מה מניע את החדשנות הישראלית של היום?

2 התחומים החמים ביותר בשנים האחרונות הם AI ובלוקצ’יין והחדשות הטובות הן שהסטארטאפים הישראליים בולטים בהם

מקור: Pixabay

מאת: מור אסיא

בינה מלאכותית (Artificial Intelligence) ובלוקצ’יין (blockchain) הן ככל הנראה שתי הטכנולוגיות המרכזיות והמשפיעות ביותר על מנוע החדשנות של היום, והן צפויות להוביל לשינויים מרחיקי לכת כמעט בכל ענפי התעשייה. חברות סטארטאפ ישראליות ניצבות בחזית שני התחומים האלה והן זוכות לתשומת לב ונהנות מהשקעות ניכרות מצד שחקנים גלובאליים, שמזניקים אף יותר את הפיתוחים הישראליים בתעשיות אלו.

AI כפתרון דה-פקטו לחברות סקלביליות

לפני מספר שנים בינה מלאכותית (AI) הייתה לא יותר מצירוף מילים אופנתי. כיום, כתנאי לצמיחה, חברות טכנולוגיה נדרשות להטמיע במערכות הליבה שלהן אלגוריתמים של בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה (ML), רק כך הן יוכלו להישאר במרוץ, לשפר את יכולותיהן התפעוליות ולהעלות את רמת הביצועים שלהן. שלוש הסגולות הבולטות ביותר של בינה מלאכותית AI הן חילוץ תובנות מכמויות אדירות של נתונים (ביג דאטה), פיתוח מנגנוני תגובה בזמן אמת כדי למזער אירועים ולמצמם את השפעתם, פתיחת עולם חדש של אפשרויות לחדשנות בתחומי המוצר והשירות.

עד סוף העשור הנוכחי בינה מלאכותית תהפוך לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. כבר היום הפוטנציאל שלה – במיוחד בפיתוח מודלים מנבאים – משמש בתחומים רבים, כגון בתחום הפיננסי, באמצעות טכנולוגיית פִינְטֶק לפיתוח מודלים להערכת סיכון פיננסי ולניתוח הונאות; בתחום הנדל”ן, באמצעות יצירת תובנות משפע של נתונים גאוגרפיים וכלכליים; ובתחום הסייבר, באמצעות זיהוי אנומליות. בישראל ההשקעה הממוצעת לעסקה בתחום הבינה המלאכותית צמחה פי 5, מכ-2 מיליון דולר בשנת 2016 לכ-10.2 מיליון דולר בשנת 2017. כתוצאה מכך, הצמיחה התחום השתקפה גם בסך ההשקעה הכוללת בבינה מלאכותית בישראל, והשוק צמח מכ-55 מיליון דולר בשנת 2016 לכ-472 מיליון דולר בשנת 2017.

תחבורה וניידות (Mobility) – מגזר שמונע על ידי חדשנות AI

מקור: Mobileye

השימוש בבינה מלאכותית במגזר התחבורה והניידות (mobility) “מתדלק” את עלייתן של חברות חדשניות בתחום. ישראל מהווה בית למאות חברות סטארט-אפ בתחום טכנולוגיית הרכב, החל מחברות שמפתחות חיישנים ופתרונות לבטיחות הרכב, נהיגה אוטונומית וכלה ביישומי ניידות לעיר חכמה. חברות אלה מקדמות את ישראל לחזית העולמית של טכנולוגיית נהיגה אוטונומית, תחום שהציג צמיחה מהירה במיוחד בשנים האחרונות. בינה מלאכותית מאפשרת לכלי הרכב לעבד את המתרחש סביבם בזמן אמת, משפרת את רמת הבטיחות ובאופן כללי מסייעת לבנות מערכות תחבורה יעילות יותר.

הפוטנציאל העצום הטמון בתחום זה משתקף בצמיחה המהירה של סטארטאפים בתחום התחבורה והניידות. בישראל, ההשקעה הכוללת בתחבורה וברכבים אוטונומיים נסקה ב-64%, מכ-320 מיליון דולר בשנת 2016 לכ-530 מיליון דולר בשנת 2017. ברבעון הראשון של 2018, גייסו חברות ישראליות בתחום הרכב האוטונומי 182 מיליון דולר, סכום שעולה בקנה אחד עם קצב הגיוסים דאשתקד. בשנים האחרונות ישראל הפכה לחממה של חדשנות בעולמות התחבורה, הודות לשילוב ייחודי של מייסדים ישראלים בעלי הכשרה, ניסיון וכישורים מיוחדים בתחומי  החומרה והתוכנה. הנוכחות של חברות חומרה ותוכנה רב-לאומיות בישראל החלה כבר לפני מספר עשורים, כאשר תאגידים כמו Motorola, Intel, IBM, HP ורבים אחרים פתחו מרכזי מו”פ וייצור בישראל ואפשרו למכלול ייחודי של יכולות להתפתח ברמה המקומית. יתרה מזאת, הניסיון שנצבר בצבא הישראלי מוביל לחשיפה עצומה וניסיון מעשי בטכונולוגיות מתקדמות הטסת מזל”טים מרחוק, מערכות הנחיה ויירוט טילים, ואבטחת מערכות מחשוב, על בסיס טכנולוגיות אלו מפתחים כיום בישראל פתרונות שנפרסים כעת ברכבים ללא נהג.

המגזר האוטונומי של ישראל משגשג

Arbe Robotics, החברה הישראלית אשר הוקמה בשנת 2015, הינה שחקנית מובילה בתחום הרכבים האוטונומיים ונחשבת בין חברות המכ”ם המתקדמות בעולם. חברת מובילאיי, שמפתחת מערכות סיוע לנהג מבוססות-ראייה המסייעת במניעת תאונות דרכים, נרכשה על ידי אינטל בשנת 2017 בתמורה ל-15.3 מיליארד דולר, ה”אקזיט” הטוב ביותר לחברה ישראלית עד היום. רכישה זו היתה יריעת הפתיחה לרכישות נוספות בקרב חברות ישראליות כולל החברות Otto, Argus ו-Exo. כיום ישראל נהנית מתשומת לב ניכרת מצד יצרניות רכב (OEM) כמו לשמל GM, Ford, ו-VW, ספקיות מובילות בעולם הרכב כמו Bosch, Delfi ו-Harman, וענקיות תוכנה שמחפשות לבצע רכישות משמעותיות בחלל הרכב בתקווה להשיג נהגיה אוטונומית ברמות 3 ו-4.

ההתעניינות בבלוקצ’יין בתחום הפינטק עולה על גדותיה

לפי דו”ח מאת Research and Markets השוק העולמי של הבלוקצ’יין צפוי לצמוח מ-4.5 מיליון דולר בשנת 2017 ל-7.68 מיליארד דולר עד שנת 2022. הניסיון הייחודי של ישראל בתחומי הפינטק, הסייבר והקריפטוגרפיה, ושיתוף הפעולה ההדוק בין מגזרי המדע, החדשנות והפיננסים במדינה הפכו אותה לחממה של פיתוח בלוקצ’יין. כתוצאה מכך, חברות סטארט-אפ ויזמים ישראלים רבים מפתחים פרויקטים מגוונים באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין. למעשה, בלוקצ’יין נעשתה כה שכיחה בישראל שהיא נוגסת מהנתח של השקעות וסטארט-אפים בתחום הפינטק.

אמנם היקף המימון של חברות סטארט-אפ ישראליות בתחום הפינטק ירד מ-578 מיליון דולר בשנת 2016 ל-458 מיליון דולר בשנת 2017, אולם אנחנו מאמינים שמימון זה עבר מתחום הפינטק לבלוקציין. אם נסתכל על השקעות בלוקצ’יין או על הדינמיקה הכללית של הנפקות מטבע ראשוניות (ICOs), בשנת 2017 בלבד הושקעו למעלה מ-5 מיליארד דולר ב-900 הנפקות מטבע ראשוניות. מתוך סכום זה תרומתה של ישראל הייתה כ-500 מיליון דולר ב-17 הנפקות מטבע ראשוניות. במילים אחרות, ההשקעה הישראלית הממוצעת הייתה גדולה פי 6 מהמקבילה הגלובלית. Leadcoin, חברה שמאפשרת לעסקים למכור את הלידים הלא מנוצלים שלה ולקנות לידים מעסקים אחרים, ערכה את הנפקת המטבע הראשונית הגדולה ביותר ברבעון הראשון של 2018 ובה גייסה 50 מיליון דולר בתוך פחות משלושים דקות.

עוד פרויקטים ישראליים ראויים לציון מתחום הפיננסים הם Saga Foundation, מטבע דיגטלי המגובה ברזרבה של מטבעות מסורתיים המשתנה בהתאם לכמות המטבעות בסירקולציה.לSAGA מועצה מייעצת שעם חבריה נמנים זוכה פרס נובל ונציגים מהבנקים הגדולים בעולם. Firmo, הוא פרויקט המאפשר פיתוח חוזים חכמים עבור מכשירים פיננסיים מאומתיםעל גבי רשתות בלוקצ’יין שונות. . שני הפרויקטים זכו להכרה עולמית ניכרת.

לבלוקצ’יין יש פוטנציאל לחלחל למרבית המגזרים

בעוד תחום הפינטק כבר ראה את היישום המשמעותי ביותר של בלוקצ’יין עד כה, ישנם מגזרים רבים אחרים שעוד יכולים להפיק תועלת מטכנולוגיית הבלוקצ’יין. כמה מהיישומים המלהיבים ביותר של הטכנולוגיה כוללים הגברת שקיפות בשרשרת הייצור של מזון (farm to fork)  באמצעות תיעוד מאובטח אשר עוקב אחר מסלולי הייצור וההפצה. בתחום הבריאות, טכולוגיית בלוקצ’יין מסייעת למטופלים לקבל שליטה מלאה על המסמכים הרפואיים שלהם ומאפשרת להם לשתף נתונים ואף לשתף מידע בצורה מאובטחת למטרות מחקר רפואי. בתחום התחבורה, הבלוקצ’יין יכול להציג מודל חדש של בעלות על רכב אוטונומי, ואף להציג דרכי התקשרות חדשניות מול חברות ביטוח והשכרה.

כיום, טכנולוגיית הבלוקצ’יין בונה עולם מקביל של הזדמנויות, ברגע שהטכנולוגיה תהיה בשלה יותר וקלה יותר לאימוץ, אנו צופים כי היא תחלחל למרבית התעשיות  בעולם. מכיוון שהטכנולוגיה עשויה להיות מהפכנית כמו המצאת החשמל או האינטרנט, גם לישראל יש פוטנציאל להגדיל את ההשפעה שלה על החדשנות הגלובלית בכך שתישאר בחזית הפיתוח.

כיום חברות ישראליות בתחומי הבינה המלאכותית והבלוקצ’יין מהוות מגנט למשקיעים זרים מארצות הברית, אירופה ואסיה. אנחנו עדים להשקעות משמעותיות בכל שלבי הפיתוח מצד משקיעים פרטיים (אנג’לים), קרנות הון סיכון ומשקיעים מוסדיים, אשר תרים אחר חדשנות פורצת גבולות. אנחנו צופים שהתעניינות זו תמשיך לצמוח עם התפתחותן של ההזדמנויות החבויות בטכנולוגיות אלו.

הכותבת היא מייסדת-שותפה ב-iAngels

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: