס
http://www.sharonweshler.com

trackback

[…] המלצה להתנתק ממה שעושה לכם טוב, ובטח לא המלצה למעסיקים לחסום רשתות חבריות במקומות העבודה. זאת רק תזכורת לכך שצריך לשים לב גם מה קורה מחוץ […]

trackback

[…] מקומות העבודה הגדולים מפעילים סוג זה או אחר של סינון והגבלה על האתרים הנגישים לעובדי החברה. בין הנישות הפופולאריות ביותר לחסימה, ניתן למצוא כמובן […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: