אז מה עושים עם הכסף ביום שאחרי האקזיט?

שנים של עבודה קשה השתלמו, ההצעה הנכונה הגיעה, הדירקטוריון אישר והכסף נכנס לבנק. עכשיו מה?

מקור: Pexels

מאת אייל מוסקוביץ'

מאות מיליונרים חדשים חגגו השנה את כניסתם למועדון 'העשירון העליון' היוקרתי.

רק במחצית הראשונה של שנת 2018, היו בישראל 58 אקזיטים, כשממוצע העסקאות בהם עמד על 32.5 מיליון דולר. שתי עסקאות נוספות בוצעו בשווי הגבוה ממיליארד דולר ובחודש יולי לבדו נסגרו שלוש עסקאות ענק בשווי כולל של  מעל מיליארד דולר.

רבות מהעסקאות האלו מגוללות בתוכן סיפור הצלחה אדיר, ולרוב גם מהיר, של התעשרות פתאומית עבור המייסדים, הבעלים, המשקיעים ולא פעם, גם העובדים. "עכשיו מתחילים לחיות", אומרים מייסדים שונים בראיונות בתקשורת לאחר פרסום דבר המכירה, "זה הזמן להגשים חלומות ולהשקיע בחברות הבאות"; וכל מי שעוסק בתחום התכנון הפיננסי רואה אל מול עיניו בעיה.

על פי הסטטיסטיקות, ספורטאים, זוכי לוטו ואפילו מתעשרי היי-טק מאבדים עשרות רבות של אחוזים מהונם בחמש השנים הראשונות להתעשרותם. אבל בניגוד לנהוג לחשוב, ההפסדים אינם נובעים מהוצאות אדירות על מותרות, אלא מהשקעות רעות, המלוות בבורות, ייעוץ רע או מעשי נוכלות.

יתרה מזאת, על פי רוב התעשרות מהירה מאופיינת בקבלת סכום כסף גדול באופן חד פעמי המאפשר כביכול רמת חיים גבוהה מאוד אשר קשה מאוד לתחזקה ללא משכורת עתק קבועה המלווה את המתעשר. על מנת לסייע למאות המתעשרים החדשים, ולמנוע מהם לחזור על טעויותיהם של רבים אחרים, ריכזנו בעבורכם צעדי זהב להתנהלות כלכלית נכונה ליום שאחרי האקזיט.

1. מציאת "חניון בטוח" ונזיל יחסית להון הראשוני

לנהל הון בצורה מושכלת זה עניין מורכב ביותר. עד שתבינו במדוייק את פרטי ההון הנכנס, וכן על מנת למנוע 'לחץ ייעוצי' מצד מקורבים ורחוקים בעלי רעיונות טובים יותר או פחות;  הכניסו את כספיכם למקום בטוח מבחינת רמת הסיכון של ההון, ובעל יכולת נזילות גבוהה– ממנו תוכלו להוציא את הכסף בקלות רבה. מסלול הכספים הנזילים ברמת סיכון נמוכה מקנה לכם זמן לתכנון נכון יותר של הכספים שברשותכם וכמובן זמן לביצוע תכנוני מס אפקטיביים. כמובן שיש לשים לב שמדובר על "חנייה לטווח קצר" ולפיכך ובתקופה זו לפעול לטובת בניית תוכנית פעולה כפי שתראו בסעיפים הבאים.

2. עכשיו חושבים – הגדרת יעדים ומטרות

כמו שלא פותחים עסק חדש ללא תוכנית עסקית מסודרת, הכוללת מטרות יעדים ודרכי פעולה, כך לא משתמשים בהון ללא תכנון מסודר.

עצרו והגדירו לעצמכם (או בסיוע איש תכנון פיננסי מוסמך) מה היא רמת החיים בה תבקשו לחיות: במה  תבקשו לסייע לילדים: לימודים, חתונה, רכישת דירות?, האם אתם נדרשים לסייע למשפחתכם כלכלית (תמיכה בבן משפחה, סיעוד), האם תרצו להמשיך לעבוד, באיזה היקף? כיצד הייתם רוצים לראות את חייכם בווילה מפוארת, בטיולים ברחבי העולם, רכישת מטוס וסירה או פשוט להמשיך את חייכם כרגיל ללא לחצים פיננסים. כל התשובות נכונות. אבל חשוב להחליט מה הכי מתאים לכם ולהון שהרווחתם.

3. תכנית פעולה

לאחר שאנו יודעים לאן אנו רוצים להגיע, עתה נתכנן מפת דרכים אסטרטגית; נבנה תכנית כלכלית המבוססת על הקצאת נכסים בהתאם לסוג ואופי המטרות והיעדים השונים שהגדרנו. נגדיר את רמת החשיפה הכללית שנבקש לייצר, חשיפה גבוהה לסיכון אשר עשויה מאוד להגדיל את ההון, או חשיפה סולידית אשר פחות תסכן את ההון אולם גם עשויה לא להפיק ממנו רווח משמעותי.

בחירת אפיקי ההשקעה תתבצע רק בשלב הסופי של התוכנית וזאת לאחר בחינת טווח ההשקעה הנדרש, סיבולת הסיכון בהתאם לגיל ולאופי החיים שנבקש לחיות והשגת תשואה מותאמת עבור כל אחת מהמטרות שהוגדרו.

נדגיש, רכישת מוצרים פיננסים מבלי להחליט מראש מה הציפיה והמטרה מהם (כמה תשואה, כמה סיכון, או פגיעות בנזילות ההון) הינה בעלת פוטנציאל גדול מאוד לנזק כלכלי.

רק לאחר שבנינו את תכנית העבודה, בהתאם גם לשאר הסעיפים במאמר זה, נתחיל לבחון את המוצרים הפיננסים השונים בשוק אשר ימלאו את הפונקציה המבוקשת. לדוגמה קודם נחליט אם נבקש להשקיע בנדל"ן כאפיק מניב, לאחר מכן נחשוב האם נבקש להשקיע כעקרון בשתי דירות בפריפריה להשכרה באמצעות נטילת משכנתא בהיקף מינימאלי  (תשואה מידית המכסה את המשכנתא ומעבר לכך) או אולי מגרש במרכז לפני הפשרה (תשואה עתידית אופציונאלית גבוהה), רק לאחר מכן נחפש את הנכסים המתאימים לנו על פי התכנית.

4. חלוקת  הכסף לשימושים על פני זמן

התוכנית האסטרטגית הנה תכנית כלכלית נכונה של ניהול הכסף וכוללת התייחסות לשלושה זמנים עיקריים : הווה, עתיד והדורות הבאים.

את היעדים שהגדרנו לעצמנו נציב אל מול תזרים מזומנים של רמת החיים אותה נבקש לחיות, בשלבי החיים השונים לדוגמה כאשר הילדים קטנים, כאשר הילדים בגרו ועזבו את הקן, כאשר נאלץ לסייע להורינו המבוגרים בהתאם למצבם  הבריאותי והפיננסי, כאשר נגיע לגיל השלישי והעברת הון בן דורית.

לכל אחד מהשלבים נבנה אסטרטגית השקעה שונה המתאימה לפרופיל הצרכים ברמת הסיכון, ההשקעה, הנכסים שחולקו, נצברו או התקבלו בירושה.

המטרה העיקרית של המתכנן הפיננסי היא בבניית אסטרטגיות שונות שהדגש הוא בניהול הכסף: הקטנת הוצאות, הגדלת הכנסות, ניהול הרווח והגדלת התזרים לצד השקעת הכסף והפיכתו לכלי כלכלי מניב.

בנוסף, במסגרת התכנון הפיננסי מתקיימת דאגה לדור הבא באמצעות עריכת צוואות, פתיחת "נאמנויות" לדורות הבאים ויצירת מסגרות פיננסיות מסודרות לעתיד המשפחתי.

5. הכסף שיעשה לכם כסף

רבים מהמתעשרים החדשים משתמשים בכסף כמקור נזיל לצריכה. מתכננים פיננסים ממליצים לחשוב על הכסף כאפיק מניב, כמחולל הכנסה ולא להשתמש בו עד שיתכלה

איך כסף הופך למקור הכנסה נוסף בסיכון מינימאלי?  הנה דוגמה פשוטה מאוד: השקעה של 3 מיליון שקל בקרן השתלמות נבחרת יכולה להעניק לכם אפשרות לרווח הון של 9%-4% ממוצע שנתי, תלוי חשיפת סיכון. בפועל פעולה זו מאפשרת לכם ליהנות מהשימוש ברביות על הכסף ולא בקרן עצמה שאינה נפגעת ותמשיך לשרת אתכם עוד שנים רבות.

תכנון נכון מאפשר לאנשים עם הון רב לקנות לעצמם עסקים או נכסים שמייצרים עבורם הכנסה פאסיבית, הם משביחים את אותם עסקים ו/ או נכסים עד לרמה של מקסום הרווחים מכל עסק ועסק, וכך הם נהנים מריבוי מקורות הכנסה, דבר אשר מפחית את התלות שלהם בכל מקור בפני עצמו לצד הגדלת הון קבועה

תכנון  פיננסי נכון מבקש לייצר "מאגר הון" שאליו מזרימים באופן קבוע אחוז מסוים מתוך אותם רווחים מאפיקי הכנסה השונים. מתוך אותו מאגר מעבירים חלק קטן מהכספים לחסכון וחלק גדול מהכספים האלה להשקעה באפיקים שונים כדוגמת: נדל"ן, שוק ההון, קרנות הון סיכון  וחוזר חלילה לעולם העסקים.

6. פיזור ההון באפיקים שונים ברמות סיכון שונות

זמני מימוש שונים לנכסים, מוצרים או השקעות פיננסיות מאפשרים לנו לייצר שונות ברמות הסיכון ופיזור מותאם אסטרטגיה של אפיקי ההשקעה.

ככל שאפיק ההשקעה קצר טווח יותר נאפשר בו רמות סיכון נמוכות יותר (שכן אם יכשל אין לו זמן לתקן את ביצועיו) כדוגמת  אג"ח בדירוג גבוה, אג"ח ממשלתי וכו'

אם מדובר באפיק השקעה עבור למעלה מ 5 שנים ניתן להשקיע באפיקים אגרסיביים יותר, בעלי רמת סיכון גבוהה יותר (שכן גם אם יכשלו יהיה להם מספיק זמן לתקן) כדוגמת מניות, קרנות גידור ואחרים.

 

7. מה שחשוב לדעת על יועצים ומשווקים פיננסיים

כלל ראשון: משווקים, יועצים או סוכנים פיננסים עושים את הונם ממכירת מוצרים. אלו יספקו לכם ייעוץ המתמחה בענף או במוצר אותו הם מבקשים למכור; ויתכן כי יעוץ זה יהיה מכוון מוצר או שירות עליו החברות הפיננסיות משלמות את העמלה הגבוה ביותר.

מקצוע ה'תכנון פיננסי' גורס כי לא ניתן לקיים יעוץ כלכלי מקצועי, המבקש לשרת את אינטרס הלקוח בלבד אם מוכרים לו מוצרים. בשל כך, מתכננים פיננסים מקבלים את שכרם באופן ישיר ובלעדי מהלקוח.

כלל שני: אם פגשתם אדם אחד המומחה למספר ענפים פיננסים שונים, היזהרו. שוק הפיננסים הוא מורכב ביותר ודורש התמחות רבת שנים בכל ענף וענף.

מתכננים פיננסים הם אסטרטגים כלכליים מוסמכים אשר קובעים את תכנית העבודה הכלכלית עבור הלקוח ותחתם יושבים מומחים מענפים פיננסים שונים: שוק ההון, נדל"ן, חיסכון ארוך וקצר טווח, פרישה, רואי חשבון, יועצי מס, עורכי דין, מומחי ביטוח ואקטוארים הנותנים יחד שירות ללקוח.

רק תהליך כלכלי אסטרטגי, מודע ומבוקר יאפשר לכם לנצל נכון את הונכם, להגשים את חלומות חייכם, יחסוך לכם הון עתק ובעיקר – ימנע מכם מפח נפש גדול.

תיהנו מחייכם החדשים.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם לרבות ניירות ערך, יחידות השתתפות בקרנות נאמנות ו/או כל נכס פיננסי אחר. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית  

הכותב הוא מנכ"ל משותף ב-LIFEGOALS חברה לתכנון פיננסי למשפחות עושר וחברות

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "אז מה עושים עם הכסף ביום שאחרי האקזיט?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס
Guest

הסעיפים לא באותו הגודל

לא אלכס
Guest

כשמדובר בגיקטיים אל תבנה לעצמך יותר מדי ציפיות…מזל שזה רק הסעיפים ואין שגיאות כתיב ב"כתבה" עצמה…(קרה פה לא פעם..)
המלצה חמה – תחליף לtechcrunch או משהו קצת יותר רציני בסגנון =)

0x41414141
Guest

חשבתי נדבר על יעדי טיסה

יהודי פשוט
Guest

מזל שה' הוא זה שקובע באמת מה יהיה לאדם עושר או עוני,בריאות או חולי….אם אקזיט או בלי….

צדיק
Guest

אז למה הוא לא מפרגן לסטארטאפים של דתיים/חרדים באקזיטים?
זה היה תורם לאינטרסים שלו יותר, לא?

יהודי פשוט
Guest

לא תמיד להיות עשיר,זאת מתנה, כפי שנוכחת לדעת לפי כמות העצות בהובאו בכתבה לעיל, לפעמים עדיף לחיות מהיד (של ה') לפה….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: