הערך של האופציות נחתך. מה עושים עכשיו?

חוסר הודאות והשינויים בערך ובהערכות השווי של חברות רבות משפיעים גם על האופציות של העובדים. מה יכולות החברות לעשות וכיצד זה משפיע על העובדים?

מקור: Unsplash

מאת: אבי ניר

בארה"ב המשבר בהייטק נראה כבר כמו עובדה ממשית, ומדי פעם אנחנו רואים סימנים שהוא מתקרב גם לישראל. בחודשים האחרונים אנו רואים צניחות במחירי המניות של חברות רבות, במיוחד יוניקורנים שהנפיקו בשווי גבוה מאד ומאז איבדו חלק גדול משוויים; אנחנו גם רואים ירידות בהיקפי גיוסי הכספים לסטרטאפים ועוד כמה סימני מיתון. הביטוי המעשי בשטח הוא בהאטה בקצב הגיוסים של עובדים חדשים ופה ושם מתחילים לשמוע על האטה בקצב עליות השכר וגם על פגיעה מסויימת בתנאים וההטבות  שחברות הטכנולוגיה מציעות לעובדיהן. באופן כללי נראה שהשוק מפנים שהתקופה הקרובה תהיה בעייתית ומאתגרת יותר ממה שהתרגלנו אליו בשנתיים האחרונות.

העובדים שקיבלו אופציות בחברות רבות, במיוחד כאלה שהונפקו בשנתיים האחרונות, עוקבים בדאגה אחרי צניחת מחירי המניה של החברה בה הם מועסקים, ומבינים שייתכן שהחלום של הכסף הגדול מאופציות מתנפץ לרסיסים, או לפחות נדחה לזמן רב. ברור כי ההשפעה השלילית הזו תקפה בעיקר לעובדים, חדשים יחסית, שקיבלו אופציות במחירי מימוש גבוהים יחסית, יתכן כי לגבי עובדים יותר שקיבלו אופציות במחירי מימוש נמוכים הבעיה לא קיימת או שהיא פחות חריפה.

הנהלות החברות מודעות, כמובן, למצב הבעייתי ומבינות  שעליהן להתמודד עם הנושא, שאם לא כן, יש סכנה ממשית שעובדים, במיוחד הטובים שבהם, יעזבו לחברות אחרות שיוכלו, אולי, להציע יותר בימים אלה.

מה יכולות החברות לעשות וכיצד זה משפיע על העובדים?

ראשית, ניתן לבטל הענקות ישנות ולתת הענקות חדשות, כלומר, לבטל את ההענקות שניתנו במחירים הקודמים (של טרום "המשבר") שהפכו לבלתי ריאליות לחלוטין (מצב הקרוי "האופציות מחוץ לכסף") ולהעניק הענקות חדשות, במחירים הנוכחיים. מחיר המימוש של האופציות החדשות, מתאים כמובן למצב השוק הנוכחי. אחת המשמעויות החשובות של ביטול הענקה היא סוגיית המס.

הרוב המכריע של האופציות המוענקות לעובדים בישראל מוענקות תחת סעיף 102 עם נאמן, לפקודת מס הכנסה, זהו מסלול "רווחי הון" שקובע שבהתקיים תנאים מסוימים (שהחשוב בהם הוא אחזקה של האופציות בידי נאמן למשך שנתיים לפני מימושן לראשונה), ההכנסה הנובעת מהאופציות אותן קיבל העובד תחויב במס רווח הון בשיעור של 25% במקום המס השולי (עד 50%) שחל על משכורות ותגמולים אחרים לעובד. כאמור, מאז שמסלול המס הנ"ל נקבע ובזכות האטרקטיביות שלו עבור העובדים, כמעט כל החברות בוחרות במסלול זה כשהן מקצות אופציות לעובדיהם.

מעבר לאופציות ניתן להעניק לעובדים גם מניות חסומות (RSU – Restricted Stock Units). מדובר בפועל בהענקה של מניות ממש, מה שמבטיח שתמיד יש להן ערך כלשהו והן תמיד נמצאות "בתוך הכסף". כאן המיסוי מורכב מ-2 "שכבות": שכבה ראשונה – מחיר מניה שעד למחיר ההענקה – כאן שיעור המס הוא "פירותי" (זהה למס רגיל על רווחי עבודה); שכבה שניה – מחיר מניה שמעל למחיר ההענקה – על שכבה זו בלבד יחול המיסוי ההוני שהוא נמוך יותר. המונח "חסומות" מתייחס לעובדה שהיחידות הללו תהיינה חסומות אצל נאמן למשך שנתיים על מנת שהעובד יהנה ממס מופחת על השכבה השניה.

לדוגמה: עובד קיבל מניות חסומות בעת שמחיר המניה בשוק היה 20 ש"ח. כאשר יוכל לממש ולמכור את המניות המחיר בשוק הוא 30 ש"ח. ולכן, המיסוי על 20 הש"ח הראשונים יהיה "פירותי" ורק על 10 הש"ח שבין 20 ל-30 ש"ח ישלם מס הוני.

אחת ההשלכות של ביטול הענקה והענקה מחודשת היא ש"המונה מופעל מחדש", כלומר, פרק הזמן של החסימה לשנתיים אצל נאמן לצורך קבלת הטבת המס הנ"ל על האופציות "מתאפס" והספירה מתחילה מחדש. ובפועל, העובד ייאלץ להמתין שנתיים נוספות עד שיוכל לממש את האופציות ולזכות בהטבת המס בעת מימושן. כך לדוגמה: מי שכבר חלפה שנה מאז ההענקה, וחשב שבעוד שנה יוכל לממש את האופציות ייאלץ כעת להמתין שוב שנתיים שכן מניין הימים לצורך הטבת המס מתחיל להיספר מחדש.

מהלך נוסף שחברה יכולה לנקוט בו הוא תמחור מחדש (Repricing רי-פרייסינג) של האופציות, או במילים אחרות, ביטול מחיר המימוש המקורי וקביעת מחיר המימוש על פי השווי הנוכחי, שנמוך בהרבה מהמחיר המקורי. מחיר האופציות שהוענקו לעובד משתנות והן מתומחרות במחיר חדש. בחברות ציבוריות תמחורן מחדש של האופציות הוא צעד שהמשקיעים לא מאוד אוהבים, מכיוון שהוא מיטיב עם העובדים והמנהלים  ומקל עליהם "להיפגש עם הכסף", בזמן שהמשקיעים עצמם, שהשקיעו בשווי גבוה בהרבה מהשווי הנוכחי, לא מקבלים על כך שום פיצוי. בסטארטאפים פרטיים המצב מעט שונה, שכן, השווי ה"אמיתי" של החברה ייקבע רק בעת גיוס כסף נוסף או "אקזיט" (הנפקת החברה או מכירתה), ככל ששווי זה יהיה נמוך ביחס לשווי בו קיבלו העובדים את האופציות, תיווצר בעיה דומה לזו שתוארה בחברות הציבוריות, ולכן גם חברות אלה צריכות לתת את הדעת לסוגייה זו ולטפל בה בהתאם למצב בכל חברה ספציפית. גם כאן, כל שינוי בתנאי ההענקה (ביטול והענקה מחדש או שינוי מחיר המימוש) יגרור את "איפוס המונה" לצורך סעיף 102. לכל הצעדים הנ"ל יש גם משמעויות חשבונאיות שצריך להבין ולקחת בחשבון אך לא נעסוק בהם כאן.

שימור? לא רק כסף ותנאים בבקשה

ממש לקראת סיום, חשוב לזכור כי שימור עובדים לא יכול, ואסור לו, להתבצע באמצעים כספיים בלבד, אצל מרבית בני האדם הגורמים העיקריים להתמדה במקום העבודה לאורך זמן הם עניין בעבודה, התפקיד, האתגר, המנהל הישיר, סביבת העבודה והתרבות הארגונית, אפשרויות קידום והתפתחות. במקומות בהם השימור נעשה רק או בעיקר באמצעים כספיים – סביר כי המאמצים הללו ישאו פירות חלקיים בלבד, וגם אם הכסף הוא מה שמשאיר את העובד או העובדת הרי שפעמים רבות המוטיבציה, ההשקעה והחיבור הרגשי למקום העבודה אינם טובים במיוחד.

הכותב הוא מנכ"ל חברת Compvision תגמול ושכר

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "הערך של האופציות נחתך. מה עושים עכשיו?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מאי
Guest

הגיקים משתוללים, ערך האופציות שלהם לא שווה דבר. מסכנים.
בקרוב מרביתם ילכו לעבוד בדואר או במס הכנסה בשביל 8000 ש"ח בחודש.
החגיגה נגמרה חמודים!

Kartufel
Guest

יש לך את זה ביותר ממורמר?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: