הצצה לכל החידושים ב-Photoshop CC

כיצד הופכים את תוכנת עריכת התמונות הטובה בעולם למוצלחת אפילו יותר? הנה כל החידושים שתמצאו ב-Photoshop CC.

ps cc

הפוסט נכתב על ידי יגאל לוי, מומחה לתוכנת פוטושופ ומרצה בכיר במכללת מנטור, בוגר המחלקה לעיצוב גרפי בבית הספר אבני בת”א, מאייר, מעצב ומנהל מערכת המחשב במשרד הפרסום גליקמן-נטלר-סמסונוב.

את ההיכרות הראשונה עם פוטושופ עשיתי אי שם בתחילת שנות התשעים. מדובר היה אז בגירסה 2.0 של התוכנה.
דמיינו תוכנה עם ארגז כלים מצומצם, ללא חלון שכבות ופעולת ביטול אחת בלבד. אכן, מעט מאתגר.

עשרים שנה מאוחר יותר ולא פחות מ-12 גרסאות נוספות, הביאו את פוטושופ למעמד שאין שני לו בעולם עיבוד התמונה. כיום כבר לא מדובר בעוד תוכנה, אלא באייקון תרבותי הנישא בפי כל ילד. עם מוניטין רב שנים וציפיות גבוהות, עמד בפני ‘אדובי’, יצרנית התוכנה, אתגר לא קל: כיצד מחדשים ומשפרים תוכנה שיש לה הכל.

אז מה חדש?

הזנקת התוכנה לא בישרה רבות, אמנם הגירסה החדשה תומכת בתצוגת הרטינה המשובחת (של מסכי Apple בעיקר), אך ממשק התוכנה נותר בעינו וזו, אם תרצו, בשורה טובה עבור מי שעדיין מתרגל לממשק של הגירסה הקודמת. יחד עם זאת פוטושופ הואילה בטובה להציע ייבוא כל ההגדרות והקביעות מהגירסה הקודמת – מאוד יעיל בהתחשב בעבודה הרבה שנחסכה. כל ההעדפות כולל קיצורי המקלדת המלווים אותי שנים רבות יובאו במהירות ובהצלחה לגרסה החדשה. היכולת לייבא קביעות היא חלק מחבילת הענן של אדובי – Adobe Creative Cloud (ומכאן מקור השם Photoshop CC למי ששאל). מדובר בתכונה המאפשרת שיתוף ושמירת מידע בענן. באופן זה, במידה והתקנת את התוכנה בשני מחשבים שונים, ניתן יהיה לסנכרן את הקביעות ביניהם. כזכור באדובי החליטו שמגירסה זו לא ניתן יהיה לרכוש יותר את פוטושופ ושאר מוצריה של אדובי (אילוסטרייטור, אינדיזיין, פרמייר וכו’), אלא רק לשכור אותם לפרק זמן של שנה (על מחירים קרא בסוף המאמר).

לחברות בענן של אדובי יתרונות רבים ביניהם האפשרות ליצור חשבון באתר Behance, לשתף את עבודותיכם ברשת ישירות מהתוכנה ולקרוא חוות דעת על עליהן. לא מעט אנשים הביעו מורת רוח ממדיניות השכרת התוכנות של אדובי. בואו נשים זאת לרגע בצד ונבחן עד כמה שווה העדכון.

הגדלת תמונה חכמה

שינוי מימדי התמונה והתאמתה למדיות שונות היא פעולה שכיחה למדי. האתגר האמיתי הוא להגדיל תמונה מרוחב של 1000 פיקסלים לדוגמא ל-2000 פיקסלים. פעולה זאת עשוייה לגרום לאיבוד חדות בתמונה, ליצירת רעש ולאפקט ‘מפוקסל’. הגירסה האחרונה של פוטושופ מציגה אלגוריתם חכם המגן (ככל האפשר) על פרטי התמונה בעת ההגדלה ולהפחתת הרעש הנוצר כתוצאה מכך. חלון הפקודה כולל לראשונה תצוגה מקדימה המאפשרת לראות בזמן אמת כמה נזק נגרם לתמונה בעת ההגדלה. כאמור, בכל הנוגע להגדלה, התוכנה נאלצת להמציא פיקסלים שלא היו שם קודם ולכן לא מדובר בקסמים שייאפשרו להגדיל תמונה מהרשת לשימוש בכרזה איכותית- אך עדיין מדובר בשיפור מהותי מגרסאות קודמות.

PS_Smart_Resize

חידוד חכם

פוטושופ מצויידת בכלים רבים לחידוד והעמקת פרטים בתמונה. הפילטר Smart Sharpen מלווה את התוכנה כבר כמה גירסאות ובאדובי החליטו להפוך את החכם לחכם יותר. אחת הבעיות העיקריות בחידוד תמונות הוא חידוד איזורים שאינם זקוקים לחידוד.

התוצאה לרוב, היא יצירת רעש באיזורי צבע רציפים ולהילות סביב לקווי מתאר בתמונה. אדובי כתבה מחדש את הפילטר והתוצאה מרשימה למדי. הפילטר מתעלם מאיזורים שמחוץ למיקוד ומחדד ביעילות פרטים בתמונה, ללא העמקת רעש. הגירסה החדשה מאפשרת לקבוע ערכי חידוד גבוהים יותר ולהשיג תוצאות משופרות ביחס לגירסאות קודמות. בנוסף ניתן כעת לשנות את מימדי חלון הפילטר ולהציג יותר מהתמונה בחלון התצוגה המוקדמת.

PS_Smart_Sharpen

הפחתת טשטוש

מזה שנים אני צופה בסדרות טלויזיה משטרתיות כגון CSI, בהן טכנאי מעבדה מתגבר על תמונה מטושטשת בדרך לזיהוי מוחלט של החשוד. התגובה האוטומטית למראות אלה היו עד כה חיוך סלחני. הגירסה החדשה של פוטושופ מספקת פילטר חדש בשם Shake Reduction המחולל פלאים בתמונות מטושטשות, שהטשטוש בהן נובע מצילום ביד לא יציבה. חלון הפילטר מאפשר לבחור איזור מטושטש בתמונה על פיו תבוצע האבחנה. כעבור מספר שניות התוכנה תזהה את נתיב תנועת הטשטוש ותנסה להתגבר עליו. הפילטר מצליח להתגבר על טשטוש קל ולשחזר פרטים בתמונות בעלות טשטוש קשה. יחד עם זאת הפילטר אינו מתאים לכל תמונה ובמקרים קשים עשוי ליצור הילות סביב קווי המתאר.

PS_Shake_Reduction

חידושים בחלון ה-Camera Raw

חלון ה-Camera Raw זכה לשני חידושים משמעותיים. הראשון שבהם הוא כלי מברשת הריפוי. עד כה ניתן היה לרטש פגמים באמצעות לחיצה וגרירה סביב האיזור. ההגבלה לאיזורים בצורת עיגול גרמה למשתמשים רבים לעבור לפוטושופ להשלמת העבודה. בגירסה 8 של חלון ה-Camera Raw ניתן להשתמש בכלי בדומה לשימוש בפוטושופ. כעת ניתן לגרור את הכלי בצורה חופשית ולתת לתוכנה לבחור עבורך את מקור הדגימה, או לגרור את מקור הדגימה למיקום הרצוי. ראוי לציין כי לא תמיד ניתן להבחין בכתמים ופגמים בתמונה, בייחוד כשמדובר בכתמים שמקורם בגרגירי אבק על חיישן המצלמה. באדובי מצאו לכך פתרון בדמות האפשרות Visualize Spots. סימון אפשרות זו תציג את התמונה זמנית כתשליל בגווני שחור ולבן ותציג פגמים ככתמים לבנים. ניתן לשלוט ברמת הקונטרסט של מצב זה לאיתור כתמים פחות בולטים. אגב, ניתן בשלב זה לבצע את מלאכת הריטוש עד להסרת כל הפגמים הרצויים.

החידוש השני הוא למעשה שיפור למודול תיקון עיוותי העדשה. באדובי החליטו לכנות את המאפייין בשם Upright (אנכי, ניצב), הסיבה נעוצה כנראה בעיוותים אנכיים הנוצרים בתמונות שצולמו בעדשות רחבות זוית. חלון זה יאפשר לבצע תיקוני פרספקטיבה אוטומטיים באמצעות כפתורים ובעזרת מכוונים. מבדיקה שעשינו עולה שברוב המקרים לחיצה על כפתור Auto מספקת את התוצאה הרצוייה. כמו כן נוסף לחלון מכוון לשליטה בגודל הרשת המוצגת על התמונה בעת תיקון העיוותים.

לארגז הכלים בחלון ה-Camera Raw נוסף כלי חדש בשם Radial Filter. כלי זה מאפשר להגדיר איזור בצורה אליפטית ולהחיל עליו תיקוני צבע. ניתן להחיל את התיקונים בגבולות האיזור המוגדר, או מחוצה לו. הכלי מאפשר לבצע הבהרה או הכהייה של סביב הנושא בתמונה ולאו דווקא סביב מרכז התמונה. ניתן למקם מספר פילטרים כאלה בתמונה ולהשתמש בכל אחד מהם בהתאמות ותיקונים שונים.

PS_Camera_Raw

שימוש בבקרות חלון ה-Camera Raw כפילטר

הכלי החזק ביותר לעיבוד תמונה, לפי דעת רבים, היה עד כה מחוץ לפוטושופ. חלון ה-Camera Raw מאפשר ביצוע פעולות עיבוד רבות בחלון אחד. עד כה הדרך לשימוש בחלון זה הייתה כרוכה בפיתוח התמונה בחלון ה-חלון ה-Camera Raw. כעת ניתן להשתמש בחלון באמצעות תפריט הפילטרים. ניתן להפעיל את הפילטר על שכבה או שכבת אובייקט חכם.

שיפור בכלים מבוססי וקטור

פוטושופ CC מציגה שני שיפורים לארגז הכלים הוקטוריים. הראשון הוא מלבנים מעוגלי פינות- עד כה יצירת מלבנים בעלי פינות מעוגלות היה בשיטת נחש ובדוק- מעצבים נאלצו לנחש את ערך הרדיוס של המלבן ואז ליצור אותו. כעת ניתן לשנות את ערך הרדיוס גם לאחר יצירת הצורה, לשלוט במידת העיגול של כל פינה ואף לבטל את העיגול בכל עת.

בעיה נוספת שנפתרה בגירסה זו היא היכולת לבחור מספר מסלולים נפרדים בחלון המסלולים, לשכפל או למחוק אותם ולשלוט בכולם בבת אחת.

חדשות למעצבי אתרים

מעצבים ל-Web יהנו ממספר שיפורים להם הם מחכים זמן רב. לדוגמה, ניתן כעת לסמן צורה ולהעתיק את תכונותיה כמלל באמצעות לחיצה עם לחצן ימני בעכבר על השכבה והפעלת פקודה Copy CSS. אפשרות זו חוסכת זמן רב עבור מעצבי אתרים ומעצבי מנשק. חידוש נוסף שייעניין רבים הוא שיטת החלקת קצוות המלל. כעת נוספו אפשרויות החלקה המציגות את המלל באופן חד ומדוייק יותר ומאפשרת לצפות כיצד יופיע המלל באתרי אינטרנט בדפדפנים פופולאריים עבור חלונות ומק. בנוסף, ניתן לחלץ צבעים המוטמעים בקובצי CSS, SVG ו-HTML ולייבא אותם לחלון דוגמיות הצבעים- גם כאן מדובר בחיסכון זמן משמעותי עבור כאלה שנאלצו לצפות בקוד ולייבא כל צבע בנפרד.

שיפורים בתלת-מימד

שילוב מאפייני תלת-מימד בתוכנת דו-מימד כפוטושופ נראה מוזר ומיותר לרבים ממשתמשי התוכנה. אך בגירסה החמישית בה תכונה זו מופיעה, נדמה כי מדובר בכלי רב עוצמה המאפשר לבצע הדמיות איכותיות ויצירות אומנות מעניינות. פוטושופ CC ממשיכה במגמת שיפור הכלים לעריכת תלת-מימד שהחלה בגירסה הקודמת. לראשונה ניתן ליצור מספר עותקים של אובייקט תלת-מימדי, לערוך אחד מהם ולצפות בשינויים מוחלים באופן אוטומטי בשאר העותקים, בדומה לשכבת אובייקט חכם. בנוסף שופר מנוע צביעת העצמים וכעת הוא מאפשר צביעה חלקה ומהירה יותר. בגירסה החדשה ניתן לצפות במשיכות המכחול בזמן אמת, גם בתצוגת המודל התלת מימדי וגם בתצוגת הטקסטורה ללא עיוותים מיותרים.

אגב, באדובי נפרדו לשלום מפיצול התוכנה לשתי גירסאות: סטנדרטית ומורחבת – כעת כל המאפיינים של הגירסה המורחבת זמינים בגירסה החדשה כולל מאפייני התלת-מימד.

משפחת החכמים מתרחבת

היכולת להפעיל פילטר על שכבת אובייקט חכם או שכבת פילטר חכם נחשבת לאחת מאבני הדרך של פוטושופ. בגירסה החדשה ניתן להפעיל את פילטרים מגלריית הטשטוש (Field Blur, Iris Blur) על שכבת אובייקט חכם ולערוך את אופן ומידת הטשטוש בכל עת. בנוסף ניתן סוף סוף להפעיל את פילטר העיוות הפופולרי Liquify על שכבת אובייקט חכם.

חידושים במדור האוטומציה

חלון רצף הפעולות (Actions) קיבל תכונה חדשה- כעת ניתן ליצור תסריטי רצף פעולות מותנים. מאפיין זה מאפשר להוסיף התניות לפעולות מסויימות טרם ביצוען. לדוגמה: התסריט יבדוק טרם הפעולה אם התמונה היא אופקית או אנכית, מהו מודל הצבע של התמונה, סוג השכבה וכדומה ויפעל בהתאם. תכונה זו עשוייה לחסוך זמן יקר מאחר ולא מדובר יותר בפעולה אוטומטית עיוורת, אלא כזאת הלוקחת בחשבון את תכונות הקובץ ופועלת בהתאם.

שאלת המחיר

כאמור, התמחור החדש מתייחס לשכירת התוכנה לתקופה של שנה. בעלי פוטושופ בגרסאות מוקדמות (CS3 ומעלה) ישלמו 240$, רוכשים חדשים ישלמו 360$. ניתן לשכור את כל חבילת ה-Creative Cloud לשנה במחיר של 600$. האם זה כלכלי, האם שווה לעדכן מגרסאות קודמות? זו עדיין שאלה קשה, בעיקר לאחר שתמו (נכון לכתיבת שורות אלו) מבצעי החידוש המוזלים.

לסיכום: האם הגירסה החדשה שווה את ההשקעה?

פוטושופ היא כנראה ארגז הכלים המשוכלל והאיכותי ביותר מבין כל תוכנות עיבוד התמונה הקיימות בשוק. זהו יתרון עבור כל משתמש, אך חיסרון עבור היצרן שנאלץ להמציא מחדש את הגלגל בכל גירסה. הגירסה ה-14 של פוטושופ מציעה מספר רב של חידושים מעניינים אך לא מהפכניים מספיק. על אף שבאדובי החליטו שלא ייצאו גירסאות חדשות יותר אלא עדכונים. העדכון האחרון מהווה חלק מאבולוציה, אך לאו דווקא הרבולוציה לה מצפים. התוכנית החדשה של אדובי מבטיחה לעדכן את התוכנה בתדירות גבוהה ולוודא שתהיה בידכם הטכנולוגיה העדכנית ביותר. משמע, יתכן וברגעים אלה משוחרר עדכון נוסף המשפר ומשכלל את התוכנה. השאלה אם אתם רוצים לשכור את התוכנה ולשלם עליה על בסיס שנתי. אם נשים שיקולים אלה בצד, בסך הכל מדובר בעדכון טוב לתוכנה. כאלה שתקועים עדיין בגירסה CS5 ייהנו משפע תכונות חדשות, כאלה שכבר קנו את הגירסה האחרונה לפני הענן (CS6) יימצאו (נכון להיום) פחות חידושים.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של מנטור.

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "הצצה לכל החידושים ב-Photoshop CC"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הפטיש
Guest

Photoshop CC תומכת רק במחשבים עם WIN7 ומעלה לידעתכם

יותם
Guest

כמו שצריך? מי עוד משתמש ב Windows XP ו Vista? אין סיבה לתמוך בהם, אומנם נכון, מי שלא צריך יותר מדי לעבוד על המחשב לא צריך את זה אבל מי שמעצב אני מאמין שמחזיק בלפחות WIN7 אם לא 8.1

אחד
Guest

הבעיה המרכזית היא שרוב המתשתמשים בתוכנה עושים זאת היום לצורך עיצוב אתרי אינטרנט ואת זה התוכנה ממש לא עושה טוב.

היה נדרש שיוסיפו אפשרויות לדוגמה להוסיף משפחות פונט כגון H1 H2 H3 ושינוי שלהם משנה את גודל צבע וסוג הפונט בכל מקום שישנה הבחירה

וכמובן העניין בלא מבוטל שהיום בניגוד לפעם שהיו באמת משתמשים בעיצוב וחותכים אותו, היום צריך לעצב את הכל שוב בקוד.

ימי התוכנה הזו כפופולרית ספורים ואני אישית מחכה שיצא כלי שלוקח את היכולות של פוטושופ ומחבר אותם עם יכולות אמיתיות לעיצוב עבור אינטרנט.

נתן אטיאס
Guest

שאלה האם יש אפשרות להשתמש בפוטושופ שרכשתי בשתי מחשבים ואיך אפשר לעשות את זה …. תודה נתן אטיאס 0509740066

wpDiscuz

תגיות לכתבה: