איזה רום מומלץ להתקין? [מדריך]

מה ההבדל בין הרומים השונים ואיזה אידיאלי עבורכם? סדר בבלאגן

תמונה: flickr, cc-by, Tama Leaver

תמונה: flickr, cc-by, Tama Leaver

הפוסט נכתב על ידי איל רופא, מורה לאנדרואיד, טכנאי אנדרואיד ומנהל הפורום מוח אנדרואיד.

רום הוא קובץ עדכון מלא, תלוי מכשיר, המכיל מערכת הפעלה מבוססת אנדרואיד ואפליקציות מערכת כגון טלפון ומצלמה. רומים יש מכל הסוגים והמינים ומדריך זה נועד לעשות לכם סדר בדברים.

המדריך נכתב במקור עבור קהל מתקיני הרומים, אך הוא יכול לשמש גם את הקורא המתחיל, המבקש לדעת מה להגיד במעבדה כאשר ישאל על 'הגרסה' שאליה ירצה לשדרג.

איזה רום להתקין: שלב א' – הגדרת חיפוש

ראשית, עלינו להחליט על סוג הרום: האם אנו מעוניינים ברום סטוק עדכני, רום מבוסס סטוק או רום AOSP?

  1. רום סטוק (באנגלית: stock rom): הרום המקורי שהיצרן פיתח ויפתח למכשיר בעתיד. במיוחד במכשירי סמסונג, לא כל גרסאות הסטוק מגיעות לארץ בגלל אי אילו חסמים.
  2. רום מבוסס סטוק (באנגלית: stock based או based on stock): פיתוח עצמאי. רום המבוסס על אחת מגרסאות הסטוק. מאחר שמדובר ברום מבוסס סטוק, ממשק המשתמש יראה פחות או יותר אותו הדבר כמו בסטוק הרשמי, עם שינויים קלים. השינויים המשמעותיים יותר, בד"כ יתרחשו מאחורי הקלעים, ברמת הליבה וקבצי המערכת.
  3. רום AOSP (ראשי תיבות של Android Open Source Project): כל הרומים, כולל רום סטוק ורוב הפיתוחים העצמאיים – בנויים לפי קוד המקור של אנדרואיד, אך כשאומרים רום AOSP, הכוונה היא בד"כ לרום שהוא כל דבר מלבד רום סטוק או מבוסס סטוק. רום AOSP, כמעט תמיד יכלול תוספות שהושאלו מפיתוחים אחרים ולעתים אף יהיה בנוי לפי הקוד של רום AOSP אחר. השחקנים הדומיננטיים בשוק זה הם: "Paranoid Android" "MIUI" "OmniRom" "CyanogenMod", "Slim" "AOKP".

אז, מה אנחנו מחליטים – סטוק, מבוסס סטוק או רום AOSP? רשמו זאת לעצמכם. מי שענה "רום סטוק" יכול לדלג לשלב ב' במדריך.

פיתוחים עצמאיים, הן מבוססי סטוק והן AOSP, נחלקים גם הם לשלוש קבוצות עיקריות. אלה הן:

  1. רום בגרסת אנדרואיד הכי חדשה שיש: כזו שרק "אתמול" (השבוע/החודש) יצאה לשוק. יתרונות: המזון והשתייה של ה"ארלי אדפטרס", היתרון של להיות שם לפני כולם. חסרונות: כאשר מדובר על רום AOSP, או על גרסת סטוק מודלפת, סביר להניח שהרום לא יהיה מספיק בשל לשימוש יום יומי.
  2. רום עשיר בפיצ'רים ו/או יוצא דופןיתרונות: מציע יותר אפשרויות קיסטום (בעברית, התאמה אישית), מכיל תפריטים והגדרות מיוחדות, נראה ומרגיש אחרת. חסרונות: יותר פיצ'רים בד"כ אומר יותר באגים. בטח בגרסאות מוקדמות של הרום. לגבי המראה, ובכן, כל אחד וטעמו הוא.
  3. רום ממוקד ביצועים: יציבות, מהירות, חסכון בסוללה וכו' יתרונות: מתאים למי שמחפש רום יציב ו/או מהירות ו/או חסכוני בסוללה. חסרונות: רום "משעמם", בד"כ ללא תוספות מיוחדות

אם עוד לא עשיתם זאת עד עכשיו, הוציאו דף ועט ורשמו בראש הדף "אני מחפש/ת רום מסוג _______ שיהיה ________ "

איזה רום להתקין: שלב ב' – אתרי המפתחים XDA ו- iAndroid

מאחר שפיתוחי רומים הם תלויי מכשיר (רום למכשיר X לא יתאים למכשיר Y), סביר כי הרום שאתם מחפשים, על כל קבציו ומדריכיו, נמצא בפורום שנפתח במיוחד עבור דגם מכשירכם, באחד משני אתרי המפתחים הבאים:

1. פורום XDA – פורום המפתחים הבינלאומי

"XDA Developers was founded for developers by developers. It is now a valuable resource for people who want to make the most of their mobile devices, from customizing the look and feel to adding newfunctionality"

הדרך המהירה ביותר להגיע לפורום המכשיר ב-XDA, כשאנחנו לא בתוך האתר, היא דרך גוגל. עורכים חיפוש עבור המילים "forum" "xda" בצירוף שם ומספר דגם המכשיר.

אם אתם כבר בתוך האתר (שימו לב שאתם באמת נמצאים באתר הפורומים forum.xda-developers ולא באתר הבית xda-developers.com), תוכלו להיעזר במנוע חיפוש מכשיר. תיבת החיפוש נמצאת בסרגל השני מלמעלה ומופיע בה הכיתוב "Type To Find Your Device". התחילו לכתוב את שם דגם מכשירכם והקליקו על התוצאה הרלוונטית. מיד לאחר מכן תועברו לעמוד הראשי של פורום המכשיר.

בראשי קיימת חלוקה לתתי פורום. אותנו מעניינים תתי הפורומים הבאים:

1. Android Development – מכיל שרשורי רומים מסוג סטוק ומבוססי סטוק.
2. Original Android Development – מכיל שרשורי רומים AOSP.
היכנסו לפורומ/ים הרלוונט/ים לחיפושכם.

2. פורום iAndroid – פיתוחים מקומיים, עברית שפת אם

כמו במקרה של XDA, גם כאן הדרך המהירה ביותר להגיע לפורום המכשיר (בהנחה שקיים אחד כזה) היא דרך גוגל. תגגלו את המילים "iAndroid" ו- "פיתוח ורומים" בצירוף שם ומספר דגם המכשיר והיכנסו לתוצאה מפורום iandroid. היא אמורה להופיע ראשון בתוצאות.

איזה רום להתקין: שלב ג' – היצע הרומים למכשיר

הוציאו דף ועט ורשמו את שמות הרומים שמופיעים בעמוד הראשון והשני של הפורומים.
שרשורים שכותרתם מתחילה במילה [ROM/רום] הם שרשורי רומים. שם הרום וגרסתו יופיעו מיד לאחר מכן:

מי שרוצה לעבור במהרה על כל שמות הרומים ולא אכפת לו סטוק לא סטוק, יכול לחזור לעמוד הראשי של המכשיר בפורום XDA ולהקליק על לשונית "ROMs". תחת לשונית זו תתקבל רשימה מרוכזת של כל שרשורי הרומים הפעילים:

איזה רום להתקין: שלב ד' – הכחול העמוק

הגדרתם חיפוש, נכנסתם לפורומים ורשמתם את האפשרויות העומדות בפניכם, כעת, קחו נשימה עמוקה ותתחילו לצלול…

1. צלילה חופשית:
נכנסים לשרשור הרום ב-XDA ו/או ב-iAndroid וקוראים בפוסט הראשון. בתוך הפוסט הראשון (ולפעמים גם בשני) יופיע תיאור הרום, מידע לגבי מה הרום מציע ותצלומי מסך מתוך ממשק המשתמש. מהתיאור ניתן להסיק יחסית בקלות אם הרום קולע או לא קולע להגדרת החיפוש. מסמנים סמיילי שמח ליד שמות הרומים הרלוונטיים לחיפוש שאנחנו מבצעים וסמיילי עצוב ליד אלה שלא.

2. צלילת סקובה:
פותחים את המסמך "Custom ROM comparison database 2", מאתרים את שם הרום וקוראים בטבלה מה הרום מציע ולא מציע. מסמנים סמיילי שמח ליד רומים שקולעים להגדרת החיפוש וסמיילי עצוב ליד אלה שלא. הרום שבבדיקה לא מופיע בטבלה? כנראה שהוא לא הכי פופולרי (חסרון).

איזה רום להתקין: שלב חמישי ואחרון – והרום הנבחר הוא…

בידכם צריכה כעת להיות רשימה מצומצמת של רומים המתיישבים עם הגדרת החיפוש שלכם. איך עכשיו בוחרים מתוך הרשימה הזו את הרום האחד? פשוט מאוד: הולכים על הרום עם הכי פחות באגים.

רשימת באגים ידועים (או רשימת "עובד / לא עובד") לרוב תופיע בפוסט הראשון או השני של שרשור הרום לקראת סופו. אם רשימה כזו איננה בנמצא, קופצים לעמוד האחרון של השרשור (סימון "<<") ומתחילים לקרוא מהסוף להתחלה תגובות שאנשים כתבו. רום עם הכי פחות באגים ידועים ו/או שבעמודיו האחרונים מופיעות הכי פחות תלונות, מענות וטענות יהיה (כפיים!) הבחירה הראשונה שלכם.

הפוסט נכתב על ידי איל רופא, מורה לאנדרואיד, טכנאי אנדרואיד ומנהל הפורום מוח אנדרואיד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

16 תגובות על "איזה רום מומלץ להתקין? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
תום
Guest

כל הכבוד על ההשקעה!

יוסף בוזגלו
Guest

אתר מפוצץ ברומים גם לטלפונים סינים.
כדי להוריד יש צורך להירשם.
http://www.needrom.com/

yuvalg72
Guest

+1
האתר הזה מעולה, גם 4pda.ru הוא אתר מעולה.

אם יש לכם מכשיר סיני אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה הזו:
https://www.facebook.com/groups/Chinese.mobiles.il/

רונן
Guest

הכי קל ב CYANOGENMOD.ORG ה-INSTALLER שלהם מדהים!!!

אחד שמשעמם לו
Guest

הכי קל לחפש בגוגל עם שימוש בשם אתר-
site:xda.com phone model

ניב
Guest

אחלה כתבה.
יעזור מאוד לכל מי שמתחיל להתעסק עם רומים

א.א.
Guest

כתבה מעולה!
אוסיף רק שכדי להתרשם הרום עצמו, מומלץ לחפש סקירת וידאו שלו ביוטיוב.
זה מעביר בצורה טובה מאוד את המהירות של הרום, איך הו נראה ואיך הפיצ'רים העיקריים עובדים.

אסי
Guest

בואנה אצלי בS3 כבר כ25 custom changes. עברתי כל רום אפשרי! בהרבה מהם נפלתי חזק. המודם לא התאים, IMEI שגוי, BOOTLOADER….ועוד…פעם אחת הלכתי למעבדה תמורת 100 שקלים שיחזירו את המכשיר לחיים…ובאותו ערב עוד פעם התעסקתי ושום דבר לא עבד…לופים, מודמים וכאלה…אבל ככה לומדים. כרגע שנארתי אם MIUI MINIMAL כי הוא שונה מרוב הרומים. עד שימאס ואתקין משהו אחר. המלצה שלי: CM, AOKP, MIUI, AVATAR

שי
Guest

עובר בין גרסאות של CM,
הS3 מהיר יותר אבל יש באגים מעצבנים בכל הגרסאות.

מיאה אנני
Guest
צריך להיזהר חבר'ה……….. יש לא רק באגים אלא גם גרסאות עם סוסים טרויאניים שלא נדע. אומנם לא צריך להיות פארנוידים אבל אם פתאום הפלאפון שלך ליד המיטה והוא נדלק לך והמצלמה מופעלת ואתה לא יודע מי, מה ומו, התחושה היא נוראית. אם אתה בעבודה ופתאום שומע שהפלאפון שלך מדליק נורה ובלי לשים לב יש הקלטה קולית ברקע של מה שאתה עושה וכאשר אתה מתחיל להפעיל את הנייד פתאום אתה רואה אפליקציה שאתה לא יודע על קיומה ותוך כדי חיפוש הפלאפון שלך, הוא נכבה ונדלק מחדש ואין שם שום זכר לגבי מה שהיה – לא האפליקציה, לא ההקלטה, הנורה של הטעינה… Read more »
גדי
Guest

יש רומים נפלאים וחדשניים, אבל אחרי נסיונות רבים אין על סטוק רום, הכי יציב, הכי פחות באגים.

דני
Guest

כל מי שהיה צריך לקרוא את הכתבה הזאת לא צריך להתקין rom בעצמו….

משה
Guest

מישהו יכול לעזור לי יש לי motorola razar והבטריה שלי נגמרת ממש מהר אפילו שאני לא משתמש בו בקושי ..אני צריך לשנות את הרום כדי לשפר את זה?? ואם כן איזה אני לא מבין בכלל בקטע הזה??

Assaf
Guest

אפשר לחשוב שאתה נולדת עם המידע הזה צרוב לך במוח.
תמיד אפשר ללמוד דברים חדשים ולנסות ואם טועים לא קרה כלום.

איתן
Guest

שלום וברכה.
נראה אתר מעולה ולעניין.
יש לי מכשיר סמסונג מדגם SM-G130H.
התקנתי עליו רום חדש הכל פיקס חוץ מהגלישה כלומר הוא מזהה סים אבל לא גולש.
אשמח לעזרה. תודה ויו"ט

איתן
Guest

שלום וברכה
רציתי לברר עבורק מכשיר טבלאט אנדרואיד שננעל עם סיסמת פנים ולא מקבל את המיצמוץ בשום אופן. איך אני מאפס אותו.
ניסיתי ע"י הווליום וכפתור ההדלקה אך לא עזר אשמח לקבל מדריך עם אופציות שונות.
בברכה איתן.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: