להתראות Whatsapp, שלום Telegram: למה כדאי לעבור למתחרה? [טור אורח]

כולם אמנם נמצאים ב-WhatsApp אלא שלאחרונה ובעיקר לאחר רכישתה על ידי פייסבוק חלק מהמתחרות הצליחו להתעלות על השירות הפופולארי. אחת מהן היא Telegram

telegram

מאת אסף גרימברג, מתכנת ++C, הנדסאי מחשבים ואלקטרוניקה.

בשנת 2007 השיקה אפל את הסמארטפון מבוסס המגע הראשון בעולם והרעידה את עולם הסלולר של אותם ימים. הטלפון החכם של אפל הביא עימו חידושים טכנולוגיים רבים ששילבו צילום, מוזיקה וטלפון סלולרי במכשיר אחד מבוסס מגע.

פיתוח המכשיר החל כפרוייקט סודי איי שם ב-2004, כאשר אפל גייסה 1,000 מעצבים, מתכנתים ומהנדסים, בעלות פיתוח של מעל 150 מיליון דולר. ביוני 2007 האייפון הראשון יצא לאור, כאשר לא נכללו בו אפליקציות צד שלישי או יכולת רשמית להוריד שכאלה שכן האפסטור טרם נולדה.

טכנולוגית ה-APNS

למרות החידוש הטכנולוגי שהביא עימו האייפון ב-2007, את שירות ה-Push Notification שלה, אפל השיקה רק ב-2009. השירות איפשר לקבל התראות למכשיר גם כאשר המסך כבוי והאפליקציה הרלוונטית סגורה. עד שיחרור ה-APNS לקהל הרחב, אפליקציות כגון: Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Tango לא היו רלונטיות. למעשה, שיחרור הטכנולוגיה היווה, בין היתר, תחרות מצויינת לשירות הסמס אליו התרגלנו בשנות ה-2000, כאשר כבר ב-2007 אפל הציגה עיצוב חדש ומהפכני באותה העת שאיגד את הודעות הסמסים עבור משתמשים במסך אחד ע״י בועות צ׳ט.

על WhatsApp

WhatsApp הוקמה על ידי בריאן אקטון ויאן קום, שני עובדי Yahoo שהחליטו להקים סטארטאפ על בסיס שירות ה-APNS החדש של אפל בתחום ההודעות (אשר עדיין היה בחיתוליו). ההתחלה הייתה קשה והם נאלצו לגייס הון עצמי כדי להתקיים (כ-250,000$). ההשקעה השתלמה וכאשר שירות ה-APNS שוחרר WhatsApp כבר הייתה מוכנה לקהל הרחב עם אפליקציה חדשנית אשר איפשרה סוף סוף לשלוח הודעות בחינם.

תחילה WhatsApp שווקה בחינם, אך לאחר שמספר המשתמשים עלה, האפליקציה שווקה במחיר של דולר אחד לשנה. לטענת החברה, הסיבה לתמחור האפליקציה בדולר אחד לשנה היא האטת קצב המשתמשים החדשים.

קוד האפליקציה סגור וניתן להשתמש באפליקציה רק במכשירי סלולר חכמים (לא במחשב או באינטרנט). לאפליקציה כמה מאפיינים נחמדים שמזמן כבשו את הקהל העולמי כגון: סימון ״2 וי״ המפורסם, ״נראה לאחרונה״, הודעות קוליות, שיחות מרובות משתמשים ועוד.

WhatsApp חוותה כמה כשלי אבטחה כאשר במאי 2011 האקרים הצליחו לקרוא הודעות שעברו ברשת בין שני מכשירים, בינואר 2012 נפתח אתר שנקרא WhatAppStatus.com ואיפשר לשנות את הסטטוס של משתמשים ללא ידיעתם, ובמאי 2012 קבוצת חוקרי אבטחה גילו חורי אבטחה באופן שבו WhatsApp מצפינה את ההודעות שלנו במהלך שליחתם ליעד אחר. כיום, ב-WhatsApp יש מעל 600 מיליון משתמשים, ונשלחות מעל 10 מיליארד הודעות ביום.

19 מיליארד דולר

בפברואר 2014, WhatsApp נרכשה ע״י פייסבוק בסכום אסטרונומי של 19 מיליארד דולר. הרבה דובר על הסכום המפצלתי הזה, שכן פייסבוק יכולה היתה להשקיע הרבה פחות על מנת לפתח אפליקציה מקבילה המתבססת על מיליארד המשתמשים הקיימים בפייסבוק כיום. התשובה לשאלה ״מדוע 19 מיליארד דולר על משהו שיכולתם לעשות לבד?״ נעוצה בכמה סיבות עיקריות:

פייסבוק לא רכשה את WhatsApp, היא רכשה 600 מיליון משתמשים, 600 מיליון מספרי טלפון, מידע על הרגלי ההתכתבות שלנו, על התמונות שלנו ועוד. פייסבוק רכשה את ההתנהלות היום-יומית שלנו, לא בהכרח רצינו שזה יקרה, הרי זו חדירה לפרטיות, אך זהו המצב היום. סביר להניח שכל מסר אינטימי ששלחתם לאחרונה עבר בשרתיה המאסיביים של פייסבוק לפענוח עתידי. פייסבוק שילמה 19 מיליארד דולר על מנת להרוג מתחרה ורצתה להיכנס לתחום המסרים המיידיים כבר כמה שנים, נכס כמו WhatsApp הקשה עליה מאוד וכיום הוא חלק ממנה. פייסבוק רכשה שם וניסיון, WhatsApp היא לא רק אפליקציה, היא מותג מנוסה שכולם משתמשים בו.

על Telegram

חדירה לפרטיות, רכישה על ידי רשת חברתית גדולה, ״2 וי כחול״ המעידים על קריאת הודעה, תמיכה רק בעולם הסלולר ולא בעולמות אחרים (כמו עולם מחשבים), קוד סגור שאינו מאפשר אינטגרציה ותיקון שגיאות ע״י קהילת המפתחים העולמית, הן רק חלק מהסיבות שגרמו לאפליקציה בשם Telegram לצמוח.

אפליקציית Telegram הוקמה ב-2013 ע״י ניקולאי ופאבל דורוב, לאחר שנת פיתוח אינטנסיבית. ניקולאי ופאבל הם ממקימי האתר VK, שהיא הרשת החברתית הגדולה ביותר ברוסיה. האחים דורוב אומנם רוסים, אך החברה נמצאת בברלין ללא שום קשר לרוסיה. בדומה ל-WhatsApp גם כאן ההתחלה הייתה קשה וניקולאי נאלץ להביא כסף מהבית כדי לעזור לחברה.

האפליקציה מבוססת קוד פתוח, כלומר כל אחד יכול להיכנס לאתר telegram.org/apps להוריד את קוד האפליקציה ולשנות אותו כראות עיניו. קהילת המפתחים העולמית מעודדת סוג כזה של פיתוח משום שהוא מאפשר ללמוד את האפליקציה, להציע שיפורים ויכולות חדשות, ולעזור למצוא חורי אבטחה.

אפליקציית Telegram תומכת בכל הפלטפורמות המובילות ובין היתר ב: אייפון, אנדרואיד, חלונות, OS X, לינוקס, דפדפנים ועוד. כלומר, אם התחלתם להתכתב בסלולר, לאחר מכן עברתם לטאבלט ומשם למחשב – תוכלו להמשיך את השיחה בכל מכשיר. בנוסף, תוכלו לשלוח כל קובץ ב-Telegram כגון: Word, PDF, Excel וכו (לשם השוואה, ב WhatsApp ניתן לשלוח רק תמונות ואודיו).

Telegram שומרת את כל המידע שלנו בענן באופן מוצפן, כלומר לא רק בעת שליחת ההודעה ממכשיר אחד למשנהו. המידע כל כך מוצפן שמינואר 2014 היא מציעה 200,000$ למי שיצליח לפרוץ הצפנה זו. בסוף 2013 החברה הבטיחה ואכן קיימה כאשר שילמה 100,000$ לבחור אנונימי שהצליח לעשות זאת.

השימוש בענן מאפשר למשתמשי האפליקציה לשלוח כמה הודעות שרוצים, לפתוח קבוצות גדולות ככל שרוצים (בנתיים עם הגבלה ל-200 משתמשים), לשלוח כמה תמונות שרוצים (לשם השוואה ב-WhatsApp ניתן לשלוח עד 10 תמונות בהודעה אחת) ועוד. שרתי הענן מבוזרים בכל רחבי העולם למטרות אבטחת מידע, כלומר המידע שלכם, לדוגמא, יושב בחלקו בגרמניה ובחלקו בארה״ב.

מאפיין נחמד נוסף שיש לאפליקציה הוא מצב ״הודעות סודיות״, כלומר הודעות שנעלמות מכל מכשיר ומהענן כמה שניות לאחר שהמשתמש קרא אותן בדומה למה שמוכר לנו מסנאפצ׳ט. בנוסף, ל-Telegram אותם המאפיינים שיש ל-WhatsApp כגון: ״2 וי״, ״נראה לאחרונה״, הודעות קוליות וכו.

לסיכום

סביר להניח שכל חבריכם ב-WhatsApp, ומעט מהם נמצאים ב-Telegram, זו סיבה מספיק טובה להישאר באפליקציית WhatsApp. הדבר אינו מקרי, הרי ביום שאפל פתחה את דלת ה-APNS, הראשונה לעמוד בפתח הייתה WhatsApp ולכן מגיע לה כל הקרדיט. אך, עם הרצון שלנו להשתמש באפליקציה לא חודרנית, שמאפשרת המשכיות על כל פלטפורמה אפשרית, הגיחה לעולם Telegram שכדאי לשים לב אליה. המלצתי היא להעביר את המסר לחברים ולנסות את Telegram אתם עשויים לגלות שהיא פשוט מוצלחת ואמינה יותר.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של אסף גרימברג.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

14 תגובות על "להתראות Whatsapp, שלום Telegram: למה כדאי לעבור למתחרה? [טור אורח]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דן
Guest

במילה אחת: צודק!

משתמש טלגרם
Guest

אחלה אפליקציה לא מאכזבת

דג ברשת
Guest

כתבה מצויינת! אכן טלגרם עדיפה,נבו אותה,לא להיות ראש קטן!

אל תהיו נחנחים כאלו שאומרים "לא מכיר" "נראה מה אחרים עושים".
טלגרם קיימת כבר מספיק זמן כדי להראות רצינות, יכולות, והכי הכי – עדיפות בהגנה ושמירה על הפרטיות שלכם.
נבו אותה! היא העתיד. באיזה יום ימאס לאנשים מווטסאפ, מהחיטוט בהודעות שלכם, ואתם לא יודעים מה יהיה מחר. לא ענין הדולר שאינו בכום משמעותי – אלא הכפיה להשתמש בתוצרי פייסבוק – ורק כדי שיהיה לפייסבוק עוד כלי מעקב אחריכם.
יום אחד תצטערו שאתם שם וכל דיכפין רואה מה אתם אומרים ומה עודדים.
עיברו לטלגרם, כדאי !

........................................
Guest
........................................

מה יש עם הנבו במקום נסו?!

יוגי'ן סטונר
Guest

משום מה כל החברים שלי עברו להשתמש בטלגרם, והתוכנה הזאת, על שלל גרסאותה, מלאב בבאגים מאוד מעצבנים שמקשים מאוד על השימוש בה.
אני משתמש בה בעל כורחי והייתי מת לחזור לווטסאפ.

אאא
Guest

כתבה חופרת מלאה באי דיוקים.

Blah
Guest
תזמון מוזר עד מאוד לכתבה! הכתבה פשוט איננה רלוונטית…Timing is everything! הכותב כנראה לא שמע, שממש לאחרונה הוכרז ש- Open Whisper Systems עובדת בשיתוף פעולה מלא עם WhatsApp מזה כחצי שנה, להצפנת כל הודעות האפליקציה בהצפנת End-to-End. צעד זה היכה את עולם אבטחת המידע בתדהמה, היות ש- Whisper Systems נחשבת לחברה המובילה בעולם להצפנת "קצה לקצה" של אפליקציות מובייל, הרבה יותר מקצועית ורצינית ממפתחי Telegram. הפרוייקט הוגדר כפרוייקט ההצפנה הגדול מסוגו בהיסטורייה. מובן שיש מחשבות בכיוון "מה הקטץ'?!" אבל נראה שאין כזה, כי כל אתרי אבטחת המידע המובילים בעולם דיווחו על הפרוייקט, וקיים גם פוסט רשמי בבלוג של Whisper בעניין.… Read more »
יואב
Guest

מה היתרונות של טלגרם על הנגאוט?

קובי
Guest

הכל נכון, הבעיה שאנשים בספר הטלפונים לא מתקינים את התוכנה מעדיפים וואצאפ

נועה
Guest
יתרונות נוספים של טלגרם: * אין מנהל לקבוצה – כל חבר בקבוצה יכול להוסיף/להסיר חברים כראות עיניו (לטוב ולרע, לטעמי הדמוקרטי – בעיקר לטוב). * אפשר להיכנס לאפליקציה במקביל מכמה פלטפורמות, מה שלא מתאפשר למשל ב-Line שעובדת גם על מחשבים נייחים, אך לא ניתן להיכנס עם אותו מספר טלפון בו זמנית גם בנייד וגם בנייח. * כנגזרת של היתרון הקודם, אני משתמשת המון בטלגרם כדי להעביר חומרים ממחשב לטלפון – מסמכים, תמונות ואפילו טקסט שאני צריכה להקליד בוואטסאפ ולא בא לי לעשות זאת עם המקלדת הוירטואלית של הסמרטפון. * נכון להיום, אין בה שני ויים כחולים, כלומר אין חיווי מתי… Read more »
James Crow
Guest

אין 2 וי כחולים אך אין צורך כי בטלגרם מאז ומתמיד הוי הראשון מסמל נשלח ו2 מסמלים נקרא, רשום באתר שלהם שאין צורך בחיווי יתקבל כי זה ברור.

some1
Guest

חבל שאף אחד לא הזכיר את BBM.

NUAHE
Guest

ומה עם באג אנשי הקשר שעדיין לא סידרו ? אנשים רנדומלים שנכנסים לרשימה שלך מבלי להיות בקונטאקטס שלך.

ישי רוט
Guest

יש יישומים טובים בהרבה מאלו שהזכרתם כגון: Wechat, ooVoo, Skype, Tango.
בכל אלה יש גם שיחות קוליות לשיחות וידאו, וב Wechat גם ווקי טוקי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: